دوره hse (اچ اس ای)

دوره hse

دوره hse (اچ اس ای) نشان می‌دهد شما آموزش و مهارت‌های لازم برای کار ایمن در محیط‌های خطرناک را دارید. کارفرمایان در سراسر جهان مدرک hse را به رسمیت می‌شناسند. این مدرک می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه‌های مرتبط با ایمنی، شغلی پیدا کنید. درواقع دوره اچ اس ای را به منظور جلوگیری از وقوع حوادث کاری، حفاظت از کارکنان و محیط‌زیست، کاهش خطرات شغلی و ایجاد محیط کاری سالم و ایمن طراحی کرده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این مفهوم و جزئیات دوره آشنا شوید.

اگر مایل به اخذ HSE هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «گواهینامه HSE (سیستم مدیریت ایمنی، سلامت و محیط زیست)» را نیز مطالعه کنید!

همچنین برای آشنایی با hse پیمانکاران می‌توانید مقاله «hse پیمانکاران چیست؟» را مطالعه کنید!

hse چیست؟

HSE چیست؟ مخفف H برای سلامت، S برای ایمنی و E برای محیط‌زیست است. سیستم مدیریت ایمنی، سلامت و محیط‌زیست به دلیل نیاز به جلوگیری از حوادث متعددی که منجر به فوت و از دست دادن زمان و ساعات کاری کارگران شد، به وجود آمد.

اچ اس ای

گواهینامه HSE چیست؟

گواهینامه HSE یک جنبه حیاتی در حفاظت از ایمنی کارگران در برابر صنایع خطرناک مانند ساخت‌وساز، نفت و گاز، معادن و… است. با وجود دوره‌های آموزشی موجود در سرتاسر جهان، هیچ محدودیتی برای اخذ این گواهینامه وجود ندارد. داشتن مدرک hse  تضمین می‌کند که یک فرد برای کار ایمن در محیط، آموزش‌های لازم HSE را دریافت کرده است. این یک بخش ضروری برای کارگران، کارفرمایان و مشتریان است که بتوانند متخصصان ایمنی را شناسایی کنند.


اصول کلی دوره hse (اچ اس ای)

HSE تلاش می‌کند تا سه مفهوم حیاتی را فرهنگ‌سازی کند: ایمنی، سلامت، محیط‌زیست

ایمنی چیست؟

ایمنی شرط مصون بودن در برابر آسیب است. این آسیب ها می تواند جسمی، اجتماعی، معنوی، مالی، سیاسی، عاطفی، شغلی، روانی یا آموزشی باشد..

سلامت چیست؟

طبق تعریف WHO (سازمان جهانی بهداشت)، سلامت عبارت است از رفاه کامل جسمی، اجتماعی و روانی و نه صرفاً عدم وجود بیماری یا ناتوانی.

محیطزیست ‌چیست؟

محیط‌زیست، مکان و شرایط موجودات زنده (افراد، حیوانات، گیاهان) در یک منطقه است. محیط شامل مناطق اطراف فعالیت‌های کاری ما نیز می‌شود.

تفاوت ایمنی با سلامت

هر دو به دنبال جلوگیری از آسیب به مردم هستند. با این حال، برای سهولت درک، سلامت را به‌عنوان تمرکز صرفاً بر یکپارچگی ذهنی و بدنی طولانی مدت کارگران متمایز می‌کنیم. برخی از آثار مخرب محیط کار بر سلامت شامل استرس، کاهش شنوایی ناشی از صدا، بیماری‌های تنفسی و … است.

دوره HSE (ترکیبی از الزامات ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱)

اخذ مدرک HSE به سازمان کمک می‌کند تا از مزایای ISO 14001 و ISO 45001 به‌صورت هم‌زمان بهره‌مند شود و الزامات هر دو استاندارد را برآورده کند. این سیستم در سراسر جهان پذیرفته شده است؛ زیرا جنبه‌های بیشتری از بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را نسبت به سایرین پوشش می‌دهد.

در دوره HSE، مباحث متنوعی از جمله مفاهیم ایمنی کار، بهداشت حرفه‌ای، حفاظت شخصی، مدیریت ریسک، ایمنی در برابر حریق، مدیریت محیط زیست، استفاده از مواد شیمیایی به طور ایمن و سایر مباحث مرتبط آموزش داده می‌شود. این دوره معمولاً به صورت عملی و تئوری تدریس می‌شود و ممکن است شامل آزمون‌های عملی و نظری جهت ارزیابی دانش و مهارت شرکت کنندگان باشد.


