PPM چیست؟ مدیریت سبد محصول

PPM چیست

PPM چیست؟ مدیریت سبد محصولات یا Product Portfolio Management فرایندی ساختاریافته و عینی برای تعریف و پایبندی به شرکت‌ها برای تصمیم‌گیرندگان فراهم می‌کند. PPM می‌تواند همسویی محصول و استراتژی شرکت را برای موفقیت بیشتر افزایش دهد.

در ساده‌ترین شکل، مدیریت سبد محصولات، تیم‌های محصول، بازاریابی و فروش را بر بخش‌هایی از بازار متمرکز می‌کند که بیشترین کمک را برای تحقق اهداف استراتژیک سازمان دارند. رشته مدیریت سبد محصولات اساساً بر دو عامل اصلی تمرکز دارد: اهداف سازمان و نیازهای مشتریان.

PPM چیست؟

مدیریت سبد محصولات موفق را می‌توان به‌عنوان استفاده از افراد و پول خود برای سودآورترین محصولات تعریف کرد. ازآنجایی‌که مدیریت سبد محصولات بر بخش‌های خاص بازار متمرکز است، سازمان‌ها می‌توانند سریع‌تر نیازهای مشتریان خود را برآورده کنند و ارزش بیشتری نسبت به سازمانی که بر موفقیت هر محصول متمرکز است، ارائه دهند.

در میان مدیران سبد محصولات موفق، یک سخن رایج وجود دارد: ایده‌ها، محصولات و پروژه‌های مناسب را انتخاب کنید و آنها را به روش درست با منابع مناسب در زمان مناسب توسعه دهید. زمانی که به مدیران میزان دید مناسب برای تصمیم‌گیری صحیح داده شود، شرکت‌ها می‌توانند به اهداف استراتژیک خود دست یابند. این از اصول مدیریت سبد محصولات است.


استفاده از مدیریت سبد محصولات برای ارائه در برابر استراتژی

مدیریت پورتفولیو محصول یا PPM چیست؟ یک روش طراحی شده برای مدیریت تمام جنبه‌های محصولاتی است که شرکت شما می‌فروشد. این روش شامل ارزیابی عملکرد محصولات، شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌ها، اولویت‌بندی محصولات باارزش بالا و بهینه‌سازی تخصیص منابع در سراسر مجموعه است. سبد محصول را با استراتژی‌های تجاری برای دستیابی به درآمد و سودآوری هدف هماهنگ می‌کند.

استراتژی‌های PPM به شما این امکان را می‌دهد که باتوجه‌به شرایط متغیر بازار، تهدیدات رقابتی، الزامات نظارتی، ظرفیت منابع و سایر شرایط، به طور مداوم در سرمایه‌گذاری‌های سبد محصولات خود تجدیدنظر کرده و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه خود کمک کنید.

مدیریت سبد محصولات

استفاده از فناوری برای مدیریت سبد محصولات

کاربرد PPM چیست؟ یک راه‌حل مدیریت پورتفولیو محصول می‌تواند بهترین شیوه‌های صنعت، قالب‌ها و گردش کار بصری را برای اجرای پروژه فعال و خودکار کند. نقشه راه محصول را می‌توان برای ارتباط با اهداف، جدول زمانی، اولویت‌ها، وابستگی‌ها و سایر اطلاعات حیاتی ایجاد و نگهداری کرد.

این ابزارهای قدرتمند می‌توانند صفحات گسترده دست‌وپاگیر و فرایندهای دستی را حذف کنند. مهم‌تر از آن، آنها داده‌های محصول را متمرکز می‌کنند و منبعی از حقیقت را ارائه می‌دهند. در نتیجه، تصمیم‌گیری‌ها به‌جای واکنش‌های درونی، بر اساس تحلیل‌های دقیق و هم‌زمان است.

یک راه‌حل متمرکز ارتباطات را ساده می‌کند و موانع همکاری را از بین می‌برد، بنابراین تیم‌ها می‌توانند سازنده‌تر باشند. تیم شما می‌تواند با هم کار کند تا شاخص کلیدی عملکرد یا KPIها را با اهداف استراتژیک مقایسه کند و محصولات کم‌ارزش را حذف کند. ترکیب این قابلیت‌ها در یک سیستم هدفمند چیزی است که به دستیابی به نرخ موفقیت بالاتر برای محصولات باارزش بالاتر کمک می‌کند.

اهداف PPM چیست؟

کسب‌وکارها اغلب مدیران سبد محصولات را هنگام گسترش خطوط تولید خود استخدام می‌کنند. همان‌طور که خطوط تولید آن‌ها گسترش می‌یابد، کسب‌وکارها به شخصی نیاز دارند که بتواند دیدگاهی گسترده و استراتژیک از کل کاتالوگ محصولات شرکت داشته باشد؛ بنابراین، آنها اغلب مدیران سبد محصولات را به کار می‌گیرند تا از این موقعیت استراتژیک استفاده کرده و فرصت‌های بازار و راه‌های بهتر برای تخصیص منابع را شناسایی کنند.

