ایزو ویژه هوافضا

ایزو ویژه شرکت‌ های هوافضا

ایزو ویژه هوافضا را تحت عنوان AS9100 Rev D، بر اساس الزامات سیستم کیفیت ایزو ۹۰۰۱ تنظیم کرده‌اند. AS9100:2016 جدیدترین استاندارد هوافضا و به‌روز شده‌ی AS9100:2009 است.

هنگامی که می‌خواهید یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را برای صنعت هوافضا ایجاد کنید، ممکن است با اطلاعات متناقضی در مورد استفاده از ISO 9001:2015 یا AS9100 Rev D مواجه شوید. باید به این نکته توجه کنید که AS9100 Rev D را به صراحت برای صنعت هوافضا تدوین کرده‌اند؛ اما ISO 9001:2015 در هر صنعتی قابل استفاده است.

تفاوت AS9100 و ISO 9001

سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)، استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت هر سازمان (QMS)، از جمله ISO 9001:2015 را تدوین کرده و توسعه می‌دهد.

گروه بین‌المللی کیفیت هوافضا (IAQG) استاندارد AS9100 Rev D را تدوین کرده که فقط مشخصات QMS را برای سازمان‌های هوانوردی، فضایی و دفاعی تعریف می‌کند.

این دو استاندارد دارای پیوند داخلی هستند؛ زیرا AS9100 Rev D تمام مشخصات ISO 9001:2015 از جمله ساختار سند را پوشش داده و الزامات اضافی برای حمل‌ونقل هوایی، فضا و امنیت را به آن اضافه می‌کند؛ به این معنی که برای برآورده کردن الزامات AS9100، باید تمام الزامات ISO 9001 را نیز برآورده کنید.

استاندارد AS9100 Rev D

استانداردهای ایزو ویژه هوافضا

استاندارد AS9110 و AS9120 از جمله ایزو ویژه هوافضا هستند که همان‌طور که گفتیم آن‌ها را بر اساس مشخصات ایزو ۹۰۰۱ تنظیم کرده‌اند.

  • AS9110 را به‌عنوان یکی از استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت، برای سازمان‌های تعمیر و نگهداری هوانوردی تنظیم کردند.
  • AS9120 استانداردهای QMS را برای شرکت‌های هوانوردی، فضایی و دفاعی که توزیع‌کننده تجهیزات هستند، ارائه می‌کند.

آشنایی با AS9100

سری AS9100 مجموعه استانداردهای شناخته‌شده صنعت برای تضمین کیفیت و مدیریت ریسک است. این استانداردها را برای سازمان‌های هوانوردی، فضایی و دفاعی که در بخش‌های زیر فعالیت می‌کنند تنظیم کرده‌اند:

  • طراحی
  • توسعه
  • تولید
  • نصب

AS9100 Rev D از الزامات ISO 9001:2015 استفاده کرده و آن‌ها را با الزامات سیستم کیفیت اضافی تکمیل می‌کند. این استاندارد توسط صنعت هوافضا به منظور برآورده کردن انتظارات وزارت دفاع، ناسا و FAA ایجاد شده است. هدف آن ارائه یک سیستم مدیریت کیفیت واحد برای استفاده در صنعت هوافضا در سطح بین‌المللی است.

دامنه کاربرد AS9100

AS9100 Rev D کیفیت محصول یا خدمات شما را تعریف نمی‌کند، بلکه دستورالعمل‌هایی را برای دستیابی به نتایج ثابت و بهبود مستمر فرایند ارائه می‌دهد. این استاندارد بر برآورده کردن انتظارات مشتری و ارائه رضایت مشتری متمرکز است.

مزایای دریافت گواهینامه AS9100

اگرچه الزامی برای اخذ ایزو ویژه هوافضا وجود ندارد، اما صنعت به سمت همکاری با پیمانکاران و تامین‌کنندگان منظبق با الزامات AS9100 حرکت کرده است.

هنگامی که گواهینامه AS9100 Rev D را اخذ می‌کنید، مشتریان به شما اطمینان پیدا می‌کنند و به یک سازمان رقابتی در سراسر جهان تبدیل می‌شوید.

آشنایی با ایزو ۹۰۰۱

ISO 9001 یک چارچوب جهانی است که استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت را مشخص می‌کند و به‌عنوان پرکاربردترین استاندارد در سری گواهینامه ISO شناخته می‌شود.

کسب‌وکارها می‌توانند از این استاندارد استفاده کنند تا نشان دهند که می‌توانند کالاها و خدماتی را که مطابق با الزامات مصرف‌کننده و مقررات دولتی هستند را ارائه کنند.

نقش ایزو ۹۰۰۱ در شرکت‌های هوافضا

مشتریان و نهادهای نظارتی الزامات زیادی را در صنایع هوافضا و دفاعی به شرکت شما تحمیل خواهند کرد. شرکت‌ها می‌توانند از ISO 9001 به‌عنوان نقطه شروع برای طراحی QMS استفاده کنند.

مجموعه‌ای ساختاریافته از فرایندهایی که با استفاده از ایزو ۹۰۰۱ به‌عنوان پایه و اساس QMS شما شکل می‌گیرد، رویکردی سازمان‌یافته‌تر برای ارائه کالاها و خدمات بوجود می‌آورد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!