FSSC 22000 (گواهینامه سیستم ایمنی مواد غذایی)

همین حالا می توانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی FSSC 22000 اقدام کنید.

اخذ ایزو

مزایای دریافت گواهینامه FSSC 22000

 • اطمینان از سلامت محصولات غذایی

 • جهانی شدن و مزیت رقابتی جهت صادرات
 • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر

 • ایجاد احساس اطمینان خاطر در مشتریان
 • فروش بیشتر به دلیل تقویت برند
 • ایجاد و مدیریت یک سیستم ایمنی غذایی پویا

کشورهای صادر کننده گواهینامه

آشنایی با استاندارد بین المللی FSSC 22000

FSSC 22000 چیست؟

گواهینامه سیستم ایمنی غذا ۲۲۰۰۰ (FSSC 22000) یک سیستم صدور گواهینامه معتبر بین المللی برای صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی در بخش تولید مواد غذایی و نوشیدنی است. FSSC 22000 با استفاده از استانداردهای موجود نظیر ISO 22000، ISO 22003 و مشخصات فنی برای برنامه های پیش نیازهای (PRP) توسعه یافته است.

FSSC 22000 یک سیستم صدور گواهینامه برای تولید کنندگان مواد غذایی است و متعلق به بنیاد گواهینامه ایمنی مواد غذایی است.

FSSC 22000 گام منطقی بعدی برای تولید کنندگان گواهی ISO 22000 است که مایل به ارتقاء گواهینامه خود به استاندارد شناخته شده GFSI هستند.

به عبارت دیگر شرکت ها و سازمان هایی که موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ شده اند می توانند برای ارتقاء سازمان خود گواهینامه FSSC 22000 دریافت نمایند.

صدور گواهینامه FSSC 22000 الزامات سازمان را برای توسعه، پیاده سازی و اداره یک سیستم مدیریت ایمنی غذایی شناخته شده GFSI تعیین می کند. گواهی FSSC 22000 ثابت می کند که سیستم های ایمنی مواد غذایی این سازمان ها به طور کامل با تمام نیازمندی های FSSC 22000 سازگار هستند.

FSSC 22000 در پاسخ به تقاضاهای مشتریان برای یک ایجاد یک استاندارد قابل تشخیص که در آن یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی می تواند ممیزی شود و سپس گواهینامه دریافت کند، توسعه داده شده است.

دامنه کاربرد FSSC 22000 برای چه نوع محصولاتی است؟

FSSC 22000 در زنجیره مواد غذایی محصولات زیر کاربرد دارد :

 • محصولات حیوانی خوراکی فاسدشدنی (یعنی گوشت، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی و ماهی)
 • محصولات گیاهی فاسدشدنی (به عنوان مثال میوه های تازه و آب میوه، میوه های کنسرو شده، سبزیجات تازه، سبزیجات ذخیره شده)
 • محصولات با عمر طولانی مدت در دمای محیط (به عنوان مثال محصولات کنسرو شده، بیسکویت، تنقلات، روغن، آب آشامیدنی، نوشیدنی ها، ماکارونی، آرد، شکر، نمک)
 • بیوشیمی (به عنوان مثال ویتامین ها، مواد افزودنی و بیولوژیک)، اما به غیر از کمک های فنی و تکنولوژیکی

این سیستم برای تمام سازمان های زنجیره غذایی، صرف نظر از اندازه و پیچیدگی، سودآوری یا نه، عمومی یا خصوصی کاربرد دارد.


چرا لازم است تا FSSC 22000 را دریافت کنیم ؟

سیستم FSSC 22000 به منظور ارائه به شرکت های صنایع غذایی با گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی مبتنی بر ISO که توسط سازمان ابتکار ایمنی جهانی غذا (GFSI) به رسمیت شناخته شده بود، طراحی شده است. اعتباردهی توسط GFSI باعث تشخیص و پذیرش در سراسر جهان توسط تولید کنندگان و خرده فروشان مواد غذایی می شود. FSSC 22000 شرایطی را برای فرآیندهای یکپارچه تعریف می کند که با هم کار می کنند تا مخاطرات ایمنی مواد غذایی را کنترل و به حداقل برسانند. FSSC 22000 یک طرح صدور گواهینامه سریع و موثر است.

گواهینامه سیستم ایمنی غذایی ۲۲۰۰۰ FSSC یک چارچوب برای مدیریت موثر مسئولیت های ایمنی مواد غذایی سازمان شما فراهم می کند. FSSC 22000 به طور کامل توسط سازمان ابتکار ایمنی جهانی غذا (GFSI) شناخته شده است و بر اساس استانداردهای ایزو نظیر ۲۲۰۰۰ است. این نشان می دهد که شرکت شما دارای یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی قوی است که مطابق با الزامات مشتریان و مصرف کنندگان شما می باشد.

در حال حاضر، بیش از ۱۸ هزار سازمان از حدود ۱۴۰ کشور جهان گواهی FSSC 22000 را دریافت کرده اند.

