ایزو ۳۰۴۱۴، استانداردی مرتبط با مدیریت منابع انسانی

ایزو ۳۰۴۱۴ (مدیریت منابع انسانی – دستورالعمل‌هایی برای گزارش سرمایه انسانی داخلی و خارجی) دستورالعمل‌هایی را برای گزارش سرمایه انسانی (HCR) ارائه می‌دهد. هدف این استاندارد مرتبط با مدیریت منابع انسانی (HRM)، شفاف‌سازی مشارکت کارکنان در سازمان به‌منظور حمایت از نیروی کار است. این سند برای همه سازمان‌ها، صرف‌نظر از نوع، اندازه، ماهیت یا پیچیدگی کسب‌وکار قابل‌اجرا است.

از موضوعاتی که در عموم استانداردهای مدیرتی مورد توجه شرکت‌هایی که اقدام به اخذ گواهی‌ ایزو می‌کنند قرار می‌گیرد، مدیریت منابع انسانی است.

ISO 30414 چیست؟

ایزو ۳۰۴۱۴، مدیریت منابع انسانی – دستورالعمل‌هایی برای گزارش‌دهی سرمایه انسانی داخلی و خارجی، اولین استاندارد بین‌المللی است که به سازمان اجازه می‌دهد تا دید روشنی از سهم واقعی سرمایه انسانی خود داشته باشد. این استاندارد در راستای بهبود اهداف مدیریت منابع انسانی تدوین شده است.

گزارش سرمایه انسانی چیست؟

گزارش‌های سرمایه انسانی اطلاعات کیفی در مورد کارکنان، شیوه‌های کاری منابع انسانی، روندهای شرکت و غیره ارائه می‌دهد که می‌تواند به رشد کسب‌وکار کمک کند. این سند جنبه‌هایی مانند ساختار سازمان، داده‌های کارکنان، تخصص و مهارت‌های کارکنان، حقوق، سیاست‌ها و غیره را پوشش می‌دهد.

دامنه کاربرد ایزو ۳۰۴۱۴

ایزو ۳۰۴۱۴-استاندارد ایزو منابع انسانی- دستورالعمل‌هایی را در زمینه‌های اصلی HCR (human capital reporting) ارائه می‌دهد. بخشی از این زمینه‌ها شامل موارد زیر است:

فرهنگ سازمانی، استخدام و جابه‌جایی، بهره‌وری، سلامت و ایمنی، رهبری، اخلاق، هزینه‌ها، مهارت‌ها و قابلیت‌ها؛ برنامه‌ریزی جانشینی؛ دردسترس‌بودن نیروی کار

سرمایه انسانی شامل دانش، مهارت و توانایی افراد سازمان، تأثیر بر عملکرد بلندمدت و همچنین مزیت رقابتی از طریق بهینه‌سازی نتایج سازمانی است.

پرداختن به سرمایه انسانی، توانایی سازمان را برای مدیریت یکی از حیاتی‌ترین منابع خود یعنی کارکنان تسهیل می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سازمان‌هایی که سرمایه انسانی خود را مدیریت نمی‌کنند، ممکن است به توانایی و فرصت کسب‌وکار برای ایجاد ارزش بلندمدت و پایدار که از طریق افرادشان به دست می‌آید آسیب وارد کنند.

مزایای ایزو ۳۰۴۱۴

سازمان جهانی استاندارد، ISO 30414 را بر اساس اصول حقوق بشر در محل کار تعریف کرده است و همراه با استاندارد ISO 30408 (رهنمودهای حاکمیت انسانی) دستورالعمل‌هایی را در مورد جمع‌آوری داده‌های سرمایه انسانی، اندازه‌گیری، تجزیه‌وتحلیل و گزارش ایجاد می‌کند.

استاندارد ایزو ۳۰۴۱۴ مزیت‌هایی را به همراه دارد:

  • استفاده از داده‌های استاندارد که ارزش سازمانی را قابل‌مقایسه و توصیف می‌کند.
  • بهبود فرایندهای HRM که از عملکرد خوب در ایجاد و حفظ روابط شغلی مثبت حمایت می‌کند.
  • درک بیشتر از بازده مالی و غیرمالی که از سرمایه‌گذاری بر منابع انسانی ایجاد می‌شود.
  • گزارش در دسترس و شفاف از داده‌ها، درک و ارزیابی داخلی و خارجی از سرمایه انسانی و عملکرد حال و آینده آن را افزایش می‌دهد.