سبد محصولات مبتنی بر داده، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا نسبت به شرایط بازار چابک و پاسخگو باشند. PPM تمام اطلاعات و فرایندهای موردنیاز برای شناسایی، اولویت‌بندی و مدیریت محصولات را متمرکز می‌کند.

با گروه‌بندی محصولات مرتبط در سطل‌های استراتژیک، مدیران سبد محصولات می‌توانند پروژه‌های توسعه محصول را بر اساس هزینه‌های نسبی و درآمدهای بالقوه مقایسه کنند. پورتفولیو را می‌توان بر اساس همسویی با اهداف استراتژیک، ریسک قابل‌قبول و ظرفیت منابع متعادل کرد.


مدیریت سبد محصولات چه تفاوتی با مدیریت محصول دارد؟

مسئولیت‌های PPM چیست؟ وظایف یک مدیر پورتفولیوی محصول به طور قابل‌توجهی با یک مدیر محصول متفاوت است. مدیر محصول معمولاً مسئول یک کالا خاص، ویژگی‌های آن، نقشه راه محصول و استراتژی گسترده‌تر است؛ اما مدیر پورتفولیو محصول مسئول سبد محصولات یک سازمان، روابط متقابل آن‌ها و نقش سبد در بازار است.

یک مدیر محصول ممکن است کاملاً بر تلاش برای حفظ ماندگاری بازار یک محصول خاص متمرکز باشد. اگر محصول در حال رسیدن به مرحله «زوال» چرخه عمر (معرفی، رشد، بلوغ، افول) باشد ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا یک مدیر محصول متوجه شود که شرکت می‌تواند از هدایت بخشی از منابع توسعه و پشتیبانی خود به سایر محصولات سود ببرد.

مدیران محصولی بر روی بهبود محصولاتی که در حال حاضر مدیریت می‌کنند تمرکز کرده‌اند و ممکن است فرصت‌های بازار را برای توسعه محصولات جدید از دست بدهند. اینجاست که مدیریت سبد محصولات می‌تواند به یک کسب‌وکار کمک کند. مدیران پورتفولیو نه‌تنها به کل سبد محصولات نگاه می‌کنند، بلکه بازار گسترده‌تر را نیز همیشه زیر نظر دارند و به طور مستمر همه محصولات را از نظر نحوه عملکرد آن‌ها نسبت به یکدیگر ارزیابی می‌کنند.

اهداف PPM چیست

مزایای ساختار PPM چیست؟

پیاده‌سازی ساختار مدیریت پورتفولیو مزایای گسترده‌ای دارد. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

     جهت: PPM یک استراتژی واحد برای مدیریت محصول، بازاریابی محصول و تیم‌های فروش ارائه می‌دهد. با این چهارچوب همه نقش‌های خاص خود و نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر استراتژی بخش بازار سازمان را می‌دانند.

     ارزش: راه‌حل‌هایی را هدف قرار می‌دهد که برای مشتریان ارزشمندتر هستند. سپس تیم‌های مدیریت محصول بر ایجاد راه‌حل‌هایی تمرکز می‌کنند که فراتر از محصولات هستند تا نیازهای مبرم‌ مشتری را برآورده کنند.

     اعتبار: استراتژی‌های بازاریابی و فروش مؤثرتری را ایجاد می‌کند که از انگیزه استراتژیک خریداران صحبت می‌کند. همان‌طور که پورتفولیوها رشد می‌کنند، آشکارتر می‌شود که هدف سازمان ایجاد راه‌حل‌های با ارزش بالاتر برای بازارهای خاص است.

     پویایی: با دادن چراغ‌سبز یا چراغ‌قرمز به طرح‌هایی که از اهداف شرکت پشتیبانی می‌کنند، شتاب رشد را تسریع می‌کند. چشم‌انداز ارائه شده توسط اهداف سطح بالا به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد به ابتکاراتی که مانع از اجرای برنامه‌های استراتژیک می‌شود، نه بگویند.


چه چیزی یک مدیر سبد محصولات عالی را می‌سازد؟

موفقیت در نقش مدیر سبد محصولات مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌ها است، اما نه مهارت‌های یک مدیر محصول. اگر به دنبال پیشرفت شغلی خود در مدیریت سبد محصولات هستید یا در نظر دارید یکی را برای سازمان خود استخدام کنید، این مهارت‌های ضروری یک مدیر سبد محصولات عالی را بررسی کنید.

مهارت‌های ارتباطی قوی و نفوذ ذی‌نفعان

ازآنجایی‌که اکثر مدیران سبد محصولات مسئول رهبری تیمی از مدیران محصول هستند، مهارت‌های ارتباطی و متقاعدسازی استثنایی ضروری است. مدیران سبد محصولات خوب می‌توانند استراتژی را به تیم خود و همچنین سهام‌داران کلیدی که باید استراتژی را بپذیرند، منتقل کنند.

