استانداردهای صنعت گردشگری

استانداردهای صنعت گردشگری

استانداردهای صنعت گردشگری و توریسم را مورد اهمیت قرار می‌دهیم چون صنعت توریسم در سال‌های اخیر به طور چشمگیری توسعه یافته است. سفرهای ماجراجویانه و مسئولانه، شیوه تعامل جوامع ما را ملزم به استفاده از استانداردهای مربوط به این حیطه می‌کند. قبلا استانداردهای ایزو ۲۱۱۰۲ و ایزو ۱۸۵۱۳ را در این حیطه بررسی کرده بودیم. در این مقاله برخی دیگر از استانداردهایی را که سازمان جهانی استاندارد در این خصوص تدوین کرده است را مرور می‌کنیم:

ایزو  ۲۱۴۲۶ توریسم درمانی – اسپاهای پزشکی

تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان خدمات گردشگری سلامت را با هدف فرار از استرس زندگی شهری یا دریافت مراقبت‌های بهداشتی انتخاب می‌کنند. تغییر سبک زندگی در سال‌های اخیر این اعداد را به سرعت افزایش می‌دهد، از این باید محصولات و خدمات مختلفی را که انتظارات مشتریان را برآورده می‌کند را شناسایی کنیم.

بررسی اجمالی

در حال حاضر دو استاندارد وجود دارد که در مراکز تالاسوتراپی (ISO 17680) و مراکز سلامتی (ISO 17679) از آن استفاده می‌کنند. این استاندارد بر روی خدمات با‌کیفیت در چشمه‌های معدنی پزشکی  و مزایای اثبات شده آن‌ها بر سلامت تمرکز می‌کند.

محدوده کاربرد

این ایزو از مجموعه استانداردهای صنعت گردشگری و توریسم، الزامات ارائه خدمات باکیفیت را در چشمه‌های معدنی پزشکی مشخص می‌کند. اما تصمیمات مربوط به حرفه پزشکی را پوشش نمی‌دهد و از آن برای مراکز تالاسوتراپی یا مراکز اسپا سلامتی استفاده نمی‌کنند.

 ایزو ۲۰۴۱۰ چارتر قایق برهنه – حداقل خدمات و تجهیزات مورد‌نیاز

در طول دهه گذشته، چارترهای قایق برهنه و تجارت چارتر را به صورت یک تجارت برون مرزی گسترش داده‌اند. دسترسی آسان به اطلاعات (از طریق اینترنت) و بازار روبه‌رشد چارتر، انتخاب گسترده‌ای را برای خدمات چارتر در سراسر جهان ایجاد کرده است.

بررسی اجمالی

شرکت‌هایی که چارتر قایق برهنه را ارائه می‌دهند، از کیفیت‌های مختلفی برخوردارند و به سختی می‌توانیم آن‌ها را مقایسه و ارزیابی کنیم. ایزو ۲۰۴۱۰ می‌تواند یک بازار چارتر قایق برهنه با کیفیت ایجاد کند و سطح رضایت را برای ارائه‌دهندگان چارتر و اجاره‌کنندگان افزایش دهد. استاندارد خدماتی برای تهیه تجهیزات ضروریو تعیین کیفیت این تجهیزات بسیار کاربردی عمل می‌کند.

محدوده کاربرد

این استاندارد حداقل سطح خدمات و تجهیزات مورد نیاز را برای قایق‌های برهنه در آب‌های داخلی، ساحلی و فراساحلی تعیین می‌کند. هر فرد یا سازمانی که قایق برهنه اجاره می‌دهد می‌تواند از این استاندارد استفاده کند. ایزو ۲۰۴۱۰ ایمنی قایق برهنه و سرنشینان آن را پوشش می‌دهد، اما فعالیت‌های ورزشی مرتبط یا قایق‌هایی که دارای کاپیتان یا خدمه هستند را پوشش نمی‌دهد.

استاندارد قایقرانی

ایزو ۱۷۶۷۹  اسپا و آب‌درمانی الزامات درمان با آب‌گرم

 همانطور که قدردانی از سلامتی، پیری موفق و طول عمر بیشتر می‌شود، آب‌گرم درمانی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. اسپاهای سلامتی متنوعی را ارائه کرده‌اند. این استاندارد نیز زیرمجموعه استانداردهای صنعت گردشگری است.

بررسی اجمالی

امروزه به شناسایی خدمات با کیفیت خوب، افزایش اعتماد مشتریان، شایستگی تجاری و ارتقای انتقال دانش  نیاز داریم. در حال حاضر، اسپای سلامتی، تجارت بین‌المللی خدمات را نشان می‌دهد. برای واجد شرایط بودن به عنوان یک آب‌گرم درمانی، علاوه بر سلامت جسمی، باید عمدتاً به رفاه روانی، معنوی یا عاطفی نیز کمک کنید.

