صدور مدرک بین المللی ایزو

صدور مدرک بین المللی ایزو

صدور مدرک بین المللی ایزو نشان می‌دهد که الزامات استاندارد در سازمان شما برآورده شده است. این استانداردها الزاماتی را که سازمان شما برای دستیابی به گواهینامه ISO باید رعایت کند، مشخص می‌کند. اکثر گواهینامه‌ها بر الزامات مربوط به سازمان شما متمرکز هستند، نه مستقیماً بر محصولات شما. به‌عنوان‌مثال بررسی می‌کنند که سازمان شما چگونه کار می‌کند؟ فرایندها چگونه کار می‌کنند؟ آیا همه می‌دانند که چه نقشی در سازمان دارند؟ و…

فهرست مطالب


فرایند صدور مدرک بین المللی ایزو

اگر شرکتی بخواهد جهت صدور مدرک بین المللی ایزو اقدام کند، باید مطابقت مجموعه خود با الزامات این استاندارد را به‌واسطه انجام یک ممیزی (داخلی یا خارجی) تأیید کند. بر اساس استاندارد ISO/IEC 17000، ارزیابی انطباق استاندارد شامل سه مرحله است:

تصمیم‌گیری و انتخاب

جهت اقدام برای اخذ مدرک بین‌المللی ایزو یا همان گواهینامه ایزو، ابتدا باید باتوجه‌به زمینه فعالیت مجموعه خود بررسی کنید که به چه استانداردهایی نیاز دارید. برنامه‌ریزی و آماده‌سازی زیرساخت‌های سازمانی جهت پیاده‌سازی الزامات کیفیت، روند اخذ گواهینامه‌ها را سرعت می‌بخشد. اگر مطمئن نیستید که کدام استانداردها مرتبط با حیطه فعالیتی شما هستند از مجموعه‌های مشاور ایزو کمک بگیرید.

پیاده‌سازی و ارزیابی

پس از درخواست برای اخذ ایزو باید الزامات استاندارد را در مجموعه خود پیاده‌سازی کنید. تلاش کنید تا کارمندان بخش‌های مختلف دراین‌خصوص آموزش ببینند و از اصول استاندارد پیروی کنند. سپس باید تعیین کنید که آیا سیستم مدیریت شما با الزامات استاندارد موردنظر مطابقت دارد یا خیر.

تأیید و صدور گواهینامه

بر اساس ارزیابی انجام شده تصمیم‌گیری می‌شود که آیا محیط کسب‌وکار شما با الزامات استاندارد مطابقت دارد یا خیر. اگر انطباق با الزامات تأیید شود صدور مدرک بین المللی ایزو برای شما امکان‌پذیر است.

در عمل، این سه مرحله در یک فرایند «صدور گواهینامه» ادغام می‌شوند که بسته به مرجع صدور گواهینامه و مشخصات شرکت کارفرما، تفاوت‌هایی در نحوه اجرا و پیاده‌سازی الزامات، زمان صدور گواهینامه و هزینه‌های صدور وجود دارد.


سازمان بین‌المللی استاندارد

ISO سازمان بین‌المللی استاندارد است که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و اتحاد بزرگی از سازمان‌های استاندارد ملی از ۱۶۳ کشور است. این سازمان اسنادی را تحت عنوان استاندارد تدوین می‌کند که شامل مشخصات، دستورالعمل‌ها، ویژگی‌های موردنیاز و مجموعه‌ای از توافقات در مورد چگونگی انجام یک فرایند خاص است. با صدور مدرک بین‌المللی ISO برای یک شرکت اطمینان حاصل می‌شود که مواد، محصولات، فرایندها و خدمات مجموعه آن‌ها الزامات استانداردهای جهانی را برآورده می‌کنند.

فرایند صدور مدرک بین المللی ایزو

مدرک بین‌المللی ایزو چیست؟ (گواهینامه ایزو)

صدور مدرک بین المللی ایزو یا گواهینامه ایزو نشان می‌دهد که سیستم مدیریت شما تمام الزامات کیفیت، پایداری، محیط‌زیست و ایمنی را برآورده کرده است. این گواهینامه پس از پیاده‌سازی الزامات استاندارد در محیط و تأیید انطباق با الزامات، توسط مراجع صدور در اختیار شما قرار می‌گیرد.