مزایای مدرک HSE چیست؟

داشتن گواهینامه HSE مزایای زیادی هم برای فرد و هم برای شرکت دارد. برخی از مزایای این سیستم عبارت‌اند از:

بهبود ایمنی در محل کار

یکی از مزایای اصلی داشتن گواهینامه HSE این است که منجر به بهبود ایمنی در محیط کار می شود. وقتی همه افراد در محل کار به درستی در مورد نحوه کار ایمن در محیط های خطرناک آموزش دیده باشند، می تواند منجر به کاهش چشمگیر صدمات و حوادث ناشی از کار شود.

از محیط زیست محافظت کنید

مدرک HSE همچنین به حفاظت از محیط زیست کمک می کند. هنگامی که کارگران از نحوه برخورد و دفع ایمن مواد خطرناک آگاه باشند، می توانند به سالم و ایمن نگه داشتن زمین کمک کنند.

کاهش بار اقتصادی

حوادث و صدمات می تواند منجر به بار مالی قابل توجهی هم برای فرد و هم برای شرکت شود. پیاده‌سازی موثر HSE با کاهش میزان حوادث و صدمات در محیط کار، به کاهش بار اقتصادی کمک کند.

افزایش امنیت شغلی در دوره hse

معمولا زمانی که شرکت در شرایط سخت اقتصادی قرار می‌گیرند، بخشی از نیروها کار خود را از دست می‌دهند. در این شرایط داشتن گواهی HSE به حفظ کار شما کمک می‌کند؛ زیرا شرکت‌ها می‌دانند که شما آموزش و مهارت‌های لازم برای کار ایمن در محیط‌های خطرناک را دارید.

نرخ بیمه کمتر

یکی دیگر از مزایای گواهی HSE این است که می تواند به کاهش نرخ بیمه برای شرکت کمک کند. هنگامی که یک شرکت دارای نرخ بالایی از حوادث است، اغلب مجبور است حق بیمه بیشتری بپردازد. با کاهش تعداد تصادفات، در هزینه های بیمه نیز صرفه‌جویی می‌شود.

بهبود روحیه

احساس امنیت در محل کار، می‌تواند منجر به بهبود روحیه شود. کارمندانی که در محل کار احساس امنیت و راحتی می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که بهره‌وری داشته باشند و کمتر به دلیل صدمات ناشی از کار مرخصی بگیرند.

افزایش شهرت سازمان

یک شرکت با سابقه ایمنی خوب معمولاً توسط افراد مسئول و قابل اعتماد اداره می‌شود. این امر منجر به بهبود فروش و تصویر مثبت برند نزد مشتریان می‌شود.

محل کار سالم و ایمن همچنین می‌تواند منجر به افزایش پوشش رسانه‌ای شود و به بهبود شهرت شرکت کمک کند.


چگونه می‌توانیم در دوره hse شرکت کنیم؟

راه‌های زیادی برای شرکت در دوره hse وجود دارد. معمولاً می‌توانید برنامه‌های آموزشی ایمنی و بهداشت را در موسسات محلی یا مدارس فنی بیابید. همچنین می‌توانید برنامه‌ها را به صورت آنلاین یا از طریق شرکت‌های آموزشی خصوصی پیدا کنید.

مهم نیست که کدام روش را انتخاب می‌کنید، اما مطمئن شوید که توسط یک سازمان معتبر ارائه شود. بهترین راه برای اطمینان از اینکه آموزش با کیفیت دریافت می‌کنید این است که با اتحادیه صنفی یا سازمان ایمنی محلی خود چک کنید؛ آن‌ها اغلب فهرستی از ارائه‌دهندگان آموزش ایمنی تایید شده دارند.

مدرک HSE

آموزش شرکتی برای برنامه ایمنی

کارفرمایان نیز می توانند نیروی کار خود را تأیید کنند و آموزش شرکتی را برای یک برنامه ایمنی که در غیر این صورت در دسترس آنها نبود، دریافت کنند.

با دریافت گواهینامه در زمینه سلامت و ایمنی، می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام تلاش خود را برای حفظ امنیت خود و همکارانتان انجام می دهید.

گواهینامه HSE یک راه شناخته شده جهانی برای نشان دادن دانش و مهارت های شما در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی است. این یک مدرک ضروری برای هر کسی است که می خواهد با خیال راحت در یک محیط خطرناک کار کند.

