استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو به معنی بررسی اصالت گواهینامه صادر شده است. کارفرمایان و مشتریان باید قبل از عقد قرارداد حتما نام مرجع صدور را در سایت نهادهای بالادستی چک کنند و به ادعای شرکت صادر کننده اکتفا نکنند. باتوجه‌به فراوانی مراجع صدور تشخیص اینکه کدام یک معتبر هستند و کدام غیرمعتبر می‌تواند دشوار باشد. فراموش نکنید که داشتن کد رجیستر آنلاین به‌هیچ‌عنوان ملاک اعتبار یک گواهینامه ایزو نیست؛ یک گواهینامه تنها زمانی اعتبار دارد که مرجع صادرکننده در وب‌سایت IAF یا ASCB قابل رصد باشد.

فهرست مطالب

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله «گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟» را مطالعه کنید!

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو برای همه سازمان‌ها صرف‌نظر از اندازه و حیطه فعالیت سودمند است. سازمان بین‌المللی استاندارد یک سازمان جهانی است که مسئول ایجاد استانداردهای مختلف مدیریت کیفیت جهانی است.

استانداردهای ISO تمام بخش‌های صنعتی و تجاری، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا فناوری، تولید، ایمنی و محیط‌زیست را پوشش می‌دهد و با ایجاد استانداردهای مشترک نقش مهمی در تسهیل تجارت جهانی دارد.


استعلام گواهینامه ایزو بهصورت آنلاین

ازآنجایی‌که ISO فقط استانداردهای بین‌المللی را تدوین می‌کند و خود مسئول صدور گواهینامه‌ها نیست، نهادهای خارجی برای انجام ممیزی و صدور گواهینامه برای سازمان‌ها وجود دارند. اعتبارسنجی به‌صورت مجازی در وب‌سایت نهاد بالادستی قابل انجام است و در صورت نیاز می‌توانید به‌صورت تلفنی نیز با آن‌ها در ارتباط باشید.

باتوجه‌به فراوانی این سازمان‌ها لازم است تا با روند استعلام گواهینامه ایزو آشنا باشیم تا در دام شرکت‌های فیک و تقلبی نیفتیم. لطفاً توجه داشته باشید که این فرایند جستجوی اعتبار می‌تواند به طور قابل‌توجهی بین گواهی‌کننده‌های مختلف، متفاوت باشد. در ادامه کلیتی از روند اعتبارسنجی را بررسی می‌کنیم:

 • ابتدا می‌توانید یک تصویر گواهینامه نمونه را از شرکت مربوطه درخواست کنید.
 • مشخصات مرجع صدور و مرجع اعتباردهی را از روی گواهینامه پیدا کنید.
 • به وب‌سایت نهاد بالادستی گواهینامه مراجعه کنید.
 • نام مرجع صدور موردنظر خود را جستجو کنید.
 • اگر مرجع صدور گواهینامه یک سازمان در لیست نهاد اعتباردهی نباشد، گواهینامه معتبر نیست.

بررسی اعتبار گواهینامه شرکت‌ها

پس از استعلام گواهینامه ایزو و اطمینان از معتبر بودن مرجع صدور، لازم است بررسی کنید شرکت‌هایی که گواهینامه ایزو معتبر را اخذ کردند آن را به‌روز نگه داشته و انطباق با الزامات را رعایت کرده‌اند:

 • تاریخ انقضای گواهینامه را چک کنید. اکثر گواهینامه‌های ISO به مدت سه سال معتبرند و پس از آن نیاز به تمدید دارند. اگر از تاریخ انقضا گذشته باشد، گواهینامه معتبر نیست.
 • باید بررسی کنید که گواهینامه سازمان به حالت تعلیق درنیامده یا لغو نشده باشد. اگر گواهینامه یک سازمان به حالت تعلیق درآمده باشد، به این معنی است که آن‌ها دیگر با استانداردهای ISO مطابقت ندارند.
 • در صورت حساس‌بودن زمینه فعالیت، باید مطمئن شوید که یک شخص ثالث معتبر، سازمان را اعتبارسنجی و انطباق با الزامات را تأیید کرده است.
 • در نهایت، می‌توانید برای تأیید گواهی با مرجع صدور تماس بگیرید. این در واقع بهترین راه برای بررسی معتبر بودن گواهینامه‌های ISO است. سازمان صدور گواهینامه می‌تواند شما را از اعتبار گواهی و وضعیت سازمان مطلع کند.

