آشنایی با ایزو ۱۷۰۲۰ (استاندارد اعتبارسنجی نهادهای بازرسی)

ایزو 17020

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


اهداف استاندارد ایزو ۱۷۰۲۰

استاندارد ایزو ۱۷۰۲۰ توسط کمیته بین المللی ISO برای ارزیابی انطباق (CASCO) تهیه شده است. این استاندارد بین المللی با هدف ارتقاء اطمینان به مراکزی که بازرسی می کنند، منتشر شده است. نهادهای بازرسی باید به منظور ارائه اطلاعات در مورد انطباق موارد بازرسی شده با مقررات، استانداردها، مشخصات، طرحهای مورد بازرسی یا قراردادها، بابت مشتری های خصوصی، سازمان های والد آنها یا مقامات، ارزیابی هایی را انجام دهند. پارامترهای بازرسی شامل موضوعاتی از قبیل کمیت، کیفیت، ایمنی، تناسب با اهداف و تداوم حفظ ایمنی تاسیسات یا سیستم‌ها می‌باشند. الزامات عمومی ای که این نهادها باید با آن انطباق داشته باشند تا خدمات آن‌ها توسط مشتریان و مراجع نظارتی پذیرفته شود در این استاندارد بین‌المللی آورده شده است. این استاندارد بین المللی می تواند به عنوان یک سند مورد نیاز برای اعتباربخشی یا ارزیابی فعالیت های بازرسی مورد استفاده قرار گیرد. این مجموعه از الزامات را می توان در مورد بخشهای خاص تفسیر کرد. طرح اعتبار سنجی برای این نهادها شناخت رسمی از درستی و قابلیت اطمینان خدمات یک سازمان بازرسی را فراهم می کند. اجرای صحیح ISO 17020 برای نگهداری کلی ماشین آلات، کارخانه ها، ابزارها، زیرساخت ها، فرآیندها و سیستم ها بسیار مهم است. اعتباربخشی نهادهای بازرسی، بر صلاحیت فنی سیستم مدیریت کیفیت نظارت می کند و دستورالعمل هایی را برای دستیابی به فرآیندهای بازرسی مداوم و دقیق ارائه می دهد.
استاندارد بین المللی ایزو ۱۷۰۲۰ حاوی الزامات مربوط به صلاحیت دستگاه های انجام بازرسی و بی طرفی و ثبات فعالیت های بازرسی آنها است. این استاندارد در مورد نهادهای بازرسی از نوع A ، B یا C مطابق با استاندارد بین المللی اعمال می شود و در مورد هر مرحله از بازرسی صدق می کند.
توجه: مراحل بازرسی شامل مرحله طراحی، بررسی نوع، بازرسی اولیه، بازرسی در هنگام ارایه خدمات یا نظارت است.

بازرسی

بازرسی یعنی بررسی یک محصول، فرآیند، خدمات، نصب یا طراحی آنها و تعیین تطابق آن با الزامات خاص یا الزامات عمومی. به بیانی بررسی دقیق محصولات (طراحی و کیفیت)، خدمات، فرآیندها یا دستگاهها و ماشین آلات “بازرسی” نامیده می شود که برای تعیین انطباق اشیا در برابر الزامات معین نیز استفاده می شود.
استاندارد بین المللی ایزو ۱۷۰۲۰، فعالیتهای نهادهای بازرسی را شامل می شود که کار آنها می تواند شامل بررسی مواد، محصولات، نصب ها، دستگاهها، ماشین آلات، کارخانجات، فرآیندها، مراحل کار یا خدمات و تعیین تطابق همه موارد مذکور با الزامات و گزارش بعدی نتایج این فعالیت ها به مشتریان و در صورت لزوم، به مقامات می باشد. بازرسی می تواند مربوط به تمام مراحل طول عمر موارد ذکر شده از جمله مرحله طراحی باشد. چنین اقداماتی معمولاً در انجام بازرسی، به ویژه هنگام ارزیابی انطباق با الزامات عمومی، به اجرای قضاوت حرفه ای نیاز دارد.
فعالیتهای بازرسی عموما با انجام تست ها و صدور گواهی نامه ها همپوشانی دارند وقتی که دارای ویژگیهای مشترک باشند. اما یک تفاوت مهم در این است که بسیاری از انواع بازرسی، شامل قضاوت های حرفه‌ای برای تعیین صلاحیت در برابر الزامات عمومی است، به همین دلیل مراکز بازرسی به صلاحیت لازم برای انجام این کار نیاز دارند.
بازرسی می‌تواند فعالیتی باشد که در یک فرآیند بزرگ‌تر جاسازی شده‌است. برای مثال، بازرسی را می‌توان به عنوان یک فعالیت نظارتی در طرح صدور گواهی‌نامه محصول مورد استفاده قرار داد. بازرسی می‌تواند فعالیتی قبل از تعمیر باشد که به سادگی اطلاعات مربوط به مورد بازرسی را بدون تعیین انطباق با نیازمندی‌ها ارایه نماید. در چنین مواردی ممکن است تفسیر بیشتری مورد نیاز باشد.
طبقه‌بندی مراکز بازرسی به عنوان نوع A، B یا C اساساً معیاری برای استقلال آن‌ها است. استقلال کامل یک مرکز بازرسی می‌تواند اعتماد مشتریان را با توجه به توانایی لازم برای انجام بازرسی با رعایت بی‌طرفی، تقویت کند.

