hse پیمانکاران چیست؟

hse پیمانکاران

hse پیمانکاران چیست؟

hse پیمانکاران الزامات بهداشتی، ایمنی و زیست‌محیطی را که باید توسط پیمانکار رعایت شود تعیین می‌کند. شرکت‌ها از پیمانکاران خود می‌خواهند که قوانین و شیوه‌های لازم را جهت عملکرد ایمن و مسئولانه محیطی در محدوده کاری خود اتخاذ و اجرا کنند.

یکی از ارزش‌های اصلی شرکت، ایمنی و سلامت پیمانکاران و کارکنان آن است. از شرکت‌ها انتظار می‌رود در کنار حفاظت از اموال و محیط‌زیست، همان تعهد را نسبت به ایمنی کارکنان خود نیز داشته باشد و در دوره hse (اچ اس ای) شرکت کنند.

محدوده hse پیمانکاران

گواهینامه HSE برای تمام حوزه‌های کاری قراردادی و پرسنل پیمانکاری که کار را انجام می‌دهند، قابل‌اجرا است. استفاده از hse پیمانکاران در سیستم‌های مدیریت درجه اول، برای شرکت‌هایی به جز دکل‌های حفاری و کشتی‌های پشتیبانی اسکان کاربرد دارند.

پیمانکاران بخش مهمی از فرهنگ HSE برای شرکت هستند و انتظار می‌رود در صورت لزوم در کارگاه‌ها و ابتکارات همسویی فرهنگی HSE شرکت کرده و خود را به‌روز نگه دارند.


چرا به hse پیمانکاران نیاز داریم؟

پیمانکار باید یک خط‌مشی HSE را حفظ و اجرا کند که با خط‌مشی HSE شرکت همسو باشد. برخی از مواردی یک از یک پیمانکار انتظار می‌رود عبارت‌اند از:

 • پیمانکار تعهد قوی شرکت به HSE را تصدیق می‌کند.
 • مسئولیت دارد تعیین کند که سازمان ممکن است با چه خطراتی مواجه شود.
 • بر اجرای کار، انجام ارزیابی دقیق ریسک و پیاده‌سازی الزامات ایمنی نظارت کند.
 • نسخه‌هایی از خط‌مشی و روش‌های HSE خود را در صورت درخواست به شرکت ارائه دهد.

محدوده hse پیمانکاران

اهمیت hse پیمانکاران

بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست به دلیل اهمیت آن‌ها در حفاظت از جان و دارایی انسان‌ها، به‌ویژه در بخش‌های صنعتی پرخطر، از اولویت‌های اصلی محسوب می‌شوند. ایجاد و اجرای یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط کار مؤثر برای جلوگیری از خطرات حوادث غیرقابل‌برگشت بسیار مهم است و این روند را می‌توانید به کمک پیمانکاران HSE پیش ببرید.

پیمانکار hse، سازمان یا فردی است که مستقیماً کارگران و کارمندانی آگاه با مفاهیم HSE را استخدام کرده و پروژه‌ها را به کمک آن‌ها پیش می‌برد یا به‌عنوان بخشی از کسب‌وکار خود، مسائل ایمنی را به کارمندان شرکت‌های دیگر آموزش داده و امور را مدیریت یا کنترل می‌کند.


مفاهیم مرتبط با ایمنی hse

فرهنگ ایمنی در hse پیمانکاران

فرهنگ ایمنی یک سازمان به مجموعه اقدامات سازمانی و ارزش‌های مرتبط با ایمنی HSE اشاره دارد. این فرهنگ توسط کارکنانی که در روابط اجتماعی و ساختارهای سازمانی با هم کار می‌کنند، شکل می‌گیرد. تأثیر قابل‌توجه فرهنگ ایمنی قوی HSE بر بهبود عملکرد ایمنی، کاهش حوادث، انجام تحقیقات موفقیت‌آمیز و گزارش رویداد در یک سازمان است.

اندازه‌گیری عملکرد ایمنی

هدف اولیه hse پیمانکاران از اندازه‌گیری عملکرد ایمنی در محیط کار، تلاش برای کاهش رفتارها و شرایط تنش‌زا است که می‌تواند منجر به حوادث شود. معمولاً اندازه‌گیری‌های عملکرد می‌توانند به‌صورت واکنشی یا نظارت فعال باشند. نظارت واکنشی شناسایی و گزارش حوادث و یادگیری از اشتباهات را تعریف می‌کند درحالی‌که نظارت فعال بازخورد عملکرد را قبل از وقوع یک حادثه ارائه می‌دهد.

