PXM چیست؟ مدیریت تجربه محصول

PXM چیست

PXM چیست؟ مدیریت تجربه محصول یا PXM مخفف Product Experience Management است. PxM مدیریت مشتری، محصول، تأمین‌کننده و سایر داده‌ها را متمرکز می‌کند، یادگیری ماشینی و سایر تکنیک‌های هوش مصنوعی را برای آن داده‌ها اعمال می‌کند تا بتوانید داده‌های تراکنش و تعامل را پیوند دهید، و محتوای مرتبط، متنی و جذاب را در زمان مناسب برای مخاطبان مناسب ارائه می‌کند.

PXM چیست؟

مشتریان وقتی نمی‌توانند پاسخ سؤالات مربوط به یک محصول را پیدا کنند، از سایت‌های خرید دور می‌شوند. مدیریت تجربه محصول  هر آنچه را که در مورد محصولات و مشتریانتان می‌دانید به کار می‌گیرد تا تجربه‌ای مشتری‌محور، شخصی، چندکاناله و با قدرت اجتماعی ارائه دهد که خریداران را جذب کند.

PxM به ارائه یک تجربه دیجیتالی مشتری مرتبط با محصول اشاره دارد. این فرایندها، ابزارها و فعالیت‌هایی مربوط به استانداردسازی، بهینه‌سازی و توزیع سبد دیجیتالی یک برند را توصیف می‌کند.

مدیریت تجربه محصول


دلایل نیاز ما به PXM چیست؟

داده‌های محصول، ارتباط یکپارچه و جامع با مشتری و داده‌های متنی، مجموعه‌ای از بینش‌ها را امکان‌پذیر می‌کند که تجربیات مشتری را هدایت می‌کند. PxM فرصت‌های افزایش فروش، تعاملات شخصی و توصیه‌های مربوط به محصول را تسهیل می‌کند، هر دو درآمد بالقوه را بهینه می‌کنند و درعین‌حال برای مشتریان خود روشن می‌سازند که شما تمام اطلاعات موردنیاز آنها برای انتخاب محصول را ارائه کرده‌اید.

در نهایت، با ایجاد بینش عمیق‌تر در مورد مشتریان و خرید آنها، فروش را افزایش می‌دهد، وفاداری ایجاد می‌کند و تجارب استثنایی مشتری را تضمین می‌کند.

مزایای مدیریت تجربه محصول چیست؟

ادغام داده‌های محصول با داده‌های مشتری، درک شما از مشتریانتان را بهبود می‌بخشد، بنابراین می‌توانید ارتباطات، خدمات و تعاملات خود را در سطح فردی بهتر تنظیم کنید. برخی از مزایای PxM عبارت‌اند از:

  • بهبود تجربه مشتری به کمک اطمینان از ارائه اطلاعات مناسب در لحظه مناسب برای هر مشتری
  • هدف‌گذاری دقیق‌تر و مؤثرتر اطلاعات محصول بر اساس خواسته‌های مشتری
  • افزایش حاشیه‌ها و کسب تخفیف‌های حجم عرضه‌کننده با پیشنهاد محصولات مرتبط
  • بهبود مدیریت ارتباط با تأمین‌کنندگان با ادغام اطلاعات مربوط به تأمین‌کنندگان و محصولات شما

موارد استفاده از PxM چیست؟

یک نمونه از کاربردهای این سیستم یکی از پرفروش‌ترین خودروسازان لوکس جهان است که به مشتریان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از یک ابزار آنلاین پیکربندی خودرو که تمام گزینه‌های موجود برای هر مدل را به آنها نشان می‌دهد، خودروهای خود را طراحی کنند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که داده‌هایی که ابزار را هدایت می‌کنند در سیستم‌های و مکان‌های مختلف موجود بودند، خودروساز تلاش کرد تا اطمینان حاصل کند که تجربیات مشتریانش با این ابزار سازگار است.

این راه‌حل به شرکت اجازه می‌دهد متن، تصاویر، و توصیفات پیکربندی‌های جهانی خودرو و قطعات و لوازم جانبی بازار را بدون توجه به اینکه مشتریان کجا هستند ثابت نشان دهد. درعین‌حال، شرکت خودروسازی را قادر می‌سازد تا پیشنهادات محصول و عرضه خودروهای جدید را برای بازارهای خاص و حتی خریداران خاص تنظیم کند.

PxM-اینفوگرافیک

چرا PxM مهم است؟

حتی بهترین محصول دنیا هم خودش را نمی‌فروشد. به‌خصوص امروز، در دنیای تجارت الکترونیکی که به‌سرعت در حال تغییر است. محصولات شما، مهم نیست که چقدر برای شما خاص هستند، همیشه با محصولات مشابه موجود در برندهای دیگر رقابت می‌کنند.

از سوی دیگر، اطلاعات محصول (توضیحات، ویژگی‌ها، فایل‌های رسانه‌ای و غیره) همچنان اولین ویژگی است که مشتریان در یک وب‌سایت به دنبال آن هستند؛ بنابراین، برای ایجاد تجربه‌های خرید برنده، باید محتوای ارزشمند، غنی، جامع و دقیق را به مشتریان خود ارائه دهید.


