استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو به معنی بررسی اصالت گواهینامه صادر شده است. کارفرمایان و مشتریان باید قبل از عقد قرارداد حتما نام مرجع صدور را در سایت نهادهای بالادستی چک کنند و به ادعای شرکت صادر کننده اکتفا نکنند. باتوجه‌به فراوانی مراجع صدور تشخیص اینکه کدام یک معتبر هستند و کدام غیرمعتبر می‌تواند دشوار باشد.

فراموش نکنید که داشتن کد رجیستر آنلاین به‌هیچ‌عنوان ملاک اعتبار یک گواهینامه ایزو نیست؛ یک گواهینامه تنها زمانی اعتبار دارد که مرجع صادرکننده در وب‌سایت IAF یا ASCB قابل رصد باشد.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله «گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟» را مطالعه کنید!

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو برای همه سازمان‌ها صرف‌نظر از اندازه و حیطه فعالیت سودمند است. سازمان بین‌المللی استاندارد یک سازمان جهانی است که مسئول ایجاد استانداردهای مختلف مدیریت کیفیت جهانی است.

استانداردهای ISO تمام بخش‌های صنعتی و تجاری، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا فناوری، تولید، ایمنی و محیط‌زیست را پوشش می‌دهد و با ایجاد استانداردهای مشترک نقش مهمی در تسهیل تجارت جهانی دارد.


استعلام گواهینامه ایزو بهصورت آنلاین

ازآنجایی‌که ISO فقط استانداردهای بین‌المللی را تدوین می‌کند و خود مسئول صدور گواهینامه‌ها نیست، نهادهای خارجی برای انجام ممیزی و صدور گواهینامه برای سازمان‌ها وجود دارند.

اعتبارسنجی به‌صورت مجازی در وب‌سایت نهاد بالادستی قابل انجام است و در صورت نیاز می‌توانید به‌صورت تلفنی نیز با آن‌ها در ارتباط باشید.

باتوجه‌به فراوانی این سازمان‌ها لازم است تا با روند استعلام گواهینامه ایزو آشنا باشیم تا در دام شرکت‌های فیک و تقلبی نیفتیم. لطفاً توجه داشته باشید که این فرایند جستجوی اعتبار می‌تواند به طور قابل‌توجهی بین گواهی‌کننده‌های مختلف، متفاوت باشد. در ادامه کلیتی از روند اعتبارسنجی را بررسی می‌کنیم:

  • ابتدا می‌توانید یک تصویر گواهینامه نمونه را از شرکت مربوطه درخواست کنید.
  • مشخصات مرجع صدور و مرجع اعتباردهی را از روی گواهینامه پیدا کنید.
  • به وب‌سایت نهاد بالادستی گواهینامه مراجعه کنید.
  • نام مرجع صدور موردنظر خود را جستجو کنید.
  • اگر مرجع صدور گواهینامه یک سازمان در لیست نهاد اعتباردهی نباشد، گواهینامه معتبر نیست.
بیشتر بخوانید:  آینده استاندارد ایزو ( تغییرات استانداردهای ایزو در آینده )

بررسی اعتبار گواهینامه شرکت‌ها

پس از استعلام گواهینامه ایزو و اطمینان از معتبر بودن مرجع صدور، لازم است بررسی کنید شرکت‌هایی که گواهینامه ایزو معتبر را اخذ کردند آن را به‌روز نگه داشته و انطباق با الزامات را رعایت کرده‌اند:

  • تاریخ انقضای گواهینامه را چک کنید. اکثر گواهینامه‌های ISO به مدت سه سال معتبرند و پس از آن نیاز به تمدید دارند. اگر از تاریخ انقضا گذشته باشد، گواهینامه معتبر نیست.
  • باید بررسی کنید که گواهینامه سازمان به حالت تعلیق درنیامده یا لغو نشده باشد. اگر گواهینامه یک سازمان به حالت تعلیق درآمده باشد، به این معنی است که آن‌ها دیگر با استانداردهای ISO مطابقت ندارند.
  • در صورت حساس‌بودن زمینه فعالیت، باید مطمئن شوید که یک شخص ثالث معتبر، سازمان را اعتبارسنجی و انطباق با الزامات را تأیید کرده است.
  • در نهایت، می‌توانید برای تأیید گواهی با مرجع صدور تماس بگیرید. این در واقع بهترین راه برای بررسی معتبر بودن گواهینامه‌های ISO است. سازمان صدور گواهینامه می‌تواند شما را از اعتبار گواهی و وضعیت سازمان مطلع کند.