شاخص عملکرد ایمنی

شاخص عملکرد، به‌اندازه گیری تغییرات ایمنی در طول زمان در نتیجه اقدامات انجام شده می‌گویند. این شاخص از طریق ارائه اطلاعات در مورد عملکرد سازمانی، به ایجاد انگیزه در افراد برای کار روی ایمنی HSE و افزایش پتانسیل سازمانی برای ایمنی HSE اشاره دارد.

دو شاخص عملکرد ایمنی در hse پیمانکاران وجود دارد، شاخص‌های پیشرو و عقب‌مانده. در شاخص‌های پیشرو، واکنش ماهیتی پیشگیرانه باهدف ایجاد تغییرات در فرایند ایمنی برای جلوگیری از صدمات دارد، درحالی‌که در شاخص‌های عقب‌مانده، پاسخ واکنشی است؛ زیرا آسیب‌ها قبلاً رخ داده‌اند و پاسخ برای جلوگیری از صدمات بیشتر آغاز می‌شود.

مدیریت ایمنی با شناخت خطر

گام اولیه پیمانکاران HSE برای پیشگیری از حوادث، شناسایی خطرات است. بهبود عملکرد ایمنی HSE مستلزم اجرای برنامه‌های پیشگیرانه شناسایی و پیشگیری از خطرات کارگران است. شرایط یا موقعیت‌های خطرناک در یک محیط کار تنها در صورتی می‌تواند برای پیشگیری از حوادث تجزیه‌وتحلیل شود که خطرات مربوط به آن به‌درستی شناسایی شوند.

برای شناسایی فعال موقعیت‌ها و شرایط خطرناک، جزئیات داده‌های حوادث ایمنی HSE را می‌توان برای شناسایی متغیرهای پیش‌بینی‌کننده حوادث آینده در محیط‌های تولیدی تجزیه‌وتحلیل کرد.

تجزیه‌وتحلیل ایمنی hse پیمانکاران و به‌اشتراک‌گذاری

جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و به‌اشتراک‌گذاری داده‌های ایمنی به صنعت کمک می‌کند تا دلایل اصلی یک رویداد را پیدا کند، خطرات موجود و بالقوه را بررسی کند و برنامه‌های ایمنی HSE موجود را بهبود بخشد. در ایالات متحده، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) محل کار را برای اطمینان از رعایت حداقل استانداردهای ایمنی بررسی می‌کند.

اگر عوامل انطباق با OSHA هرگونه تخلفی را در یک سایت تشخیص دهند، ممکن است جریمه یا استناد صادر کنند. در صورت بروز هرگونه حادثه جدی در محل کار، OSHA باید برای بررسی حادثه مطلع شود.


برخی از وظایف مشخص شده در hse پیمانکاران

عملیات ناایمن و حق توقف کار

سیستم باید درک کند که پیمانکار و پرسنل پیمانکار، حق توقف کار در زمانی که ادامه آن را ناایمن می‌دانند دارند. خطرات موجود باید به همه کارکنانی درگیر اطلاع داده شود. اگر پیمانکار معتقد باشد که کار را نمی‌توان با خیال راحت انجام داد یا ادامه عملیات ممکن است منجر به هرگونه شرایط خطرناک شود، باید بلافاصله به شرکت اطلاع داده و بیشترین تلاش را برای جلوگیری یا به‌حداقل‌رساندن تأثیر شرایط خطرناک انجام دهد.

خاتمه و تعلیق به دلیل نقض الزامات hse پیمانکاران

شرکت و پیمانکار موافقت می‌کنند که تمام مفاد الزامات HSE پیمانکار برای قراردادها وجود داشته و از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در صورت هرگونه نقض الزامات پیمانکار حق توقف فوری کار را دارد. متقابلاً اگر پیمانکار نیز اقدامات لازم را برای رفع یا کنترل هرگونه تخلف یا خطر جهت مطابقت با الزامات hse پیمانکاران انجام ندهد شرکت می‌تواند او را تعلیق کند.


hse پیمانکاران در چه مواقعی کمک‌کننده است؟

یک مثال خطر ایمنی ممکن است استفاده از مواد شیمیایی باشد که در اثر تماس پوست را می‌سوزاند یا خورده می‌کند. مورد دیگر کار در ارتفاع است که در آن نه‌تنها کارگران می‌توانند سقوط کنند، بلکه ممکن است تجهیزات آنها نیز روی افراد پایین بیفتد. مثال سوم شامل تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات سنگینی است که باید بدون برق و “قفل” شوند و هیچ انرژی الکتریکی یا انرژی دیگری باقی نماند و نمی‌توانند با تکنسین داخل آن دوباره راه‌اندازی شوند.