 • بازرسی فرآیندها می تواند شامل پرسنل، امکانات، فناوری یا روش ها باشد.
 • رویه های بازرسی و یا طرح ها می توانند بازرسی را فقط به معاینه و انجام تستها محدود کنند.

تولیدات یا محصولات

منظور نتیجه یک فرایند است و شامل چهار دسته از محصولات عمومی ذکر شده در  ISO 9000:2005  است:

 • خدمات (به عنوان مثال حمل و نقل)
 • نرم افزار (به عنوان مثال برنامه رایانه، فرهنگ لغت)؛
 • سخت افزار (به عنوان مثال موتور، قسمت مکانیکی)؛
 • مواد فرآوری شده (به عنوان مثال روان کننده).

بسیاری از محصولات، متعلق به دسته های مختلف محصولات عمومی هستند. این که آن محصول جزو کدام دسته از خدمات، نرم افزارها، سخت افزارها یا مواد پردازش شده باشد بستگی به عنصر غالب دارد.

فرایندها

مجموعه ای از فعالیت های در هم تنیده یا متقابل که ورودی ها را به خروجی ها تبدیل می کند.

خدمات

خدمات، نتیجه فعالیتهایی هستند که لزوماً در رابطه بین تأمین کننده و مشتری انجام می شوند و عموماً نامشهود هستند.

ارائه خدمات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فعالیتی که روی یک محصول ملموس تأمین شده توسط مشتری انجام شود (به عنوان مثال خودرو برای تعمیر)
 • فعالیتی که روی یک محصول نامشهود عرضه شده توسط مشتری انجام شود (به عنوان مثال صورت درآمد برای تهیه اظهارنامه مالیاتی).
 • تحویل یک محصول نامشهود (به عنوان مثال تحویل اطلاعات در زمینه انتقال دانش)؛
 • ایجاد محیط برای مشتری (به عنوان مثال در هتل ها و رستوران ها).

مراکز بازرسی

منظور مرکزی است که بازرسی را انجام می دهد. یک نهاد بازرسی می تواند یک سازمان یا بخشی از یک سازمان باشد. متخصصانی که کار بازرسی را انجام می دهند ، بازرسان و در اصطلاح گسترده تر “نهادهای بازرسی” نامیده می شوند.

سیستم بازرسی

شامل قوانین، رویه ها و مدیریت برای انجام بازرسی می باشد. یک سیستم بازرسی می تواند در سطح بین المللی، منطقه ای، ملی یا فرعی ملی اداره شود.

مزایای استاندارد ایزو ۱۷۰۲۰

 • ایجاد کسب و کار جدید
 • کاهش هزینه ها
 • ریسک کمتر

مشاوره رایگان اخذ ایزو

جهت مشاوره رایگان، اخذ و پیاده سازی در رابطه با ایزوی مورد نظر می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!