سیستم مدیریت چیست؟

سیستم مدیریت سیستمی است برای تعیین خط‌مشی و اهداف و متعاقباً دستیابی به این اهداف. در این سیستم کیفیت فرایندها و مهار ریسک‌ها بامهارت خوب، تعهد و تخصیص منابع مناسب تضمین می‌شوند و تمام اقدامات لازم برای اطمینان از رضایت مشتریان انجام می‌شود. مشتریان راضی تداوم شرکت را تضمین می‌کنند! با یک سیستم مدیریتی که به‌خوبی اجرا شده است، می‌توانید سازمان خود را در زمینه‌هایی مانند کیفیت، سلامت و ایمنی و محیط‌زیست هدایت کنید و به طور مداوم در حال بهبود عملکرد باشید.


چرا باید گواهینامه ISO را دریافت کنیم؟

صدور مدرک بین المللی ایزو مزایای زیادی را برای شما و سازمانتان به همراه خواهد داشت. این گواهینامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا تمام فرایندهای تجاری در سازمان خود را فهرست کنید و به طور مداوم آنها را بهبود بخشید. همچنین به شما این فرصت عالی را می‌دهد تا تمام فرایندها، وظایف و مسئولیت‌های درون سازمان خود را برای همه روشن و قابل‌درک کنید. این امر مشارکت همه کارکنان در سازمان را افزایش می‌دهد و به نوبه خود به فضا و کاهش فشار کاری کمک می‌کند.

گواهینامه ISO همچنین به ایجاد تصویر مثبت برای شرکت شما کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال، با گواهی ISO 14001، نشان می‌دهید که سازمان شما مدیریت زیست‌محیطی را بسیار مهم می‌داند و با گواهی ISO 27001 نشان می‌دهید که سازمان شما بالاترین الزامات امنیت اطلاعات را رعایت می‌کند.

ازآنجاکه ISO یک استاندارد بین‌المللی است، گواهی شما نه‌تنها در سطح ملی قابل‌درک است، بلکه در سطح بین‌المللی نیز مردم ادعاهای شما در زمینه کیفیت و استانداردسازی را می‌شناسند و می‌پذیرند؛ بنابراین اگر آرزوهای بین‌المللی دارید، گواهینامه ISO می‌تواند سهم بزرگی در تحقق آن‌ها داشته باشد!


نحوه صدور مدرک بین المللی ایزو

اگر می‌خواهید در مسیر استانداردسازی قدم بگذارید با تعیین رویکرد خود شروع کنید. آیا اطلاعات زیادی در مورد استانداردها و گواهینامه‌های ISO دارید؟ چه بودجه‌ای برای برنامه صدور مدرک بین المللی ایزو در نظر دارید؟ آیا خودتان وقت دارید که استاندارد را مطالعه و پیاده‌سازی کنید؟ متداول‌ترین راه‌ها برای قرارگرفتن رد مسیر فرایند صدور گواهینامه عبارت‌اند از:

  • پس از درخواست اخذ گواهینامه، الزامات را خودتان مطالعه و پیاده‌سازی کنید
  • از دوره‌های آموزشی مرتبط با پیاده‌سازی و ممیزی استاندارد استفاده کنید
  • از مجموعه‌های مشاور ایزو راهنمایی غیرحضوری بگیرید
  • کل فرایند پیاده‌سازی را به یک مشاور خارجی بسپارید

استاندارد را بخرید و خودتان آن را اجرا کنید

اگر می‌خواهید خودتان شروع کنید، ابتدا استاندارد موردنظر را خریداری کنید. توجه کنید که الزامات استانداردهای عمومی بخش وسیعی از صنعت را پوشش می‌دهد؛ پس الزامات را مطالعه کنید و بخش‌های مرتبط با مجموعه خود را مشخص کنید و به‌مرور در سازمان پیاده‌سازی کنید.

دوره‌های آموزشی را دنبال کنید

اگر دانش کافی در مورد استانداردها ندارید یا می‌خواهید دانش خود را ارتقا دهید می‌توانید از دوره‌های آموزشی که در زمینه استانداردهای ISO ارائه می‌شود استفاده کنید. این دوره‌ها اطلاعات مرتبط با بخش‌های مختلف اخذ ایزو از پیاده‌سازی الزامات تا تعیین انطباق به کمک ممیزی‌ها داخلی و خارجی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

از مجموعه‌های مشاور ایزو راهنمایی غیرحضوری بگیرید

اگر هنگان پیاده‌سازی با الزاماتی روبه‌رو شدید که تفسیر آن‌ها برایتان دشوار بود می‌توانید با مراجع مشاور ایزو تماس بگیرید و از یک مشاور خارجی بخواهید تا شما را در این مسیر راهنمایی کند. یک مشاور خارجی به‌نوعی همکار پاره‌وقت شما می‌شود و در اجرای سیستم مدیریت از شما حمایت می‌کند.