دانش بازاریابی PPM چیست

یک PPM عالی باید بتواند اهداف مشخصی را برای یک سبد محصول تعیین کند و سپس یک نقشه راه از اهداف برای دستیابی به آن اهداف ایجاد کند. برای اینکه یک مدیر سبد محصول عالی باشید، باید بتوانید پویایی بازار را در صنایع کلیدی و همچنین در دسته‌بندی محصولات خود مشاهده کنید تا استراتژی ای را تدوین کنید که به تیم و سهام‌داران شما انرژی می‌دهد.

تفکر کل‌نگر PPM چیست

یک مدیر سبد محصولات باید استراتژی کسب‌وکار سطح بالا و نیازهای مشتریان خود را هنگام تصمیم‌گیری در مورد محصول موردتوجه قرار دهد. در نهایت، PPM باید با هر محصول به‌عنوان یک اهرم رفتار کند و در نظر بگیرد که چگونه بر کل سازمان و ارزش کلی برای مشتریانش تأثیر می‌گذارد.

اولویت‌بندی، تخصیص و تفویض اختیار مطمئن

بیشتر مدیریت سبد محصولات مستلزم اولویت‌بندی ماهرانه محصولات خاص بر محصولات دیگر، تخصیص منابع از یک محصول به محصول دیگر و واگذاری وظایف و مسئولیت‌ها به افراد مناسب است. مدیران بزرگ به دنبال این نیستند که همه این کارها را خودشان انجام دهند. آن‌ها می‌دانند که هر یک از اعضای تیمشان توانایی‌ها و مهارت‌های خاصی دارند و می‌دانند چگونه از نقاط قوت هر یک از اعضا برای ایجاد بهترین نتیجه ممکن استفاده کنند.


دلایل نیاز یک سازمان به PPM چیست؟

شرکت‌هایی که تعداد انگشت شماری از محصولات را ارائه می‌دهند، همیشه به مدیر سبد محصولات نیاز ندارند. تیم‌های کوچک‌تر معمولاً قادر به همکاری با یکدیگر برای مدیریت سبد محصولات به‌عنوان یک واحد هستند. البته همه چیز به محصولات و تیم بستگی دارد و یک مدیر PPM می‌تواند همه چیز را تحت یک چشم انداز و استراتژی منسجم جمع کند.

تفاوت بین PLM و PPM چیست؟

مدیریت چرخه عمر محصول یا PLM معمولاً به ردیابی نقاط مختلف در طول عمر محصول مربوط می‌شود. PLM به این متخصصان کمک می‌کند تا نحوه و زمان تولید محصولات را کنترل کنند. مدیریت سبد محصولات نشان می‌دهد که چه محصولاتی باید ایجاد شوند، کدام موفقیت‌آمیز هستند و چه زمانی ممکن است زمان بازنشستگی آنها باشد. PPM توسط کسب‌وکارها استفاده می‌شود تا بدانند کدام محصولات موفق هستند و کدام‌ محصولات باید اصلاح شوند.


جمع‌بندی

مدیریت سبد محصول یا PPM یک ابزار بسیار مهم برای سازمان‌هاست. این ابزار به آن‌ها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن محصولات خود را توسعه دهند، منابع خود را مدیریت کنند و تصمیمات استراتژیک مرتبط با توسعه محصولات خود را بگیرند. از آنجا که این ابزار به بهبود کارایی و بهره‌وری سازمان‌ها کمک می‌کند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که ابزار PPM به مدیران کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن از منابع خود بهره ببرند و پروژه‌هایی را که بیشترین ارزش را برای سازمان دارند انتخاب کنند. همچنین به افراد و تیم‌ها در ارتباط با پیشرفت پروژه‌ها، زمانبندی و اهداف کمک می‌کند. در ادامه به برخی از سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

PPM چیست؟

مدیریت سبد محصول یا PPM به مدیریت و برنامه‌ریزی محصولات و پروژه‌های محصول در یک سازمان اشاره دارد. این فرآیند به توسعه محصولات، انتخاب پروژه‌ها، تخصیص منابع و پیگیری پیشرفت پروژه‌ها مرتبط است.

مدیریت سبد محصول چگونه اجرا می‌شود؟

شامل مراحلی مانند تعریف استراتژی، انتخاب پروژه‌ها، تخصیص منابع و پیگیری و ارزیابی پروژه‌ها است. ابزارهای مدیریتی و نرم‌افزارهای مختلف در اجرای این فرآیندها کمک می‌کنند.

شرایط موفقیت در PPM چیست؟

برای موفقیت در مدیریت سبد محصول، نیاز به توجه به اولویت‌بندی استراتژیک، انعطاف‌پذیری در تصمیم‌گیری، انتخاب با دقت پروژه‌ها و پیگیری دقیق پیشرفت پروژه‌ها دارید. همچنین، همکاری و ارتباط مؤثر با تیم‌ها نیز حائز اهمیت است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!