آشنایی با استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ ( استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه ای ) جایگزینی برای OHSAS 18001

ایزو 45001

استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ (گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱) استانداردی تخصصی ویژه مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی است که توسط سازمان جهانی استانداردسازی (ISO) تدوین شده است و امکان صدور گواهینامه ایزو برای آن مقدور است. شناخت الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ برای پیاده‌سازی کامل این استاندارد ضروری است.

استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ برای اولین در سال ۲۰۱۸ منتشر گردید و به عنوانی ابزاری توسعه یافته و کارا برای کاهش و پیشگیری از حوادث شغلی به شدت مورد استقبال بنگاه های اقتصادی به ویژه پیمانکاران و واحد های صنعتی قرارگرفت.

گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ با رعایت الزامات استاندارد موجب کاهش خطرات و حوادث ناشی از کار  می‌شود و تائیدیه‌ای است که پس از پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز الزامات دریافت می‌کنید. بیش از ۷۶۰۰ نفر هر روز از حوادث یا بیماری های مربوط به کار می میرند که این تعدادکشته بیش از ۲٫۷۸ میلیون نفر در سال است.

بار آسیب های شغلی و بیماری های ناشی از کار مهم است، هم برای کارفرمایان و هم برای اقتصاد، که منجر به خساراتی ناشی از بازنشستگی پیش از موعد، عدم حضور کارکنان و افزایش حق بیمه می شود.

بیشتر بخوانید:  متن فارسی استاندارد ISO 45001 ویرایش 2018 ( ISO 45001:2018 ) : استاندارد ایزو مدیریت سلامت شغلی و ایمنی

برای مقابله با این مشکل، سازمان بین المللی ISO استاندارد ISO 45001 (سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای) را توسعه می دهد.

استاندارد ISO 45001 شامل الزامات و دستورالعمل هایی است که به سازمان ها کمک می کند تا این بار را با ایجاد چارچوبی برای بهبود ایمنی کارکنان، کاهش خطرات در محیط کاری و ایجاد شرایط بهتر و ایمن تر کار، در سراسر جهان اقدام کنند.

تدوین استاندارد ISO 45001 و ارتباط با سایر استانداردها

این استاندارد در حال حاضر توسط کمیته کارشناسان بهداشت و ایمنی حرفه ای توسعه می یابد و از سایر سیستم های مدیریت عمومی مانند ISO 14001 و ISO 9001 پیروی می کند.

استاندارد ISO 45001 دیگر استانداردهای بین المللی در این زمینه مانند OHSAS 18001 ، دستورالعمل های سازمان بین المللی کار ILO-OSH ، استانداردهای مختلف ملی و استانداردهای بین المللی کار و استاندارد بین المللی کنوانسیون های بین المللی را شامل می شود.

ارتباط ایزو ۴۵۰۰۱ و OHSAS 18001

تا پیش از نگارش استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ سازمان بین المللی ایزو استانداری ویژه مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای تدوین نکرده بود.

شاید بگویید که OHSAS 18001 که در سری IMS نیز مورد استفاده قرار می گیرد به این موضوع می پردازد اما قابل توجه است که استاندارد OHSAS 18001 را سازمان بین المللی ISO تدوین نکرده است.

استاندارد OHSAS 18001 به دلیل عدم وجود استانداری ویژه ایمنی و بهداشت شغلی توسط انستیتو استاندارد بریتانیا (BSI) تدوین و ارائه گردید.

حال با توجه به اینکه استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ نگارش و آماده ارائه است احتمال داده می شود که زین پس به جای OHSAS 18001 الزامات ISO 45001 مورد اجرا قرار گیرند.

زمان عرضه ایزو ۴۵۰۰۱

همانطور که در جدول زیر قابل مشاهده است و از وب سایت رسمی ISO نقل شده است. زمان ارائه که انتظار انتشار آن وجود دارد مارس ۲۰۱۸ می باشد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۳۳۹۱۲۱-۰۲۳ و ۳۳۳۳۹۱۲۰-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!