گواهینامه PMP یا مدیریت پروژه حرفه‌ای

گواهینامه PMP

گواهینامه PMP چیست؟

گواهینامه PMP یا مدیریت پروژه حرفه‌ای (Project Management Professional) یک گواهینامه مدیریت پروژه شناخته شده جهانی است که توانایی شخص را در مدیریت افراد، فرایندها و اولویت‌های تجاری یک پروژه حرفه‌ای آزمایش می‌کند. طبق اعلام موسسه مدیریت پروژه (PMI) که این گواهینامه را مدیریت می‌کند، بیش از یک میلیون دارنده گواهینامه PMP در سراسر جهان وجود دارد. این گواهینامه برای مدیران پروژه تقریباً در هر صنعتی از جمله بهداشت، ساخت‌وساز، فناوری اطلاعات (IT) و تجارت قابل اجرا است.

موسسه مدیریت پروژه (PMI) در کنار گواهینامه PMP، استانداردهایی مانند ایزو ۲۱۵۰۰ (استاندارد مدیریت پروژه) و ایزو ۱۰۰۰۶ ( استاندارد مدیریت کیفیت پروژه) را نیز برای ایجاد بهبود در این زمینه ارائه کرده است.

مدیریت پروژه حرفه ای

آشنایی با گواهینامه PMP

در ادامه سعی کردیم تا شما را با برخی از اطلاعات کلیدی در مورد گواهینامه PMP آشنا کنیم:

الزامات گواهینامه PMP

برای دریافت این گواهینامه باید در یک آزمون شرکت کنید و تجربه تحصیلی و مدیریت پروژه خود را تأیید کنید. این موارد به شرح زیر است:

 • ۳۵ ساعت آموزش مدیریت پروژه، که به معنای دوره‌هایی است که به طور خاص به آموزش اصول مدیریت پروژه می‌پردازد.
 • ۳۶ ماه تجربه راهبری پروژه‌ها در صورت داشتن مدرک چهار ساله یا ۶۰ ماه تجربه رهبری پروژه‌ها در صورت داشتن دیپلم دبیرستان یا مدرک کاردانی.

آموزش برای آزمون PMP

مطالعه برای امتحان نیاز به برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری دارد. رسیدن به این این آمادگی اولیه حداقل چندماه زمان می‌برد. چندین دوره، کتاب و منابع دیگر برای کمک به شما در مطالعه وجود دارد.

تمدید گواهینامه PMP

گواهینامه PMP به مدت سه سال معتبر است، اما می‌تواند با کسب ۶۰ واحد توسعه حرفه‌ای در آن بازه زمانی، تمدید یا حفظ شود.

گواهی نامه

نحوه دریافت گواهینامه PMP

در ادامه با راهنمای گام‌به‌گام نحوه اخذ گواهینامه PMP آشنا می‌شویم:

۱- الزامات گواهینامه PMP را برآورده کنید.

قبل از اینکه بتوانید در آزمون PMP شرکت کنید، باید مطمئن شوید که واجد شرایط هستید. همان‌طور که گفته شد شما به یکی از این موارد نیاز خواهید داشت:

 • ۳۵ ساعت آموزش دوره مدیریت پروژه و حداقل ۳۶ ماه تجربه مدیریت پروژه در صورت داشتن مدرک چهار ساله
 • ۳۵ ساعت آموزش دوره مدیریت پروژه با ۶۰ ماه سابقه در صورت داشتن مدرک کاردانی یا دیپلم

۲- جهت اخذ گواهینامه اقدام کنید.

یک حساب کاربری با PMI ایجاد کنید و درخواستی را برای آزمون PMP ثبت کنید. ثبت درخواست مستلزم به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی اولیه مانند سوابق تحصیلی شما و همچنین جزئیات پروژه‌هایی است که روی آن‌ها کار کرده‌اید. پس از تایید، هزینه را پرداخت کرده و در برنامه آزمون را دریافت خواهید کرد.

۳- آمادگی خود را افزایش دهید.

این زمانی است که برای امتحان از طریق دوره آموزشی یا به صورت خودخوان تمرین می‌کنید. معمولا توصیه می‌کنند که ۶۰ تا ۱۲۰ ساعت صرف مطالعه کنید. این مرحله بسته به نیاز شما به تعداد دفعات مطالعه ممکن است چند ماه طول بکشد.

