خط مشی کیفیت چیست ؟ (همراه با نمونه ای از خط مشی یک شرکت)

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


اهمیت تعهد به کیفیت

شفاف بودن در مورد هدف، زمینه، جهت استراتژیک، سیاست‌ها و مقاصد، اولین گام به سمت اثربخشی و نتایج مثبت در سازمان است. درک و برنامه‌ریزی این موضوعات اساسی، پایه ی پیشرفت و موفقیت را تشکیل می‌دهد.

شرکت ها و سازمان هایی که برای اخذ گواهینامه ایزو اقدام می کنند نظیر گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ حتما باید خط مشی کیفیت خود را ترسیم کنند. برای اخذ ایزو در یک سازمان خط مشی کیفیت یا همان سیاست کیفیت توسط عالی ترین مقام مدیریتی سازمان تدوین و در اختیار همه ذینفعان قرار می گیرد.

خط مشی کیفیت یکی از چندین موضوع برنامه ریزی  در سطح کلان یک سازمان است:

 • هدف: دلیل اصلی وجود یک سازمان
 • زمینه: مسائل داخلی و خارجی که بر شرکت تاثیر می گذارند و طرفین درگیر آن هستند
 • جهت استراتژیک: مسیر دلخواه پیشرفت برای سازمان به طور کلی
 • خطی مشی کیفیت: بیانیه کلی تعهد سازمان نسبت به کیفیت
 • اهداف کیفیت: نتیجه مطلوب، قابل اندازه گیری در رابطه با کیفیت

تعریف سیاست کیفیت

خط مشی کیفیت بیانیه‌ای است که توسط مدیریت ارشد اتخاذ می‌شود که تعهد خود را برای رسیدن به کیفیت به عنوان نتیجه عملیات سازمان بیان می‌کند. سیاست کیفیت چیزی بیش از یک شعار است و خروجی آن بررسی دقیق اهداف سازمان، زمینه، جهت استراتژیک و اهداف کیفی است.

با توسعه، برقراری ارتباط و حفظ یک خط مشی کیفی مستند، سازمان مسئول پاسخگویی به دستیابی به انتظارات مندرج در سیاست سازمان است.

بررسی خط مشی کیفیت توسط ممیزان

ممیزان ثالث (خارج از سازمان) به دنبال شواهدی عینی هستند مبنی بر این که این سیاست به طور موثر در سراسر سازمان ابلاغ و اجرا می‌شود. معمولا ممیزان از چندین کارمند برای توصیف خط مشی کیفیت سازمان استفاده می کنند. هر کارمند باید بتواند:

بیشتر بخوانید:  ISO/PAS 5643 - جهانگردی و خدمات مرتبط - اقدام برای کاهش شیوع کووید 19 در صنعت گردشگری

۱) درک درستی از خط مشی نشان دهد
۲) توضیح دهد چگونه آن را در فعالیت های روزمره خود اعمال می کند.

بنابراین، هر برنامه آماده‌سازی برای ممیزی گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باید شامل خط مشی کیفیت و نحوه استفاده از آن برای کار هر کارمند باشد.

الزامات خط مشی کیفیت

مدیریت ارشد باید یک سیاست کیفیت ایجاد، پیاده سازی و مستند سازی کند که :

 • برای هدف و چارچوب سازمان مناسب باشد
 • از مسیر و حرکت استراتژیک شرکت پشتیبانی کند
 • پایه ای برای ایجاد اهداف کیفیت باشد
 • شامل تعهد به انجام تمام الزامات قابل اجرا باشد
 • شامل تعهد به بهبود مستمر سیستم مدیریت کیفیت باشد
 • مستند و در دسترس همه گروههای مورد ذینفع باشد
 • قابل درک و کاربرد توسط کارکنان باشد

این نیازمندی‌ها مشخص می‌کنند که تیم مدیریت ارشد شرکت است که باید خط مشی کیفیت خود را تعیین کند. آن‌ها دانش موضوعاتی را دارند که باید در طول توسعه خط مشی در نظر گرفته شوند. بیایید به یک مثال نگاه کنیم:

مثال برای خط مشی کیفیت

برخی اطلاعات اولیه درباره محصولات شرکت X را بررسی کنید و سپس ببینید که چگونه خط مشی کیفیت می تواند هدف، زمینه و مسیر استراتژیک سازمان را منعکس ‌کند.

هدف: تولید دقیق محصولات
زمینه: نیروی کار کوچک، رقبای جدیدی که وارد بازار می شوند.
جهت استراتژیک: حفظ و توسعه سهم بازار و ارائه محصولات جدید و نوآورانه.

