گواهینامه مواد غذایی با کیفیت بی خطر (SQF) چیست؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


در کنار گواهینامه های ایزو معروف ویژه صنایع غذایی نظیر گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ و سیستم کنترل مخاطرات غذایی HACCP ، بسیاری از سیستم های مدیریت ایمنی دیگر در دنیا طراحی شده اند که یکی از آنها SQF می باشد. در ادامه با این سیستم مدیریتی کیفی آشنا می شویم.

SQF چیست؟

SQF مخفف Safe Quality Food به معنی مواد غذایی با کیفیت بی خطر می باشد. SQF گواهینامه مدیریت ایمنی و کیفیت مواد غذایی است که توسط موسسه SQF ایجاد و مدیریت می‌شود.

از این گواهینامه برای کنترل ریسک‌های ایمنی مواد غذایی استفاده می‌ گردد. زمانی که سیستم مدیریت ایمنی غذایی پیاده سازی و اجرا می‌شود، توسط یک مرکز صدور گواهینامه ممیزی و تأیید می شود.

الزامات صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی، یک سیستم دقیق را برای مدیریت خطرات ایمنی مواد غذایی و فراهم آوردن محصولات ایمن برای استفاده شرکت‌ها در صنعت مواد غذایی فراهم می‌کند.

SQF یک گواهینامه ایمنی مواد غذایی توسط ابتکار ایمنی جهانی غذا (GFSI) می باشد که به رسمیت شناخته شده است. SQF به مشتریان شما اجازه می‌دهد که به برنامه ایمنی غذایی خود اعتماد داشته باشند و بدانند که شما یک سیستم ایمنی غذایی سخت در کار دارید.

مزایای گواهینامه SQF چیست؟

مدیریت ریسک

اول و مهم تر از همه، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، با ایجاد محیطی مناسب قادر به تولید محصول ایمن و یک سیستم مدیریتی برای مدیریت مداوم، نظارت و بهبود سیستم، برای شرکت فراهم می کند.

حفظ مشتریان فعلی

آمار نشان می‌دهد که حدودا از هر ۴ شرکت تایید شده، ۱ شرکت از تامین کنندگان، درخواست گواهینامه های سیستمی و ایزو می‌کنند. احتمال این وجود دارد که اگر هنوز از شما درخواست گواهینامه نکرده اند، در آینده نزدیک به این استاندارد نیاز پیدا کنید. صدور گواهینامه می تواند به شما در حفظ رقابت و واجد شرایط بودن برای همکاری با مشتریان فعلی و آینده تان به شما کمک کند.

افزایش دسترسی به بازار

خرده فروشان بزرگ و تولید کنندگان نیز خواستار صدور و اخذ گواهینامه هستند. گواهی‌نامه SQF به این معنی است که شما صلاحیت تامین این سازمان‌ها یا تامین کنندگان را دارید و یک بازار بزرگ برای محصولات خود ایجاد می کنید.

تهیه مقررات جدید

کشورها در سراسر جهان در حال تغییر در مقررات ایمنی مواد غذایی، از جمله ایالات متحده و قانون نوسازی ایمنی مواد غذایی (FSMA) هستند. نسخه جدید این استاندارد سازمان شما را برای برآورده کردن بسیاری از الزامات FSMA آماده می‌کند.

نسخه جدید (۸) سیستم ایمنی و کیفیت مواد غذایی SQF چیست؟

ورژن ۸.۱ جدیدترین ورژن غذای ایمن با کیفیت است.این ورژن، در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۸ عملیاتی و قابل اجرا شد. انتظار می رود که دیگر شرکت ها انتقال این گواهینامه را به نسخه جدید آغاز کنند.

تغییرات در نسخه جدید چه هستند؟

SQF این نسخه را با ۴ هدف به روز کرده است:

 • برای بهتر شدن نیازهای بخش های صنعت،
 • برای در نظر گرفتن آخرین الزامات نظارتی مانند FSMA،
 • برای تشویق به بهبود مستمر،
 • برای پاسخگویی به الزامات مورد نیاز در بنچمارک جدید GFSI در GFSI V. 7.

ورژن ۷.۲ SQF چیست؟

نسخه ۷.۲ دیگر برای ممیزی صدور گواهینامه استفاده نمی شود. ورژن ۸ SQF نسخه فعلی است و برای ممیزی های صدور گواهینامه استفاده می شود.

سطح و واحدهای SQF چیست؟

سه سطح گواهینامه وجود دارد.این موارد از نسخه ۷.۲ (تغییرات ذکر شده در زیر) تغییر کرده ‌است.

