تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱

تفاوت ایزو 9000 و 9001

تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ در این است که ایزو ۹۰۰۰ یک سری یا خانواده استانداردهای مدیریت کیفیت است و ایزو  ۹۰۰۱ یک زیرمجموعه از این خانواده است. خانواده استانداردهای ISO 9000 شامل یک استاندارد فردی به نام ایزو ۹۰۰۰ نیز می‌شود.

ایزو ۹۰۰۰ چیست؟

ایزو ۹۰۰۰:۲۰۱۵، آخرین نسخه از خانواده این استانداردها، مفاهیم اساسی و اصول مدیریت کیفیت را توصیف می‌کند. این استاندارد به طور جهانی برای سازمان‌هایی که به دنبال موفقیت از طریق سیستم مدیریت، تدارکات زنجیره تامین، بهبود ارتباطات داخلی و غیره هستند، قابل‌اجرا است.

ISO 9001 اصطلاحات و تعاریفی را مشخص می‌کند که برای کلیه استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت که توسط ISO/TC 176 ایجاد شده است، اعمال می‌شود.

ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ یک معیار منحصربه‌فرد در بدنه استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ است. زمانی که یک سازمان نیاز به نشان‌دادن توانایی خود در ارائه محصولات و خدماتی دارد که الزامات قانونی قابل‌اجرا را برآورده می‌کند، می‌تواند از یک سیستم مدیریت کیفیت استفاده کند.

فرایندهای دقیق، از جمله تجزیه‌وتحلیل شکاف و ممیزی داخلی، باید با استفاده از ISO 9001 برای حفظ سیستم مدیریت کیفیت انجام ‌شود. تمام الزامات این استاندارد عمومی هستند و برای هر سازمانی، صرف‌نظر از نوع یا اندازه آن، یا محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد، قابل اجراست.


تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱

با توجه به شباهت نام این استانداردها، می‌توان تصور کرد که تفاوت‌های کمی بین این دو استاندارد وجود دارد. طبق تعریفی که تا اینجا از تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ داشتیم می‌دانیم که ایزو ۹۰۰۰ مجموعه‌ای از واژگان و تعاریف است که برای درک سایر استانداردهای خاص با آن آشنا می‌شوید، در حالی که ایزو ۹۰۰۱ الزامانی را برای پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت مشخص می‌کند.

ISO 9000 اساساً مجموعه‌ای از واژگان و تعاریف برای کل مجموعه مدیریت کیفیت است، در حالی که هدف اصلی ISO 9001 این است که صاحب کسب‌وکار نسبت به رویه‌های کیفیت بیشتر اقدام کند.

علاوه‌براین چند مورد دیگر از تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ را بررسی می‌کنیم:

  • ISO 9000 یک استاندارد مدیریت کیفیت است که در زمینه تجارت استفاده می‌شود، اما ISO 9001 برای پیاده‌سازی این سیستم مدیریت کیفیت کاربرد دارد.
  • ISO 9000 برای کمک به سازمان‌هایی طراحی شده است که نیاز به پیاده‌سازی یک سیستم کیفیت دارند، در حالی که ISO 9001 بر اساس چهار اصل کلیدی مدیریت کیفیت طراحی شده است.
  • تصاویر ISO 9000 شامل مراقبت‌های بهداشتی، غذا، خرده‌فروشی و تولید می‌شود، اما ISO 9001 شامل حل‌وفصل، مدیریت، روابط با مشتری و بازرسی‌های داخلی است.

سری ایزو ۹۰۰۰

همان‌طور که گفتیم ISO 9000 تا حدی به خانواده‌ای از استانداردها برای مدیریت سیستم کیفیت سازمان اشاره دارد؛ اما به تنهایی نیز یک استاندارد بین‌المللی است. خانواده مدیریت کیفیت شامل موارد زیر است:

  • ISO 9000:2015 سیستم‌های مدیریت کیفیت – مبانی و واژگان (تعاریف)
  • ISO 9001:2015: سیستم‌های مدیریت کیفیت – الزامات
  • ISO/TS 9002:2016 سیستم‌های مدیریت کیفیت – دستورالعمل‌های کاربرد ISO 9001:2015
  • ISO 9003:1994 سیستم‌های کیفیت – مدلی برای تضمین کیفیت در بازرسی و آزمایش نهایی
  • ISO 9004:2018 مدیریت کیفیت – راهنمایی برای دستیابی به موفقیت پایدار (بهبود مستمر)
  • ISO 19011:2018 رهنمودهایی برای سیستم‌های مدیریت حسابرسی

با توجه به تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ برخی سازمان‌ها از این دو استاندارد کیفیت به صورت همزمان استفاده می‌کنند. این جفت استاندارد بر اساس هفت اصل مدیریت کیفیت است. مدیران می‌توانند از این اصول برای کمک به بهبود سازمان خود و بهبود سیستم مدیریت کیفیت (QMS) استفاده کنند.

