الزامات ایزو ۴۵۰۰۱

الزامات ایزو 45001

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ یا استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را گروهی از کارشناسان بهداشت و ایمنی صنعت تهیه کرده‌اند. در این استاندارد رویکرد مبتنی بر ریسک را برای پیش‌بینی خطرات طراحی کرده‌اند؛ نه فقط واکنش نشان‌دادن به حوادث.

ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

ایزو ۴۵۰۰۱ را به‌عنوان یک استاندارد بین‌المللی شناخته‌شده برای سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی تعریف کرده‌اند. این استاندارد منحصربه‌فرد است؛ زیرا چندین دهه از بهترین شیوه‌های صنعتی را برای مسائل عملی در مورد ایمنی کارگران در قالب آشنای مقررات ISO ترکیب می‌کند.

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ بر روی یک رویکرد فرایندی برای تجزیه‌وتحلیل خطرات و مزایای بالقوه برای عملیات روزانه در یک سازمان تمرکز دارد. هدف این استاندارد کمک به شرکت‌ها برای بهبود گردش کار و جلوگیری از حوادث در محل کار به عنوان یک عمل پایدار است.

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱

مدارک ایزو ۴۵۰۰۱

هر زمان که رویدادها یا عدم انطباق‌ها را ثبت می‌کنند، شرکت‌ها باید زمان بگذارند تا آن‌ها را به تیم خود گزارش دهند. در صورت لزوم، باید الزامات را با سهامداران، مشتریان یا نهادهای نظارتی در میان بگذارند.

بررسی این موضوعات باید با دقت مستند شود تا به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه اقدامات اصلاحی در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شده موجود باشند. این مدارک مستند، تعهد به سلامت و ایمنی کارگران را نشان می‌دهد.

هدف از پیاده‌سازی الزامات ایزو ۴۵۰۰۱

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ را می‌توانید به‌عنوان روشی بسیار کارآمد برای ایجاد یک سیستم مدیریت ایمنی به کار ببرید. این الزامات، استانداردهای نظارتی اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) را برآورده می‌کند؛ همچنین تیم‌های ایمنی را تشویق می‌کند تا با مطالعه عملیات و خطرات احتمالی، بر مدیریت ریسک تمرکز کنند.

این استاندارد از شما نمی‌خواهد که یک برنامه ایمنی عمومی، ساختاری را بازسازی کنید؛ بلکه بر روی تطبیق یک طرح ایمنی پویا با عملیات روزانه شما تمرکز دارد.


الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ را نیز به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که از همان قالب ده بند پیروی می‌کند. بندهای ۱ تا ۳ مشخصات استاندارد را معرفی و اطلاع‌رسانی می‌کند. از بند ۴، شرکت‌ها با اولین الزامات آشنا شده و توسعه سیستم مدیریت جدید خود را آغاز می‌کنند. در ادامه با هر یک از این بندها به صورت مختصر آشنا می‌شویم:

بند ۴ – زمینه سازمان

با پیروی از فرمت استاندارد ISO، ابتدا از سازمان‌ها خواسته می‌شود تا زمینه فعالیت خود را مشخص کنند. در بررسی نیروهای خارجی و داخلی موثر بر اثربخشی، شرکت‌ها می‌توانند انتظارات سیستم یا اهداف ایمنی و سلامت خود را به وضوح تعریف کنند.

علاوه بر زمینه، شرکت‌ها باید دامنه سیستم مدیریتی خود را نیز تعریف کنند؛ یعنی رویه‌هایی که در سیستم گنجانده می‌شود و مرزهایی برای آنچه که کنترل می‌شود مشخص باشد.

بند ۵ – رهبری و مشارکت کارگران

رهبر اجرایی موظف است مسئولیت کلی اجرای الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ را بر عهده بگیرد و در قبال سلامت و ایمنی همه کارگران پاسخگو باشد. از طریق بند ۵، رهبری مسئول تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌ها در تیم خود و ایجاد و نگهداری اسناد برای همه سطوح مشارکت است.