با انجام این مراحل، می‌توانید مطمئن شوید که گواهی ISO موردنظر معتبر است.


آشنایی با مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر  (CB)

گواهینامه ایزو معتبر توسط مراجع صدور گواهینامه CB (Certification Body) صادر می‌گردند. CBها شرکت‌های خصوصی صدور گواهینامه ایزو هستند که بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ مورد ممیزی مراجع اعتباردهی بالادستی (AB) قرار گرفته. این مراجع در نهایت برای صدور گواهینامه‌های ایزو تأیید صلاحیت شده‌اند.

آشنایی با مراجع اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو معتبر  (AB)

در هنگام استعلام گواهینامه ایزو بسیار مهم است که شرکت صادرکننده دارای پشتوانه باشد؛ منظور از پشتوانه یعنی آن مرجع صدور تنها وقتی اعتبار می‌یابد که مورد تأیید یک AB جهانی قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:  ایزو 23456-1 - علائم پویا در محیط های فیزیکی

AB مخفف کلمه Accreditation Body به معنی مرجع اعتباردهی است. مراجع اعتباردهی (AB) به دودسته IAF و ASCB تقسیم می‌شوند.

سرویس اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه – اروپا  ASCB(E)

سرویس اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه یا همان ASCB(E) بزرگ‌ترین مرجع اعتباردهی خصوصی در سطح جهان است. ASCB(E) مخفف عبارت Accreditation Service For Certifying Body(Europe) به معنی سرویس اعتباردهی مراجع صدور (اروپا) است.

این AB خصوصی تاکنون بیش از ۲۳۰ شرکت صدور گواهینامه ایزو (CB) را تأیید صلاحیت نموده است و بیش از ۳۰۰۰۰ هزار شرکت و سازمان موفق به دریافت گواهینامه ایزو از مراجع صدور تحت اعتبار ASCB شده‌اند. این حجم از گستردگی و قدرت ASCB  وقتی بیشتر آشکار می‌شود که برخی از نهادهای دولتی اعتباردهی  حتی ۲۰ شرکت تحت اعتبار جهت صدور گواهینامه ندارند.

جهت استعلام گواهینامه ایزو زیرمجموعه ASCB، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB» را مطالعه کنید!

موسسه اعتباری ASCB

آشنایی با انجمن جهانی اعتباردهی  (IAF)

IAF  مخفف عبارت International Accreditation Forum به معنی انجمن جهانی اعتباردهی است. این انجمن وظیفه بررسی، ممیزی و تأیید صلاحیت مراجع اعتباردهی (AB) غیرخصوصی را بر عهده دارد.

به‌طورکلی وظیفه اصلی IAF، توسعه برنامه جهانی برای ارزیابی انطباق نهادهای صادرکننده گواهینامه استاندارد در سطح بین‌الملل است. این انجمن به طور گسترده تمامی شرکا و نمایندگان گروه‌های ذی‌نفع را گرد هم جمع می‌کند و به دنبال تسهیل تجارت بین‌المللی از طریق صدور گواهینامه ایزو معتبر است.

جهت استعلام گواهینامه ایزو زیرمجموعه IAF، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF» را مطالعه کنید!

نهاد اعتبارسنجی IAF

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع استانداردهای ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:  آخرین اقدامات ویژه ایزوسیستم برای اخذ ایزو در زمان بیماری کرونا (COVID-19)!

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!