از کجا گواهینامه FSSC 22000 را دریافت کنیم؟

گواهینامه های FSSC 22000 به دو صورت قابل دریافت هستند. روش اول اینکه از شرکت هایی دریافت شود که در خود سایت FSSC 22000 به عنوان مرجع صدور معرفی شده اند که بیشتر آن ها در ایران کار نمی کنند که می تواند به دلیل بازار محدود یا تحریم ها مالی و بانکی باشد. همچنین ممیز FSSC 22000 عموما از خارج از کشور بوده که هزینه ها را به شدت برای مشتری افزایش می دهد. روش دوم اینکه از مراجع صدور معتبری اقدام شود که بر اساس الزامات FSSC 22000 اقدام به ممیزی و صدور می کنند و هزینه های به مراتب پایین تر دارند.

ایزوسیستم آماده است تا گواهینامه FSSC 22000 شرکت های داخل و خارج ایران را ممیزی و صدور گواهینامه نماید. جهت دریافت گواهینامه FSSC 22000 می توانید درخواست خود را در فرم درخواست گواهینامه ثبت نمایید.

همچنین به شرکت هایی که در صنعت غذا نقش دارند توصیه می گردد تا استانداردهایی نظیر گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ، گواهینامه HACCP ، گواهینامه GMP و گواهینامه حلال را دریافت نمایند.

مزایای FSSC 22000

گواهینامه FSSC 22000 نشان‌دهنده تعهد به ایمنی مواد غذایی است که مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد و بر بخش‌های مختلف سازمان شما تأثیر می‌گذارد. این مزایا را به چند دسته تقسیم می‎کنیم:

مزایای اجرایی

 • یک روش سیستماتیک برای شناسایی و مدیریت موثر خطرات ایمنی مواد غذایی ارائه می‌دهد.
 • مدل گواهینامه مبتنی بر ISO را می‌توان در کل زنجیره تامین مواد غذایی استفاده کرد.
 • سازمان را جها پیاده‌سازی الزامات و مستندات سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی منعطف می‌کند.

مزایای عملیاتی

 • ارزیابی و مدیریت داخلی را تسهیل می‌کند.
 • بررسی و بهبود مستمر سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شما را ترویج می‌کند.

مزایای سازمانی

 • مشتریان را بابت تعهد شما به ایمنی مواد غذایی مطمئن می‌کند.
 • مشارکت و آگاهی کارکنان در رابطه با خطرات و ایمنی مواد غذایی را بهبود می‌بخشد.
 • سیستم را نسبت به بهبود مستمر سیستم ایمنی مواد غذایی و عملکرد آن متعهد می‌کند.

اصول اجرایی FSSC 22000

برای بهره‌مندی کامل از مزایای FSSC 22000 لازم است تا برخی مراحل را طی کنید:

مدیریت ریسک را اجرایی کنید

قبل از هر چیز، ساختن سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را با ایجاد محیطی که قادر به تولید محصول ایمن و سیستم مدیریتی برای نظارت، اعتبارسنجی و بهبود مستمر سیستم باشد، فراهم کنید.

مشتریان فعلی را حفظ کنید

مجموعه‌هایی که گواهینامه استانداردها را اخذ می‌کنند احتیاج به تمدید آن دارند. کسب رضایت مشتری می‌تواند به شما کمک کند رقابتی بمانید و واجد شرایط کار با مشتریان فعلی خود باشید. مشتریان شما می‌توانند

دسترسی به بازار خود را افزایش دهید

خرده فروشان بزرگ و تولیدکنندگان یا پردازنده های چند ملیتی نیز خواستار صدور گواهینامه از تامین کنندگان خود هستند. گواهی FSSC 22000 به این معنی است که شما واجد شرایط تامین این سازمان ها یا تامین کنندگان آنها هستید و بازار بزرگی را برای محصولات خود باز می کنید.

برای مقررات جدید آماده شوید

کشورهای سراسر جهان در حال ایجاد تغییراتی در مقررات ایمنی مواد غذایی هستند، از جمله ایالات متحده و قانون نوسازی ایمنی غذا (FSMA). جدیدترین نسخه، ۵.۱، سازمان شما را برای برآورده کردن بسیاری از یا اکثر الزامات FSMA آماده می کند.

FSSC 22000 برای چه نوع سازمانی است؟

FSSC 22000 را می‌توان برای سازمان‌هایی با هر اندازه یا پیچیدگی در زنجیره تامین غذایی اعمال کرد. این سیستم در صنایع تولیدی انواع مواد غذایی و نوشیدنی، مواد تشکیل‌دهنده یا افزودنی، خوراک حیوانات خانگی، بسته‌بندی و … استفاده می‌شود.

FSSC همچنین دامنه استاندارد خود را گسترش داده است تا حمل‌ونقل، ذخیره‌سازی، عملیات خرده‌فروشی و موسسات پذیرایی را پوشش دهد.

مقالات مرتبط

برای آشنایی بیشتر با گواهینامه FSSC 22000 توصیه می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

FSSC 22000 چیست؟ درباره FSSC 22000 بیشتر بدانید

تفاوت بین گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ و FSSC 22000


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!

سفارش فوری ایزو