۴- در آزمون PMP شرکت کنید.

آزمون را می‌توان در یک سایت آزمایشی در نزدیکی شما یا به صورت آنلاین برگزار کرد. برای امتحان حدود چهار ساعت زمان درنظر می‌گیرند.

۵- گواهینامه خود را حفظ و تمدید کنید.

گواهینامه PMP به مدت سه سال معتبر است. برای حفظ آن باید ۶۰ ساعت را در طول این بازه زمانی صرف فعالیت‌های توسعه حرفه‌ای کنید. در غیر این صورت باید برای شرکت مجدد در آزمون ثبت نام کنید.

بهینه سازی با pmp

مزایای اخذ گواهینامه PMP

در نهایت، اینکه آیا یک گواهینامه PMP از نظر حرفه‌ای و مالی برای شما ارزشش دارد یا خیر، بستگی به شرایط منحصر‌به‌فرد شما دارد. در اینجا چند مزیت وجود دارد که ممکن است با استفاده از PMP در سیستم خود مشاهده کنید تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کند:

به رسمیت شناختن صنعت

گواهینامه PMP می‌تواند به کارفرمایان یا مشتریان نشان دهد که شما نکات مدیریت پروژه را می‌شناسید و تجربه یا آموزش مورد‌نیاز  را به‌صورت حرفه‌ای دریافت کرده‌اید.

یادگیری مهارت‌های جدید

احتمالاً هنگام آماده شدن برای امتحان، مقدار قابل توجهی از مطالب را در مورد مدیریت پروژه یاد خواهید گرفت. صرف ساعاتی از زندگی خود برای تسلط بر اصول مدیریت پروژه مانند حل تعارض و بودجه‌بندی می‌‍تواند مهارت‌های مدیریتی شما را تقویت کند.

حقوق بالاتر

PMI از نتایج پاسخ‌دهندگان ایالات‌متحده به نظرسنجی اخیر متوجه شد که حقوق و دستمزدهای متوسط،​​​ با افزایش مدت زمانی که گواهینامه PMP را دریافت کرده‌اند، افزایش یافته است. مجله PC گزارش داد که گواهینامه PMP در بین گواهینامه‌های IT رتبه هفتم را دارد که با بالاترین حقوق در بخش فناوری اطلاعات مرتبط است.

چشم‌انداز شغلی

بر اساس گزارشی که توسط PMI و گروه اقتصادی اندرسون تهیه شده است، کارفرمایان تا سال ۲۰۲۷ به ۸۷.۷ میلیون نفر نیاز خواهند داشت که در نقش‌های مدیریت پروژه فعالیت کنند. انتظار می‎‌رود بیشترین رشد در بخش مراقبت‌های بهداشتی باشد، اگرچه دستاوردهای بزرگی نیز در ساخت‌وساز پیش‌بینی می‌شود.

اخذ گواهینامه PMP برای افراد تازه کار

گواهینامه PMP برای ایجاد و تقویت آموزش‌های یک مدیر پروژه با تجربه در حال حاضر طراحی شده است. اگر به‌تازگی به‌عنوان مدیر پروژه شروع به کار کرده‌اید، ممکن است بخواهید قبل از دریافت PMP تجربه بیشتری کسب کنید یا به گواهینامه دیگری مانند CAPM رجوع کنید. Google Project Management: Certificate Professional نیز برای کسانی طراحی شده است که تازه شروع به کار کرده‌اند و اعتبار حرفه‌ای را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

سایر گواهینامه‌های مدیریت پروژه

اگر PMP برای شما مناسب به نظر نمی‌رسد، چندین گواهینامه مدیریت پروژه دیگر از PMI وجود دارد که می‌توانید در نظر بگیرید. به عنوان مثال:

گواهینامه‌های چابک

چابک رویکردی برای مدیریت پروژه است که بر روی سازگاری و سرعت از طریق تحویل در مقیاس کوچک‌تر و کارآمد تمرکز دارد. این رویکردی است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

گواهینامه‌های اسکرام

اسکرام یک چارچوب مدیریت پروژه است که بر سازگاری و تکرار تاکید دارد و یک فرایند چابک است. تبدیل شدن به یک استاد اسکرام به این معنی است که به پروژه‌ها کمک می‌کنید تا با رویکرد اسکرام به موفقیت برسند.

