گواهینامه ایزو ۵۶۰۰۲:۲۰۱۹ (سیستم مدیریت نوآوری) چیست؟

ایزو 56002

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ایزو ۵۶۰۰۲:۲۰۱۹ چیست؟

ایزو ۵۶۰۰۲:۲۰۱۹ یک چارچوب راهنمایی برای سیستم مدیریت نوآوری است. ایزو ۵۶۰۰۲ یک رویکرد سیستمی برای ادغام نوآوری در سازمان شما فراهم می‌کند. چارچوب راهنما به سازمان‌ها، صرف‌نظر از نوع و اندازه، برای پی‌گیری و ایجاد فرصت‌هایی برای توسعه راه‌حل‌های جدید، سیستم‌ها، محصولات و خدمات کمک می‌کند.

بر اساس هشت اصل مدیریت نوآوری، استاندارد ISO 56002: 2019 نحوه عملکرد سازمان را برای نوآوری موثرتر و کارآمدتر تعریف می کند:

 • شکوفایی ارزش
 • رهبری
 • جهت استراتژیک
 • فرهنگ
 • شناسایی نکات
 • مدیریت عدم قطعیت
 • سازگاری
 • رویکرد سیستماتیک

استاندارد ایزو ۵۶۰۰۲:۲۰۱۹ شامل چه مواردی است؟

استاندارد ایزو ۵۶۰۰۲، به عنوان یک راهنما و ارائه دهنده ساختار برای اطمینان از پیشرفت مستمر سیستم های مدیریت نوآوری و تعیین یک زبان و استاندارد مشترک به کار می رود. کلیه عناصر مورد نیاز برای استقرار، مدیریت و بهبود یک سیستم مدیریتی برای نوآوری و اجرای استاندارد ضروری است. این ها شامل مؤلفه های اصلی مانند زمینه داخلی و خارجی سازمان مربوطه، جنبه های فرهنگی و مشارکتی، نقش مدیریت، گردش کار، اهداف و خود فرآیند نوآوری است.

این استاندارد بر اساس استاندارد کلی برای سیستم های مدیریتی تنظیم شده است و می توان آن را به راحتی با سایر استانداردهای سیستم مدیریت، مانند مدیریت کیفیت (ISO 9001)، مدیریت محیط زیست (ISO 14001) یا مدیریت دارایی (ISO 55001) اخذ نمود.

ایزو ۵۶۰۰۲ برای چه مشاغلی مناسب است؟

ایزو ۵۶۰۰۲ به همه سازمان‌های تاسیس‌شده بدون توجه به صنعت و اندازه، همه انواع نوآوری (محصولات، خدمات، فرایندها، مدل‌ها و روش‌ها) و همچنین انواع رویکردهای نوآوری (نوآوری داخلی، فن‌آوری و فعالیت‌های نوآوری محور) می‌پردازد.

به ویژه، سازمان هایی که از طریق فعالیت های نوآوری در تلاش برای موفقیت پایدار هستند و می خواهند درک خود را از یک سیستم مدیریت جامع بهبود بخشند، تحت تأثیر قرار می گیرند. این استاندارد همچنین بر کاربران و مشتریانی که به دنبال اعتماد به نفس و امنیت در توانایی سازمان برای مربیان، مشاوران و حسابرسان برای مدیریت نوآوری و همچنین سیاستگذاران و برنامه های پشتیبانی آن ها برای جامعه و اقتصاد، متمرکز شده است.

مزایای اخذ ایزو ۵۶۰۰۲ چیست؟

چارچوب راهنمایی ایزو ۵۶۰۰۲:۲۰۱۹ به سازمان های شما کمک می کند تا توانایی مدیریت فعالیت های نوآوری، پاسخ به عدم اطمینان، بهبود رضایت مشتری، مشارکت و توانمند سازی افراد را افزایش دهید. همچنین باعث افزایش اعتبار و ارزش تجاری کسب و کار شما می شود.

ایزو ۵۶۰۰۲ واقعا چه معنایی دارد؟

ایزو ۵۶۰۰۲ می‌تواند به عنوان ابزاری برای تایید پروژه‌های نوآوری و به عنوان یک معیار برای اعتبار سنجی خدمات نوآوری به کار رود.

حرفه ای سازی و استاندارد سازی مدیریت نوآوری در آینده، به پیشرفت خود ادامه می دهد. علاوه بر ISO 56002، کار بر روی استانداردهای بیشتر مربوط به این موضوع در حال انجام است:

 • ایزو ۵۶۰۰۰: مدیریت نوآوری – اصول و واژگان
 • ایزو ۵۶۰۰۵: مدیریت نوآوری – ابزار و روشهای مدیریت مالکیت
 • ایزو ۵۶۰۰۶: مدیریت نوآوری – مدیریت هوش استراتژیک
 • ایزو ۵۶۰۰۷: مدیریت نوآوری – مدیریت ایده

اخذ ایزو در محیطی امن

برای رعایت کامل استاندارد ایزو ۵۶۰۰۲ و اجرای آن در شرکت خود، می توانید علی رغم منابع متعدد، با متخصصین مجرب ما مشورت کنید. ما از این استاندارد (ISO 56002) استقبال می کنیم و خوشحال می شویم که به سؤالات و پیشنهادات شما پاسخ دهیم!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!