تضمین کیفیت یا QA چیست؟

تضمین کیفیت چیست؟

تضمین کیفیت یا QA چیست؟ QA مخفف Quality Assurance فرایند سیستماتیکی است برای تعیین اینکه یک محصول یا خدمت، الزامات مشخص شده را برآورده می‌کندو الزاماتی را برای توسعه یا تولید محصولات قابل‌اعتماد در اختیار ما قرار می‌دهد یا خیر. ایزو (سازمان بین‌المللی استاندارد) یک نیروی محرکه در پشت شیوه‌ها و فرایندهای مورداستفاده برای اجرای QA است. QA اغلب با سری استانداردهای بین‌المللی ISO 9000 جفت می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها از ISO 9001 استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که سیستم کیفیت آن‌ها جاافتاده و مؤثر است.

فهرست مطالب

این سیستم، به‌منظور افزایش اعتماد مشتری، اعتبار یک شرکت و درعین‌حال بهبود فرایندهای کاری و کارایی سازمان است و شرکت را قادر می‌سازد تا بهتر با دیگران رقابت کند. قبل از اینکه وارد جزئیات شویم باید با دو مفهوم کلی آشنا شویم:

۱-کیفیت

به زبان ساده کیفیت یعنی میزان و درجه‌ای از برآورده شدن الزامات و خواسته‌ها. همه چیز در مورد برآوردن نیازها و انتظارات مشتریان باتوجه‌به عملکرد، طراحی، قابلیت اطمینان، دوام و قیمت محصول است.

۲-تضمین

مفهوم تضمین چیزی نیست جز یک اعلامیه که به شما اطمینان می‌دهد یک محصول یا خدمت بدون هیچ مشکلی مطابق با انتظارات یا الزامات کار می‌کند.


تاریخچه ISO و QA

ISO در سال ۱۹۴۷ در ژنو افتتاح شد و اولین استاندارد خود را در سال ۱۹۵۱ در مورد دمای مرجع برای اندازه‌گیری‌های صنعتی منتشر کرد. این سازمان به‌تدریج رشد کرد و دامنه استانداردهای خود را گسترش داد. مفاهیم ساده تضمین کیفیت به قرون‌وسطی برمی‌گردد. شیوه‌های QA در طول جنگ جهانی دوم در ایالات متحده اهمیت بیشتری یافت، زمانی که حجم بالایی از مهمات باید بازرسی می‌شد.

اهمیت تضمین کیفیت

QA به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محصولات و خدماتی را ارائه کنند که انتظارات و نیازهای مشتریان را برآورده کند. تولید محصول باکیفیت بالا باعث ایجاد اعتماد و وفاداری در مشتریان می‌شود. استانداردها و رویه‌های تعریف شده توسط یک برنامه QA به جلوگیری از بروز نقص در محصول کمک می‌کند.

یک سازمان باید از این مفهوم استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که محصول با رویه‌های صحیح، طراحی و اجرا شده است. این به کاهش بروز مشکل و خطا در محصول نهایی کمک می‌کند. کسب گواهینامه تضمین کیفیت نشان می‌دهد که فرد از نظر حرفه‌ای به اصول، مهارت‌ها و توانایی‌های استاندارد مجهز است.


روش اجرایی تضمین کیفیت

متدولوژی تضمین کیفیت یک چرخه تعریف شده به نام چرخه PDCA یا چرخه دمینگ دارد. مراحل این چرخه عبارت‌اند از:

 1. برنامه‌ریزی: سازمان باید برای رسیدن به اهداف مرتبط و درنهایت محصولات باکیفیت برنامه‌ریزی کند.
 2. پیاده‌سازی: فرایندهای برنامه‌ریزی شده باید پیاده‌سازی شوند و مطابق با نیازهای روز توسعه یابند.
 3. بررسی: عملیات‌ها باید اصلاح شوند و بررسی شود که آیا فرایند جاری با اهداف از پیش تعیین شده مطابقت دارد یا خیر.
 4. بهبود: یک آزمایش‌کننده تضمین کیفیت باید اقدامات لازم را برای دستیابی به بهبود در فرایندها انجام دهد.

مراحل بالا تکرار می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که فرایندهای دنبال شده در سازمان به‌صورت دوره‌ای ارزیابی می‌شوند و بهبود می‌یابند.

