HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) چیست؟

HSE-سلامت-ایمنی-محیط-زیست
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تعریف HSE

HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) مجموعه‌ای از فرآیندها و رویه‌ها است که خطرات احتمالی را برای یک محیط مشخص شناسایی می‌کند، بهترین شیوه‌ها را برای کاهش یا حذف این خطرات ایجاد می‌کند و سپس کارکنان را برای پیشگیری از حوادث، واکنش به حوادث و غیره آموزش می‌دهد.

هدف اصلی داشتن یک سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست به‌زمان‌های گذشته به شیوه‌های کاری معیوب کارکنان، به‌ویژه در صنعت تولید بازمی‌گردد. کارکنان به‌سختی از حوادث ناشی از ماشین‌ها و تجهیزاتی که با آن کار می‌کردند محافظت می شدند. درنتیجه میزان تصادفات منجر به جراحات و حتی مرگ آن‌ها زیاد بود. در نهایت کارکنان ایمنی بهتر را خواستار شدند. دولت‌ها با معرفی قوانینی که کارفرمایان را ملزم به تضمین سلامتی و ایمنی محل کار، پرداخت بیمه پزشکی و سایر غرامت به جراحات، مرگ و بیماری ناشی از فعالیت‌های کاری کرده‌اند، واکنش نشان دادند.

چرا HSE مورد نیاز است؟

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO)، مشخص شده است که سالانه بیش از ۲٫۳ میلیون کارگر به دلیل حوادث شغلی یا بیماری های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند. سازمان بین‌المللی کار تخمین می‌زند که هزینه سالانه اقتصاد جهانی به‌تنهایی ناشی از حوادث و بیماری‌های شغلی ۳ تریلیون دلار است. بنابراین پیشگیری از بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار باید یک اولویت حیاتی برای همه افراد در محل کار باشد.

ارائه آموزش یا اطلاعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست به موارد زیر کمک می‌کند:

  • اطمینان حاصل می‌کند که کارکنان تحت تأثیر کاری که انجام می‌دهند، آسیب نمی‌بینند
  • با اجرای فرهنگ سلامت و ایمنی مثبت، سلامت، ایمنی و تندرستی را تقویت می‌کند
  • سلامت و ایمنی محل کار را به روشی بهتر مدیریت می‌کند
  • از طریق فناوری پیشرفته و توسعه حرفه‌ای، رفاه را تضمین می‌کند
بیشتر بخوانید:  نحوه نوشتن یک گزارش عدم انطباق خوب در ممیزی ایزو 9001

بهترین روش ها برای HSE کدامند؟

بهداشت، ایمنی و محیط زیست

بهداشت، ایمنی و محیط زیست به‌دلیل اهمیت آن‌ها در حفاظت از جان و دارایی انسان‌ها، به ویژه در بخش‌های صنعتی پرخطر، از اولویت های اصلی محسوب می‌شوند. این صنایع به‌دلیل محیط‌های کاری ناایمن دچار آسیب‌ها، بیماری‌ها و تلفات محیط کار می ‌شوند. ایجاد و پیاده‌سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط کار موثر برای جلوگیری از خطرات حوادث غیرقابل برگشت بسیار مهم است.

فرهنگ ایمنی

فرهنگ ایمنی یک سازمان به مجموعه‌ای از فعالیت‌های سازمانی اشاره دارد که به‌طور خاص به ارزش‌ها و باورهای مربوط به ایمنی کارکنان شاغل در روابط اجتماعی و ساختارهای سازمانی در محیط کار مرتبط هستند. فرهنگ ایمنی قوی بر عملکرد ایمنی، کاهش حوادث، هدایت موفقیت‌آمیز تحقیقات و گزارش حوادث در یک سازمان، تأثیر قابل توجهی می‌گذارد.