تفاوت بین PIM و PXM چیست؟

PIM یا مدیریت اطلاعات محصول یک سیستم ثبت معتبر برای اطلاعات محصول ایجاد می‌کند. این سیستم سیلوهای اطلاعاتی را با دسترسی آسان و جهانی به داده‌های متمرکز محصول برای همه ذی‌نفعان (مانند تأمین‌کنندگان، مدیران پروژه و متخصصان حمل‌ونقل) جایگزین می‌کند تا آنها بتوانند به تمام اطلاعات (اندازه، ابعاد، مواد، رنگ‌ها، به‌روزرسانی، سازگاری و غیره) که برای بازاریابی و فروش محصولات در سراسر کانال‌ها لازم است دسترسی داشته باشند.

اطلاعات کامل و ثابت محصول که PIM ارائه می‌دهد در خرید مدرن نقش اساسی دارد، اما این تنها پایه و اساس یک تجربه محصول تغییریافته است. PxM فرایند ارائه اطلاعات محصول به خریداران به شیوه‌ای است که هم متناسب با کانال و هم شخصی‌سازی شده باشد.

PxM داده‌ها را از منابع و نقاط تماس دیگر مانند CRM، ERP، راه‌حل‌های اتوماسیون بازاریابی، و همچنین داده‌های متنی (رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌های مشتریان دیگر) یکپارچه می‌کند و در دسترس مشتری قرار می‌دهد. این موارد در تصمیم‌گیری و لحظه خرید نهایی بیشترین اهمیت را دارد.

PIM چیست؟

سیستم‌های مدیریت اطلاعات محصول (PIM) همان کاری را که DAM برای فایل‌های دیجیتال انجام می‌دهد، برای داده‌های محصول انجام می‌دهد. PIM برای مدیریت داده‌های محصول حیاتی است، بنابراین PXM مؤثر نمی‌تواند با PIM وجود داشته باشد. این دو سیستم اشتراکات زیادی دارند. به‌عنوان‌مثال، توانایی ارائه یک تجربه مشتری هدفمند و شخصی‌سازی‌شده. اما هدف اساسی آنها متفاوت است. PIM فرایندهایی است که داده‌های محصول را غنی می‌کند و PXM تاکتیک‌ها و فعالیت‌هایی است که برای نمایش آن داده‌ها استفاده می‌شود.


تفاوت بین PCM و PXM چیست؟

PIM  و PCM از نظر هدف و عملکرد کاملاً یکسان هستند. بااین‌حال PIM  کمی پیشرفته‌تر از PCM است؛ زیرا عناصر اضافی برای افزودن و ویرایش توضیحات محصول، رسانه دیجیتال و موارد دیگر را فراهم می‌کند. PXM محتوا را یک‌قدم فراتر از PCM می‌برد و تمام تمرکز را روی تجربه محصول و برند مصرف‌کننده می‌گذارد.

PCM چیست؟

PCM یا مدیریت محتوای محصول منبعی واحدی از جزئیات حقیقی ویژگی‌های محصول، مشخصات، تصاویر، ویدئوها و سایر محتوای برند است. هنگامی که PCM به‌خوبی کار می‌کند، فرایندها را برای جمع‌آوری داده‌های محصول و ارائه آن به کانال‌های فروش شما ساده می‌کند. همچنین دقت اطلاعات محصول شما را حفظ می‌کند، زمان ورود به بازار را سرعت می‌بخشد و تجربه بهتری برای مشتری ایجاد می‌کند.


تفاوت بین DAM و PXM چیست؟

سیستم‌های مدیریت دارایی دیجیتال DAM مکانی امن و متمرکز برای ذخیره، مدیریت، سازمان‌دهی و توزیع فایل‌های دیجیتال برندها مانند عکس‌ها، اسناد متنی و ویدئوها را فراهم می‌کنند.

سیستم‌های DAM با ایجاد مکان‌یابی و اشتراک‌گذاری سریع و آسان فایل‌ها، PXM را ساده‌ کرده و بهبود می‌بخشند. کاربران دسترسی و مجوزها را کنترل می‌کنند و مطمئن می‌شوند که همیشه از به‌روزترین و صحیح‌ترین فایل‌ها استفاده می‌شود. این باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان، کاهش حاشیه خطا و بهبود تجربه مشتری می‌شود.

DAM چیست؟

DAM هم یک فرایند تجاری و هم یک فناوری مدیریت اطلاعات است که یک سیستم متمرکز برای سازمان‌ها برای سازماندهی و دسترسی به دارایی‌های رسانه‌ای خود ایجاد می‌کند. سیستم‌های مدیریت دارایی‌های دیجیتال بسته به نیازها و موارد استفاده خاص سازمان در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند.

یک شرکت خرده‌فروشی بزرگ ممکن است از سیستم مدیریت دارایی دیجیتال در درجه اول برای مدیریت تصاویر محصول تجارت الکترونیک استفاده کند، درحالی‌که یک مؤسسه خیریه غیرانتفاعی جهانی ممکن است از DAM بیشتر برای ذخیره و به‌اشتراک‌گذاری اسناد به‌روز در تیم‌های داخلی خود استفاده کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!