COQ یا هزینه کیفیت

COQ یا هزینه کیفیت

COQ یا هزینه کیفیت چیست؟

COQ یا هزینه کیفیت مخفف واژه ی (COST OF QUALITY) روشی برای محاسبه هزینه‌هایی است که شرکت‌ها متحمل می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که محصولات با استانداردهای کیفیت مطابقت دارند و همچنین هزینه‌های تولید کالاهایی که استانداردهای کیفیت را برآورده نمی‌کنند.

هدف از محاسبه COQ یا هزینه کیفیت این است که درک درستی از اینکه کیفیت چگونه بر قیمت نهایی تأثیر می‌گذارد ایجاد کند. خواه هزینه ضایعات و دوباره‌کاری مرتبط با COQ یا هزینه کیفیت پایین باشد، یا هزینه ممیزی و نگهداری مرتبط باکیفیت خوب، هر دو مهم هستند. هزینه کیفیت به تولیدکنندگان فرصتی برای تجزیه‌وتحلیل و در نتیجه بهبود عملیات کیفی خود می‌دهد.

این رویکرد دوطرفه به کیفیت را می‌توان به‌عنوان “کنترل” (کیفیت خوب) در مقابل “شکست در کنترل” (کیفیت بد) طبقه‌بندی کرد.

COQ یا هزینه کیفیت ضعیف COPQ چیست؟

هزینه کیفیت ضعیف COPQ  به‌عنوان هزینه‌های مرتبط با ارائه محصولات یا خدمات باکیفیت پایین تعریف می‌شود. سه دسته وجود دارد:

 • هزینه‌های ارزیابی: هزینه‌هایی است که برای تعیین درجه انطباق با الزامات COQ یا هزینه کیفیت انجام می‌شود.
 • هزینه‌های خرابی داخلی: هزینه‌های مرتبط با نقص‌هایی هستند که قبل از دریافت محصول یا خدمات توسط مشتری پیدا می‌شوند.
 • هزینه‌های خرابی خارجی: هزینه‌های مرتبط با عیوب است که پس از دریافت محصول یا خدمات توسط مشتری پیدا می‌شود.

انواع هزینه کیفیت

فعالیت‌های مرتبط باکیفیت که متحمل هزینه می‌شوند ممکن است به هزینه‌های پیشگیری، هزینه‌های ارزیابی و هزینه‌های خرابی داخلی و خارجی تقسیم شوند.

هزینه‌های ارزیابی

هزینه‌های ارزیابی با اندازه‌گیری و نظارت بر فعالیت‌های مرتبط با COQ یا هزینه کیفیت مرتبط است. این هزینه‌ها با ارزیابی تأمین‌کنندگان و مشتریان از مواد، فرایندها، محصولات و خدمات خریداری شده مرتبط است تا اطمینان حاصل شود که آنها با مشخصات مطابقت دارند. آنها می‌توانند شامل:

 • تأیید: بررسی مواد دریافتی، راه‌اندازی فرایند و محصولات در برابر مشخصات توافق شده است.
 • ممیزی کیفیت: تأیید اینکه سیستم کیفیت به‌درستی کار می‌کند.
 • رتبه‌بندی تأمین‌کننده: ارزیابی و تأیید تأمین‌کنندگان محصولات و خدمات.

هزینه‌های خرابی داخلی

هزینه‌های خرابی داخلی برای رفع عیوب کشف شده قبل از تحویل محصول یا خدمات به مشتری متحمل می‌شود. این هزینه‌ها زمانی رخ می‌دهد که نتایج کار به استانداردهای کیفیت طراحی نرسد و قبل از اینکه به مشتری منتقل شود شناسایی می‌شود. آنها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضایعات: انجام کارهای غیرضروری یا نگهداری سهام در نتیجه اشتباه، سازماندهی ضعیف یا ارتباطات
 • ضایعات: محصول یا مواد معیوب که قابل تعمیر، استفاده یا فروش نیست.
 • دوباره‌کاری یا اصلاح: اصلاح مواد یا خطاهای معیوب COQ یا هزینه کیفیت
 • تجزیه‌وتحلیل شکست: فعالیت موردنیاز برای تعیین علل شکست داخلی محصول یا خدمات.

هزینه‌های خرابی خارجی

COQ یا هزینه کیفیت خرابی خارجی برای رفع عیوب کشف شده توسط مشتریان متحمل می‌شود. این هزینه‌ها زمانی رخ می‌دهد که محصولات یا خدماتی که به استانداردهای کیفیت طراحی نرسند تا پس از انتقال به مشتری شناسایی نمی‌شوند. آنها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تعمیرات و سرویس: هم از محصولات برگشت‌داده‌شده و هم در زمینه
 • ادعاهای گارانتی: محصولات ناموفق که جایگزین شده‌اند یا خدماتی که تحت ضمانت مجدد انجام می‌شوند
 • شکایات: کلیه کارها و هزینه‌های مربوط به رسیدگی و خدمات‌رسانی به شکایات مشتریان
 • بازگشت: رسیدگی و بررسی محصولات رد شده یا فراخوان شده، از جمله هزینه‌های حمل‌ونقل.

