گواهی انطباق (CoC) چیست و چرا باید اخذ شود؟

گواهی انطباق COC

گواهی انطباق (CoC)

گواهی انطباق (CoC) مخفف Certificate of compliance سندی است که به صادرکنندگان یا واردکنندگان داده می‌شود تا نشان دهد محصولات خریداری‌شده یا عرضه‌شده مطابق با استانداردهای لازم هستند. این گواهینامه معمولاً هنگام ترخیص کالا از گمرک در برخی کشورها مورد نیاز است. در محافل حقوقی، گواهی انطباق سندی است که توسط مأمور دادگاه برای تأیید انطباق سوگندنامه با قانون ارائه می‌شود.

چرا گواهی انطباق مورد نیاز است؟

بسیاری از کشورها از کیفیت برخی کالاهای وارداتی نگران هستند. به‌همین ‌دلیل برخی از کشورها برای اطمینان از ایمنی و رفاه شهروندان خود اصرار دارند که قبل از واردات کالا، باید بازرسی شوند تا از مطابقت با استانداردهای بین المللی اطمینان حاصل شود. به محموله‌هایی که استانداردها را رعایت می کنند، گواهی انطباق داده می‌شود که برای ترخیص برای واردات به مقامات گمرکی کشور واردکننده ارائه می شود.

دولت‌ها به طور سنتی کالاهای وارداتی را از نظر کیفیت در بندر ورودی بازرسی می کنند. برخی کالاها ممکن است توسط بازرسان در ورودی رد شوند. برای جلوگیری از تاخیر و خسارات مالی به بازرگانان در بندر ورودی، بسیاری از دولت‌ها به استخدام آژانس صدور گواهینامه در کشور صادرکننده متوسل شدند. بنابراین، کالاها قبل از ارسال گواهی می‌شوند، بنابراین تاجران را قادر می‌سازد هنگام واردات آرامش خاطر داشته باشند.

قبل از صادرات یا واردات کالا و خدمات، تاجران باید گواهی‌های انطباق خاصی را که توسط کشور واردکننده مورد نیاز است، بدانند. برای ایجاد شهرت خوب نزد واردکنندگان، برخی از کشورهای صادرکننده، از جمله ایالات متحده، صادرکنندگان برخی کالاها را ملزم می‌کنند تا قبل از ارسال کالا، گواهی انطباق دریافت کنند.


نحوه دریافت گواهی انطباق (CoC)

اکثر تولیدکنندگان و تجار محلی ملزم به دریافت گواهی انطباق نیستند. از سوی دیگر، صادرکنندگان و واردکنندگان معمولاً علاوه بر مجوزها و مجوزهای تجاری، ملزم به اخذ تعدادی گواهی انطباق هستند. گواهی انطباق بسته به صنعت و محل کسب و کار متفاوت است. می‌توانید جزئیات مربوط به گواهی‌های انطباق دقیقی را که کسب‌وکارتان به آن نیاز دارد، از یک اتاق بازرگانی محلی یا یک وکیل تجاری دریافت کنید.

آژانس‌هایی که گواهی انطباق صادر می‌کنند

دولت‌ها با آژانس‌های بین‌المللی که گواهی‌های انطباق را بازرسی و صادر می‌کنند، روابط دارند. بسیار مهم است که قبل از صدور گواهی از آژانس مورد نظر با کشور مقصد چک کنید تا مطمئن شوید که آژانس توسط مقامات آن کشور به رسمیت شناخته شده است.

کشورهای خارجی که به گواهی انطباق نیاز دارند

بسیاری از کشورها برای ورود کالاهای وارداتی نیاز به داشتن گواهی انطباق دارند. نمونه‌هایی از کشورهایی که برای اکثر کالاها بر گواهی انطباق اصرار دارند عبارتند از:

 • الجزایر
 • مغولستان
 • بلاروس
 • کنیا
 • کویت
 • سوریه
 • اوگاندا
 • یمن
 • روسیه
 • عربستان سعودی

گواهینامه‌های انطباق الزامات در ایالات متحده

تولید موتورسیکلت: طبق مقررات EPA 40 CFR 86.407-78، برای هر موتورسیکلتی که برای فروش داخلی یا صادرات تولید می‌شود، گواهی انطباق لازم است. تنها استثنای این الزام، برخی از موتورسیکلت‌هایی است که برای استفاده شخصی یا برای نمایش تولید می‌شوند.