اهمیت ISO 30414

پیشرفت یک سازمان در گرو منابع انسانی آن است و کارکنان از بزرگ‌ترین سرمایه‌های شرکت محسوب می‌شوند. اما اندازه‌گیری بازده واقعی سرمایه‌گذاری روی افراد در تجارت دشوار است. اولین استاندارد بین‌المللی گزارش سرمایه انسانی یعنی ایزو ۳۰۴۱۴ در این زمینه به شرکت‌ها کمک می‌کند.

در عمل اثبات شده است که استراتژی‌های مؤثر در بحث منابع انسانی تأثیر مثبتی بر عملکرد سازمان دارد. باتوجه‌ به اینکه هزینه‌های نیروی کار تا ۷۰ درصد از هزینه‌های یک سازمان را تشکیل می‌دهد، مهم است که این استراتژی‌ها را درست انجام دهیم.

ایزو-30414

ایزو ۳۰۴۱۴، یک استاندارد عمومی

شیوه و منبع کار در هر صنعتی متفاوت است. ایزو ۳۰۴۱۴ مانند اکثر استانداردها با یک ماهیت عمومی تعریف شده و به طور خاص برای صنایع بهداشتی، کشاورزی یا بانکی طراحی نشده است. این به این معنی است که به‌راحتی می‌توان آن را در هر صنعتی به اجرا درآورد اما برای رسیدن به بهترین نتایج، یک مدیر منابع انسانی باید متناسب با محدوده کاری خود از الزامات استاندارد بهره ببرد؛ به‌نحوی‌که نیازهای صنعت و افرادشان را تأمین کند.

در صورت نیاز استفاده از یک مشاور را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند این استاندارد را متناسب با نیازها و نحوه اجرای کسب‌وکار خود به بهترین نحو انجام دهید.

با ایزو ۳۰۴۱۴ بهره‌وری را به حداکثر برسانید

اگر قصد به حداکثر رساندن سود در کسب‌وکار خود را دارید؛ استانداردهای ISO برای کمک به شما در دستیابی به این هدف طراحی شده‌اند.

وقتی همه بدانند قرار است چه کاری انجام دهند، باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی و افزایش بهره‌وری می‌شود. با پیاده‌سازی مؤثر استانداردهای ISO اغلب سود و بهره‌وری را از طریق فرایندها و رویه‌های کارآمد افزایش می‌دهیم. بدون حمایت و تلاش مدیریت برای برآورده کردن الزامات استاندارد، حفظ یک سیستم مدیریت مؤثر مانند ISO 30414 امکان‌پذیر نخواهد بود.

عصر جدیدی در مدیریت منابع انسانی

سیستم‌ها و فرایندهای مدیریت منابع انسانی مختلفی باهدف به حداکثر رساندن بازده سرمایه‌گذاری بر کارکنان وجود دارد. این سیستم‌ها متناسب با نوع کسب‌وکار و کشور متفاوت هستند که معیار دقیق و بین‌المللی را دشوار می‌کند. سازمان جهانی استاندارد به تازگی  استاندارد جدید ISO 30414 را منتشر کرده است که در آن راه‌های مورد توافق جهانی را برای انجام بهبود مدیریت منابع انسانی ارائه می‌دهد.

دکتر ران مک کینلی، رئیس کمیته فنی ISO که این استاندارد را توسعه داده است، گفت: «ایزو ۳۰۴۱۴ سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا درک بهتری از تأثیر خود بر کارکنان داشته باشند و با به حداکثر رساندن مشارکت کارکنان در امور، به موفقیت بلندمدت کمک کنند.»