گواهینامه همکار خبره در مدیریت پروژه (CAPM)

اگر به دنبال گواهینامه‌هایی برای کمک به ایجاد حرفه خود هستید، CAPM (که توسط PMI ارائه می‌شود) برای مدیران پروژه در سطح ابتدایی مناسب است. CAPM به تجربه پروژه نیاز ندارد، و این گواهینامه خوبی برای مدیران پروژه است که تازه شروع به کار کرده‌اند.

مزایا مدیریت پروژه حرفه ای

ویژگی مدیران دارای گواهینامه PMP

گواهینامه PMP برای متخصصان پروژه طراحی شده است و تأیید می‌کند که آن‌ها جزو بهترین‌ها هستند. مدیرانی که موفق به دریافت این گواهینامه می‌شوند در موارد زیر تخصص دارند:

 • افراد: تأکید بر مهارت‌های نرمی که برای رهبری مؤثر تیم پروژه در محیط در حال تغییر امروزی نیاز دارید.
 • فرایند: تقویت جنبه‌های فنی مدیریت موفق پروژه‌ها.
 • محیط کسب‌وکار: برجسته کردن ارتباط بین پروژه‌ها و استراتژی سازمانی.

گواهینامه PMP تأیید می‌کند که شما مهارت‌های رهبری پروژه را دارید که کارفرمایان به دنبال آن هستند.

رویکردهای کلیدی در ورژن جدید PMP

PMP جدید شامل سه رویکرد کلیدی است:

 • پیش‌بینی
 • چابک
 • ترکیبی

لزوم اخذ گواهینامه  PMP

گواهینامه PMP درهای هر صنعتی را به روی شما باز می‌کند و شما را با جامعه‌ای از سازمان‌ها و کارشناسان با تجربه در سراسر جهان مرتبط می‌کند. به طور متوسط، افرادی که این مدرک را دارند ۲۴ درصد بیشتر از افرادی که گواهینامه ندارند، درآمد دارند.

شرایط لازم جهت اخذ گواهینامه PMP

گواهینامه PMP برای مدیران پروژه طراحی شده است که دارای تجربه کاری مرتبط و همچنین آموزش حرفه‌ای در زمینه مدیریت پروژه هستند. برای واجد شرایط بودن در آزمون، باید یکی از دو شرط زیر را داشته باشید:

 1. مدرک لیسانس یا بالاتر و به طور خاص ۳۶ ماه تجربه در مدیریت پروژه و ۳۵ ساعت آموزش رسمی مدیریت پروژه.
 2. دیپلم تحصیلات کالج (DEC) یا دیپلم دبیرستان و به طور خاص ۶۰ ماه تجربه در مدیریت پروژه و ۳۵ ساعت آموزش رسمی مدیریت پروژه.

تفاوت بین PMI و PMP چیست؟

PMP اعتبار شما را به عنوان یک مدیر حرفه‌ای که مهارت کافی برای کار و مدیریت انواع پروژه‌ها را دارد گواهی می‌کند؛ در حالی که PMI-ACP اعتبار شما را به عنوان یک فرد حرفه‌ای که می تواند فناوری‌های چابک را در پروژه‌های مختلف یک سازمان تطبیق داده و پیاده‌سازی کند، تایید می‌کند.

نتایج pmp

جمع‌بندی

گواهینامه PMP یک مدرک حرفه‌ای است نه یک مدرک آکادمیک؛ به همین دلیل در بسیاری از شرکت‌های فعال در سطح بین‌المللی، ارزش بیشتری برای آن در مقایسه با مدارک آکادمیک قائل می‌شوند. دارنده مدرک PMP به عنوان فرد متخصص و صاحب‌نظر در مدیریت پروژه شناخته می‌شود. اکنون در اکثر قریب به اتفاق کمپانی‌های بزرگ جهان داشتن این مدرک برای مدیران پروژه یک الزام قطعی است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB) اقدام به صدور گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری می‌کند. ایزوسیستم برترین مرکز اخذ گواهینامه ایزو با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت در رتبه یک شرکت‌های مشاور مدیریت و واحد برتر فنی و مهندسی در کل کشور قرار دارد.

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!