خانواده ایزو 9000


گواهینامه ایزو چیست؟

دریافت گواهینامه توسط ISO به این معنی است که شما به انتظارات و صلاحیت‌های آخرین استانداردهای تعیین شده توسط سازمان جهانی پایبند هستید. این گواهی نشان می‌دهد که محصولات شما با الزامات بین‌المللی مطابقت دارند و کسب‌وکار شما مطابق با آخرین استانداردهای ممکن به روز شده است.

این اعلام انطباق برای کسب‌وکار شما بسیار مهم است؛ زیرا محصولات شما باید منعکس کننده اقدامات انجام شده برای ایجاد ثبات و اطمینان در بازار تولید جهانی باشد.

نحوه دریافت گواهینامه ISO

توجه کنید که افراد حقیقی نمی‌توانند گواهی ISO را دریافت کنند و این استانداردها فقط برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها تعریف شده‌ است؛ همچنین باید بدانید که سازمان ISO استانداردها را تدوین می‌کند اما صدور گواهینامه‌ را انجام نمی‌دهد.

همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، ISO دارای کمیته ارزیابی انطباق (CASCO) است که صلاحیت‌های فرایند صدور گواهینامه را مدیریت می‌کند.

هنگام انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه، ارزیابی چند شرکت برای انتخاب بهترین مرجع ضروری است. جدول زمانی صدور گواهینامه به عوامل متعددی از جمله مطالعه الزامات، سطح آمادگی یک سازمان و اندازه و پیچیدگی آن بستگی دارد.


تسهیل فرایند صدور گواهینامه

اکنون که با تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ آشنا شدید بد نیست تا به‌صورت مختصر به روند اخد گواهینامه نیز بپردازیم. گواهینامه ISO می‌تواند هم مزیت رقابتی را برای تولیدکنندگان به ارمغان بی‌آورد و هم به تضمین بالاترین استانداردهای انطباق در دسترس کمک کند. در ادامه چند نکته برای کمک به تسهیل فرایند صدور گواهینامه را مرور می‌کنیم:

آماده شوید

با اعضای مناسب سازمان خود ملاقات کنید تا بفهمید مستندسازی، آموزش کارمندان در مورد انطباق‌های جدید و سایر وظایف بعدی این فرایند از کجا شروع شود.

این گام اولیه باید شامل ایجاد اهداف خاص، قابل دستیابی، واقع‌بینانه و به‌موقع باشد.

تغییرات را در QMS خود اعمال کنید

هنگامی که کسب‌وکار شما با QMS مستند که از الزامات ISO 9001 پیروی می‌کند آماده شد، می‌توانید اقدامات کیفیت ISO را اجرا کنید.

این مرحله برنامه‌هایی را اجرا می‌کند، از جمله آموزش‌های مرتبط برای همه کارکنان با انتظارات به روز برای نقش‌هایشان. اجرای تغییرات مستلزم مشارکت کارکنان شرکت شما است، به ویژه همه کسانی که بر یک فرایند نظارت یا مدیریت می‌کنند.

حسابرسی داخلی را در نظر بگیرید

فرایند حسابرسی می‌تواند توسط یک تیم داخلی متشکل از نمایندگان کیفیت یا توسط حسابرسان حرفه‌ای از هر آژانس تضمین کیفیت انجام شود.

آن‌ها QMS تازه پیاده‌سازی شده شما را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که به طور موثر کار می‌کند و به استاندارد ISO 9001 پایبند است. این فرایند باید هرگونه مغایرت در QMS را کشف کند تا آن‌ها را قبل از صدور گواهی برطرف کنید.


جمع‌بندی تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱

تمرکز گسترده ایزو توسعه و انتشار استانداردهای بین‌المللی است که به ارائه راه‌حل برای مشکلاتی که کسب‌وکارها و سازمان‌ها در سراسر جهان با آن مواجه هستند کمک می‌کند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تفاوت ایزو ۹۰۰۰ و ۹۰۰۱ آشنا کنیم.

ISO 9000 شامل دستورالعمل‌هایی برای نحوه مدیریت محصولات و خدمات یک شرکت برای برآوردن نیازهای مشتریان است تا اطمینان حاصل کند که هیچ اثر منفی روی این محصولات وجود ندارد.

ISO 9001 راهنمایی می‌کند که چگونه شرکت‌ها باید فرایندهای مرتبط با کیفیت خود از جمله جریان اطلاعات و ارتباطات از طریق سلسله مراتب را مدیریت کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع استانداردهای ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!