سلامت روان کارکنان با اخذ گواهینامه ایزو

سلامت-روان-کارکنان-با-اخذ-ایزو

آیا می دانستید که کارکنان زیادی از استرس، افسردگی یا اضطراب ناشی از کار در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رنج بردند؟ بر اساس مقررات HSE، موارد جدید بیماری روانی مرتبط با کار در سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به همین دلیل، بسیاری از سازمان‌ها تصمیم گرفته‌اند تا یک سیاست سلامت روان را برای ارتقای سلامتی مثبت در محل کار پیاده‌سازی کنند و در حال کشف چگونگی جبران آن هستند.

راهکار سلامت روان چیست؟

خط‌مشی سلامت روان یک سند مکتوب است که رویکرد سازمان به سلامت روان را تشریح می‌کند. افزون‌براین، معیارهایی را برای اطمینان از پیشگیری یا درمان مسائل مربوط به سلامت روان و همچنین اطمینان از ارتقای سلامت روان مثبت ارائه می‌دهد.

این سیاست باید درباره‌ی هر یک از کارکنان اعمال شود. این اقدام به کارفرما بستگی دارد که اطمینان حاصل کند خط مشی به طور مؤثر در سراسر شرکت ابلاغ و اجرا می‌شود.

چه چیزی باید گنجانده شود؟

یک خط‌مشی سلامت روان باید آنچه را که شما به‌عنوان یک کسب‌وکار قصد دارید انجام دهید تا از رفاه کارکنان خود حمایت کنید، برجسته کند. در اینجا چند نمونه از آنچه می‌تواند در یک خط مشی سلامت روان گنجانده شود آورده شده است:

  • چگونه استرس مربوط به کار را برطرف خواهید کرد
  • آیا ارجاع پزشکی برای شرایط ضروری است یا خیر
  • چه اقدامات دیگری ممکن است مورد نیاز باشد
  • چه کاری برای ارتقای رفاه مثبت انجام خواهید داد

مزایای سلامت روان مثبت در محیط کار

کار یک عامل بسیار مؤثر در رفاه یک فرد است. اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کسانی که کار می‌کنند شادتر و سالم‌تر هستند، مهم است که بدانیم کار نیز می‌تواند تأثیر منفی بر سلامتی افراد داشته باشد.

با توجه به آنچه گفته شد، محل کار باید به دنبال ایجاد محیطی باشد که بهزیستی روانی را تقویت کند و عواملی را که می‌توانند تأثیر منفی بر سلامت روان داشته باشند حذف یا به حداقل برساند.

چگونه می‌توان از ایجاد موارد فوق جلوگیری کرد؟

انجام اقدامات قاطع برای شاد نگه داشتن نیروی کار شما می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد، غیبت را کاهش دهد، استخدام و حفظ افراد را بهبود بخشد و در نهایت باعث صرفه‌جویی در هزینه شود.

با انتشار استاندارد ISO 45003 در ژوئن ۲۰۲۱، سازمان‌های متعددی توانستند تا سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را پیاده‌سازی کنند تا به خطرات روانی-اجتماعی در محل کار بپردازد. این امر می‌تواند به کارکنان، مشتریان و ذینفعان کمک کند که یک محیط کاری مثبت فعال برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از کار ایجاد شود.

علاوه بر این، ایزو ۴۵۰۰۳ می‌تواند با چندین استاندارد دیگر از جمله ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ همسو ‌شود تا دستیابی به موارد گفته شده را آسان‌تر ‌کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

اگر در رابطه با هر نوع گواهینامه ایزو به کمک نیاز دارید، با کارشناسان ایزوسیستم از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!