بند ۶ برنامه‌ریزی

پس از واگذاری مسئولیت‌ها و  مشخص‌کردن زمینه، دامنه و خط‌مشی سازمان، شرکت‌ها می‌توانند برای توسعه و اجرای واقعی سیستم مدیریت مطابق با الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ برنامه‌ریزی کنند.

با وجود چارچوب تعریف شده، شرکت‌ها شروع به توسعه فرایندهایی می‌کنند تا به اهداف سیستم خود برسند و یک فرهنگ مبتنی بر ایمنی در حال بهبود مستمر ایجاد کنند. (مرحله بررسی در چرخه PDCA)

بند ۷ – پشتیبانی

پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت موثر نیازمند حمایت سخاوتمندانه کل سازمان است. سازمان‌ها از طریق منابع، شایستگی، آگاهی، ارتباطات و مستندات، پشتیبانی لازم برای پیگیری انطباق و صدور گواهینامه ISO 45001 را توسعه خواهند داد.

بند ۸ – عملیات

تاکنون مشخص شده است که ارزیابی فرایند مناسب، توسعه رویه جدید و مستندات کامل برای انطباق با ایزو ۴۵۰۰۱ موردنیاز است. بند ۸ زمانی است که عمل پیاده‌سازی اتفاق می‌افتد، و شرکت‌ها باید با دقت بر اثربخشی هر یک از برنامه‌های خود در حین کار تمرکز کنند. (مرحله انجام چرخه PDCA)

بند ۹ – ارزیابی عملکرد

اندازه‌گیری اثربخشی یک سیستم مدیریت که به تازگی توسعه یافته است برای موفقیت آن مهم است. ایزو ۴۵۰۰۱ الزاماتی را برای ارزیابی عملکرد تعیین می‌کند که باید به دقت نظارت شود تا مدارک موردنیاز برای انطباق و صدور گواهی ارائه شود. (مرحله بررسی در چرخه PDCA)

بند ۱۰ – بهبود

بند نهایی الزامات ایزو ۴۵۰۰۱ از طریق شناسایی خطر و تعیین هدف، راه‌های بی‌شماری را برای بهبود پیدا می‌کنند و به توانایی‌ شرکت‌ها برای دستیابی به اهداف کمک می‌کنند. (مرحله عمل در چرخه PDCA)


کاربرد الزامات ایزو ۴۵۰۰۱

الزامات ایزو ۴۵۰۰۱، جهت حفظ یک تجربه کاری ایمن و سالم برای نیروی انسانی طراحی شده است و به طور مداوم به دنبال مناطقی است که در آن می‌توان پیشرفت بیشتری را رقم زد.

در این استاندارد از فشار فیزیکی و مدیریت ریسک گرفته تا امور روانی و عاطفی و هر جنبه‌ای که می‌تواند به طور بالقوه بر سلامت و تندرستی کارکنان تأثیر بگذارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای برتری بهینه می‌شود.

گواهینامه ایزو 45001

دلایل اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱

طبق آمار رسمی، روزانه بیش از ۷۶۰۰ کارمند به دلیل یک بیماری یا جراحت مرتبط با محل کار جان خود را از دست می‌دهند. هدف ایزو ۴۵۰۰۱ محافظت از افرادی است که برای شما کار می‌کنند تا اعتبار برند شما را به عنوان یک نهاد شرکتی مسئول افزایش دهد.

اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ یک الزام قانونی نیست، اما به طور فزاینده ای مهم است؛ این استاندارد به شما کمک می‌کند تا تعهد خود را نسبت به ایمنی و رفاه ذی‌نفعان داخلی و خارجی تیم نشان دهید.