پیمانکاران hse به چه مهارت‌ها، دانش و تجربه‌ای نیاز دارند؟

یک پیمانکار مطابق با الزامات hse پیمانکاران برای انجام وظایف خود به‌گونه‌ای که سلامت و ایمنی را تضمین کند به مجموعه‌ای از مهارت‌ها، دانش و تجربه نیاز دارد. او باید بتواند از این تجارب در سازمانی که به شرایط ایمن و بدون خطر برای سلامتی دارد، استفاده کند.

به طور مشابه، هنگامی که یک پیمانکار فردی را برای انجام کارهای ساختمانی به کار می‌گیرد یا منصوب می‌کند، باید اطمینان حاصل کند که فرد دارای مهارت، دانش، تجربه و آموزش است تا کار را به‌گونه‌ای انجام دهد که سلامت و ایمنی را تضمین کند. سطح موردنیاز مهارت‌ها، باید متناسب با پیچیدگی کار و ماهیت خطرات موجود باشد.


نحوه انتخاب پیمانکاران hse

با انتخاب پیمانکاران hse مناسب در شروع پروژه، می‌توانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید. هنگام انتخاب یک پیمانکار، اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که فردی ماهر و قابل‌اعتماد را استخدام می‌کنید. در صورت امکان، انتخابات خود را به کسانی محدود کنید که دوستان و همکاران تجربه پروژه رضایت‌بخش با آن‌ها را داشته‌اند.

سوابق کاری را از کارفرمایان یا مشتریان قبلی آن‌ها استعلام بگیرید. مجوزهای پیمانکار را با هیئت‌هایی که ادعا می‌کنند از آنها هستند تأیید کنید. اطمینان حاصل کنید که پیمانکار بیمه شده است و شما را از مسئولیت‌پذیری در قبال هر یک از حوادث ناگوار محافظت می‌کند.

پس از اطمینان از سوابق حرفه‌ای پیمانکار، بررسی کنید که آیا با سبک ارتباطی او احساس راحتی می‌کنید یا خیر؛ زیرا شما اغلب با پیمانکار خود در ارتباط خواهید بود، بنابراین ضروری است که آن‌ها همیشه پاسخگو باشند و کار با آنها آسان باشد.

خط‌ مشی hse پیمانکاران

فرایند استخدام پیمانکاران hse

پس از بررسی و انتخاب پیمانکار hse موردنظر خود و آشنایی با hse پیمانکاران، باید روندی را برای توافقات قانونی و استخدام او طی کنید. یک چارچوب کلی از این روند را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • فرایند پیش صلاحیت
 • انجام شرایط و ضوابط قرارداد و الزامات ایمنی
 • انتخاب پیمانکار با معیارهای ارزیابی در راستای الزامات ایمنی و انعقاد قرارداد
 • صدور مجوز کار برای پیمانکار hse
 • هماهنگی کار پیمانکار و نظارت بر ایمنی عملیات
 • ارزیابی کار مطابق با الزامات hse پیمانکاران پس از اتمام پروژه برای ارزیابی عملکرد و مستندسازی تجارب
 • شناخت موانع اجرای فرایندهای مدیریت HSE پیمانکاری و راه‌های غلبه بر آن‌ها

چگونه یک پیمانکار برای HSE انتخاب کنم؟

فرایند انتخاب پیمانکار مناسب باید شامل ارزیابی عملکرد ایمنی پیمانکاران hse، غرامت کارگران، میزان آسیب ثبت شده از آن‌ها، برنامه‌های ایمنی دوره‌ای در حال انجام و سطح شایستگی پرسنل پیمانکار باشد.

نهاد HSE چیست؟

HSE یک نهاد عمومی و اجرایی است که توسط وزارت کار و بازنشستگی حمایت می‌شود. این نهاد تنظیم‌کننده ملی بریتانیا برای سلامت و ایمنی محیط کار است و از مرگ‌ومیر ناشی از کار، آسیب و بیماری جلوگیری می‌کند.

HSE پلن در ساخت‌وساز چیست؟

HSE پلن به معنای برنامه‌ای برای بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست است که توسط پیمانکاران hse، ویژه اجرا در یک محل خاص، تهیه شده و توسط مدیر پروژه تأیید شده است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!