پیاده سازی تضمین کیفیت

تفاوت تضمین کیفیت (QA)، کنترل کیفیت (QC) و تست

آشنایی با تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت مهم است. این دو سیستم در بخش‌هایی به هم مرتبط هستند اما به‌عنوان دو جنبه مختلف از مدیریت کیفیت معرفی شده‌اند. سیستم کیفیت شامل QC و QA است. کنترل کیفیت و تست، زیر مجموعه‌ای از فعالیت‌های تضمین کیفیت هستند.

تست، فعالیتی اساسی باهدف شناسایی و حل مسائل فنی در نرم‌افزار است. همچنین قابلیت ارزیابی عملکرد و امنیت کلی محصول را دارا است. این روش تمرکز بسیار محدودی دارد و توسط مهندسان آزمایش، به‌موازات فرایند توسعه یا در مرحله آزمایش اختصاصی (بسته به رویکرد روش‌شناختی توسعه نرم‌افزار) انجام می‌شود.

برخی افراد ممکن است اصطلاح تضمین را با کنترل کیفیت اشتباه بگیرند. اگرچه این دو مفهوم شباهت‌هایی دارند، اما تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد.

چارت تضمین کیفیت


دو تفاوت اصلی بین تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

QA پیش‌قدم و QC واکنشی

تضمین کیفیت پیشگیرانه عمل می‌کند. این بخش به دنبال کشف و رسیدگی به منابع مشکلات کیفیت، مانند خطای انسانی یا کسب‌وکار هنگام استفاده از مواد اشتباه است. تیم کنترل کیفیت واکنش نشان می‌دهد و محصول را برای اشتباهات یا اجزایی که مطابق با مشخصات ساخته نشده‌اند بررسی می‌کند.

در اینجا راه دیگری برای درک این تمایز وجود دارد: تیم QC به دنبال کشف خطاهای کیفی است، درحالی‌که تیم QA به دنبال کشف و رفع مشکلاتی است که منجر به خطاهای کیفی می‌شود.

QC پس از توسعه و  QA در مرحله انجام فرایند

تیم کنترل کیفیت تست‌های خود را پس از ساخت محصول انجام می‌دهد؛ بنابراین آنها فقط به دنبال کشف خطاها و اشکالات قبل از اینکه شرکت محصول را در دسترس مشتریان قرار دهند، هستند. اما تیم QA در سراسر فرایند توسعه کار می‌کند و مطمئن می‌شود که هر بخش از محصول در نهایت باکیفیت بالا در دسترس مشتری قرار می‌گیرد.

نمونه‌هایی از QA و QC

فعالیت‌های QA شامل چک‌لیست‌های فرایند، استانداردها، مستندات و ممیزی پروژه است. نمونه‌هایی از فعالیت‌های کنترل کیفیت شامل بازرسی، بررسی همتایان قابل تحویل و فرایند تست نرم‌افزار است.


گواهینامه‌های تضمین کیفیت

چندین گواهینامه در صنعت وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که سازمان‌ها از فرایندهای کیفیت استاندارد پیروی می‌کنند. مشتریان هنگام انتخاب یک عرضه‌کننده خدمات، این گواهینامه‌ها را به‌عنوان معیار واجد شرایط بودن آن سازمان می‌دانند.

ایزو ۹۰۰۱

برای اولین‌بار ایزو ۹۰۰۱ در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد و مربوط به سیستم‌های مدیریت کیفیت است. این استاندارد به سازمان کمک می‌کند تا کیفیت را برای مشتریان و سایر ذی‌نفعان تضمین کند. سازمانی که مایل به دریافت سری گواهینامه‌های ISO 9000 است بر اساس وظایف، محصولات، خدمات و فرایندهای خود ممیزی می‌شود. هدف اصلی این است که بررسی و تأیید شود که آیا سازمان طبق انتظار از فرایند پیروی می‌کند یا فرایندهای موجود، نیاز به بهبود دارند یا خیر.

