دانلود متن فارسی استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰:۲۰۱۰ – مدیریت کیفیت آموزش

متن فارسی استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰

مقدمه ایزو ۲۹۹۹۰:۲۰۱۰

توجه! این استاندارد منقضی و استانداردهای ایزو ۲۱۰۰۱:۲۰۱۸ و ایزو ۲۹۹۹۳:۲۰۱۷ جایگزین آن شده است.

این استاندارد (ایزو ۲۹۹۹۰)، الگوی عامی را برای به کارگیری و عملکرد متخصصان کیفیت و مرجع مشترکی را برای تأمین‌کنندگان خدمات یادگیری و مشتریان آن‌ها در زمینه طراحی، تکوین و عرضه تحصیلات غیر رسمی، آموزش و پرورش (توسعه) ارائه می‌کند. در این استاندارد از اصطلاح «خدمات یادگیری» بیش‌تر استفاده شده است تا از اصطلاح «آموزش»، تا مشوق تمرکز بر فراگیر و ماحصل فرایند یادگیری و همچنین تأکید بر گستره کاملی از گزینه‌های دردسترس، برای عرضه خدمات یادگیری باشد.

این استاندارد بر شایستگی «تأمین‌کنندگان خدمات یادگیری» تمرکز داشته و راهنمایی‌هایی را در جهت کمک به سازمان‌ها و افراد در انتخاب تأمین‌کننده‌ای برای خدمات یادگیری، که نیازها و انتظارات آن‌ها را در زمینه ارتقای شایستگی و توانمندی برآورده سازد، ارائه می‌کند و می‌تواند برای گواهی‌کردن «تأمین‌کنندگان خدمات یادگیری» مورد استفاده قرار گیرد.

در این استاندارد، مطابقت‌هایی با استاندارد‌های سیستم مدیریت منتشر شده توسط ایزو، به‌ویژه سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ وجود دارد.

هدف و دامنه کاربرد ایزو ۲۹۹۹۰

هدف از تدوین استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰، تعیین الزامات پایه برای تأمین‌کنندگان خدمات یادگیری در تحصیلات غیر رسمی و آموزش است.

یادآوری ۱ – در صورتی که «تأمین‌کننده خدمات یادگیری» بخشی از سازمانی باشد که علاوه بر خدمات آمورشی، محصولات (کالاها و خدمات) دیگری را ارائه می‌کند، این استاندارد صرفا برای واحد تأمین‌کننده خدمات یادگیری در آن سازمان کاربرد دارد.

یادآوری ۲ – مثال‌هایی از تحصیلات غیررسمی و آموزش عبارتند از: آموزش حرفه‌ای، یادگیری مادام‌العمری و آموزش سازمانی ( برون‌سپاری شده یا درون سازمانی)

پیوست الف

بخش‌های زیر معمولا در طرح کسب و کار گنجانده می‌شود:

الف – ۱ – چشم‌انداز و مأموریت

«تأمین‌کننده خدمات یادگیری» چشم‌انداز و ماموریت خود، از جمله چگونگی حمایت از ارزش یادگیری و رفتار مناسب با طرف‌های ذینفع را مدون می‌کند.

الف – ۲ – تکوین و ارزیابی مرتب راهبرد

«تأمین‌کننده خدمات یادگیری» راهبرد خود و بازه زمانی بازبینی را مشخص نموده و انجام‌شدن دوره‌ای این بازنگری‌ها را به اثبات می‌رساند.

الف – ۳ – خط مشی کیفیت

«تأمین‌کننده خدمات یادگیری» خط مشی کیفیت و خط مشی کنترل کیفیت خود را مدون می‌کند.

از لینک زیر می توانید متن فارسی استاندارد ISO 29990:2010 را دانلود نمایید :

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۳۳۹۱۲۱-۰۲۳ و ۳۳۳۳۹۱۲۰-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!