محدوده کاربرد

ایزو ۱۷۶۷۹ الزامات خدمات یک آب‌گرم درمانی، فرآیندهای اصلی پشتیبانی و کیفیت خدمات ارائه شده به مشتری را مشخص می‌کند. این استاندارد را می‌توانید برای انواع مختلف اسپاهای سلامتی استفاده کنید. این استاندارد هیچ‌گونه تصمیمات مربوط به حرفه‌های پزشکی، آموزش پزشکی یا هر جنبه مذهبی را پوشش نمی‌دهد.

ایزو ۱۸۰۶۵  خدمات گردشگری – الزامات بازدید از مناطق حفاظت شده طبیعی

مناطق حفاظت شده طبیعی را (NPA) برای حفاظت از ویژگی‌های بومی منطقه مشخص ایجاد می‌کنند. دیگر تنها دولت وظیفه مراقبت از مناطق حفاظت شده را انجام نمی‌دهد؛ بلکه مقامات NPA نیز مسئولیت دارند تا از برنامه‌ریزی کارآمد و توسعه خدمات گردشگری اطمینان حاصل کنند.

بررسی اجمالی

ایزو ۱۸۰۶۵ ارزیابی‌های ریسک ایمنی بازدیدکننده را ارتقا و ارزیابی کیفیت خدمات حیات‌وحش، گیاهان، جانوران و جوامع NPA را کاهش می‌دهد. مدیریت مناسب فعالیت‌های توریستی، به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهند تا محیط طبیعی را تجربه کنند و هم‌زمان با اهمیت حفاظت از طبیعت آشنا شوند.

محدوده کاربرد

این عضو از استانداردهای صنعت گردشگری، الزامات خدمات توریستی ارائه شده به طور مستقیم توسط NPAA را تعیین می‌کند. ایزو ۱۸۰۶۵ هدف جلب رضایت بازدیدکنندگان و در عین حال اولویت دادن به اهداف حفاظتی  NPA را دنبال می‌کند.

مناطق طبیعی حفاظت شده

 ایزو ۱۷۶۸۰ درمان با آب دریا – الزامات تالاسوتراپی

تالاسوتراپی را از کلمه یونانی دریا گرفته‌اند و به استفاده پزشکی از خواص مفید دریا برای پیشگیری از بیماری اطلاق می‌شود. از خواص‌درمانی آب دریا و آب‌وهوای ساحلی از زمان رومیان برای اهداف درمانی استفاده می‌کردند.

بررسی اجمالی

تالاسوتراپی با هدف مراقبت از خود و کاهش استرس، به ایجاد هماهنگی با جسم و روح و همچنین حل یک مشکل خاص کمک میکند. این موارد شامل: تقویت عضلات، مشکل در خواب، گردش خون، آرتریت، یائسگی هستند. سیستم تنفسی تالاسوتراپی را در مجموعه‌ای از بسته‌ها ارائه می‌کنند: حمام‌های گل و آب دریا، دوش‌های زیر آب، ماساژ آبی، رایحه‌درمانی، استنشاق و نوشیدن، جلبک‌های دریایی و پوشش‌های گلی. همه این موارد را برای کمک به بازگرداندن بدن شما به حالت آرامش انجام می‌دهند.

محدوده کاربرد

این استاندارد بین‌المللی الزامات ارائه خدمات در مراکز تالاسوتراپی را با استفاده از اثرات مفید محیط دریایی با هدف اطمینان از موارد زیر فعالیت می‌کند:

  • خدمات با کیفیت در پاسخ به نیازهای ضمنی و آشکار مشتری
  • استفاده محترمانه از مفهوم تالاسوتراپی
  • اجرای اصول بهداشتی و ایمنی

ایزو ۱۷۶۸۰ را به راحتی دسترسی مشتریان به امکانات درمانی که قرار است توسط تالاسوتراپی ارائه شود  و همچنین تصمیماتی را که با حرفه پزشکی مطابقت دارد را پوشش نمی‌دهد.

آب درمانی

ایزو ۱۳۸۱۰  گردشگری صنعتی ارائه خدمات

فعالیت یا بازدید از شرکت‌های فعال و میراث صنعتی دو واقعیت متفاوت و مکمل گردشگری صنعتی است. گردشگری صنعتی به خوبی با انتظارات گردشگران امروزی مطابقت دارد که به دنبال آزمایش واقعی، کشف اصلی و بهبود فردی از طریق یادگیری هستند. ایزو ۱۳۸۱۰ به عنوان یکی از استانداردهای صنعت گردشگری در دسترس قرار دارد.