هزینه‌های پیشگیری

هزینه‌های پیشگیری برای جلوگیری یا اجتناب از مشکلات کیفیت انجام می‌شود. این هزینه‌ها با طراحی، اجرا و نگهداری سیستم مدیریت COQ یا هزینه کیفیت مرتبط است. آنها قبل از عملیات واقعی برنامه‌ریزی و انجام می‌شوند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • الزامات محصول یا خدمات: ایجاد مشخصات برای مواد، فرایندها، محصولات نهایی و خدمات ورودی
 • برنامه‌ریزی کیفیت: ایجاد برنامه‌هایی برای کیفیت، قابلیت اطمینان، عملیات، تولید و بازرسی
 • تضمین کیفیت: ایجاد و نگهداری سیستم کیفیت
 • آموزش: توسعه، تهیه و نگهداری برنامه‌ها.

COQ یا هزینه کیفیت و اهداف سازمانی

هزینه‌های انجام یک کار باکیفیت، انجام بهبود کیفیت و دستیابی به اهداف باید بادقت مدیریت شود تا اثر بلندمدت کیفیت بر سازمان اثر مطلوبی داشته باشد. این هزینه‌ها باید معیار واقعی تلاش برای کیفیت باشند و بهترین آنها از تحلیل COQ یا هزینه کیفیت تعیین می‌شوند. چنین تحلیلی روشی برای ارزیابی اثربخشی مدیریت کیفیت و ابزاری برای تعیین حوزه‌های مشکل، فرصت‌ها، پس‌اندازها و اولویت‌ها اقدام ارائه می‌دهد.

هزینه کیفیت نیز یک ابزار ارتباطی مهم است. فیلیپ نشان داد که چه ابزار قدرتمندی برای افزایش آگاهی از اهمیت کیفیت می‌تواند باشد. او از این اقدام به‌عنوان “قیمت عدم انطباق” یادکرد و استدلال کرد که سازمان‌ها تصمیم می‌گیرند برای کیفیت پایین هزینه کنند.

بسیاری از سازمان‌ها هزینه‌های واقعی مرتبط باکیفیت را تا ۲۰ – ۱۵ درصد از درآمد فروش خواهند داشت که برخی از آنها به ۴۰ درصد کل عملیات می‌رسد. یک قانون کلی این است که هزینه‌های کیفیت پایین در یک شرکت پررونق حدود ۱۵ -۱۰ درصد از عملیات است. برنامه‌های بهبود کیفیت COQ یا هزینه کیفیت مؤثر می‌توانند این امر را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند، بنابراین سهم مستقیمی در سود خواهند داشت.

سیستم هزینه کیفیت، پس از ایجاد، باید پویا شود و تأثیر مثبتی بر دستیابی به مأموریت، اهداف و مقاصد سازمان داشته باشد.

“هزینه کیفیت” به کسب‌وکار شما چه می‌گوید؟

اندازه‌گیری «COQ یا هزینه کیفیت» برای هر کسب‌وکاری به دانش بسیار خاصی دررابطه‌با فرایندها، افراد و محصولات مرتبط با کسب‌وکار شما نیاز دارد. استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ می‌تواند در اینجا راهنمایی‌هایی را باتوجه‌به بهبود کیفیت و کنترل هزینه‌های مرتبط ارائه دهد.

نتیجه‌گیری:

در نتیجه، برای شرکت‌ها مهم است که بدانند چه کاری باید انجام دهند تا هزینه کیفیت خود را به‌طورکلی کاهش دهند. این به آنها کمک می‌کند تا فرایندها و عملیات تجاری خود را بهبود ببخشند که در نهایت منجر به سودآوری بهتر می‌شود.

بدترین نوع COQ یا هزینه کیفیت از بین این چهار دسته از هزینه‌های بی‌کیفیت، هزینه‌های خرابی خارجی است. سازمان‌ها باید بهترین تلاش خود را برای کاهش هزینه شکست خارجی انجام دهند.

صرف هزینه بیشتر در هزینه‌های پیشگیری و ارزیابی معمولاً منجر به کاهش هزینه‌های خرابی داخلی و خارجی می‌شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB) اقدام به صدور گواهینامه های بین المللی ایزو (ISO)  برای شرکت ها، سازمان ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری می نماید. ایزوسیستم برترین مرکز اخذ COQ با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت در رتبه یک شرکت‌های مشاور مدیریت و واحد برتر فنی و مهندسی در کل کشور قرار دارد.

برای اخذ COQ ( دریافت COQ – صدور COQ) می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

 


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!