در ادامه توضیح داد: «گزارش‌دهی نیروی کار، در نحوه درک و ارزیابی ارزش سازمانی کمک می‌کند و اجازه می‌دهد تا تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها در مدیریت نیروی کار بیشتر شود. علاوه بر این با ارائه تعدادی معیارهای کلیدی مرتبط که در مقیاس بین‌المللی قابل تشخیص هستند، شرکت‌های چندملیتی می‌توانند به‌راحتی اطلاعات سرمایه انسانی را انتقال دهند، فعالیت‌های بین‌المللی منابع انسانی خود را بهتر کنترل کنند و شفافیت بیشتری را برای همه ذی‌نفعان خود فراهم کنند.»

علاوه بر سازمان‌ها، دولت‌ها و سیاست‌گذاران نیز با کسب دانش بیشتر در مورد توسعه سرمایه انسانی که برای طرح‌های بازار کار بین‌المللی و سیاسی مهم است، سود خواهند برد.

در استفاده از استاندارد گزارش سرمایه انسانی احتیاط کنید!

اگر بیش‌از‌حد به گزارش‌ها بپردازیم و سایر زمینه‌های حیاتی مانند شرایط کاری را نادیده بگیریم، کارگران تحت‌فشار قرار خواهند گرفت و ممکن است بهره‌وری کاهش یابد. رهبران منابع انسانی باید استراتژیک باشند، زیرا با افرادی سروکار دارند که قبل از اجرای استانداردها احساسات دارند. اگر استانداردها نتایج نامطلوبی به بار آورد، باید سریعاً شیوه رفتار را تغییر دهیم.

ISO 30414 مجموعه‌ای واضح از دستورالعمل‌ها را برای ارزیابی و گزارش سرمایه انسانی ارائه می‌دهد و نظارت بر بهره‌وری را آسان می‌کند. بااین‌حال با گزارش‌دهی لزوماً باعث بهره‌وری کارگران نمی‌شویم؛ بلکه این فقط یک استراتژی است که برای سازماندهی و بسیج کردن نیروی کار از آن کمک می‌گیریم.

علاوه بر یک سیستم گزارش‌دهی صحیح، باید یک استراتژی روابط سالم بین افراد به‌وجود بیاوریم. مدیران منابع انسانی فراتر از الزامات گزارش‌دهی می‌روند تا سیستم مناسبی برای تجزیه‌وتحلیل افراد بسازند که در رسیدن به هدف مؤثر است. داده‌های نیروی کار را باید به‌دقت تجزیه‌وتحلیل کنیم تا محیط و روابط کاری بهتری بسازیم؛ نه فقط برای حفظ کارکنان، بلکه برای رضایت کارکنان. به بیانی دیگر، تجزیه‌وتحلیل داده‌های پیشرفته بسیار قدرتمندتر از گزارش‌دهی برای تحول کسب‌وکار است.

خلاصه

ISO 30414 به‌عنوان یک دستورالعمل برای گزارش سرمایه انسانی مؤثر عمل می‌کند و همراه با مستندات جامع، منبع بسیار مفیدی برای مدیران منابع انسانی است. برای اینکه یک سازمان را در صدر نگه داریم باید برای بهبود مستمر تلاش کنیم. این استانداردهای راهنما می‌توانند در استخدام بهترین‌های صنعت و ارتقا جایگاه در بازار به دلیل افزایش رضایت مصرف‌کننده از بهره‌وری ما موثر باشد.

ازآنجایی‌ که سازمان جهانی استاندارد، ایزو ۳۰۴۱۴ را با ماهیتی عمومی تدوین کرده است، هر سازمانی می‌تواند از آن بهره‌مند شود. همه خواهان افزایش بهره‌وری و سود هستند، چیزی که با آن می‌توانیم خود را از سایرین متمایز کنیم این است که از حدود این استانداردها فراتر رویم و سیاست‌های پیشرفته خود را ایجاد کنیم. ما می‌توانیم تلاش کنیم تا خود را از بقیه متمایز کنیم و فراتر از سطح وظایف HR عمل کنیم.

چگونه گواهینامه ایزو معتبر اخذ کنیم؟

ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف خدمات ارائه می‌دهد و گواهینامه‌های بین‌المللی استانداردها را صادر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما بگیرید یا  فرم اخذ ایزو را تکمیل کنید کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!