با انجام این مراحل، می‌توانید مطمئن شوید که گواهی ISO موردنظر معتبر است.


آشنایی با مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر  (CB)

گواهینامه ایزو معتبر توسط مراجع صدور گواهینامه CB (Certification Body) صادر می‌گردند. CBها شرکت‌های خصوصی صدور گواهینامه ایزو هستند که بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ مورد ممیزی مراجع اعتباردهی بالادستی (AB) قرار گرفته. این مراجع در نهایت برای صدور گواهینامه‌های ایزو تأیید صلاحیت شده‌اند.

آشنایی با مراجع اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو معتبر  (AB)

در هنگام استعلام گواهینامه ایزو بسیار مهم است که شرکت صادرکننده دارای پشتوانه باشد؛ منظور از پشتوانه یعنی آن مرجع صدور تنها وقتی اعتبار می‌یابد که مورد تأیید یک AB جهانی قرار بگیرد.

AB مخفف کلمه Accreditation Body به معنی مرجع اعتباردهی است. مراجع اعتباردهی (AB) به دودسته IAF و ASCB تقسیم می‌شوند.


سرویس اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه – اروپا  ASCB(E)

سرویس اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه یا همان ASCB(E) بزرگ‌ترین مرجع اعتباردهی خصوصی در سطح جهان است. ASCB(E) مخفف عبارت Accreditation Service For Certifying Body(Europe) به معنی سرویس اعتباردهی مراجع صدور (اروپا) است.

این AB خصوصی تاکنون بیش از ۲۳۰ شرکت صدور گواهینامه ایزو (CB) را تأیید صلاحیت نموده است و بیش از ۳۰۰۰۰ هزار شرکت و سازمان موفق به دریافت گواهینامه ایزو از مراجع صدور تحت اعتبار ASCB شده‌اند. این حجم از گستردگی و قدرت ASCB  وقتی بیشتر آشکار می‌شود که برخی از نهادهای دولتی اعتباردهی  حتی ۲۰ شرکت تحت اعتبار جهت صدور گواهینامه ندارند.

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB

جهت تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB اولین کاری که باید انجام شود بررسی اصالت شرکت CB است. یعنی در نخستین گام باید ببینیم آیا خود مرجع صدور مدعی، تحت اعتبار ASCB است؟ و در گام دوم با مراجعه به وب سایت رسمی CB کد استعلام را بررسی کنیم.

 • برای شروع وارد سایت رسمی ASCB به آدرس http://www.ascb.co.uk می‌شویم.
 • نام مرجع صدور مورد نظر (CB) را جستجو می‌کنیم.
 • بعد از بررسی دقیق‌تر هر آیتم برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر بر روی view profile که در انتهای هر سطر جدول قرار دارد می‌زنیم.
 • در سند رسمی ASCB برای CB مذکور، می‌توان اطلاعات کامل CB و اختیارات صدور گواهینامه را مشاهده کرد.
 • اطلاعات اعلام شده در سند ASCB را با اطلاعاتی که CB به ما اعلام کرده مقایسه می‌کنیم.
 • در صورتی که یکسان باشند گواهینامه‌های صادره معتبر است.

موسسه اعتباری ASCB


آشنایی با انجمن جهانی اعتباردهی  (IAF)

IAF  مخفف عبارت International Accreditation Forum به معنی انجمن جهانی اعتباردهی است. این انجمن وظیفه بررسی، ممیزی و تأیید صلاحیت مراجع اعتباردهی (AB) غیرخصوصی را بر عهده دارد.