این گواهی در هر دو بخش کیفیتی مؤثر واقع می‌شوند. از جمله مزایای این استاندارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • افزایش سود سازمان
 • بهبود تجارت داخلی و بین‌المللی
 • کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری کارکنان
 • فراهم‌سازی رضایت مشتری

مزایای QA

 1. کیفیت محصولات و خدمات، عامل اصلی تمایز رقابتی است. تضمین کیفیت کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که سازمان‌ها محصولاتی را تولید و توزیع کنند که عیب‌ونقص نداشته باشند و نیازها و انتظارات مشتریان را برآورده کنند. محصولات باکیفیت بالا منجر به رضایت مشتریان، وفاداری در تکرار خرید و افزایش فروش می‌شود.
 2. اگر محصولی برای مشتریان ارسال شود و در آن نقصی یافته شود، سازمان متحمل هزینه‌هایی در پشتیبانی مشتری می‌شود، مانند دریافت گزارش نقص و عیب‌یابی. همچنین هزینه‌های مربوط به رفع نقص، مانند ساعات خدمات یا مهندسی برای اصلاح آن، آزمایش برای تأیید صحت و هزینه ارسال محصول به‌روز شده به بازار را دریافت می‌کند. تضمین کیفیت می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های ناشی از جلوگیری از نقص محصول شود.

الزام استفاده از QA

درحالی‌که اشتباه کردن امری انسانی است، اما گاهی اوقات ممکن است برای مجموعه سنگین تمام شود. نمونه‌های زیادی از موقعیت‌هایی در تاریخ رخ داده که نقص‌های نرم‌افزاری باعث هدررفتن میلیاردها دلار یا بروز تلفات جانی شده است.


روش‌های تضمین کیفیت

QA از یکی از سه روش زیر استفاده می‌کند:

۱-تست شکست

در تست شکست به طور مداوم یک محصول را آزمایش می‌کنیم تا میزان مقاومت آن مشخص شود. برای محصولات فیزیکی که نیاز به مقاومت در برابر استرس دارند، این می‌تواند شامل آزمایش محصول تحت گرما، فشار یا لرزش باشد. تست خرابی محصولات نرم‌افزاری ممکن است شامل قراردادن نرم‌افزار در شرایط استفاده یا بار زیاد باشد.

۲-کنترل فرایند آماری (SPC)

کنترل فرایند آماری (SPC) روشی مبتنی بر داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل عینی است که در شرکت وسترن الکتریک و آزمایشگاه‌های تلفن بل در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ توسعه یافت. این روش از داده‌های آماری برای مدیریت و کنترل تولید محصولات استفاده می‌کند.

۳-مدیریت کیفیت جامع (TQM)

مدیریت کیفیت جامع (TQM) روش‌های کمی را به‌عنوان مبنایی برای بهبود مستمر اعمال می‌کند و برای پشتیبانی از برنامه‌ریزی تولید باکیفیت محصول و بررسی عملکرد تولید، به تجزیه‌وتحلیل داده‌های حقیقی متکی است.


استفاده از QA توسط صنایع

در زیر چند نمونه از تضمین کیفیت در استفاده توسط صنایع ذکر شده است:

 تولیدی

صنعتی که نظم و انضباط تضمین کیفیت را رسمیت بخشید. تولیدکنندگان باید اطمینان حاصل کنند که محصولات مونتاژ شده بدون نقص تولید می‌شوند و مشخصات و الزامات محصول تعریف شده را برآورده می‌کنند.

 غذایی

در فرایند تولید صنایع غذایی، از سیستم‌های اشعه ایکس برای شناسایی آلاینده‌های فیزیکی مواد غذایی استفاده می‌شود. سیستم‌های اشعه ایکس اطمینان حاصل می‌کنند که آلاینده‌ها قبل از خروج محصولات از کارخانه حذف شوند.

دارویی

در طول هر مرحله از توسعه دارو از رویکردهای تضمین کیفیت متفاوتی استفاده می‌شود. در مراحل مختلف، فرایندهای QA شامل بررسی اسناد، تأیید کالیبراسیون تجهیزات، بررسی سوابق آموزشی، بررسی سوابق تولید و بررسی بازده بازار است.


مشاغل حوزه QA

یک متخصص QA، اجرای سیستم کیفیت را بررسی می‌کند و ممیزی‌های تضمین کیفیت را انجام می‌دهد. این تیم، استانداردها، رویه‌ها و روش‌های کاملاً تعریف‌شده‌ای را ایجاد و اجرا می‌کنند تا از نتایج قابل تکرار در فرایند تولید اطمینان حاصل شود. بخشی از مشاغل در QA شامل گزینه‌های شغلی مانند مهندسین، تحلیلگران و اتوماسیون تست است.

