مدیر کنترل کیفیت – شرح وظایف و شرایط استخدام

مدیر کنترل کیفیت

مدیر کنترل کیفیت که به آن مدیر تضمین کیفیت نیز گفته می‌شود، سرپرستی است که بر کارکنان و فرایندهای تولید نظارت می‌کند. این فرد تضمین می‌کند که محصولات یک شرکت با استانداردها مطابقت دارند و برای فروش یا توزیع با بهترین کیفیت آماده هستند.

یک سیستم مدیریت کیفیت حرفهای تضمین می‌کند همه محصولات در یک شرکت استانداردهای ثابتی را رعایت می‌کنند. آن‌ها برای اطمینان از اینکه نتیجه فعالیت شرکت مطلوب است، آزمایش‌های کنترل کیفیت را توسعه و پیاده‌سازی می‌کنند، مراحل مختلف تولید را بازرسی می‌کنند و در مورد یافته‌های خود گزارش می‌نویسند تا در صورت نیاز اقدام کنند.

شرح وظایف مدیر کنترل کیفیت استاندارد

مسئولیت‌های مدیریت کیفیت عبارت‌اند از:

 • درک نیازها و الزامات مشتری برای توسعه فرایندهای کنترل کیفیت موثر
 • طراحی و بررسی مشخصات محصولات یا فرایندها
 • تعیین الزامات مواد خام یا محصولات واسطه‌ای برای تامین‌کنندگان و نظارت بر انطباق آن‌ها

شرح وظایف مدیر کنترل کیفیت


مدیران کنترل کیفیت چه می‌کنند؟

مدیران کنترل کیفیت اطمینان حاصل می‌کنند که محصولات تولید شده ایمن و با کیفیت هستند و هیچ نقصی ندارند. در حالی که وظایف شغلی خاص آن‌ها به شرکت و صنعت بستگی دارد، اما مسئولیت‌های مشترک همه آن‌ها عبارت‌اند از:

 • استخدام و آموزش کارکنان کنترل کیفیت
 • نظارت و راهنمایی بر تکنسین‌ها، بازرسان کنترل کیفیت و سایر کارکنان
 • شناخت استانداردها و مشخصات محصول و ابلاغ آن‌ها به تیم‌های تولید
 • ایجاد خط مشی‌ها و رویه‌های کنترل کیفیت
 • اطمینان از کارآمد بودن خطوط تولید
 • بازرسی، پذیرش یا رد محصولات نهایی
 • حصول اطمینان از پیروی فرایندهای تولید از مقررات قانونی و زیست‌محیطی
 • یافتن راه‌هایی برای بهبود فرایند تولید جهت بازده حداکثری
 • مستندسازی یافته‌ها و تغییرات گردش کار و ارائه گزارش
 • ملاقات با سایر مدیران بخش، بازرسان، حسابرسان، مشتریان و ذی‌نفعان

استخدام مدیر کنترل کیفیت

جهت استخدام در پوزیشن شغلی مدیر کنترل کیفیت برخی از ویژگی‌های شما مورد سنجش قرار می‌گیرد که باید آن‌ها را در خود تقویت کنید. از جمله:

 • تجربه ثابت شده به عنوان مدیر کیفیت
 • وظیفه‌شناسی و مسئولیت‌پذیری
 • نگاه دقیق به جزئیات و رویکرد نتیجه محور
 • مهارت‌های ارتباطی برجسته
 • مهارت‌های سازمانی و رهبری عالی
 • تسلط به Office
 • درک عمیق رویه‌های کنترل کیفیت و استانداردهای قانونی مربوطه
 • توانایی‌های ریاضی عالی و دانش کاری روش‌های تجزیه‌و‌تحلیل آماری
 • لیسانس / کارشناسی در مدیریت بازرگانی یا رشته مربوطه

چگونه مدیر کنترل کیفیت شویم؟

برای تبدیل شدن به یک مدیر کنترل کیفیت باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- داشتن مدرک دانشگاهی

برنامه‌های تحصیلی در مدیریت بازرگانی، مدیریت کنترل کیفیت و سایر زمینه‌های مشابه برای مدیران کیفیت ایده‌آل هستند. مدیران تضمین کیفیت می‌توانند مدرک لیسانس خود را در زمینه‌های مختلف از جمله تضمین کیفیت، آمار، تجارت، مهندسی یا برنامه‌های علمی، صنعتی و تجاری کسب کنند.

مدرک مهندسی می‌تواند ارزشمند باشد؛ زیرا به مدیران مشتاق تضمین کیفیت مهارت‌های علمی و ریاضی را برای حل مسائل پیچیده ارائه می‌دهد.

