ایزو ۲۸۴۸ ویژه ساخت‌ و ساز

ایزو 2848

ایزو ۲۸۴۸، اصول و قواعد ساخت‌ و ساز ساختمان را بیان می‌کند. این استاندارد علاوه بر اصول کلی ساخت ابنیه، قوانینی در مورد تعیین ابعاد ساختمان، جایگزاری، اندازه اجزای سازنده، تجهیزات و اتصالات را مشخص می‌کند.

از دیگر موارد پرکاربرد در این صنعت ایزو ۴۵۰۰۱ است که راه‌حلی را برای مدیریت بهتر خطرات سلامت فیزیکی و ایمنی از طریق سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به سازمان ها ارائه می‌دهد. دریافت گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما بهترین عملکرد را دارد و به شما در بهبود عملکرد سلامت و ایمنی کلی سازمانتان کمک می‌کند.

بررسی اجمالی

طبق اصول HSE، ساخت‌وساز به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین صنایع رتبه‌بندی می‌شود. در واقع، میزان صدمات کشنده در حیطه ساخت‌وساز حدود چهار برابر بالاتر از میانگین نرخ در همه صنایع است.

کار در ارتفاع، بلند کردن تجهیزات سنگین، کار با ماشین‌آلات و … از عوامل خطرآفرین در صنعت ساخت‌وساز هستند. هر ساله چندین هزار کارگر در محل کارشان مجروح می‌شوند. حتی یک حادثه جزئی ناشی از کار می‌تواند برای شهرت و اعتبار کسب‌وکارها مضر باشد. به عنوان یک کارفرما، این مسئولیت شماست که از سلامت کارگران خود محافظت کنید و ایمنی را در اولویت قرار دهید. اقدام برای ایمن نگه داشتن کارکنان نه‌تنها به نفع شماست، بلکه یک الزام قانونی است.

استاندارد ساخت و ساز

چگونه می‌توانید ریسک‌ها را به حداقل برسانید؟

برای یک ساخت‌وساز استاندارد احتیاج به یک راهنما دارید. همان‌طور که گفته شد ایزو ۲۸۴۸، اصول و قواعد ساخت‌وساز ساختمان را بیان می‌کند و با پیاده‌سازی مناسب آن می‌توانید به هدف خود برسید.

اما قبل از یک ساخت‌وساز استاندارد باید ایمنی افراد را در اولویت قرار دهیم. خطرات موجود در محل ساخت‌وساز همواره وجود دارد، اما به حداقل رساندن آن‌ها برای محافظت از کارمندان و کسب‌وکار شما مهم است. اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ در کنار استانداردهای تخصصی این حیطه می‌تواند در ایمن‌سازی فضای کار شما موثر باشد. اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن خطرات انجام دهید.

از خطرات آگاه باشید

آموزش بخش مهمی از سلامت و ایمنی است. کارگران شما باید از خطرات احتمالی و نحوه اجتناب از آن‌ها آگاه باشند. اطمینان از اینکه همه کارکنان شما از خط‌مشی بهداشت و ایمنی شما آگاه هستند حیاتی است. ارائه آموزش‌های به‌روز به کارکنان خود در زمینه ارزیابی ریسک کمک می‌کند تا خطرات را شناسایی کرده و آن‌ها را کاهش دهند.

فرهنگ ایمنی را حفظ کنید

پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) در زمان حضور در محل می‌تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. تهیه  تجهیزات حفاظتی مناسب برای کارکنان نشان می‌دهد که به سلامت و ایمنی در محل اهمیت می‌دهید و کارمندانتان را تشویق می‌کند تا در بهترین شیوه‌ها مشارکت بیشتری داشته باشند و فرهنگ ایمنی را ترویج کنند.

مقررات ایمنی را رعایت کنید

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی ممکن است برخی از موارد ایمنی در محیط کار را نادیده بگیرند؛ به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم یک سیستم مدیریتی را برای پیگیری انطباق و ساده کردن عملیات خود پیاده‌سازی کنید. وجود رویه‌هایی برای مدیریت و به حداقل رساندن خطرات، احتمال وقوع حوادث در محل و نقض قوانین را کاهش می‌دهد.

ایزو برای ساخت و ساز

اهداف ایزو ۲۸۴۸

هدف اصلی ایزو ۲۸۴۸ کمک به اصولی‌سازی و صنعتی کردن حوزه ساختمان است. استانداردسازی اجزای ساختمانی موجب صرفه اقتصادی و افزایش بهره‌وری می‌شود. همچنین دیگر اهداف این استاندارد بین‌المللی شامل موارد زیر می‌باشد:

  • همکاری آسان‌تر بین طراحان، تولید‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و پیمانکاران ساختمانی
  • استفاده از اجزای ساختمانی استاندارد در ساخت انواع ساختمان
  • بهبود اندازه استاندارد اجزای ساختمان
  • تسهیل روند ساخت با اصولی سازی نصب و جایگزاری اجزای ساختمان
  • اطمینان از هماهنگی ابعادی بین اجزای نصب شده با سایر قسمت‌های ساختمان

اهداف ایزو ۴۵۰۰۱

  • کاهش خطرات ناشی از کار و بیماری
  • بهبود اعتبار و شهرت سازمان به‌دلیل اولویت قرار دادن سلامت و ایمنی کارکنان
  • افزایش آگاهی و رعایت بهداشت و ایمنی
  • کاهش غیبت از طریق مدیریت بهتر خطرات بهداشتی و ایمنی

آیا به اندازه کافی برای ایمنی و استاندرادسازی ساخت‌ و ساز خود تلاش می‌کنید؟

شاید بسیاری از مدیران برنامه‌هایی برای اهداف ایمنی و استاندارسازی ساخت‌وساز داشته باشند. اخذ گواهینامه‌هایی مانند ایزو ۲۸۴۸ و ایزو ۴۵۰۰۱ علاوه‌براینکه یک برنامه جامع در راستای این اهداف در اختیار شما قرار می‌دهد، موجب پرستیژ کاری نیز می‌شود. داشتن این گواهینامه‌ها به مشتریان شما اعلام می‌کند که در این راستا فعالیت‌های موثری انجام دادید و این موضوع موجب افزایش اعتبار و دید مثبتی نسبت به سازمان شما می‌شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!