استانداردهای ایزو ویژه مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی

 مدیریت منابع انسانی به بهبود شرایط نیروی کار کمک می‌کند

بزرگترین دارایی یک سازمان پرسنل و افراد مجموعه‌ی آن است؛ بنابراین سنجش سهم آن‌ها و چگونگی بهترین سرمایه گذار برای موفقیت در تجارت ضروری است. در یک تعریف ساده واحد مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد از نیرو و تخصص افراد در راه تحقق اهداف سازمان استفاده کند.

ایزو ۳۰۴۱۴، رهنمودهای گزارشگری سرمایه انسانی داخلی و خارجی سازمان، اولین استاندارد بین المللی است که به سازمان اجازه می‌دهد دید واضحی از سرمایه انسانی خود داشته و در مورد آن گزارش دهد.  به نقل از ایزو، درحال حاضر یک سری مشخصات فنی برای معیارهای فردی مورد نیاز ISO 30414 کامل است و پنج مورد نهایی به تازگی منتشر شده است.

این مجموعه‌ی جامع ۱۳ قسمتی، طیف گسترده‌ای از سنجش‌های قابل مقایسه‌ای را برای تهیه‌ی گزارش درون و برون سازمانی از مدیریت منابع انسانی ارائه می‌دهد. مجموعه‌ی جامع مذکور شامل همه‌ی موارد بهداشت و ایمنی شغلی، گردش مالی، حفظ و فرهنگ سازمانی هستند.

مشخصات فنی شامل موارد زیر است:

ISO/TS 24178، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای فرهنگ سازمانی به محرک‌های یک شرکت با یک نیروی کار متعهد و راه های سنجش آن نگاه می‌کند که شامل عناصری مانند هدف و ارزش شفاف سازمانی، شیوه‌های استخدام و موارد دیگر است.

ISO/TS 24179، مدیریت منابع انسانی – معیارهای ایمنی و بهداشت شغلی، به‌طور خاص مربوط به داده‌های ایمنی و بهداشت شغلی است و مواردی را که هنگام تفسیر آنها باید در نظر گرفت برجسته می‌کند.

ISO/TS 30407، مدیریت منابع انسانی – هزینه استخدام، اقدامات لازم برای محاسبه هزینه استخدام برای حفظ کیفیت و شفافیت را توصیف می کند.

ISO/TS 30410، مدیریت منابع انسانی – معیار تأثیر استخدام، اصول تعیین موقعیت‌های مهم و روش‌های سنجش را مشخص می کند.

ISO/TS 30411، مدیریت منابع انسانی – معیار کیفیت استخدام، مجموعه ای از گزینه‌ها را برای سنجش کیفیت استخدام فراهم می‌کند که می‌تواند متناسب با شرایط مختلف تجاری و سازمانی باشد.

ISO/TS 30421، مدیریت منابع انسانی – معیارهای گردش مالی و نگهداری، عناصر گردش نیروی کار را توصیف می‌کند و مواردی را که هنگام تفسیر داده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد‌، برجسته می‌کند.

ISO/TS 30423، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای انطباق و اخلاق، فرمولی را برای اقدامات قابل مقایسه ارائه می‌دهد و مواردی را که باید هنگام تفسیر داده های انطباق مورد توجه قرار گیرد، برجسته می کند.

ISO/TS 30425، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای در دسترس بودن نیروی کار، فرمول محاسبه تعداد کارکنان موجود در هر زمان را توصیف می کند.

ISO/TS 30427، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیار هزینه‌ها، جزییات فرمول برای محاسبه‌ی هزینه‌ها و موضوعات برجسته که باید در هنگام تفسیر داده‌ها در نظر گرفته شوند.

ISO/TS 30430، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای استخدام، عناصر استخدام، تحرک و گردش مالی را با فرمولی برای اقدامات قابل مقایسه توصیف می کند.

ISO/TS 30431، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای رهبری، روشی را برای سنجش ارزش رهبری در سازمان از جمله اعتماد، دامنه‌ی کنترل و توسعه رهبری فراهم می کند.

ISO/TS 30432، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای بهره وری نیروی کار، نه تنها بازده کارمندان و پیمانکاران، بلکه هر مسئله‌ای را که می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد تحت پوشش قرار می‌دهد. این شامل سطح اشتغال فعلی صنعت و تأمین مهارت، سطح آموزش و تجربه، کیفیت رهبری و موارد دیگر است. همچنین این امکان را فراهم می کند تا معیار رقبا در داخل و در بخش‌های مختلف فراهم شود.

ISO/TS 30433، مدیریت منابع انسانی – مجموعه معیارهای برنامه ریزی زنجیره‌ای، عناصر معیارهای برنامه ریزی زنجیره‌ای را توصیف می کند و اقدامات قابل مقایسه ای را برای گزارش در مورد آنها ارائه می‌دهد. این همچنین شامل نرخ اثر بخشی و میزان آمادگی است.

مجموعه مشخصات فنی و همچنین ISO 30414 توسط کمیته فنی ISO ISO / TC 260، که دبیرخانه آن توسط ANSI، عضو ISO برای ایالات متحده برگزار می شود ، تهیه شده است.

ثبت درخواست مشاوره پیاده سازی و اخذ ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. مشاورین ایزوسیستم کلیه‌ی فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایز مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!