چرخه‌ی بهبود مستمر یا چرخه ی دمینگ (PDCA) در استاندارد‌های ایزو اعمال می‌شود

چرخه ی دمینگ PDCA

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


چرخه‌ی PDCA یکی از شناخته شده‌ترین ابزارهای کیفی در جهان است و ساختار الزامات براساس چهار مرحله‌ پایه‌ریزی می‌شود که شامل بخش‌های برنامه‌ریزی (PLAN)، انجام آزمایش (DO)، بررسی کردن (Check) و اقدام یا عمل کردن (Act) است.

ابزار PDCA می‌تواند به روش های مختلف، در پروژه‌ها و هر فرآیند استفاده شود. این چرخه در فرآیندهای کنترل کیفیت در تضمین کیفیت نیز گنجانده شده و به‌عنوان پایه‌ای ساختاری برای استانداردهای ایزو به‌کار برده می‌شود.

هدف چرخه‌ی بهبود مستمر، تکرار بهبود فرآیند یا پروژه، پیروی از مراحل زیر در سیستم مدیریت و طرح مشترکی برای استانداردهای سیستم مدیریت ایزو است.

برنامه ریزی یا اجرای طرح

در این مرحله، الزامات برنامه‌ریزی ایجاد می‌شوند. پس از بند ۴ – متن سازمان، ۵ – رهبری، ۶ – برنامه‌ریزی و ۷ – پشتیبانی (منابع)، یک سیستم مدیریتی برنامه‌ریزی شده و مراحل ایجاد خواهند شد.

در بند ۴ سازمان متناسب با الزامات مختلف بند، متن خود را تعیین می‌کند. در بند ۵ مسئولیت‌ها، اختیارات و نقش‌های لازم در سیستم مدیریت و همچنین مواردی مربوط به رهبری مشخص می‌شود. در بند ۶ مقرراتی از چرخه PDCA شامل الزامات با اهمیتی مانند مخاطرات، اهداف و برنامه ریزی است، تعیین می‌شود و  در مورد ۷ که شامل تمام منابع لازم یک سیستم مدیریت است، پایان می یابد.

انجام آزمایش

مرحله‌ی DO به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده، هر چیزی که در الزامات قبلی پایه‌ریزی شده‌بود، مطابق با مورد ۸عملیات ضمیمه‌ی اس ال (Annex SL) انجام می‌شود. در این بند مقدار انبوهی از اطلاعات برای عملیات یک سیستم مدیریت وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  تفاوت بین گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ و FSSC 22000

بررسی کردن

سیکل PDCA برای فهمیدن این است که همه چیزهایی که در مرحله برنامه‌ریزی به‌کاربرده شده، به درستی اجرا شده‌اند یا خیر. در این مرحله است که سیستم مدیریت آن را تایید می‌کند.

اقدام یا عمل‌کردن

پس از برنامه ریزی، انجام آزمایش و بررسی زمان اجرای یک سیستم مدیریتی است. این عمل عمدتا مطابق با عدم انطباق و اقدامات اصلاحی برای دستیابی به بهبود مستمر سیستم مدیریت انجام می‌شود.

چرخه PDCA در اینجا متوقف نمی شود. بعد از طی ۴ مرحله دوباره شروع می‌شود و در سیستم مدیریت دوباره برنامه‌ریزی، انجام آزمایش، بررسی و عمل کردن را انجام می‌دهد. این یک ابزار چرخه‌ای است که برای هر سازمانی که آن را به درستی اعمال می‌کند، سودهای بزرگی به ارمغان می‌آورد.

با ما تماس بگیرید

برای اخذ ایزو مناسب کسب و کارتان با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی نمایند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!