۲- کسب تجربه کاری

بسیاری از شرکت‌های بزرگ تیمی از کارمندان دارند که بر روی کنترل کیفیت کار می‌کنند که توسط یک مدیر کیفیت نظارت می‌شود. به دنبال یکی از این موقعیت‌های ابتدایی در کنترل کیفیت باشید و دانش و تجربه در این زمینه کسب کنید.

یک دوره کارآموزی می‌تواند تجربه عملی در زمینه مدیریت کیفیت به شما بدهد تا در مورد فرایندها و مسئولیت‌های روزانه اطلاعات کسب کنید.

۳- دریافت گواهینامه‌های مربوطه

با تعداد زیادی گواهینامه و برنامه‌های آموزشی موجود برای کنترل کیفیت، بر روی یک صنعت و جنبه‌ای خاص از کنترل کیفیت تمرکز کنید.

داشتن گواهینامه الزامی نیست، اما می‌تواند فرصت‌های شغلی و کسب درآمد شما را افزایش دهد؛ همچنین نشان می‌دهد که شما درک عمیقی از اصول و عملکردهای کنترل کیفیت و مهارت‌های لازم برای اجرای آن‌ها دارید.

۴- آماده‌سازی رزومه

اطلاعات تحصیلی، تجربه کاری، مهارت‌ها و گواهینامه‌های خود را برای ایجاد یک رزومه قوی جمع‌آوری کنید.

مهارت‌های مدیر کنترل کیفیت


مهارت‌های یک مدیر کنترل کیفیت

مدیران کنترل کیفیت مهارت‌هایی را برای ارزیابی فرایندهای تولید و رهبری تیمی از بازرسان و تکنسین‌ها نیاز دارند. این مهارت‌ها را کسب و در روزمه خود برجسته کنید:

ارتباطات

مدیر کنترل کیفیت باید بتوانند هنگام توضیح استانداردهای کیفیت به مدیریت و کارکنان خط تولید، به طور واضح و مؤثر ارتباط برقرار کنند. آن‌ها همچنین باید مهارت‌های ارتباطی نوشتاری قوی برای مستندسازی فرایندها و ایجاد گزارش داشته باشند.

حل مسئله

وقتی با نوعی از عدم انطباق بین محصولات با استانداردهای شرکت یا مشتری پیدا‌ می‌کنند، باید راه هایی برای بهبود سریع و کارآمد فرایند تولید بیابند. آن‌ها همچنین باید تعیین کنند که آیا این نقص ناشی از یک موضوع است یا نتیجه مراحلی در فرایند تولید است که نیاز به حل دارد.

توجه به جزئیات

باید جزئی‌ترین انحرافات را از مشخصات یا استانداردهای کیفیت محصول شناسایی کنند. توجه آن‌ها به جزئیات و مهارت‌های مشاهده، کلید تولید یک محصول ایمن و موثر است.

رهبری

مدیر کنترل کیفیت به عنوان کارمند سطح مدیریت باید مهارت‌هایی را داشته باشد که به طور موثر کارکنان خود را هدایت کند. رهبری موثر، در افزایش کارایی فرایند تولید منعکس می‌شود.

مدیریت زمان

اکثر مدیران کنترل کیفیت بر روی ضرب‌الاجل‌های تولید سریع محصولات کار می‌کنند. هنگام نظارت بر تولید چندین محصول باید زمان خود را به خوبی مدیریت کنند. علاوه بر این باید زمان کارکنان خود را نیز برای به حداکثر رساندن بهره‌وری منابع انسانی کنترل کنند.

درک اسناد فنی

برای اطمینان از اینکه محصولات با استانداردهای بالای شرکت مطابقت دارند، مدیران کنترل کیفیت باید اسناد فنی مانند مشخصات محصول، راهنماها و نقشه‌ها را درک کنند.


تحصیلات موردنیاز مدیران کنترل کیفیت

همان‌طور که قبلا گفتیم یک مدیر کیفیت در سطح پایه باید دارای مدرک لیسانس در زمینه مرتبط با تجارت و کنترل کیفیت باشد. دوره‌های کارشناسی در ریاضیات، مدیریت سیستم‌ها، اندازه‌گیری‌ها و مدیریت کسب‌وکار برای دانشجویانی که امیدوارند به‌عنوان مدیران کیفیت شغلی را دنبال کنند، ایده‌آل است. مدارک بیشتر مانند کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) معمولاً برای پست‌های مدیریت کیفیت مورد نیاز نیست، اما شما را به نامزد قوی‌تری تبدیل می‌کند.

