hse چیست؟ (بهداشت، ایمنی و محیط زیست)

HSE-سلامت-ایمنی-محیط-زیست

hse چیست ؟

hse چیست ؟ سیستم بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا همان HSE مجموعه‌ای از فرایندها و رویه‌ها است که خطرات احتمالی را برای یک محیط مشخص شناسایی می‌کند.

این سیستم بهترین شیوه‌ها را برای کاهش یا حذف این خطرات ایجاد می‌کند و سپس کارکنان را برای پیشگیری از حوادث، واکنش به حوادث و غیره آموزش می‌دهد.

هدف اصلی سیستم بهداشت، ایمنی و محیط زیست

هدف اصلی داشتن یک سیستم hse به شیوه‌های کاری معیوب کارکنان، به‌ویژه در صنعت تولید بازمی‌گردد. کارکنان به‌سختی از حوادث ناشی از ماشین‌ها و تجهیزاتی که با آن کار می‌کردند محافظت می‌شدند. درنتیجه میزان تصادفات منجر به جراحات و حتی مرگ آن‌ها زیاد بود.

در نهایت کارکنان ایمنی بهتر را خواستار شدند و دولت‌ها با معرفی قوانینی که کارفرمایان را ملزم به تضمین سلامتی و ایمنی محل کار می‌کرد، واکنش نشان دادند. این قوانین شامل پرداخت بیمه پزشکی و سایر غرامت به جراحات، مرگ و بیماری ناشی از فعالیت‌های کاری است.


دلایل نیاز به hse چیست ؟

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO)، مشخص شده است که سالانه بیش از ۲.۳ میلیون کارگر به دلیل حوادث شغلی یا بیماری های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

این سازمان تخمین می‌زند که هزینه سالانه اقتصاد جهانی به‌تنهایی ناشی از حوادث و بیماری‌های شغلی ۳ تریلیون دلار است. بنابراین پیشگیری از بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار باید یک اولویت حیاتی برای همه افراد در محل کار باشد.

فواید اخذ گواهینامه HSE

ارائه آموزش یا اطلاعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست به موارد زیر کمک می‌کند:

  • اطمینان حاصل می‌کند که کارکنان تحت تأثیر کاری که انجام می‌دهند، آسیب نمی‌بینند
  • با اجرای فرهنگ سلامت و ایمنی مثبت، سلامت، ایمنی و تندرستی را تقویت می‌کند
  • سلامت و ایمنی محل کار را به روشی بهتر مدیریت می‌کند
  • از طریق فناوری پیشرفته و توسعه حرفه‌ای، رفاه را تضمین می‌کند

بهترین روش‌ها برای پیاده‌سازی hse چیست ؟

اکنون که با مفهوم hse چیست آشنا شدید، برخی نکات در پیاده‌ساری موثر این سیستم برای شما مفید واقع می‌شود:

بهداشت، ایمنی و محیط زیست

بهداشت، ایمنی و محیط زیست به‌دلیل اهمیت آن‌ها در حفاظت از جان و دارایی انسان‌ها،از اولویت‌های اصلی محیط‌های کاری پرخطر محسوب می‌شوند.

این صنایع به‌دلیل محیط‌های کاری ناایمن دچار آسیب‌ها، بیماری‌ها و تلفات محیط کار می ‌شوند. ایجاد و پیاده‌سازی سیستم HSE موثر برای جلوگیری از خطرات حوادث غیرقابل برگشت بسیار مهم است.

فرهنگ ایمنی در hse چیست

فرهنگ ایمنی یک سازمان به فعالیت‌های سازمانی اشاره دارد که به‌طور خاص به ارزش‌های مربوط به ایمنی کارکنان مرتبط هستند. ایمنی قوی بر کاهش حوادث، هدایت موفقیت‌آمیز تحقیقات و گزارش حوادث در یک سازمان، تأثیر قابل‌توجهی می‌گذارد.

سنجش عملکرد ایمنی

هدف اولیه از سنجش عملکرد ایمنی در محیط کار و مفهوم hse چیست ، تلاش برای کاهش رفتارها و شرایط ناایمن است. معمولاً سنجش‌های عملکرد می‌توانند به‌صورت واکنشی یا نظارت فعال باشند. نظارت واکنشی، شناسایی و گزارش حوادث و اشتباهات را تعریف می‌کند؛ درحالی‌که نظارت فعال بازخورد عملکرد را قبل از وقوع حادثه ارائه می‌کند.

شاخص عملکرد ایمنی به سنجش تغییرات در طول زمان در سطح ایمنی در نتیجه اقدامات انجام شده اشاره دارد. دو شاخص عملکرد ایمنی وجود دارد: شاخص‌های پیشرو و عقب مانده.

مدیریت ایمنی با شناخت خطر در hse چیست

گام اولیه برای پیشگیری از حوادث، شناسایی خطرات است. بهبود عملکرد ایمنی HSE مستلزم اجرای برنامه‌های پیشگیرانه شناسایی و پیشگیری از خطرات کارکنان است.

برای شناسایی فعال موقعیت‌ها و شرایط خطرناک، جزییات مربوط به داده‌های حادثه ایمنی HSE را می‌توان برای شناسایی متغیرهای پیش‌بینی‌کننده حوادث آینده در محیط‌های تولیدی مورد تحلیل قرار داد.

جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و به‌اشتراک‌گذاری داده‌های ایمنی

این مورد به صنعت کمک می‌کند تا دلایل اصلی یک رویداد را پیدا کند، خطرات موجود و احتمالی را بررسی کند و برنامه‌های ایمنی موجود را بهبود بخشد.

در ایالات متحده، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) محل کار را بررسی می کند تا از رعایت حداقل استانداردهای ایمنی اطمینان حاصل کند. در صورت بروز هر گونه حادثه جدی در محل کار، OSHA باید برای بررسی حادثه مطلع شود.


چرا گواهینامه HSE؟

اگر به صورت جامع با مفهوم hse چیست آشنا شوید می‌توانید هزینه بیماری و صدمات قابل اجتناب را کاهش دهید و فرهنگ ایمنی HSE را بهبود ببخشید. منابع انسانی، دارایی بسیار ضروری برای هر محل کار است که باید با اجرای یک برنامه ایمنی و بهداشت قوی محافظت شود.

اخذ گواهینامه HSE، مدیریت یکپارچه سازمان شما را از طریق طیف وسیعی از ابزارها و برنامه‌های کاربردی یکپارچه امکان‌پذیر می‌کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ گواهینامه HSE می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!