گواهی انطباق (CoC) چیست و چرا باید اخذ شود؟

گواهی انطباق COC
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تعریف گواهی انطباق CoC

گواهی انطباق (CoC) سندی است که به صادرکنندگان یا واردکنندگان داده می‌شود تا نشان دهد محصولات خریداری‌شده یا عرضه‌شده مطابق با استانداردهای لازم هستند. این گواهینامه معمولاً هنگام ترخیص کالا از گمرک در برخی کشورها مورد نیاز است. در محافل حقوقی، گواهی انطباق سندی است که توسط مأمور دادگاه برای تأیید انطباق سوگندنامه با قانون ارائه می‌شود.

چرا گواهی انطباق مورد نیاز است

بسیاری از کشورها از کیفیت برخی کالاهای وارداتی نگران هستند. به‌همین ‌دلیل برخی از کشورها برای اطمینان از ایمنی و رفاه شهروندان خود اصرار دارند که قبل از واردات کالا، باید بازرسی شوند تا از مطابقت با استانداردهای بین المللی اطمینان حاصل شود. به محموله‌هایی که استانداردها را رعایت می کنند، گواهی انطباق داده می‌شود که برای ترخیص برای واردات به مقامات گمرکی کشور واردکننده ارائه می شود.

دولت‌ها به طور سنتی کالاهای وارداتی را از نظر کیفیت در بندر ورودی بازرسی می کنند. برخی کالاها ممکن است توسط بازرسان در ورودی رد شوند. برای جلوگیری از تاخیر و خسارات مالی به بازرگانان در بندر ورودی، بسیاری از دولت‌ها به استخدام آژانس صدور گواهینامه در کشور صادرکننده متوسل شدند. بنابراین، کالاها قبل از ارسال گواهی می‌شوند، بنابراین تاجران را قادر می‌سازد هنگام واردات آرامش خاطر داشته باشند.

قبل از صادرات یا واردات کالا و خدمات، تاجران باید گواهی‌های انطباق خاصی را که توسط کشور واردکننده مورد نیاز است، بدانند. برای ایجاد شهرت خوب نزد واردکنندگان، برخی از کشورهای صادرکننده، از جمله ایالات متحده، صادرکنندگان برخی کالاها را ملزم می‌کنند تا قبل از ارسال کالا، گواهی انطباق دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:  گواهینامه CE ( نشان صادراتی محصول) تجهیزات الکتریکی ولتاژ پایین Directive 2014/35/EU

نحوه دریافت گواهی انطباق

اکثر تولیدکنندگان و تجار محلی ملزم به دریافت گواهی انطباق نیستند. از سوی دیگر، صادرکنندگان و واردکنندگان معمولاً علاوه بر مجوزها و مجوزهای تجاری، ملزم به اخذ تعدادی گواهی انطباق هستند. گواهی انطباق بسته به صنعت و محل کسب و کار متفاوت است. می‌توانید جزئیات مربوط به گواهی‌های انطباق دقیقی را که کسب‌وکارتان به آن نیاز دارد، از یک اتاق بازرگانی محلی یا یک وکیل تجاری دریافت کنید.

آژانس‌هایی که گواهی انطباق صادر می‌کنند

دولت‌ها با آژانس‌های بین‌المللی که گواهی‌های انطباق را بازرسی و صادر می‌کنند، روابط دارند. بسیار مهم است که قبل از صدور گواهی از آژانس مورد نظر با کشور مقصد چک کنید تا مطمئن شوید که آژانس توسط مقامات آن کشور به رسمیت شناخته شده است.

کشورهای خارجی که به گواهی انطباق نیاز دارند

بسیاری از کشورها برای ورود کالاهای وارداتی نیاز به داشتن گواهی انطباق دارند. نمونه‌هایی از کشورهایی که برای اکثر کالاها بر گواهی انطباق اصرار دارند عبارتند از:

  • الجزایر
  • مغولستان
  • بلاروس
  • کنیا
  • کویت
  • سوریه
  • اوگاندا
  • یمن
  • روسیه
  • عربستان سعودی

گواهینامه‌های انطباق الزامات در ایالات متحده

تولید موتورسیکلت: طبق مقررات EPA 40 CFR 86.407-78، برای هر موتورسیکلتی که برای فروش داخلی یا صادرات تولید می‌شود، گواهی انطباق لازم است. تنها استثنای این الزام، برخی از موتورسیکلت‌هایی است که برای استفاده شخصی یا برای نمایش تولید می‌شوند.

محصولاتی که مشمول قوانین ایمنی مصرف کننده هستند: برای همه‌ی کالاها یا محصولات تولید شده یا وارداتی که برای استفاده کودکان در نظر گرفته نشده‌اند، یک گواهی انطباق عمومی (GCC) مورد نیاز است. گواهی باید بیان کند که کالا با قوانین مربوط به ایمنی محصول مصرف کننده در ایالات متحده مطابقت دارد. صدور GCC بر عهده سازنده یا واردکننده است. یک آزمایشگاه یا سازمان دیگری ممکن است در تهیه پیش نویس سند کمک کند. صدور گواهینامه با بررسی هر یک از محصولات انجام می شود. شورای همکاری خلیج فارس در دولت ثبت نشده است؛ اما تولیدکنندگان و واردکنندگان موظفند کپی گواهی را به توزیع کنندگان خود بدهند.

بیشتر بخوانید:  لیست استانداردهای ایزو ( فهرست انواع استانداردهای ISO ) – بخش دوم

وسایل نقلیه: همه‌ی وسایل نقلیه در ایالات متحده قبل از استفاده از آنها در جاده‌های ایالات متحده باید دارای گواهی انطباق باشند. این گواهینامه انطباق از EPA قابل دریافت است.

گواهی انطباق ممکن است در دادگاه مورد نیاز باشد تا ثابت کند سوگندنامه‌ای که ارائه شده مطابق با شرایط مشخص شده توسط دادگاه است. این گواهی معمولاً توسط یک منشی یا یکی دیگر از افسران دادگاه صادر می‌شود.

مشاوره رایگان

برای پاسخگویی به سوالات خود با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!