سنجش عملکرد ایمنی

هدف اولیه از سنجش عملکرد ایمنی در محیط کار، تلاش برای کاهش رفتارها و شرایط ناایمن است که می‌تواند منجربه حوادث شود. معمولاً سنجش‌های عملکرد می‌توانند به‌صورت واکنشی یا نظارت فعال باشند. نظارت واکنشی، شناسایی و گزارش حوادث و اشتباهات را تعریف می‌کند؛ درحالی‌که نظارت فعال بازخورد عملکرد را قبل از وقوع حادثه ارائه می‌کند.

شاخص عملکرد ایمنی به سنجش تغییرات در طول زمان در سطح ایمنی در نتیجه اقدامات انجام شده از طریق ارائه اطلاعات در مورد عملکرد سازمانی و افزایش پتانسیل سازمانی برای ایمنی HSE اشاره دارد. دو شاخص عملکرد ایمنی وجود دارد: شاخص‌های پیشرو و عقب مانده. در شاخص‌های پیشرو، واکنش ماهیت پیش‌گیرانه دارد و هدف آن ایجاد تغییراتی در فرآیند ایمنی برای جلوگیری از صدمات است، در حالی که در شاخص‌های عقب مانده، پاسخ واکنشی است؛ زیرا آسیب‌ها قبلاً رخ داده‌اند و پاسخ برای تلاش و جلوگیری از وقوع صدمات بیشتر آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید:  ایجاد مسیری امن برای شرکت های صنعت ساخت و ساز در زمان پاندمی کرونا و قرنطینه

مدیریت ایمنی با شناخت خطر

گام اولیه برای پیشگیری از حوادث، شناسایی خطرات است. بهبود عملکرد ایمنی HSE مستلزم اجرای برنامه‌های پیشگیرانه شناسایی و پیشگیری از خطرات کارکنان است. موقعیت های خطرناک در یک محیط کار تنها در صورتی می‌تواند برای پیشگیری از حوادث تجزیه و تحلیل شود که خطرات مرتبط به‌درستی شناسایی شوند. برای شناسایی فعال موقعیت‌ها و شرایط خطرناک، جزییات مربوط به داده‌های حادثه ایمنی HSE را می‌توان برای شناسایی متغیرهای پیش‌بینی‌کننده حوادث آینده در محیط‌های تولیدی مورد تحلیل قرار داد.

جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و به‌اشتراک‌گذاری داده‌های ایمنی

جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و به‌اشتراک‌گذاری داده‌های ایمنی به صنعت کمک می‌کند تا دلایل اصلی یک رویداد را پیدا کند، خطرات موجود و احتمالی را بررسی کند و برنامه های ایمنی HSE موجود را بهبود بخشد. در ایالات متحده، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) محل کار را بررسی می کند تا از رعایت حداقل استانداردهای ایمنی اطمینان حاصل کند. اگر عوامل انطباق با OSHA هر گونه تخلفی را در یک سایت تشخیص دهند، ممکن است جریمه صادر کنند. در صورت بروز هر گونه حادثه جدی در محل کار، OSHA باید برای بررسی حادثه مطلع شود.

چرا گواهینامه HSE؟

بهداشت و ایمنی محل کار هزینه بیماری و صدمات قابل اجتناب را کاهش می‌دهد، فرهنگ ایمنی HSE شما را بهبود می‌بخشد و تصمیم‌گیری مرتبط با سلامت و ایمنی را برای یک عملیات کارآمد و موثر افزایش می‌دهد. منابع انسانی، دارایی بسیار ضروری برای هر محل کار است که باید با اجرای یک برنامه ایمنی و بهداشت قوی محافظت شود.

بیشتر بخوانید:  3 گواهینامه ایزو ویژه شرکت های پروژه محور ( اخذ ایزو و گرفتن ایزو برای شرکت های پروژه محور )

اخذ گواهینامه HSE، مدیریت یکپارچه سازمان شما را از طریق طیف وسیعی از ابزارها و برنامه‌های کاربردی یکپارچه و با جمع‌آوری، تطبیق و روند داده های بهداشتی و ایمنی مرتبط با هرگونه خطری برای سلامت و رفاه کارکنان، مشتریان، پیمانکاران امکان‌پذیر می‌کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ گواهینامه HSE می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!