 • اصول ایمنی مواد غذایی: این سطح به HACCP نیاز ندارد و توسط GFSI به رسمیت شناخته نمی شود.
 • کد ایمنی مواد غذایی (قبلاً با عنوان سطح ۲ شناخته می شد)
 • کیفیت (قبلاً با عنوان سطح ۳ شناخته می شد). این مورد برای کسانی است که قبلاً به کد ایمنی مواد غذایی SQF گواهی داده اند.

واحدها (ماژول ها) مجموعه متفاوتی از الزامات مبتنی بر بخش‌های صنعت هستند

کد ایمنی مواد غذایی را انتخاب کنید که مختص صنعت شما باشد و سپس الزامات موجود در آن کد را اجرایی کنید. واحد ۲ بخش اصلی سیستم ایمنی مواد غذایی است. این سطح الزامات تضمین کننده ایمنی محصول را توصیف می کند.

علاوه بر واحد ۲، یک شرکت همچنین از یک واحد مخصوص صنعت استفاده می‌کند که الزامات مربوط به GMP (شیوه های تولید خوب) را تعیین می کند.

اگر در مورد این که کدام یک را انتخاب کنید تردید دارد، توصیه می کنیم با مرکز صدور گواهینامه خود که انتخاب کرده اید، این موضوع را بررسی کنید تا بدانید کد صحیح برای کسب و کار شما کدام است.

چگونه می توانیم SQF دریافت کنیم؟

مراحل اولیه برای صدور گواهینامه:

 • کد و راهنمایی اسناد را به صورت رایگان در www.SQFI.com دانلود کنید.
 • آنچه در سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی مورد نیاز است را بیاموزید.
 • واحدهای (ماژول های) قابل اجرا را برای بخش و فعالیت های صنعت خود انتخاب کنید.
 • در پایگاه SQFI (www.SQFI.com) ثبت نام کنید.
 • شغل SQF خود را تعیین کنید.
 • طراحی، مستندسازی و اجرای فرایندهای مورد نیاز و اصول ایمنی مواد غذایی را انجام دهید.
 • تیم ممیزی داخلی خود را آموزش دهید.
 • سیستم خود را پیاده سازی و اجرا کنید، سوابق خود را جمع کنید. ممیزی های داخلی، بررسی مدیریت و جلسات تیم HACCP را انجام دهید.
 • اصلاحات و پیشرفت های مربوط به سیستم خود را انجام دهید.
 • یک مرکز صدور گواهینامه را انتخاب کنید. توصیه می شود یا شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس بگیرید تا مرجع صدور شما تعیین شود.
 • حسابرسی (ممیزی) خود را برنامه ریزی و اجرایی کنید.

چه مدت طول می کشد تا گواهینامه دریافت شود؟

آماده شدن برای ثبت نام، شامل ساخت سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، مستند سازی آن سیستم و اجرای آن در سراسر سازمان می باشد. اما این موضوع بستگی به شرایط خاص سازمان شما دارد. بازه زمانی شما ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر از حد متوسط باشد. برای دریافت گواهینامه ایزو ویژه صنایع غذایی تنها کافی است با ما تماس بگیرید یا فرم صدور ایزو را تکمیل کنید.

موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا سیستم مدیریت ایمنی غذایی و یا بخشی از یک سیستم را در محل دارید؟
 • هر هفته چقدر زمان صرف کار بر روی توسعه سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی می‌شود؟
 • به چه ابزار و یا کمک هایی نیاز دارید؟
 • چند محصول، گروه محصول یا خط تولید دارید؟
 • فرایندهای شما چقدر پیچیده هستند؟

چگونه می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

اگر به دنبال مشاوره برای اخذ گواهینامه های ایزو و کسب اطلاعات درباره سیستم های مدیریتی هستید، ایزوسیستم قدم به قدم در کنار شما خواهد بود.

ایزوسیستم توانست رتبه نخست شرکت های مشاور مدیریت کل کشور و عنوان واحد برتر فنی مهندسی از طرف وزارت صنعت، معدن تجارت را اخذ نماید. اخذ ایزو در کنار مرکزی معتبر و باتجربه مانند ایزوسیستم، قطعا برای شما و کسب و کارتان آسان و لذت بخش خواهد بود.

برای مشاوره و اخذ گواهینامه ایزو معتبر، مشاورین با تجربه ما در ایزوسیستم آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

همین حالا فرم درخواست گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید.مشاورین ما در کم ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. همچنین می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!