مدرک اچ اس ای

دوره hse معمولاً توسط سازمان‌ها، مؤسسات آموزشی و مراکز متخصص در حوزه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای ارائه می‌شود. پس از اتمام دوره، ممکن است به شرکت‌کنندگان گواهی حضور در دوره اعطا شود که می‌تواند به عنوان مدرک شناخته شده در صنایع مختلف و همچنین در فرآیندهای استخدام و کاری مورد استفاده قرار گیرد.

آیا HSE یک مدرک حرفه‌ای است؟

مدرک hse یک مدرک حرفه‌ای است که نشان می‌دهد شما آموزش و مهارت‌های لازم برای کار ایمن در محیط‌های خطرناک را دارید و توسط کارفرمایان در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

دوره hse (اچ اس ای) می‌تواند به شما کمک کند تا در حرفه خود پیشرفت کرده و درآمد بیشتری کسب کنید؛ بنابراین اگر به دنبال راهی برای بهبود پتانسیل اشتغال و درآمد خود هستید، گواهی HSE یک گزینه عالی است.

گواهینامه سیستم مدیریت

گواهی HSE گاهی اوقات با گواهینامه سیستم مدیریت اشتباه گرفته می شود. صدور گواهینامه سیستم مدیریت یک فرایند داوطلبانه است که ارزیابی می کند که آیا سیستم مدیریت ایمنی و سلامت یک شرکت با استانداردهای خاصی مطابقت دارد یا خیر.

یک سیستم مدیریت گواهی شده می تواند به یک شرکت کمک کند تا عملکرد سلامت و ایمنی خود را با ارائه چارچوبی برای بهبود مستمر بهبود بخشد. همچنین می‌تواند در هنگام مناقصه برای کسب‌وکار جدید به شرکت مزیت رقابتی بدهد.

اگر علاقه‌مند به تایید سیستم مدیریت خود هستید، نهادهای صدور گواهینامه زیادی وجود دارند که این خدمات را ارائه می‌دهند. هزینه صدور گواهینامه سیستم مدیریت، بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان متفاوت است.


تفاوت کتابچه راهنمای HSE و plan HSE چیست؟

راهنمای HSE

کتابچه راهنمای HSE سندی است که نحوه برنامه‌ریزی مدیریت برای اجرای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت خود را نشان می‌دهد. این کتابچه راهنما چارچوب مفصلی برای دوره hse (اچ اس ای) در آن موسسه ارائه می دهد.

این راهنما به سایر اسناد ایمنی و بهداشتی مانند برنامه‌های hse، روش‌های کار ایمن، خط‌مشی‌های hse، ارزیابی ریسک، تجزیه‌وتحلیل ایمنی شغلی، فرم‌ها و چک لیست‌ها اشاره می‌کند.

plan HSE

plan HSE یک سند خاص پروژه، شغل، فرایند یا محصول خاص است که به شما یک برنامه دقیق در مورد نحوه مدیریت hse برای آن پروژه می دهد.

به عنوان مثال، اگر قرار است یک ساختمان ۲ طبقه در یک منطقه خاص ساخته شود. این شرکت یک طرح hse خاص برای آن پروژه خاص ایجاد خواهد کرد. طرح HSE برای یک ساختمان دو طبقه در یک محیط باتلاقی مانند یک ساختمان ییلاقی در یک منطقه خشک نخواهد بود.

طرح HSE می‌تواند حاوی سایر اسناد پشتیبانی مانند فرم‌ها، فهرست چک ایمنی و الگوهایی برای گزارش، بازرسی و ممیزی باشد. سیاست‌های HSE نیز می تواند به این طرح پیوست شود.


اهداف دوره hse (اچ اس ای)

سیستم بهداشت، ایمنی و محیط زیست مجموعه‌ای از فرایندها و رویه‌ها است که خطرات بالقوه را برای یک محیط مشخص شناسایی می‌کند، بهترین شیوه‌ها را برای کاهش یا حذف این خطرات ایجاد می‌کند و سپس به کارکنان برای پیشگیری از حوادث، واکنش به حوادث و غیره آموزش می‌دهد.

هدف اصلی از داشتن یک سیستم مدیریت اچ اس ای به شیوه‌های کاری معیوب کارگران صنعت تولید در گذشته برمی‌گردد. کارمندان به سختی از حوادث ناشی از ماشین‌ها و تجهیزاتی که با آن کار می‌کردند محافظت می‌شدند.