محصولاتی که مشمول قوانین ایمنی مصرف کننده هستند: برای همه‌ی کالاها یا محصولات تولید شده یا وارداتی که برای استفاده کودکان در نظر گرفته نشده‌اند، یک گواهی انطباق عمومی (GCC) مورد نیاز است. گواهی باید بیان کند که کالا با قوانین مربوط به ایمنی محصول مصرف کننده در ایالات متحده مطابقت دارد. صدور GCC بر عهده سازنده یا واردکننده است. یک آزمایشگاه یا سازمان دیگری ممکن است در تهیه پیش نویس سند کمک کند. صدور گواهینامه با بررسی هر یک از محصولات انجام می شود. شورای همکاری خلیج فارس در دولت ثبت نشده است؛ اما تولیدکنندگان و واردکنندگان موظفند کپی گواهی را به توزیع کنندگان خود بدهند.

وسایل نقلیه: همه‌ی وسایل نقلیه در ایالات متحده قبل از استفاده از آنها در جاده‌های ایالات متحده باید دارای گواهی انطباق باشند. این گواهینامه انطباق از EPA قابل دریافت است.

گواهی انطباق ممکن است در دادگاه مورد نیاز باشد تا ثابت کند سوگندنامه‌ای که ارائه شده مطابق با شرایط مشخص شده توسط دادگاه است. این گواهی معمولاً توسط یک منشی یا یکی دیگر از افسران دادگاه صادر می‌شود.


گواهی انطباق (CoC) چیست؟

گواهی انطباق یا CoC سندی است که تأیید می‌کند محصول یا سیستم با الزامات یک مقررات ایمنی یا استاندارد مطابقت دارد. این گواهی معمولاً در حمل‌ونقل و تدارکات استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که محصولات برای حمل‌ونقل ایمن هستند و نیازهای کشور مقصد را برآورده می‌کنند.

نمونه‌های گواهی انطباق در لجستیک شامل اسنادی مانند برگه داده‌های ایمنی (SDS) است که گواهی می‌دهد یک محصول برای حمل ایمن است و گواهی مبدأ (COO) که تأیید می‌کند یک محصول در یک کشور خاص ساخته شده است. علاوه بر این مثال‌ها، بسته به نوع محصولی که ارسال می‌کنید، ممکن است بسیاری از انواع دیگر گواهی‌های انطباق نیز موردنیاز باشد.

گواهی انطباق COC

معنی گواهی انطباق (COC)

گواهی انطباق که به‌عنوان COC نیز شناخته می‌شود، یک سند تضمین کیفیت است که توسط یک نهاد صدور گواهینامه شخص ثالث مستقل صادر می‌شود. COC گواهی می‌دهد که یک محصول یا خدمات با الزامات یک استاندارد بین‌المللی مانند ISO 9001 یا ISO 14001 مطابقت دارد.

COC می‌تواند به مشتریان اطمینان دهد که یک محصول یا خدمات باکیفیت است و مقامات به طور مستقل محصول را برای مطابقت با استانداردهای مربوطه تأیید کرده‌اند. در برخی موارد، ممکن است  از نظر قانونی هم به COC نیز نیاز داشته باشید. گواهی انطباق برای تضمین کیفیت ضروری است و می‌تواند به مشتریان آرامش خاطر بدهد که یک محصول یا خدمات از کیفیت بالایی برخوردار است.

به‌عنوان‌مثال، بسیاری از کشورها قوانینی در مورد حداکثر میزان آلاینده‌های خاص در آب آشامیدنی دارند. اگر یک تصفیه‌خانه دارای گواهینامه ISO 9001 باشد، می‌تواند COC را به مشتریان ارائه دهد تا نشان دهد که استانداردهای مربوطه را برآورده می‌کند.


چه زمانی خریدار از تأمین‌کننده CoC درخواست می‌کند؟

یک خریدار معمولاً برای محصولات یا قطعاتی که دارای ریسک حیاتی یا پرخطر هستند درخواست گواهی انطباق CoC می‌کند. در برخی موارد، اسناد خاصی برای صدور گواهینامه یا نشان‌دادن سالم‌بودن محصول به مشتری نهایی موردنیاز است.

بیایید یک مثال بزنیم. یک شرکت هواپیمایی برای موتور هواپیماهای خود تیغه‌های فن می‌خرد. این تیغه‌های ریخته‌گری باید با اشعه ایکس بررسی شوند تا از عدم وجود حفره یا ترک اطمینان حاصل شود. یک نقص می‌تواند منجر به شکستی شود که ممکن است منجر به ازدست‌دادن زندگی شود؛ بنابراین، یک CoC (به‌موجب آن سازنده تیغه می‌نویسد که تیغه‌ها با چک‌لیست‌های خاص مطابقت دارند) باید ارائه شود.