کل فرایند پیاده‌سازی را به یک مشاور خارجی بسپارید

درصورتی‌که زمان یا اطلاعات کافی برای پیاده‌سازی داخلی الزامات استاندارد را ندارید درخواست مشاور خارجی دهید و برای مدت کوتاهی تحت آموزش و پیاده‌سازی قرار بگیرید. مشاور طی چندجلسه در محل حاضر می‌شود و کمک می‌کند تا مرحله اجرا را بدون استرس پشت سر بگذارید، بر فعالیت‌های روزانه خود متمرکز بمانید و زمان کمتری را برای تنظیم و توصیف سیستم مدیریت صرف کنید.


در چه زمینه‌هایی می‌توانیم مدرک بین‌المللی ایزو بگیریم؟

گواهینامه‌های ISO در زمینه‌های مختلف موجود است. شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین استانداردها را در ادامه بررسی می‌کنیم:

ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت

شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین استاندارد برای مدیریت کیفیت، چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی، بدون شک ایزو ۹۰۰۱ است. سازمانی که گواهینامه این استاندارد را داشته باشد، نشان می‌دهد که به الزامات کیفیت پایبند است و فرایندهای مجموعه به طور مداوم با استفاده از چرخه PDCA بهبود می‌یابند.

ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت محیط‌زیست

ایزو ۱۴۰۰۱ استاندارد شناخته شده جهانی برای مدیریت محیط‌زیست است. با داشتن گواهینامه این استاندارد، نشان می‌دهید که سازمان شما با قوانین و مقررات زیست‌محیطی مطابقت دارد. شما عملکرد زیست‌محیطی را در اولویت قرار می‌دهید و به طور مداوم در تلاش هستید تا تأثیر مخرب خود را بر محیط‌زیست به حداقل برسانید.

ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو ۴۵۰۰۱ نشان می‌دهد که شما به طور مستمر در تلاش هستید تا بهترین و ایمن‌ترین محیط کاری ممکن را برای کارکنان خود تضمین کنید. این یک استاندارد بین‌المللی شناخته شده در زمینه مدیریت ایمنی و بهداشت است که جان و مال منابع انسانی شما را حفظ می‌کند.

    ISO 27001 – امنیت اطلاعات

استاندارد ISO 27001 در زمینه امنیت اطلاعات است. با این گواهی نشان می‌دهید که بالاترین شرایط امنیتی را در زمینه اطلاعات برآورده می‌کنید. شما سیستم مدیریت خود را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌اید که خطر نشت داده‌ها را به حداقل برسانید و به مشتریان خود این تضمین را می‌دهید که امنیت اطلاعات شما به‌روز است و خطراتی که آن را تهدید می‌کند حداقلی است.


مراحل صدور مدرک بین المللی ایزو

هنگام اقدام برای اخذ گواهینامه ایزو ابتدا باید روند موجود در سازمان خود را بررسی کنید. تا چه اندازه الزامات استاندارد انتخابی خود را برآورده می‌کنید؟ چه الزاماتی در حال حاضر نیز وجود دارد و چه بهبودهایی باید صورت گیرد.

مستندات

پس از درخواست برای اخذ گواهینامه، مستندات استاندارد در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این مرحله، باید الزامات را پیاده‌سازی کنید و رویه‌های خود را مکتوب کنید.

نگهداری سوابق

ارزیابی تأمین‌کننده، تجزیه‌وتحلیل ریسک، شکایات، رضایت مشتری و… جزء داده‌هایی هستند که باید آن‌ها مکتوب و تجزیه‌وتحلیل کنید. به کمک این استاندارد می‌توانید مسیر کلی سیستم مدیریت خود را شکل دهید.

ممیزی داخلی

ممیزی داخلی در بسیاری از سیستم‌های مدیریتی اجباری است. معمولاً از ممیزی داخلی استفاده می‌کنند تا ببیند برای ممیزی خارجی آماده هستند خیر. این سبک از ممیزی یکی از مراحل مهم برای بررسی مدیریت است.

