ایزو ارزان و معتبر را از کجا بگیریم؟

ایزو ارزان

ایزو ارزان (گواهینامه ایزو ارزان – اخذ ایزو ارزان) از مواردی است که توجه اکثر سازمان‌ها را به خود جلب می‌کند. با این حال مانند هر چیز دیگری، ارزان بودن نامتعارف استانداردها نیز به احتمال زیاد به معنای کیفیت پایین آن‌ها است. همان‌طور که بنجامین فرانکلین گفته :«تلخی کیفیت ضعیف مدت‌ها پس از فراموش شدن شیرینی قیمت پایین باقی می‌ماند.»

گواهینامه ایزو ارزان اصل چیست؟

دریافت ISO گواهی می‌دهد که یک سازمان، فرایند تولید، خدمات و رویه مستندسازی تمام الزامات استاندارد و تضمین کیفیت را دارد. ISO (سازمان بین‌المللی استاندارد) یک سازمان مستقل، غیردولتی و بین‌المللی است که استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم‌ها ایجاد می‌کند.

این گواهینامه‌ها در بسیاری از زمینه‌های صنعت مانند مدیریت انرژی، مسئولیت اجتماعی، تجهیزات پزشکی و … وجود دارند و برای اطمینان از سازگاری تدوین شده‌اند. هر گواهی دارای استانداردها و معیارهای جداگانه‌ای است.

ایزو ارزان چیست


خطرات اخذ ایزو

با استفاده از سامانه‌های آنلاین می‌توانید با کم‌ترین هزینه، انواع ISO را برای سازمان خود اخذ کنید؛ اما توجه کنید هنگام تلاش برای دستیابی به گواهینامه استانداردها، طیف وسیعی از خطرات وجود دارد:

عدم انطباق

سیستم مدیریت ISO به طور کامل با بندهای استانداردهای مرجع (مانند ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۴۵۰۰۱ یا ایزو ۱۴۰۰۱ و غیره) مطابقت ندارد. این مسئله می‌تواند منجر به عدم انطباق‌های عمده در زمان ممیزی، تأخیر در صدور گواهینامه و نیاز به منابع اضافی برای رفع عدم انطباق‌ها شود.

عدم هماهنگی با فرایندهای سازمانی

سیستم مدیریت نامعتبری که در اثر اخذ ایزو دریافت می‌کنید ممکن است با فرایندهای سازمان هماهنگ نباشد. این مورد اغلب زمانی رخ می‌دهد که یک الگوی استاندارد را دانلود می‌کنید، یا سیستمی را قرض می‌گیرید که برای شرکت دیگری توسعه داده شده است.

در این مواقع هرگز نمی‌توانید اثرات مثبت استانداردها را مشاهده کنید؛ بلکه به احتمال زیاد اثر معکوس خواهد داشت. در اغلب موارد نیز این سیستم را پیاده‌سازی نکرده و از مزایای چارچوب و مدل بهبود مستمر بهره‌مند نمی‌شوند.

تاخیر در صدور گواهینامه

هنگامی که شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند گواهینامه هر یک از استانداردهای را دریافت کنند، غالبا محدودیت زمانی دارند. اگر می‌خواهید سیستم را به صورت داخلی توسعه دهید، بدون شک منابع تخصیص‌یافته دارای مسئولیت‌های دیگری نیز هستند و زمانی که این مسئولیت‌ها اولویت دارند، نتیجه یک  تأخیر در صدور گواهینامه است.

پیاده‌سازی ناکارامد

نگاشت فرایند ممکن است به اشتباه یا ناکارآمد انجام شود. مستندسازی فرایندهای سازمانی از جمله ریسک‌ها، ورودی‌ها، خروجی‌ها و روابط متقابل فرایندی زمان می‌برد. نگارش و پیاده‌سازی صحیح الزامات در سطحی که حامی و کمک به رشد کسب‌وکار باشد، مستلزم سطح بالایی از تعامل یک مشاور با تجربه با پرسنل کلیدی است.