در نهایت کارگران خواستار ایمنی بهتر شدند و دولت را مجبور به اقدام کردند. دولت‌ها نیز قوانینی وضع کردند که کارفرمایان را ملزم به تضمین سلامت و ایمنی محل کار، پرداخت بیمه پزشکی و سایر غرامت برای صدمات، مرگ و بیماری‌های ناشی از فعالیت‌های کاری می‌کند.

چرا به دوره HSE نیاز داریم؟

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO)، مشخص شده است که سالانه بیش از ۲.۳ میلیون کارگر به دلیل حوادث شغلی یا بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین پیشگیری از بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار باید یک اولویت حیاتی برای همه افراد در محل کار باشد.

ارائه آموزش یا اطلاعات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست به موارد زیر کمک می‌کند:

  • اطمینان حاصل می‌شود که کارگران از کاری که انجام می‌دهند آسیبی نبینند.
  • یک فرهنگ سلامت و ایمنی مثبت را اجرا شده تا سلامت، ایمنی و تندرستی را تقویت می‌کند.
  • سلامت و ایمنی محل کار را به روشی بهتر مدیریت می‌کند.
  • از طریق فناوری پیشرفته و توسعه حرفه‌ای رفاه را تضمین می‌کند.

جمع‌بندی

مقررات ایمنی موردنیاز برای دریافت مدرک HSE می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد، اما مزایای داشتن یک محل کار ایمن و سالم ارزش تلاش را دارد. هنگامی که در دوره hse (اچ اس ای) شرکت می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که وظیفه خود را برای حفظ امنیت خود و همکارانتان انجام می‌دهید.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که دوره HSE (سلامت، ایمنی و محیط زیست) یک دوره آموزشی است که مهارت‌ها و دانش لازم در زمینه حفظ سلامت، ایمنی و محیط‌زیست در محیط کار را به افراد می‌دهد. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

هدف اصلی دوره hse چیست؟

هدف اصلی دوره HSE را آموزش و آگاهی افراد در مورد روش‌های ایمنی کار، پیشگیری از حوادث و بروز مشکلات سلامتی در محیط کار و حفظ محیط زیست قرار می‌دهند. همچنین، این دوره به افراد کمک می‌کند تا مسئولیت‌پذیری شخصی خود را نسبت به سلامت، ایمنی و محیط زیست در محیط کار تقویت کنند.

چه مهارت‌ها و مفاهیمی در دوره اچ اس ای آموزش داده می‌شود؟

در دوره HSE، مهارت‌ها و مفاهیم متنوعی شامل مواردی مانند شناخت و ارزیابی خطرات کار، استفاده از وسایل ایمنی شخصی، ایمنی در برابر حریق و انفجار، ایمنی در برابر مواد شیمیایی خطرناک، ایمنی در برابر آلودگی‌های محیط زیستی، ایمنی در برابر تصادفات و حوادث و مسائل بهداشتی و… را آموزش می‌دهند.

چه کسانی می‌توانند در دوره HSE شرکت کنند؟

تمامی افرادی که در محیط کار فعالیت می‌کنند، می‌توانند در این دوره شرکت کنند. این قشر شامل کارکنان صنایع تولیدی، ساختمانی، نفت و گاز، حمل و نقل، برق و الکترونیک، درمان و بهداشت و سایر بخش‌های صنعتی می‌شود. همچنین، افرادی که می‌خواهند به عنوان مشاوران HSE فعالیت کنند نیز می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

مدت زمان دوره اچ اس ای چقدر است؟

مدت زمان دوره HSE بسته به نوع دوره و سطح آموزش، ممکن است متغیر باشد. برخی از دوره‌ها می‌توانند تنها چند روز یا هفته طول بکشند، در حالی که دوره‌های پیشرفته‌تر و جامع‌تر ممکن است چند ماه طول بکشند.

مقالات مرتبط

برای آشنایی بیشتر با مبحث HSE پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

نحوه تنظیم و نگارش HSE PLAN (دانلود نمونه HSE PLAN – اچ‌اس‌ای پلن)

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاری چیست و چه تفاوتی با HSE دارد؟

مشاوره پیاده‌سازی گواهینامه HSE-MS – مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌‌زیست.

HSE آمارهای مربوط به حوادث محل کار در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را منتشر کرد.

آمار جدید بهداشت و ایمنی HSE تأثیر ویروس کرونا بر سلامت کارکنان را نشان می‌دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!