بازنگری مدیریت

شاید یکی از مهم‌ترین اسناد در سیستم کیفیت، بررسی مدیریت باشد. با این کار، مدیریت تعیین می‌کند که آیا سیستم مدیریت واقعاً از دستیابی به اهداف موردنظر پشتیبانی می‌کند یا خیر. این بررسی در مورد ارزیابی عملکرد سازمان و اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت است. یک مزیت بازنگری مدیریت این است که به طور غیرمستقیم مشارکت مدیریت را افزایش می‌دهد.

ممیزی خارجی

تا اینجا شما تمام مراحل پیاده‌سازی استاندارد را طی کرده‌اید. مستندات آماده است و به سازمان اطلاع‌رسانی شده است. اکنون زمان ممیزی است. یک کارشناس از سازمان شما بازدید می‌کند تا تعیین کند که آیا سیستم مدیریت مؤثر است و آیا به‌درستی از آن استفاده می‌شود یا خیر. پس از آن، ممیز گزارشی را همراه با نتیجه‌گیری و هر گونه توصیه برای شما ارسال می‌کند.


ممیزی‌ها در صدور مدرک بین المللی ایزو

ابتدا لازم است این نکته را ذکر کنیم که در بسیاری از مواقع الزامی برای انجام ممیزی خارجی وجود ندارد و ممیزی بنابه‌درخواست مشتری انجام خواهد گرفت.

اما اگر شما مایل به انجام ممیزی باشید یا بسته به حساسیت زمینه فعالیتتان الزام قانونی برای انجام ممیزی داشته باشید باید سالانه بر سیستم مدیریتی خود نظارت کنید. علاوه بر ممیزی‌های سالانه پس از گذشت سه سال از زمان صدور، به‌جای ممیزی‌های کنترلی، تحت ممیزی مجدد گواهینامه قرار خواهید گرفت. این ممیزی البته بسیار گسترده‌تر از ممیزی‌های کنترل سالانه است، اما اگر سیستم مدیریت خود را به طور مداوم حفظ و به‌روز کرده باشید، روند ممیزی را بدون دردسرهای اولیه پشت سر می‌گذارید.

فراموش نکنید که به‌عنوان یک سازمان شما موظف به انجام ممیزی داخلی سالانه هستید. حسابرس داخلی تعیین می‌کند که آیا سیستم مدیریت شما به‌درستی کار می‌کند یا خیر و شواهدی را جمع‌آوری می‌کند تا نشان دهد که شما بر فرایندها کنترل دارید. حسابرس داخلی همچنین تنگناها و زمینه‌های بهبود را شناسایی می‌کند.

با تمام اطلاعاتی که از حسابرسی داخلی و همچنین از بررسی مدیریت به دست می‌آورید، رویه تعدیل خط‌مشی، اهداف و اقدامات مدیریتی خودکار خواهید کرد که همگی باهدف بهبود مستمر انجام می‌شوند. با پاسخ به نتایج ممیزی‌های داخلی، پیشرفت در سازمان خود را تضمین می‌کنید و سیستم‌های مدیریتی خود را مرتب نگه می‌دارید.

گواهینامه ایزو


هزینه صدور گواهینامه ایزو چقدر است؟

هزینه‌های صدور گواهینامه را نمی‌توان به‌طورکلی محاسبه کرد. ویژگی‌های مختلفی مثل اندازه سازمان، تعداد کارکنان، استاندارد مدنظر و پیچیدگی و نوع سیستم مدیریت بر تخمین هزینه صدور تأثیرگذار است.

چه سازمان‌هایی مجاز به صدور مدرک بین المللی ایزو هستند؟

مراجع صدور گواهینامه به‌منظور اثبات اعتبار حرفه‌ای خود، حتماً باید توسط سازمان‌های اعتباربخشی یا نهاد بالادستی ASCB یاIAF  تأیید صلاحیت شده باشند. تأیید صلاحیت توسط این مراجع سهم تعیین‌کننده‌ای در به رسمیت شناخته‌شدن گواهی‌های بین‌المللی دارند.

مدت اعتبار گواهینامه ISO چقدر است؟

پس از صدور مدرک بین‌المللی استاندارد، این گواهینامه‌ها به مدت سه سال اعتبار دارد. در طول این سه سال، شما باید به حفظ سیستم مدیریت خود ادامه دهید و در صورت لزوم سازمان صدور گواهینامه (CB) که گواهینامه را برای شما صادر کرده است نیز سالانه از طریق ممیزی سیستم شما را بررسی می‌کند. به‌این‌ترتیب، بررسی می‌شود که واقعاً طبق الزامات استاندارد کار می‌کنید و همچنان مجاز به استفاده از گواهینامه هستید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!