به‌طورکلی وظیفه اصلی IAF، توسعه برنامه جهانی برای ارزیابی انطباق نهادهای صادرکننده گواهینامه استاندارد در سطح بین‌الملل است. این انجمن به طور گسترده تمامی شرکا و نمایندگان گروه‌های ذی‌نفع را گرد هم جمع می‌کند و به دنبال تسهیل تجارت بین‌المللی از طریق صدور گواهینامه ایزو معتبر است.

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF

جهت تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF ابتدا باید از صحت مرجع صدور مطمئن شویم. این انجمن وظیفه بررسی، ممیزی و تأیید صلاحیت مراجع اعتباردهی (AB) غیرخصوصی را بر عهده دارد.

 • برای بررسی اصالت گواهینامه های صادره تحت نظارت AB معتبر عضو IAF ابتدا وارد سایت رسمی IAF به آدرس : http://www.iaf.nu شوید.
 • کشور مورد نظر که CB مدعی فعالیت تحت نظارت آن است را انتخاب می کنیم.
 • CB موردنظر را در در بخش Body یا Certified Body وب سایت AB موردنظر جستجو کنیم.
 • اگر CB معتبر باشد در این لیست قابل مشاهده است.
 • حتما CB مذکور اجازه صدور گواهینامه مورد نظر شما رو داشته باشد که در غیر اینصورت Non-Accredit تلقی می گردد.
 • وب سایت رجیستر آنلاین گواهینامه، دقیقا همان آدرس وب سایت مندرج در وب سایت AB باشد.

نهاد اعتبارسنجی IAF


نحوه استعلام گواهینامه ایزو

سازمان بین‌المللی استاندارد یک سازمان مستقل است که استانداردها را منتشر می‌کند. این استانداردها به کسب‌وکارها در بهبود کیفیت، ایمنی و کارایی فرایندهای موردنیاز برای تولید محصولات و خدمات کمک می‌کند.

ISO مسئولیتی در قبال صدور گواهینامه‌های ISO برای سازمان‌ها نداشته و صرفاً در ارائه الزامات استانداردهای بین‌المللی نقش دارد. در نتیجه، به استعلام گواهینامه ایزو نیاز داریم و کسب‌وکارها باید به دنبال مراجع صدور گواهی باشند که توسط انجمن‌های بین‌المللی اعتباربخشی معتبر هستند.

چگونگی بررسی اعتبار گواهینامه ایزو ارزان

ایزو ارزان از مواردی است که توجه اکثر سازمان‌ها را به خود جلب می‌کند. بااین‌حال مانند هر چیز دیگری، ارزان‌بودن نامتعارف استانداردها نیز به‌احتمال زیاد به معنای کیفیت پایین آن‌ها است. همان‌طور که بنجامین فرانکلین گفته: «تلخی کیفیت ضعیف مدت‌ها پس از فراموش‌شدن شیرینی قیمت پایین باقی می‌ماند.»

هر سازمانی که می‌خواهد گواهینامه ایزو را دریافت کند، باید تمام الزامات مشخص شده در استاندارد خاص را برآورده کند. این امر مستلزم آن است که برای پیاده‌سازی استانداردها از متخصصان و مشاوران ایزو کمک بگیریم.


مراحل تأیید اعتبار و استعلام گواهینامه ایزو

شرکت‌های زیادی گواهینامه جعلی و نامعتبر صادر می‌کنند؛ به همین دلیل هنگامی که می‌خواهید گواهینامه ISO تأمین‌کننده خود را تأیید کنید، می‌توانید این کار را با پیروی از رویه زیر انجام دهید.

یک کپی از گواهینامه دریافت کنید

جهت استعلام گواهینامه ایزو یک کپی از گواهی اخذ شده توسط تأمین‌کننده را دریافت کنید. مجموعه‌ای که می‌خواهید با آن همکاری داشته باشید می‌تواند تصویر گواهینامه‌های خود را برای شما ایمیل کند تا با اطلاعات درج شده روی گواهی بتوانید صحت آن را بررسی کنید.

