FSSC 22000 چیست؟ درباره FSSC 22000 بیشتر بدانید

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


گواهینامه FSSC 22000 یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی (FSMS) می باشد. FSSC مخفف گواهینامه سیستم ایمنی مواد غذایی است.

گواهینامه FSSC 22000  زمانی اعطا می‌شود که شما آن را در شرکت خود اجرا کرده‌اید و یک ممیز شخص ثالث سیستم شما را ممیزی کرده است تا تأیید کند که شما الزامات استاندارد FSSC 22000 را رعایت می کنید.

چرا اخذ FSSC 22000 مهم است؟

سیستم FSSC 22000  برای تامین شرکت‌هایی در صنعت مواد غذایی که توسط طرح جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) شناخته می‌شوند، طراحی شده‌است.

FSSC 22000 فرایندهای یکپارچه ای را تعریف می‌کند که با هم برای کنترل و به حداقل رساندن خطرات ایمنی مواد غذایی کار می‌کنند.صدور گواهینامه FSSC 22000 به سرعت در حال رشد است و در آوریل سال ۲۰۱۷، ۱۵،۰۰۰ گواهینامه صادر شده است.

هنگامی که یک مرکز تصمیم دارد فرآیندی را اجرا کند که کلیه الزامات FSSC 22000 را مورد بررسی قرار دهد، می تواند به FSSC 22000 دست یابد. برنامه صدور گواهینامه توسط بنیاد صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی اداره می شود.

نسخه ۵ گواهینامه FSSC 22000

FSSC 22000 همچنان بر پایه استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ استوار است. با این حال، این استاندارد مورد بازنگری قرار گرفته است و اکنون نسخه ۲۰۱۸ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ در دسترس می باشد.

FSSC 22000 جدیدترین نسخه خود را به نام نسخه ۵ معرفی کرد. گواهینامه های موجود FSSC 22000 ، یعنی نسخه ۴.۱ در ژوئن ۲۰۲۱ منقضی می شود و باید به ورژن ۵ منتقل شوند.

چرا نسخه جدید؟

 • انتشار گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ورژن ۲۰۱۸
 • انطباق با الزامات GFSI
 • روند بهبود مداوم

انتقال به FSSC 22000

این که آیا شما قصد انتقال FSSC 22000 از نسخه ۴ به نسخه ۵ را دارید، یا پیاده سازی و اجرا در سازمان خود را با نسخه ۵ شروع می کنید، ما می توانیم در تمام مراحل به شما کمک کنیم.

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی FSSC 22000

گواهینامه FSSC 22000 از رویکرد سیستمهای مدیریتی برای ایمنی مواد غذایی، با استفاده از ایزو ۲۲۰۰۰ برای الزامات سیستم مدیریت و استانداردهای فنی ایزو استفاده می کند. سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی با سایر سیستم های مدیریتی مانند ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ کاملاً ادغام شده است.

الزامات برنامه پیش نیاز FSSC 22000 (PRP)

برنامه های پیش نیاز روش هایی هستند که برای پرداختن به نقشی که محیط تولید در تولید محصولات غذایی ایمن ایفا می کند، اعمال می شوند.

FSSC 22000 ایجاب می کند که سازمان، برنامه های PRP را ایجاد کند تا احتمال ایجاد آلودگی از طریق محیط کار را کنترل کند. بسته به صنعت شما الزامات PRP مختلفی وجود دارد:

 • ISO / TS 22002: فرآوری مواد غذایی
 • ISO / TS 22002: تدارکات
 • ISO / TS 22002: کشاورزی
 • ISO / TS 22002 تولید بسته‌بندی مواد غذایی

اولویت‌بندی الزامات FSSC 22000

طرح و الزامات صدور گواهینامه در سه سند تعریف شده است:

 1. FCSS 22000: بخش ۱ الزامات برای سازمان‌هایی است که نیاز به گواهینامه دارند.این سند بدون پرداخت هزینه در fssc22000.com برای بارگیری در دسترس است.
 2. ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸: سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی – الزامات لازم برای هر سازمانی در زنجیره غذایی می باشد.
 3. الزامات برنامه های پیش نیاز (مقدماتی)

سندی که شما از آن برای برنامه‌های پیش‌نیاز استفاده می‌کنید، به حوزه شما بستگی دارد.