مهندسان SQA نرم‌افزار را از طریق توسعه نظارت، آزمایش می‌کنند. تحلیلگر، مفاهیم و شیوه‌های SQA را در چرخه‌های توسعه نرم‌افزار پیاده‌سازی خواهد کرد. اتوماسیون تست، به فردی نیاز دارد تا برنامه‌هایی را برای خودکارسازی فرایند SQA ایجاد کند. این برنامه‌ها نتایج پیش‌بینی‌شده را با نتایج واقعی مقایسه می‌کنند. این کار برای آزمایش مداوم استفاده می‌شود.

QA به‌عنوان یک شغل

بخش تضمین کیفیت در اکثر سازمان‌ها مورد تقاضا است. شما به‌عنوان یک آزمایش‌کننده کیفیت همیشه موردنیاز خواهید بود و دائماً فرصت‌هایی برای رشد شغلی‌تان برای رسیدن به سطح مدیریتی وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر توصیه می‌کتیم مفاله «وظایف مدیر تضمین کیفیت و متخصص تضمین کیفیت» را مظالعه کنید!

مشاوران تضمین کیفیت

QA Consulting ارائه‌دهنده خدمات مشاوره به سازمان‌های تجاری، مالی و ادارات دولتی هستند. آن‌ها مجموعه‌ای از برنامه‌های منحصربه‌فرد فعال‌سازی مشتری را اجرا می‌کنند که در آن قابلیت‌های پیشرو در صنعت را در فناوری‌های برجسته دیجیتال، میان‌افزار، SaaS و Big Data ارائه می‌کنند.

مهندسان تضمین کیفیت

نقش مهندسان QA بسته به شرکت و صنعت متفاوت است. به‌عنوان‌مثال برای استفاده از نرم‌افزار، شرح شغل مهندس تضمین کیفیت ممکن است شامل تست بخش‌های زیر باشد:

 • قابلیت استفاده
 • ویژگی
 • سیستم
 • یکپارچه‌سازی

تضمین کیفیت


سازمانی با این عنوان

QA یک سازمان در زمینه فن آوری و مهارت‌های دیجیتال است. این سازمان به بسیاری از شرکت‌های جهان کمک می‌کند تا قابلیت‌های فناوری و دیجیتال خود را از طریق دوره‌های آموزشی پیشرو، کمپ‌های آموزشی مجدد، و برنامه‌های یادگیری مبتنی بر کار و کارآموزی توسعه دهند.

آیا QA نیاز به کدگذاری دارد؟

برای مشاغل تست QA نیازی به تسلط بر برنامه‌نویسی ندارید اما داشتن ابزارهایی برای یادگیری توسعه نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا یک آزمایش‌کننده QA موفق‌تر شوید.

بهترین روش‌ها برای پیاده‌سازی QA

 • یک محیط تست قوی ایجاد کنید.
 • معیارهای انتشار را بادقت انتخاب کنید.
 • برای صرفه‌جویی در هزینه، آزمایش‌ها خودکار را در مناطق پرخطر اعمال کنید. این به تسریع کل فرایند کمک می‌کند.
 • زمان را به طور مناسب برای هر فرایند اختصاص دهید.
 • اولویت‌بندی رفع اشکالات بر اساس استفاده از نرم‌افزار بسیار مهم است.
 • تیم امنیتی و تست عملکرد اختصاصی تشکیل دهید.

انواع تضمین کیفیت

تضمین کیفیت شامل بازرسی در مراحل زیر می‌شود:

 • پیش از تولید (PPI)
 • در طول تولید (DPI)
 • قبل از ارسال (PSI)
 • هنگام بارگیری (LS)
 • و بازرسی‌های جزئی

مراحل اجرای تضمین کیفیت

شناسایی نیاز مشتری اولین مرحله تضمین کیفیت است که پس از آن عناصر اساسی دیگر QA شناسایی می‌شوند. QA نه‌تنها به QC بلکه به فعالیت‌های کل شرکت بستگی دارد. در پیاده‌سازی QA می‌توانید از چرخه دمینگ استفاده کنید. این چرخه شامل چهار مرحله زیر است:

 • برنامه‌ریزی: هدف را بشناسید و برای عملی کردن آن برنامه‌ریزی کنید.
 • پیاده‌سازی: برنامه را در مقیاس کوچک آزمایش کنید.
 • بررسی: آزمون را مرور کنید و نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنید.
 • بهبود: بر اساس آنچه در مرحله بررسی آموخته‌اید جهت بهبود فرایند اقدام کنید. اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید، دوباره با یک برنامه متفاوت چرخه را طی کنید.