نهاد اعتبارسنجی و مرجع صدور گواهینامه را بررسی کنید

پس از دریافت گواهینامه ایزو از تأمین‌کننده، به دنبال نماد مرجع اعتبارسنجی و نهاد گواهی‌کننده آن باشید. اگر آن گواهی توسط IAF معتبر است، از پورتال IASF بازدید کنید. پلت فرم IAF یک ثبت آنلاین است که در آن مشاغل می‌توانند اعتبار گواهینامه‌های ISO را بررسی کنند. برای انجام این کار، سازمان باید نام تجاری تأمین‌کننده را بداند. پس از آن، متخصصان معتبر می‌توانند نام کسب‌وکار را وارد کرده و گواهی ISO خود را در IAF جستجو کنند.

به نهادهای اعتباربخشی محلی یا ملی مراجعه کنید

پورتال IAF فقط به تعداد محدودی جستجو حتی برای یک کاربر ثبت‌نام‌شده اجازه می‌دهد. برای تأیید اعتبار گواهینامه‌های ISO به نهادهای اعتباربخشی محلی یا ملی نیز می‌توانید مراجعه کنید. همچنین با جستجوی نام سازمان و کشور در پلتفرم ثبت منطقه‌ای، لیستی از گواهینامه‌های ISO که توسط سازمان به‌دست‌آمده نمایش داده می‌شود.

تاریخ اعتبار گواهینامه‌ها را بررسی کنید

اعتبار گواهی را می‌توان با مشاهده وضعیت گواهی تأیید کرد. اگر وضعیت فعال باشد، گواهی معتبر در نظر گرفته می‌شود. اگر وضعیت غیرفعال را نشان دهد، گواهی به‌دست‌آمده توسط تأمین‌کننده نامعتبر است. این به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا مایل به معامله با چنین تأمین‌کنندگانی هستند یا خیر.

به‌صورت مستقیم از سازمان صدور گواهینامه استعلام بگیرید

یک راه دیگر برای استعلام گواهینامه ایزو، این است که از سازمان صدور گواهینامه معتبر یا وب‌سایت آن‌ها بازدید کنید. نهادهای صدور گواهینامه توسط مرجع اعتبارسنجی معتبر هستند. این آخرین روش برای تأیید گواهی ISO است. اگر گواهی از طریق این روش معتبر نباشد، می‌توان نتیجه گرفت که گواهی جعلی بوده است.


چرا به استعلام گواهینامه ایزو نیاز داریم؟

متخصصان گواهی ISO ملزم به انجام اقدامات لازم برای بررسی اعتبار گواهی هستند؛ زیرا ممکن است با گواهینامه‌های فیک مواجه شوند. حتی اگر گواهینامه‌ از مرجع معتبری نیز اخذ شده باشد باز هم در موارد خاص، می‌توان گواهی به‌دست‌آمده را نامعتبر نامید. به‌عنوان‌مثال ممیزی‌های لازم برای استاندارد خاص توسط سازمان انجام نشده باشد. یا اعتبار ۳ساله گواهی تمام شده باشد.

توجه به این نکته ضروری است که یک سازمان ممکن است تنها برای بخشی از عملیات خود در یک مکان خاص گواهینامه ISO را دریافت کند. متخصصان باید بررسی کنند که آیا کل محدوده عملیات انجام شده در مکان‌های مختلف دارای گواهی است یا خیر و اعتبار گواهینامه را بر اساس نیازهای کسب‌وکار تأیید کنند.