ارزان بودن همیشه به معنای نامعتبر بودن است؟

امروزه سازمان‌های بسیاری به دنبال مرکز گواهی‌دهنده‌ی ایزو می‌باشند؛ اما بسیار مهم است که دقت کنید در دام شرکت‌های فیک و تقلبی نیفتید. تنها دارا بودن کد ریجستری دلیل بر اصل بودن گواهینامه‌ها نیست؛ بلکه باید اعتبار مرجع اعتبار بخشی را نیز بسنجید.

رقابت اصلی بین مراجع صدور گواهینامه‌های ایزو بر سر هزینه است. مراجعی که گواهینامه ایزو فوری صادر می‌کنند، چون پیاده‌سازی به صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد، نرخ هزینه پایین‌تری دارند.

چه بخواهید سیستم را به صورت داخلی توسعه دهید و چه فقط به دنبال جذب یک مشاور ارزان قیمت هستید، مطمئن شوید که مرجع صدور یا مرکز مشاوره دارای سابقه ثابتی از طراحی، پیاده‌سازی، ممیزی داخلی و صدور گواهینامه سیستم مدیریت است.

ایزو ارزان و معتبر

مزایای اخذ ایزو معتبر

اصولا سازمان‌ها به‌دلیل افزایش بهره‌وری و شیوه‌ی صحیح پیش‌بردن اهداف، استانداردها را اخذ می‌کنند. دریافت و پیاده‌سازی استانداردها مزایای دیگر را به همراه دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • کاهش هزینه‌ها
  • جلب اعتماد مشتری
  • ایجاد موقعیت ورود به بازار
  • افزایش دامنه رقابت
  • ایجاد حس اعتماد
  • افزایش شهرت و اعتبار
  • فروش بیشتر

تسهیل شرایط اخذ ایزو

درگذشته به‌دلیل اینکه استانداردهای ISO کمتر شناخته شده بودند و متقاضیان اطلاعات بسیار کمی دراین زمینه داشتند، اطلاع رسانی در رسانه و دنیای مجازی بسیار کم بود. به‌ همین خاطر زمان و هزینه زیادی صرف مشاوره، طراحی، مستندسازی، پیاده‌سازی و دریافت ایزو می‌شد.

در آن زمان غیر از پرداخت هزینه‌های سنگین، مدت زمان زیادی طول میکشید تا ایزو رادریافت کنند. ولی امروزه مستندات تمامی گواهینامه‌های موردنیاز متقاضیان در اکثر مراکز آماده هست.

ایزو اصل برای شرکت‌های نوپا

دریافت ایزو معتیر ارزان بخصوص برای شرکت‌های تازه تأسیس و نوپا بسیار کاربرد دارد. مدیران هوشمند می‌توانند با دریافت گواهینامه ایزو پله‌های ترقی را در جهت استانداردسازی مجموعه و کالای تولیدی طی کرده و با شرکت‌های قدیمی رقابت کنند.

متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو

متقاضیانی که به دنبال اخذ گواهینامه استانداردها با هزینه پایین هستند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

برخی به مستندسازی و اجرای سیستم‌های ایزو علاقه‌مند هستند و به‌دنبال بهترین مشاوران و کارشناسان مجرب و کاربلد هستند. مراکز مشاوره باتوجه به نیاز واقعی و آگاهانه شرکت‌ها اقدام به طراحی، مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات استاندارد می‌کنند.

برخی دیگراز متقاضیان تمایل دارند بدون اتلاف وقت درکم‌ترین زمان و هزینه گواهینامه‌های خود را دریافت کنند. دراینجا بازهم مشاوران و کارشناسان حرفه‌ای مستندات را آماده کرده و هم‌زمان با صدور گواهینامه برایشان ارسال می‌کنند تا به مرور زمان در مجموعه خود پیاده‌سازی کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ISO را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. این مجموعه در قالب سایت گواهینامه ایزو نیز فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!