دوره‌های کاربردی جهت اخذ گواهینامه

دوره‌های کاربردی جهت اخذ گواهینامه

به دنبال دوره‌هایی باشید که به شما کمک می‌کنند مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی خود را توسعه دهید. هنگام درخواست برای مشاغل سطح مقدماتی می‌توانید تیتر این دوره‌ها را در رزومه خود فهرست کنید.

بسته به تمرکز و سطح تجربه خود می‌توانید گواهینامه‌های مختلفی را اخذ کنید؛ از جمله:

 • گواهی مدیر کیفیت / تعالی سازمانی
 • تامین‌کننده خبره کیفیت حرفه‌ای
 • مهندس کیفیت خبره
 • مهندس کیفیت نرم‌افزار خبره
 • GMP حرفه‌ای
 • شش سیگما تاییدشده

محیط کاری مدیر کنترل کیفیت

مدیران کیفیت در انواع مختلفی از صنایع کار می‌کنند و محیط‌کاری آن‌ها متفاوت است. محیط‌های کاری برای مدیران کیفیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در یک دفتر
 • ارائه سخنرانی برای گروه‌های بزرگی از کارکنان
 • سفر به مکان‌های مختلف یک شرکت بزرگ برای مصاحبه با کارکنان و اجرای شیوه‌های کنترل کیفیت
 • شرکت در جلسات برای توسعه محصولات، فرایندها یا خدمات جدید
 • سفر به سمینارها و برنامه‌های آموزشی تضمین کیفیت ملی برای درک بیشتر آن‌ها

سوالات متداول

در ادامه تلاش می‌کنیم تا به برخی از سوالات پر تکرار در خصوص موقعیت شغلی مدیر کنترل کیفیت پاسخ دهیم:

مدیر کنترل کیفیت چه می‌کند؟

مدیر کیفیت مسئول اطمینان از تکمیل صحیح هر بخش از فرایند تولید است. آن‌ها بازرسی‌های دقیقی را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند محصولات استانداردهای صنعت را برآورده کرده و دلایلی هر مشکلی که در این بازرسی‌ها یافت شود را پیدا می‌کنند.

وظایف و مسئولیت‌های یک مدیر کیفیت چیست؟

مدیر کیفیت مسئول پیاده‌سازی و اجرای روش‌های بازرسی، آزمایش و ارزیابی است. آن‌ها گزارش‌هایی را با جمع‌آوری داده‌ها در مورد بازرسی‌ها یا جنبه‌های دیگر مانند تمیزی خط تولید تهیه می‌کنند که به تفصیل تجزیه‌وتحلیل می‌شوند.

همچنین طبق مهلت مقرر کار می‌کنند و در عین حال خدمات برجسته‌ای را در چارچوب نیازهای صنعت ارائه می‌دهند.

یک مدیر کیفیت خوب کیست؟

یک مدیر کیفیت عالی به جزئیات توجه دارد و محصولات را به خوبی می‌شناسد. آن‌ها در هر کاری که انجام می دهند دقیق هستند، همیشه در دسترس هستند تا در صورت نیاز کمک کنند و رهبری خوبی را ارائه می‌دهند که نحوه انجام کارها را تعیین می‌ کند.

مدیر کیفیت با چه کسی کار می‌ کند؟

در این نقش به‌عنوان یک مدیر کیفیت، به شخصی نیاز دارید که بتواند هم کارکنان خطوط آموزشی را اداره کند و هم مهارت‌های ارتباط با مشتری عالی داشته باشد. آن‌ها از نزدیک با یک بازرس کیفیت کار کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که محصولات تولیدی همه الزامات را برآورده کنند.

حقوق مدیر کنترل کیفیت

حقوق مدیر کنترل کیفیت بسته به صنعت و شهری که در آن کار می‌کند متفاوت است. میانگین حقوق این موقعیت شغلی در سال ۱۴۰۱ بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان تخمین زده شده است.


خلاصه

ما به  مدیر کنترل کیفیت نیاز داریم تا اطمینان حاصل کنیم که محصولات و خدمات ما قبل از رسیدن به دست مصرف‌کننده، تمام الزامات لازم را برآورده می‌کنند.

مدیر کنترل کیفیت یا مدیر تضمین کیفیت، محصول نهایی را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که مطابق با استانداردهای قانونی موردنیاز ساخته شده است و انتظارات مشتری را برآورده می‌ کند.

آن‌ها باید الزامات محصول یا خدمات را به طور کامل درک کنند و نسبت به مشتریان بالقوه و رقبا احساس مسئولیت کنند.

هدف نهایی این است که با اطمینان از اینکه محصولات و خدمات ما قادر به رشد پایدار هستند، به حفظ شهرت خود کمک کنیم.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ISO را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. این مجموعه در قالب سایت گواهینامه ایزو نیز فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!