آیا واقعاً گواهینامه‌های ایزو جعلی وجود دارد؟

گزارش اخیر در مورد گواهینامه ایزو جعلی نشان داد که چین در صدور گواهینامه‌های جعلی در جهان پیشتاز است. این گزارش با عنوان «جعل ISO 9001 در چین» یک مطالعه اکتشافی است و درنهایت به این نتیجه رسید که چهار نوع گواهینامه جعلی به شرح زیر وجود دارد:

 • گواهینامه‌های ایزو تقلبی: جایی که سازمان از فتوشاپ یا سایر نرم‌افزارهای ویرایش تصویر برای ایجاد یک گواهی کاملاً جعلی استفاده می‌کند.
 • گواهینامه‌های ایزو غیرمعتبر: جایی که یک شخص ثالث غیرمعتبر یک ممیزی را کامل می‌کند و گواهی صادر می‌کند.
 • گواهینامه‌های ایزو کار شده: جایی که یک شرکت از سیستم مدیریت سازمان دیگری برای کسب گواهی استفاده کرده است.
 • ایزو اخذ شده بدون پیاده‌سازی: جایی که سازمانی یک سیستم استاندارد را توسعه داده؛ اما پیاده‌سازی نکرده است؛ بنابراین هیچ تأثیری بر عملیات تجاری ندارد.

چگونه می‌توان بررسی کرد که آیا گواهی ISO شما قانونی است یا خیر؟

درگذشته، برای اینکه ببینید آیا گواهی ISO مشروع است یا خیر، باید سازمان اعتباربخشی یا نهاد ثبت گواهینامه را بررسی کنید. این اغلب غیرممکن بود؛ زیرا نهادهای تأیید صلاحیت و نهادهای صدور گواهینامه همیشه یک ثبت را منتشر نمی‌کردند.  به‌منظور تلاش برای جلوگیری از تکثیر گواهی‌های جعلی، انجمن اعتبارسنجی بین‌المللی (IAF) اکنون یک پایگاه‌داده جهانی برای گواهینامه‌های سیستم مدیریت معتبر به نام جستجوی CERT منتشر کرده است.


جمع‌بندی

استعلام گواهینامه ایزو به معنای بررسی و تأیید صحت گواهینامه است. در صورتی که یک سازمان گواهینامه‌ای را صادر کرده باشد و شما بخواهید از صحت آن مطمئن شوید، می‌توانید با ارائه شماره و جزئیات گواهینامه به سازمانی که گواهینامه را صادر کرده، اعتبارش را بررسی کنید.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که استعلام گواهینامه معمولاً به منظور تأیید صحت و بررسی اینکه آیا آن گواهینامه واقعا معتبر است یا خیر صورت می‌گیرد. این اطلاعات می‌تواند از طریق سازمان‌های معتبری که مسئولیت صدور گواهینامه‌های استاندارد را دارند، دریافت شود. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

استعلام گواهینامه ایزو چیست؟

از طریق استعلام، شما می‌توانید از صحت و اعتبار یک گواهینامه ایزو مطمئن شوید و بررسی کنید که آیا سازمان موردنظر واقعاً گواهینامه را دریافت کرده است یا خیر.

نحوه استعلام صحت گواهینامه چگونه است؟

برای استعلام ایزو، شما باید با سازمانی که گواهینامه را صادر کرده است تماس بگیرید یا از طریق وب‌سایت مجموعه اقدام کنید. این سازمان می‌تواند یک سازمان تأیید اعتبار گواهینامه یا خود سازمانی که گواهینامه را صادر کرده است باشد. با ارائه شماره و جزئیات گواهینامه، سازمان مربوطه می‌تواند صحت و اعتبار آن را تأیید کند.

سایت استعلام گواهینامه بین‌المللی ایزو چیست؟

شرکت صادرکننده گواهینامه ایزو باید دارای پشتوانه باشد؛ منظور از پشتوانه یعنی آن مرجع صدور تنها وقتی اعتبار می‌یابد که مورد تأیید یک AB جهانی قرار بگیرد. جهت استعلام اعتبار مرجع صدور نیز می‌توانید به وب‌سایت AB مربوطه مراجعه کنید.

مراحل استعلام گواهینامه ایزو چیست؟

مراحل استعلام گواهینامه ایزو عبارتند از:

 1. ارائه شماره گواهینامه
 2. تأیید صحت گواهینامه
 3. بررسی و اعتبارسنجی اطلاعات
 4. ارائه اطلاعات مربوط به گواهینامه
 5. دریافت تأییدیه استعلام گواهینامه

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع استانداردهای ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!