ابزارهای تضمین کیفیت

QA به شرکت‌ها کمک می‌کند تا فرایندهای کیفیت را مدیریت کنند. این ابزارهای دیجیتال، انحرافات، اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و سایر فرایندها را ساده می‌کند و دید بهتری را به تضمین کیفیت یک شرکت ارائه می‌دهند. پلتفرم‌های نرم‌افزاری متعددی مانند SQA وجود دارد که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن‌ها برای خودکارسازی و هماهنگ‌سازی تست‌ها به‌منظور تسهیل اهداف QA استفاده کنند.

ابزار SQA

SQA (supplier quality assurance) به معنای تضمین کیفیت تأمین‌کننده است. این ابزار بر اساس ایده‌های جریان اصلی QA است. تضمین کیفیت نرم‌افزاری به طور سیستماتیک الگوها و اقدامات موردنیاز برای بهبود چرخه‌های توسعه را پیدا می‌کند. پیداکردن و رفع خطاهای کدگذاری می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای نیز به همراه داشته باشد. حتی با وجود به‌روزرسانی نرم‌افزارها این امکان وجود دارد که یک نمونه را اصلاح کرد، اما هم‌زمان باعث تخریب عملکردهای دیگر شد که این مسئله معمولاً به‌عنوان باگ شناخته می‌شود.

QA

دوره‌های تضمین کیفیت

تضمین کیفیت به مهارت‌های بسیار پیشرفته نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که محصولات مطابق با استانداردهای برتر شرکت هستند. برای افزایش مهارت‌های خود در این زمینه می‌توانید در دوره‌های مربوط به QA شرکت کنید. دوره مدیریت تضمین کیفیت شامل سرفصل‌های زیر است:

 • پنل آشنایی با شغل مدیر تضمین کیفیت
 • آشنایی با سیستم های تضمین کیفیت و تعاریف طبق استاندارد ISO9000:2015
 • تشریح الزامات ISO9001:2015
 • مستندسازی بر اساس استاندارد ISO10013:2021
 • نظام آراستگی محیط کار ۵S
 • پوکایوکه
 • رهبری و مدیریت استراتژیک (تحلیل SWOT)
 • مدیریت ریسک ISO31000
 • مدیریت منابع انسانی و آموزش
 • مدیریت دانش و مستندسازی مدیریت دانش
 • تکنیک های حل مساله
 • ممیزی سیستم های تضمین کیفیت بر اساس استاندارد ISO19011:2018
 • پنل عدم انطباق، اقدام اصلاحی و بهبود

وظایف تضمین کیفیت

مسئولیت‌های متخصص تضمین کیفیت شامل توسعه استانداردهای کیفیت، انجام آزمایش‌ها و شناسایی مسائل در تولید محصولات یا خدمات ما است. در نهایت، شما با یک تیم کار خواهید کرد تا اطمینان حاصل شود که محصولات نهایی ما با استانداردهای سازمان ما مطابقت دارند.

شرح وظایف مدیر تضمین کیفیت

مدیر تضمین کیفیت (QA) بر فعالیت بخش تضمین کیفیت و کارکنان، توسعه، پیاده‌سازی و حفظ سیستم تست کیفیت و قابلیت اطمینان برای محصولات و/یا فرایندهای توسعه‌سازمان نظارت خواهد کرد.

شرح وظایف کارشناس تضمین کیفیت

متخصصان تضمین کیفیت مسئول نظارت، بازرسی و پیشنهاد اقداماتی برای اصلاح یا بهبود محصولات و فرایندهای نهایی یک شرکت به‌منظور رعایت استانداردهای کیفیت تعیین شده هستند.

اصول تضمین کیفیت

اصول تضمین کیفیت به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پایه و اساس بسیاری از استانداردهای فرعی دیگر از جمله شیوه‌های تولید خوب (GMP)، شیوه‌های بالینی خوب (GCP) و شیوه‌های آزمایشگاهی خوب (GLP) باشند. این اصول فقط پایه سیستم‌های کیفیت در سراسر جهان نیستند؛ بلکه آنها پایه و اساس عملکرد خوب تجاری در هر صنعت یا بخش را تشکیل می‌دهند. با پیروی از آنها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کسب‌وکار شما به‌خوبی سازماندهی شده و کارآمد است. اصول مدیریت کیفیت یا qa شامل موارد زیر است:

