برنامه‌ریزی کارآمد و تاثیرگذار در استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵

برنامه ریزی مفید در گواهینامه ایزو 9001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


در دوره‌ای از سال شرکت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند به راحتی اهداف شرکت خود و سیستم مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱) را تحقق بخشند.

الزامات بند ۶ قطعاً یکی از مهمترین بخش‌های استاندارد ایزو ۹۰۰۱ است و شرکت شما را راهنمایی می‌کند. بنابراین ما نکاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا هنگام تنظیم برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید.

افراد را برای شرکت در برنامه ریزی دعوت کنید

این ایده‌پردازی معروف است که هرچه افراد بیشتری را در یک مکان جمع کردید، ایده‌ها و دیدگاه‌های مختلفی وجود خواهد داشت که می‌توانند ارائه دهند و از این جهت به نتیجه‌ی بهتری خواهید رسید.

افزون‌بر‌این، همان‌طور که نام استاندارد به ما یادآوری می‌کند، ایزو ۹۰۰۱ یک سیستم مدیریت کیفیت است، زیرا چندین قسمت یکپارچه برای مدیریت کیفیت وجود دارد. ممکن است تفکر شما در یک بخشی خوب عمل نکند و در نتیجه به بن‌بست بخورید؛ پس بهتر است تا افراد بیشتری در یک بحث حضور داشته باشند.

تغییرات فرآیند را بسنجید

بند ۶.۲.۱ ایزو ۹۰۰۱ به هدف‌گذاری اختصاص دارد و مشخص کرده است که این اهداف باید:

الف) با سیاست کیفیت سازگار باشد. ب) قابل سنجش باشد. ج) الزامات قابل اجرا درنظر گرفته شود. د) مربوط به انطباق محصولات و خدمات و افزایش رضایت مشتری باشد. ه) نظارت شود و) ابلاغ شود ز) به صورت مناسب به‌روز شود.

همه‌ی این موارد مهم است؛ اما برای رسیدن به این اهداف باید تغییرات روند خود را بسنجید. ایزو ۹۰۰۱ حتی سعی می کند تا تغییرات را در الزام ۶.۳ مورد توجه قرار دهد.

بسیاری از شرکت‌ها معمولا اهداف و برنامه‌هایی را برای دستیابی به الزامات فوق مشخص می‌کنند؛ اما وقتی نتایج مطابقت با نقش نداشته باشد، ناامید خواهید شد. چیزی که می تواند شما را مطمئن کند و به شما امید بدهد، سنجش تغییرات فرآیند شما است تا براساس تاریخچه‌ی خود بدانید که چند قدم برداشتید و از میان این قدم‌ها چه میزان از آن دارای نقص است که می‌توان آن را تصحیح کرد.

تجزیه و تحلیل را به ‌خوبی انجام دهید

بدیهی است رویدادهایی در گذر زمان رخ می‌دهد که شما نمی توانید آن را پیش بینی کنید؛ اما ممکن است موارد دیگری نیز باشد که تأثیر زیادی بر کسب‌وکار شما دارند و شما باید سناریوها را پیش بینی کنید: مانند استخدام در آینده، جابجایی یا ایجاد دفتر جدید و افزایش امکانات.

این قسمت از برنامه‌ریزی ارتباط زیادی با مدیریت ریسک دارد؛ بنابراین شما می توانید نحوه‌‌ی کاهش تأثیرات ریسک را برای شرکت خود پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کنید.

افزون‌بر‌این، وقتی برنامه‌ریزی خود را انجام می‌دهید، عواملی را که می‌توانند تحت تأثیر قرار بگیرند و چگونگی کنترل آن‌ها را مطالعه کنید.

امیدواریم این نکات به شما کمک کرده باشد و با انتظارات بسیار بهتر و اهداف مشخص، قوی‌تر از قبل به کسب‌و‌کار خود ادامه دهید.

اخذ ایزو در محیطی امن

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کنند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!