بررسی اجمالی

گردشگری صنعتی پتانسیل ایجاد تجربیات منحصربه‌فرد با ترکیب دانش، حواس و احساسات را دارد. در زمینه توسعه چشمگیر فعالیت‌های گردشگری صنعتی، متخصصان باید رویکردی با کیفیت را برای خدمات خود پیاده‌سازی کنند تا اعتماد بازدیدکنندگان را بهبود بخشند. هدف این استاندارد بین‌المللی ارائه فهرستی از تعهدات کیفیت خدمات، در تمام سایت‌های گردشگری صنعتی، مستقل از نوع ارائه‌دهنده خدمات یا ویژگی‌های فنی سایت مرتبط است.

محدوده کاربرد

ایزو۱۳۸۱۰ الزامات عمومی را برای گردشگری صنعتی به همراه دارد که توسط ارائه‌دهندگان خدمات با هدف انتقال دانش تولید، فعالیت‌های علمی و فنی ، بر اساس فرآیندها، دانش فنی، محصولات یا خدمات ارائه می شود. الزامات این استاندارد بین‌المللی برای کلیه خدمات گردشگری صنعتی (بازدید و پیشنهاد اضافی)، از جمله مشخصات فنی در مورد ابزار و تجهیزات مورد استفاده در این خدمات مستثنی می‌باشد.

 ایزو ۱۳۰۰۹ کیفیت مناطق ساحلی الزامات و توصیه‌ها برای بهره‌برداری از ساحل

در حال حاضر هیچ استاندارد خاصی برای سواحل وجود ندارد و راهنمایی بسیار کمی برای مدیریت سواحل وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از سواحل به روشی پایدار توسعه یا مدیریت نشده‌اند و زیبایی طبیعی از بین رفته و تجربه کاربری منفی از سواحل ایجاد می‌شود.

بررسی اجمالی

این استاندارد بین‌المللی به دنبال ارائه راهنمایی برای کمک به ایجاد معیارهای بین‌المللی برای مدیریت و ایمنی ساحل است. هدف این استاندارد بین‌المللی کمک به اپراتورهای ساحلی است که با استفاده از رویکردی منسجم بر اساس بهترین شیوه، تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد مدیریت سواحلی که مسئولیت آن‌ها را بر عهده دارند، بگیرند. علاوه بر سازماندهی کلی سواحل، این استاندارد شامل جنبه‌های مهم دیگری مانند ارائه آموزش و اطلاعات در مورد ایمنی ساحل، علائم، دسترسی و منطقه‌بندی، نظارت و نجات، کیفیت آب و امکانات ساحلی می‌باشد.

محدوده کاربرد

این استاندارد بین‌المللی الزامات و توصیه‌های کلی را برای اپراتورهای ساحلی که خدمات توریستی را ارائه می‌دهند، ایجاد می‌کند. این دستورالعمل برای اپراتورها و کاربران ساحل در مورد ارائه مدیریت و برنامه‌ریزی پایدار، مالکیت ساحل، زیرساخت‌های پایدار و نیازهای ارائه خدمات، از جمله ایمنی ساحل، اطلاعات و ارتباطات، تمیز کردن و حذف زباله، راهنمایی می‌کند.

جمع‌بندی

با توجه به تنوع ماهیت مفاهیمی که در حوزه گردشگری و زنجیره‌های وابسته به آن وجود دارد، سازمان بین‌المللی استاندارد کمیته‌ای را با عنوان گردشگری و خدمات وابسته(TC228)  تاسیس کرد که به تدوین استانداردهای صنعت گردشگری بپردازد و منافع تمامی ذی‌نفعان اعم از بزرگ و کوچک از کافه‌های کوچک تا شرکت‌های گل کشت و هتل‌های بزرگ و مهم تر از همه خود گردشگران را تامین می‌کند .

تنوع ماهیت مفاهیم گردشگری ناگفته پیداست. از این رو اگرچه در برخی کشورها ممکن است مقررات محلی یا منطقه‌ای در این زمینه‌ها وجود داشته باشد، اما این مقررات اغلب با اتفاق‌نظرجهانی فاصله زیادی دارند؛ بنابراین ابزارهای جدیدی مورد نیاز است که شفافیت، کیفیت، سلامت و اجرای آن‌ها توسط مراجع بین‌المللی پشتیبانی شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزو سیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB) اقدام به صدور گواهینامه های بین المللی ایزو (ISO)  برای سازمان ها و مراکز تجاری و غیرتجاری می‌نماید. این سازمان برترین مرکز اخذ ایزو با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت در رتبه یک شرکت‌های مشاور مدیریت و واحد برتر فنی و مهندسی در کل کشور قرار دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!