برنامه ۵ مرحله ای برای مدیریت ایمنی

برای ساختار و اجرای استراتژی مدیریت ایمنی خود می‌توانید از یک برنامه پنج مرحله‌ای پیروی کنید:

۱- درک سیستم‌های مدیریت OSHA

یادگیری الزامات ISO 45001 و ۱۱ عامل موفقیت توصیه شده برای پیاده‌سازی بسیار مهم است. هرچه درک عمیق‌تری از سیستم‌های مدیریت ایمنی داشته باشید، شانس موفقیت شما بیشتر است.

۲- یکپارچه‌سازی سیستم‌های مدیریتی

اگر قبلاً سیستم‌هایی مانند ایزو ۹۰۰۱ برای کیفیت یا ایزو ۱۴۰۰۱ برای پایداری زیست‌محیطی را پیاده‌سازی کرده‌اید، پس پایه بسیار خوبی دارید؛ زیرا اصول اصلی ایزو ۴۵۰۰۱ با این استانداردها مشترک است و پیاده‌سازی آن برای شما آسان می‌شود.

۳- همکاری با ذی‌نفعان

گام دیگر این است که به همه کمک کنید؛ از کارگران ساختمانی که به صورت دستی یک پروژه را پیش می‌برند تا مدیران ارشد باید اهمیت اجرای استاندارد را درک کنند. این همکاری افراد را تشویق می‌کند که این ایده را بپذیرند و موقعیت خود را درک کنند.

۴- اولویت‌بندی وظایف و تعیین نقاط عطف

گام بعدی این است که برنامه ایمنی را با معیارهای تجاری برای تعیین اهداف هماهنگ کنید. اطمینان حاصل کنید که اقدامات بهداشتی و ایمنی به جای کاهش سود، موجب افزایش بهره‌وری شوند؛ زیرا ایمنی باید در بلندمدت منجر به صرفه‌جویی اقتصادی شود.

۵- راه‌اندازی برنامه مدیریت ایمنی مخصوص به خود

مرحله آخر این است که پروژه خود را راه‌اندازی کنید و در طول زمان با یادگیری بیشتر در مورد نحوه عملکرد آن در یک محیط واقعی، آن را تکرار کنید.


پیشرفت متداوم

یافتن موارد عدم انطباق و تجربه حوادث ایمنی برای هر سازمانی اجتناب‌ناپذیر است. هیچ محدودیتی برای روش‌هایی که می‌توان خطر بیماری و آسیب را در محل کار کاهش داد، وجود ندارد و استفاده از الزامات ایزو ۴۵۰۰۱، چرخه PDCA و اصول کلی ISO می‌توانند برای رشد کسب‌وکار مفید باشند.

پیگیری انطباق و صدور گواهینامه ISO 45001 مستلزم بررسی کامل سیستم‌های ایمنی، پروتکل‌ها، فرایندها و کارکنان سازمان است. تعهد واقعی و اولویت قراردادن رفاه کارکنان، تضمین می‌کند که اجرای این سیستم برای موفقیت بلندمدت تنظیم و در رشد کسب‌وکار منعکس می‌شود.

استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه‌ای


ایزو ۴۵۰۰۱ به عنوان جزئی از پکیج IMS

در صورتی که همراه با گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱، استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ نیز اخذ شود، در اصطلاح سیستم مدیریت یکپارچه IMS پیاده‌سازی شده است. به شرکت‌ها و سازمان‌ها توصیه می‌شود نسبت به اخذ این پکیج اقدام کنند تا ضمن صرفه‌جویی در هزینه، تاثیر مثبتی در دیدگاه مشتریان خود ایجاد کنند.

اگر مایل به اخذ IMS هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل ISO 9001 , ISO 14001 , ISO 45001)» را مطالعه کنید.

همچنین جهت آشنایی بیشتر با الزامات این استانداردها می‌توانید از مقالات زیر استفاده کنید:

الزامات ایزو ۹۰۰۱

الزامات ایزو ۱۴۰۰۱

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ISO را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. این مجموعه در قالب سایت گواهینامه ایزو نیز فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

پس از آگاهی از اینکه «از کجا ایزو بگیریم» برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!