سیاست کیفیت محصولات شرکت X

 • شرکت x متعهد به تولید محصولات با کیفیت بالا می نماید.
 • کیفیت بالای مشتریان فعلی و رو به رشد ما به صورت دقیق و به موقع پایه گذاری شده است.
 • ما تمام نیازهای مشتری ها و الزامات استاندارد ایزو را برآورده می کنیم و به طور مداوم فرایندهایمان را بهبود می دهیم تا منجر به افزایش رضایت مشتری و وفاداری شود.

از طریق  سیاست کیفیت، می توان اهداف کیفیت را تعیین کرد. نکته مهم در سیاست کیفیت این است که باید صرفا برای شرکت شما طراحی شده باشد و باید پایه ای برای اهداف کیفیت شما باشد.

بیشتر بخوانید:  ایزو 15408 ویژه فناوری اطلاعات

نمونه یک خط مشی کیفیت برای سیستم یکپارچه IMS ( ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ )

برای شما یک نمونه از خط مشی کیفیت برای سیستم مدیریت یکپارچه IMS که شامل سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ و گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ می باشد را ذکر می کنیم که باید توسط مدیر ارشد مجموعه امضا و ابلاغ گردد. . به نحوی در دسترس دید همه کارمندان و ذی نفعان سازمان قرار گیرد.


خطی مشی کیفیت :

” در راستای بهبود کیفیت بر اساس دانش فنی پرسنل، بکارگیری ماشین آلات مدرن، اشاعه و ترویج کار گروهی و حفظ صیانت ازنیروی انسانی وتوجه به طرفهای ذینفع و برقراری توسعه پایدار از الگوی نظام مدیریت یکپارچه بر پایه الزامات استاندارد ISO 9001:2015 ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 ، استانداردهای ملی و محلی و سایر الزامات مشتریان و طرفهای ذینفع برای نیل به اهداف زیر بهره می گیرد.

در این راستا اهداف ذیل مد نظر قرار گرفته است:

 • منظور افزایش رضایت مشتریان و مصرف کنندگان با توجه به کیفیت در جهت تضمین بقای شرکت.
 • کاهش هزینه ها از طریق افزایش راندمان ، افزایش ظرفیت واحدها،استفاده بهینه از امکانات موجود و اختصاص منابع مورد نیاز جهت تحقق اهداف کیفی.
 • ارتقاء سطح کیفی و کمی محصولات.
 • کاهش آلاینده هاوانواع آلودگی هاوپیشگیری ازآنها.
 • کاهش حوادث ورویدادهاوارتقای وضعیت ایمنی بهداشتی پرسنل.

 

این خط مشی بیانگر تعهد ویژه مدیریت شرکت نسبت به مقوله کیفیت وایمنی بهداشت ومحیط زیست بوده و مسئولیت پیاده سازی، اجرا و نگهداری سیستم مورد نظر با نماینده مدیریت شرکت می باشد. بدینوسیله کلیه پرسنل شرکت ملزم    می باشند تا با تعهد، مسئولیت پذیری و همکاری تام با نماینده مدیریت نسبت به ایجاد زمینه های اجراء،  استقرار، توسعه و افزایش اثر بخشی سیستم مورد نظر و دستیابی به اهداف فوق الذکر در راستای بهبود مستمر کوشیده و از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند. همچنین نماینده مدیریت متعهد به اطلاع رسانی به ذینفعان شرکت می باشند.”

بیشتر بخوانید:  10 مورد عدم انطباق زیست محیطی که توسط ایزو 14001 مشخص شده است

بازبینی سیاست کیفیت

زمانی که سیاست کیفیت شما ایجاد شد و به عنوان یک سند کنترل‌شده منتشر شد، به عنوان بخشی از سیستم مدیریت کیفیت، باید به طور منظم به منظور مناسب بودن آن، مورد بازبینی قرار گیرد. این بررسی ها معمولا در طول جلسات بازبینی مدیریت رخ می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که هنوز به هدف فعلی سازمان، زمینه و مسیر استراتژیک مربوط است. اگر تغییر قابل‌توجهی در این ها وجود داشته باشد، احتمالا خط مشی کیفیت (و اهداف کیفی) نیز باید تغییر کند.
یک خط مشی با کیفیت خوب، متفکرانه و مدیریت‌شده، یکی از ارکان سازنده یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد است. این کار باید هدف و نیت سازمان شما و یک نیروی محرک برای تعیین اهداف با کیفیت تان باشد.

برای اخذ گواهینامه ایزو چگونه اقدام کنیم؟

ایزوسیستم به عنوان رتبه یک شرکت های مشاور مدیریت و واحد برتر فنی مهندسی در کل کشور به انتخاب سازمان صنعت، معدن و تجارت آماده صدور گواهینامه ایزو ویژه شرکت ها، سازمان ها . اصناف می باشد. برای دریافت گواهینامه ایزو معتبر تنها کافی است درخواست خود را از طریق فرم درخواست گواهینامه ایزو ، ثبت نمایید یا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!