آشنایی با گواهینامه ایزو ۱۸۵۱۳(سیستم مدیریت خدمات گردشگری) – مزایای اخذ ایزو ۱۸۵۱۳ چیست؟

گواهینامه ایزو 18513

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


توسعه بخش گردشگری

امروزه بخش گردشگری تحولات اساسی در زندگی اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده است. بخش گردشگری نسبت به گذشته، کارکرد بسیار متفاوتی از خود نشان داده است. بخش گردشگری نه تنها رشد کرده، بلکه تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی و شرایط زندگی افراد گذاشته است.

افزایش رقابت بین‌المللی با پدیده جهانی شدن و توسعه فوق‌العاده سریع تکنولوژی ارتباطات، جهان اکنون تبدیل به یک بازار واحد شده‌است. این وضعیت بخش گردشگری را وادار به انجام کاری از نظر استراتژی‌های بازاریابی که در بازارهای داخلی و خارجی اعمال خواهند کرد، می‌کند. هدف از فعالیت‌های بازاریابی در بخش گردشگری، برآورده کردن انتظارات مصرف‌کننده در زمان مناسب و در جهت درست است.

گردشگری یک بخش خدمات پویا و تعاملی است که به طور مداوم در حال توسعه و رشد است. عوامل مختلف اقتصادی، فناوری، فرهنگی، اجتماعی، جمعیتی، سیاسی و جغرافیایی دائماً تحت تأثیر گردشگری قرار دارند. به طور کلی، افزایش فعالیت های گردشگری نشانه توسعه اقتصادی در جامعه است. عوامل اجتماعی-فرهنگی عبارت است از هرگونه گرایش اجتماعی که باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود. افزایش استفاده از رایانه و اینترنت و دسترسی آسان تر به اطلاعات از عوامل تکنولوژیکی مؤثر بر گردشگری است. یکی از مهمترین عوامل توسعه گردشگری نوآوری در حمل و نقل است. در مقاله‌ی دیگری به طور جامع استانداردهای صنعت گردشگری را بررسی کرده‌ایم.

استاندارد ایزو ۱۸۵۱۳ چیست؟

ایزو (سازمان بین المللی استاندارد)، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱) را معرفی نمود که همه سازمان‌ها، تضمین مدیریت سیستماتیک شرکت‌ها را در نظر بگیرند، اما ایزو در بخش هایی که سیستم مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱) نمی‌تواند نیازهای دقیق را برآورده کند، استانداردهای دیگری را منتشر نمود. یکی از آن ها، استاندارد مدیریت خدمات گردشگری است. ایزو ۱۸۵۱۳، تنها استاندارد سیستم مدیریت شناخته‌شده بین‌المللی است که توسط ایزو در زمینه گردشگری منتشر شده است.

اگرچه سیستم مدیریت خدمات گردشگری ایزو ۱۸۵۱۳ مبتنی بر کلیه اصول ایزو ۹۰۰۱ می باشد، اما اصول مختلف زیادی وجود دارد که با توجه به نیازها ایجاد می شود. به این ترتیب خدمات ارائه شده در بخش گردشگری به یک استاندارد خاص تبدیل شده است.

سیستم مدیریت خدمات گردشگری ISO 18513 به ویژه در میز پذیرش (رزرو ، اصطلاحات) ، آموزش، امنیت، بهداشت (مواد غذایی و آشامیدنی، امنیت، آموزش ، خرید) متمرکز است.

مزایای اخذ ایزو ۱۸۵۱۳ چیست؟

علاوه بر مزایای عملکرد سیستماتیک و اعتبار بین المللی، شرکت هایی که استاندارد ایزو ۱۸۵۱۳ را اخذ می کنند، از مزیت رقابتی قابل توجهی برخوردار می شوند. این مشاغل در بازارهای ملی و بین المللی اعتبار قابل توجهی کسب می کنند و درآمد و بهره وری خود را نیز افزایش می دهند.

مهم‌ترین گام در تاسیس سیستم مدیریت خدمات گردشگری ایزو ۱۸۵۱۳، مستند سازی است. تمام فرآیندهای تجارت، دستورالعمل‌های کاربردی، توصیفات شغلی، نمودار جریان کار، فرم‌ها و جداول را باید به استاندارد مورد نظر نوشت. تا زمان تکمیل این مطالعات و شروع برنامه، اسناد را نمی توان دریافت کرد.

گواهینامه ایزو ۱۸۵۱۳، پس از اتمام این مطالعات از یک نهاد صدور گواهینامه معتبر مانند ایزوسیستم درخواست می شود. اگر شرکت پس از کار حسابرسی، این سیستم را ایجاد و پیاده سازی نماید، گواهینامه ISO 18513 صادر و به شرکت تحویل داده می شود. در غیر این صورت، نواقص باید اصلاح و مجدداً بررسی شود. مدت اعتبار گواهینامه ایزو ۱۸۵۱۳، سه سال می باشد. با این وجود، ممیزی های موقت باید هر سال برای بررسی فعالیت های شرکت انجام شود. اگر در طول این بازرسی ها دستورالعمل های مختل کننده وجود داشته باشد ، درخواست اصلاح صادر می شود.

مشاوره رایگان اخذ ایزو

برای اطلاعات بیشتر، می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. تیم متخصص ما به تمام سوالات شما پاسخ می دهند. همچنین می توانید فرم اخذ ایزو ۱۸۵۱۳ را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!