 • پردازنده های مواد غذایی از ISO / TS 22002-1 استفاده می کنند: برنامه های پیش نیاز ایمنی مواد غذایی – قسمت ۱: تولید مواد غذایی. از طریق سایت www.iso.ch یا Techstreet.com موجود است
 • غذاخوری ها از ISO / TS 22002-2 استفاده می کنند.
 • تولید کنندگان بسته بندی مواد غذایی از ISO / TS 22002-4 استفاده می کنند. همچنین برنامه های پیش نیاز و الزامات طراحی برای ایمنی مواد غذایی در ساخت و تهیه بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.(قابل تهیه از shop.bsigroup.com)
 • تولید کنندگان یا تهیه کنندگان مواد غذایی خوراک دام یا مواد اولیه از PAS 222 استفاده می کنند.همچنین از برنامه های پیش نیاز برای تولید مواد غذایی و خوراک دام استفاده می شود.(قابل تهیه از shop.bsigroup.com)

FSSC 22000 ، ISO 22000 و ابتکار جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI)

ابتکار جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) یک بخش از انجمن کالاهای مصرفی و خرده فروشان، تولید کنندگان و شرکت های خدمات غذایی است که در زمینه هماهنگی با استانداردهای ایمنی مواد غذایی کار می کنند. GFSI استانداردهای ایمنی غذایی مختلف را در برابر مجموعه‌ای از معیارها مشخص می‌کند.همچنین استانداردها مطابق با معیارها به رسمیت شناخته می شوند. بسیاری از خرده فروشان و تولید کنندگان بزرگ از تامین کنندگان خود درخواست می‌کنند تا در یک طرح شناخته‌شده GFSI ثبت‌نام کنند.

یکی از استاندارد های معیار FSSC 22000 است که همانطور که در بالا بیان شد، از ایزو ۲۲۰۰۰ برای الزامات سیستم های مدیریتی استفاده می شود.

ایزو ۲۲۰۰۰ چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO)، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را با فرمت مشابه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ توسعه داده است.این استاندارد، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ایزو ۲۲۰۰۰ می باشد. این گواهینامه برای هر شرکتی در صنعت غذایی، کشاورزان، تولید کنندگان، خرده فروشان، حمل و نقل و بسته بندی مواد غذایی قابل ‌استفاده است.

با این حال، گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ توسط GFSI به رسمیت شناخته نمی شود و GFSI نقش مهمی در صدور گواهینامه سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی ایفا می کند. برای پرداختن به این موضوع، بنیاد صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی طرح FSSC 22000 را ایجاد کرد. در نهایت با استفاده از استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰، با اضافه کردن الزامات برنامه پیش نیاز، یک طرح مبتنی بر ایزو ۲۲۰۰۰ ایجاد گردید که توسط GFSI به رسمیت شناخته شد.

اخذ ایزو معتبر در کنار مرکزی معتبر و باتجربه

ایزوسیستم با داشتن نماد اعتماد الکترونیک و نشان ساماندهی، محیطی امن برای اخذ گواهینامه ایزو معتبر می باشد.با حمایت شما عزیزان مرکز ایزوسیستم توانست به عنوان برترین شرکت مشاور مدیریت کشور و واحد برتر فنی مهندسی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شود.پس مشتریان عزیز می توانند با خیال آسوده گواهینامه ایزو معتبر خود را اخذ نمایند.برای شروع اخذ ایزو تنها کافی است فرم درخواست گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید و‌ یا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.مشاورین مجرب ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!