 • تمرکز بر مشتری
 • رهبری
 • مشارکت مردم
 • رویکرد فرایندی
 • بهبود
 • تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد
 • مدیریت روابط

شاخص‌های تضمین کیفیت

شاخص‌های کیفیت ابزارهایی هستند که برای اندازه‌گیری و نظارت بر عملکرد یک شرکت استفاده می‌شوند و از انواع اصلی شاخص‌های عملکرد فرایند یا KPIها (شاخص‌های کلیدی عملکرد) هستند. این شاخص‌ها یک معیار عالی برای اندازه‌گیری و بررسی عملکرد شرکت هستند؛ زیرا عملیات را نظارت و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و راه را نشان می‌دهند. ۵ نمونه از شاخص‌های تضمین کیفیت عبارت‌اند از:

شاخص بهره‌وری

شاخص بهره‌وری به شما امکان می‌دهد اتلاف منابع را شناسایی کنید. این شاخص بر کارایی بر فرایند تمرکز دارد و به طور غیرمستقیم بر مشتریان منعکس می‌شود. برخی از پارامترهایی که شاخص بهره‌وری به آن‌ها توجه می‌کند ساعت کار برای هر محصول تولید شده، مقدار پولی که برای اجرای یک فعالیت خاص هزینه می‌شود و تعداد ساعاتی که کار یک تیم قطع می‌شود یا ماشینی خاموش می‌شود هستند.

شاخص ایمنی/کیفیت

این شاخص برای جلوگیری از آسیب به سلامت یا یکپارچگی فیزیکی مشتریان بسیار مهم است. یک راه ساده برای اندازه‌گیری این امر، انجام بازرسی و کنترل تولید، محصولات نهایی، مواد اولیه و همچنین نقاط حساس کنترل عملیات، از طریق چک‌لیست‌ها و تحلیل‌ها است. مهم است که بررسی کنید اقدامات ایمنی، الزامات گواهینامه‌ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی در محصول شما رعایت شده است.

شاخص کارایی

شاخص کارایی سطحی را که نتایج به دست می‌آید اندازه‌گیری می‌کند. تمرکز آن بر دستاورد است و نه بر منابعی که برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای صرف می‌شود و مستقیماً با افزایش سود شرکت مرتبط هستند. دقیقاً به همین دلیل است که آنها بیشتر به موضوعاتی مانند خدمات مشتری، رضایت، وقت‌شناسی، قابلیت اطمینان و غیره مربوط می‌شوند. برخی از پارامترهایی که شاخص کارایی به آن‌ها توجه می‌کند درصد شکایات مشتریان، دوام محصول، قابلیت اطمینان محصول و عملکرد محصول یا خدمات یا تیم هستند.

شاخص اثربخشی

شاخص اثربخشی صرفاً ترکیبی از بهره‌وری و کارایی است و می‌توانند میزان دستیابی به اهداف پیشنهادی را اندازه‌گیری کنند. به‌عبارت‌دیگر، یک شرکت مؤثر، فرایندهایی را انجام می‌دهد که با کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری، نتایج خوبی را به مشتریان ارائه می‌دهد. شاخص‌های اثربخشی به سؤالاتی مانند آیا خدمات ارائه شده مربوط به مشتری است؟ آیا این پروژه به افزایش درآمد کمک کرده است؟ آیا پروژه اشتباهات کارکنان را کاهش می‌دهد؟ و… پاسخ می‌دهد.

شاخص خدمات مشتری

شاخص خدمات مشتری نشان می‌دهد که آیا شرکت شما واقعاً آنچه را که در هنگام ارائه یک محصول یا خدمات خاص به مصرف‌کنندگان وعده می‌دهد، ارائه می‌کند یا خیر. یک عامل بسیار مهم در اینجا نیاز به فرایند پس از فروش، برای پیگیری بسیار دقیق با مشتریان است.

نتیجه گیری

QA بر اجرای صحیح سیستم‌های مدیریتی نظارت می‌کند و باید گزارش دوره‌ای کامل از روند سیستم، به مدیران بدهد. همچنین تضمین کیفیت به بررسی محصول تولید شده می پردازد. برای این کار، سازمان باید فرایندها و معیارهایی را دنبال کنند که بصورت دوره ای بهبود یابد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف، شرکت‌ها و سازمان‌ها است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو همچنین نحوه‌ی اخذ گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!