در برخی موارد، باید برای هر قسمت با شماره‌سریال خاص خود ارائه شود. در موارد دیگر، CoC دسته‌ای به‌اندازه کافی خوب خواهد بود.

آیا CoC توسط گمرک بازرسی می‌شود؟

برخی از کشورها برای دسته خاصی از محصولات وارداتی درخواست CoC می‌کنند. در صورت نیاز کالای وارداتی به‌طورکلی هنگام ترخیص کالا از گمرک بازرسی می‌شود. بدون CoC، محصولات ممکن است توقیف، مصادره و در برخی موارد از بین بروند. دلیل اصلی نیاز به CoC در گمرک این است که ثابت کند محصولی که وارد می‌شود استانداردهای لازم را دارد.


گواهی انطباق باید شامل چه مواردی باشد؟

عناصری که معمولاً باید در CoC گنجانده شوند عبارت‌اند از:

 • شناسایی محصول
 • شرح محصول تحت پوشش CoC
 • فهرست تمام مقررات ایمنی که محصول باید رعایت کند
 • شناسه واردکننده یا سازنده
 • نام، آدرس پستی کامل و شماره‌تلفن واردکننده یا سازنده داخلی که محصول را تأیید می‌کند
 • تاریخ و محل تولید محصول
 • تاریخ و مکانی را که محصول برای انطباق با قانون‌های ایمنی مورد آزمایش قرار گرفت
 • مشخصات آزمایشگاه شخص ثالث به آزمایش‌کننده گواهی بستگی دارد:
 • نام، آدرس پستی کامل و شماره‌تلفن آزمایشگاه شخص ثالث را ارائه دهید.

چه کسی گواهی انطباق CoC را صادر می‌کند؟

گواهی انطباق CoC یک سند رسمی است که گواهی می‌دهد محصولات با استانداردهای مشخص مطابقت دارند. سازنده معمولاً آن را صادر می‌کند، اما یک آزمایشگاه شخص ثالث نیز می‌تواند آن را ارائه دهد. معیارها می‌توانند داوطلبانه باشند؛ مانند معیارهایی که توسط انجمن‌های تجاری تعیین می‌شود، یا اجباری مانند معیارهایی که توسط دولت‌ها تعیین می‌شود.

COC معمولاً استانداردهای محصول و کشور مبدأ را فهرست می‌کند. برای مثال، یک COC ممکن است بیان کند که محصول با تمام دستورالعمل‌های اروپایی مرتبط مطابقت دارد و دارای علامت CE است. اگر قصد خرید محصولی را دارید، همیشه ایده خوبی است که یک کپی از COC بخواهید تا مطمئن شوید که محصول با ادعاهای شرکت تولیدکننده آن مطابقت دارد.

آیا به گواهی انطباق نیاز دارم؟

به‌طورکلی، شرایط بسیاری وجود دارد که ممکن است به گواهی انطباق نیاز داشته باشید؛ اما در بیشتر موارد برای اطمینان از اینکه کالا یا کار تمام استانداردهای ایمنی و کیفیت مربوطه را رعایت می‌کند، استفاده می‌شود. یکی از سناریوهای رایج که در آن باید درخواست COC کنید، هنگام واردات کالا به کشور است. الزامات گمرکی ممکن است تصریح کند که کالاها و اموال خاصی فقط در صورتی قابل واردات هستند که دارای گواهی رسمی و مجوز از کشور مبدأ باشند.

الزامات گمرکی تضمین می‌کند که کالاها تمام استانداردهای ایمنی و کیفیت مربوطه را رعایت می‌کنند. در برخی موارد، گواهی انطباق نیز ممکن است هنگام صادرات کالا موردنیاز باشد. این گواهی معمولاً برای نشان‌دادن این است که کالاها استانداردهای تولیدی موردنیاز کشور مقصد را دارند. گواهی انطباق همچنین می‌تواند برای کارهای ساختمانی یا تأسیسات الکتریکی خاص موردنیاز باشد.


نتیجه‌گیری

گواهینامه انطباق رسمی یک سند ضروری برای هر شرکتی است. با درک الزامات، درخواست‌ها و مثال‌ها، می‌توانید یک گواهی انطباق ایجاد کنید که تمام مقررات لازم را برآورده کند. گواهی انطباق نشان می‌دهد که کار با استانداردهای ایمنی لازم انجام شده است.

مشاوره رایگان

برای پاسخگویی به سوالات خود با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!