ایزو ۲۶۰۰۰ (استاندارد بین المللی مسئولیت اجتماعی) در نوامبر ۲۰۲۰ ده ساله شد!

ایزو 26000

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


توسعه ایزو ۲۶۰۰۰ یک پروژه استاندارد سازی با دامنه وسیع بود که مربوط به مدیریت و پایداری محیط زیست است. رواج این استاندارد با ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت محیط زیست) آغاز شد، که دامنه کار ایزو را از استانداردهای صنعتی، فنی و کیفیتی گسترش داد. مشارکت گسترده برای مفهوم توسعه یک استاندارد بین‌المللی جدید برای تقریبا هر بخش قابل‌تصور، ضروری بود.

نتیجه این امر یک کمیته تخصصی پروژه بود که از دانش و ورودی بیش از ۵۰۰ نفر از متخصصان جهانی استفاده می کرد. حدود ۸۰ کشور همراه با ارگان هایی مانند سازمان بین المللی کارفرمایان (IOE) و گروه های مصرف کننده در این همکاری شرکت کردند. هنگامی که ایزو ۲۶۰۰۰ در نوامبر ۲۰۱۰ منتشر شد، اولین موارد جدیدی را برای ایجاد اجماع در استاندارد سازی و مجموعه ای جامع از دستورالعمل ها را تعیین کرد که مشارکت و شناخت مسئولیت اجتماعی را افزایش داد.

آدریان هنریکس یک مشاور پایداری است که با شرکت های چند ملیتی و سازمان های بین المللی کار کرده است. وی همچنین از طریق عضویت در ایزو انگلیس، BSI، به طور مستقیم در تهیه ISO 26000 نقش داشت. آدریان متخصص مسئولیت اجتماعی است که یکی از رمزهای موفقیت استاندارد ایزو برای مسئولیت اجتماعی می باشد. پذیرش آن توسط سازمان‌های کلیدی است که در یک فضای مشابه کار می‌کنند.

راهنما بیش از هر زمان دیگری لازم است

شرکت ها و سازمان ها می توانند از استاندارد ایزو ۲۶۰۰۰ به عنوان چارچوبی برای پرس و جو و بهبود رویکرد خود در قبال مسئولیت اجتماعی، افشای داده ها و گزارش در مورد چگونگی استفاده از استاندارد برای ایجاد تغییرات واقعی استفاده کنند. افراد اصلی در ایزو ۲۶۰۰۰ بر نحوه تجارت شرکت ها، نحوه رفتار آنها با کارمندان خود و نحوه ارزیابی و محدود کردن تأثیر فعالیت هایشان تأثیر گذاشته اند. در حالی که جامعه طی دهه گذشته در بسیاری از زمینه ها پیشرفت داشته است.

راهنمایی های ISO 26000 همچنان برای حل چالش های امروز مهم است. با توجه به اینکه بسیاری از آنها مجبور به ارزیابی مجدد شیوه تجارت خود با توجه به شیوع ویروس کرونا (COVID-19) هستند، اهمیت مسئولیت اجتماعی به عنوان مولفه ای برای ایجاد جامعه ای با مقاومت بیشتر و عادلانه تر، مورد توجه قرار گرفته است. راهنمای ISO 26000 بیش از هر زمان دیگری در مورد اجرای رویکرد شناخته شده مورد نیاز است.

۱۰ سال حقوق بشر  مهم ترین بخش مسئولیت پذیری اجتماعی

گواهینامه ایزو ۲۶۰۰۰، استاندارد بین المللی برای مسئولیت اجتماعی، یکی از استاندارد های ایزو می باشد که به طور گسترده مورد استفاده و شناخته شده است. سال ۲۰۲۰ ده سال از اولین انتشار ایزو ۲۶۰۰۰ می گذرد. از آن زمان تاکنون، این استاندارد با ارائه راهنمایی هایی برای کسانی که می خواهند سهم بیشتری در توسعه پایدار داشته باشند، به ادغام اصول راهنمای سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر کمک می کند.

استاندارد ایزو ۲۶۰۰۰ به عنوان راهی برای ارزیابی تعهد سازمان به توسعه پایدار، از جمله حقوق بشر، همزمان با بهبود عملکرد کلی آن، دیده می شود. نکته مهم، حقوق بشر هم به عنوان یک اصل و هم موضوع اصلی ایزو ۲۶۰۰۰ متمایز شده است، که به شناسایی موقعیت های خطرات کمک و راهنمایی می کند.

این استاندارد پس از پنج سال مذاکره متمرکز بین بسیاری از ذینفعان در سراسر جهان در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد. بیش از ۵۰۰ متخصص، از جمله نمایندگان دولت، سازمان های غیردولتی، گروه های مصرف کننده و تشکیلات کارگری در سراسر جهان در توسعه آن دخیل بودند. Dante Pesce، نایب رئیس گروه کاری سازمان ملل در امور تجارت و حقوق بشر و Staffan Söderberg، نایب رئیس کارگروه ایزو که ISO 26000 را منتشر کرده است، خاطرنشان می کنند که این استاندارد به بسیاری از افراد کمک کرده است تا درک کنند که حقوق بشر کلید هر کسب‌وکار یا سازمانی است که می‌خواهد به توسعه پایدار کمک کند.

از زمان انتشار (۱۰ سال پیش)، این استاندارد توسط بیش از ۸۰ کشور تصویب شده‌است که اکثر آن‌ها در حال توسعه کشورها هستند و ما می‌بینیم که چگونه این کشورها الهام‌بخش سیاست عمومی و کسب و کارها در اندونزی، شیلی، هند، چین، ژاپن، بریتانیا، کره و اتحادیه اروپا شده‌است.

در رابطه با گواهینامه ایزو سوالی دارید؟

برای اخذ ایزو مناسب کسب و کارتان همین حالا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرماید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید فرم دریافت گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید. پس از آن کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!