تعریف تضمین کیفیت – تفاوت بین تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

تضمین-کیفیت

تضمین کیفیت چیست؟

تضمین کیفیت به یک کسب و کار کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کند که محصولاتش با استانداردهای کیفیت تعیین شده توسط شرکت یا صنعت آن مطابقت دارند. راه دیگر برای درک تضمین کیفیت (QA) فرآیندی است که یک شرکت برای بهبود کیفیت محصولات خود انجام می‌دهد.

بسیاری از کسب و کارها برنامه تضمین کیفیت (QA) خود را به‌عنوان وعده‌ای به ذینفعان داخلی و مشتریان در نظر می‌گیرند که شرکتشان محصولات با کیفیتی و تجربه کاربری مثبتی را ارائه می‌دهد.

تفاوت بین تضمین کیفیت و کنترل کیفیت چیست؟

تضمین کیفیت فرآیندی گسترده برای جلوگیری از نقص کیفیت است. تیم تضمین کیفیت (QA) در تمام مراحل توسعه‌ی محصول ازجمله تولید، آزمایش، بسته‌بندی و تحویل شرکت دارد. در مقابل، کنترل کیفیت (QC) فرآیندی محدودتر است. کنترل کیفیت بر تشخیص اشتباهات، خطاها یا الزامات از دست رفته در یک محصول تمرکز دارد.

دو تفاوت اصلی بین تضمین کیفیت و کنترل کیفیت عبارتند از:

  • QA پیش‌قدم در مقابل QC واکنشی

تیم تضمین کیفیت پیشگیرانه عمل می‌کند. آنها به دنبال کشف و رسیدگی به منابع مشکلات کیفیت، مانند خطای انسانی یا کسب و کار هنگام استفاده از مواد اشتباه هستند. در حالی که تیم کنترل کیفیت واکنش نشان می‌دهد و محصول را برای اشتباهات یا اجزایی که مطابق با مشخصات ساخته نشده‌اند بررسی می‌کند.

در اینجا راه دیگری برای درک این تمایز وجود دارد: تیم کنترل کیفیت به دنبال کشف خطاهای کیفی است، در حالی که تیم تضمین کیفیت به دنبال کشف و رفع مشکلاتی است که منجر به خطاهای کیفی می‌شود.

  • QC پس از توسعه انجام می شود، در حالی که QA در حال انجام است

تیم کنترل کیفیت تست‌های خود را پس از ساخت محصول توسط تیم محصول انجام می‌دهد. بنابراین آنها فقط به دنبال کشف خطاها و اشکالات قبل از اینکه شرکت محصول را در دسترس مشتریان قرار دهند، هستند. از سوی دیگر، تیم تضمین کیفیت در سراسر فرآیند توسعه کار می‌کند و مطمئن می‌شود که هر بخش از محصول در نهایت باکیفیت بالا در دسترس مشتری قرار می‌گیرد.

مهندسان تضمین کیفیت چه می‌کنند؟

وظایف متخصص تضمین کیفیت بسته به شرکت و صنعت متفاوت است. به‌عنوان مثال با استفاده از نرم‌افزار، شرح شغل مهندس تضمین کیفیت ممکن است شامل مسئولیت‌های زیر باشد:

  • تست قابلیت استفاده
  • تست ویژگی
  • تست سیستم
  • تست یکپارچه‌سازی

نمونه‌ای از تضمین کیفیت در عمل چیست؟

داستان فرضی زیر نشان می‌دهد که تضمین کیفیت چگونه می‌تواند در یک تجارت عمل کند.

مشکل:

نصابی افزایش شکایات مشتریان را درباره نشت سقف دریافت می‌کند. موضوع مشترک این است که مشتریانی که سقف آنها در شش ماه گذشته نصب شده، در اولین بارندگی دچار نشتی شده است.

منبع:

تیم تضمین کیفیت بررسی می‌کند و متوجه می‌شود که تامین‌کننده آجر سقف (شرکت بامسازی)، ترکیب آجر‌های آن را تغییر داده است. پس از صحبت با کارشناسان، تیم تضمین کیفیت متوجه شد که قطعات ارزان‌تر تامین‌کننده، آجرهای آن‌ها را متخلخل‌تر می‌کند.

راه حل:

تیم تضمین کیفیت به مدیران اجرایی شرکت هشدار می‌دهد که تامین‌کننده  باید کیفیت آجر را بهبود دهد. در غیر این صورت ادامه‌ی همکاری میسر نخواهد بود. تیم QA سپس یک خط مشی جدید می‌نویسد که به آزمایش برای هرگونه مواد جدیدی که به فرآیند نصب سقف شرکت مربوط است، نیاز دارد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف، شرکت‌ها و سازمان‌ها است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو همچنین نحوه‌ی اخذ گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!