ایزو ویژه طلا و جواهرات

ایزو ویژه طلا و جواهرات

ایزو ویژه طلا و جواهرات را در راستای بهبود خدمات انواع تولیدی‌ها و فروشندگان این حیطه تدوین کرده‌اند. همه‌ی صنف‌ها برای دستیابی به اعتماد مشتریان باید نسبت به اخذ ایزو و استاندارد‌سازی اقدام کنند.

امروزه، تنها با شناسایی نیاز بازار و تولید محصول نمی‌توانیم موجب موفقیت شرکت‌ها شویم؛ بلکه در درجه اول باید در راستای حفظ کیفیت محصول تلاش کنیم تا کالایی که روانه بازار می‌کنیم کیفیت بالایی داشته باشد و بتوانیم برندمان را در ذهن مشتری ماندگار کنیم. گواهینامه‌های ایزو نقش موثری در این پروسه ایفا می‌کنند.

ایزو ویژه طلا و جواهرات، انوع مختلفی از استانداردهای عمومی و تخصصی را شامل می‌شود که در ادامه برخی از این استانداردها را معرفی می‌کنیم.


استانداردهای تخصصی ویژه طلا و جواهرات

ایزو ۹۲۰۲ – عیار فلزات گران‌بها

ایزو ۹۲۰۲ (عیار فلزات گران‌بها)، طیفی از ظرافت آلیاژهای فلزات گران‌بها (به استثنای لحیم‌کاری) را برای استفاده در زمینه جواهرات توصیه می‌کند. بعضی کشورها الزامات قانونی ملی برای علامت‌گذاری و مهر‌زنی محصولات نهایی را تعیین کرده‌اند.

ایزو ۱۰۷۱۳ پوشش‌های آلیاژ طلا

کمیته فنی ISO/TC 174 (جواهرات) این استاندارد را به پکیج ایزو ویژه طلا و جواهرات اضافه کرد. ایزو ۱۰۷۱۳ الزامات ضخامت پوشش و ظرافت طلای پوششی را مشخص و اصطلاحات فنی در مورد آن‌ها را تعریف می‌کند. در صورتی که دست‌بندهای ساعت به طور دائم به قاب وصل شده باشند، نمی‌توانیم از این استاندارد استفاده کنیم.

ایزو ۱۱۴۸۹– تعیین پلاتین در آلیاژهای جواهرات پلاتین

ایزو ۱۱۴۸۹ یک روش وزن‌سنجی را برای تعیین پلاتین در آلیاژهای جواهرات پلاتین مشخص می‌کند. این روش را به طور خاص برای آلیاژهای پلاتین شامل پالادیوم، ایریدیم، رودیم، مس، کبالت، طلا، روتنیم، گالیم، اعمال می‌کنند.

ایزو ۸۶۵۴– رنگ آلیاژهای طلا

این استاندارد را در ساخت و فروش اجناس ساخته شده از آلیاژ طلا یا پوشش‌داده شده با آن به کار می‌برند. رنگ سطح محصول از ویژگی‌های مهم است و ایزو ۸۶۵۴ به خریدار این امکان را می‌دهد تا خواسته‌های خود را با دقت تعیین کند؛ همچنین تعداد محدودی از رنگ‌های آلیاژ طلا و روش اندازه‌گیری آن‌ها را مشخص می‌کند.

ایزو ۲۳۳۴۵ – تایید ظرافت فلزات گران‌بها توسط ED-XRF

این ایزو ویژه طلا و جواهرات، یک روش غیر مخرب برای تأیید ظرافت جواهرات تمام شده و نیمه‌تمام را توصیف می‌کند. در این روش از ED-XRF (فلورسانس پرتو ایکس پراکنده انرژی) استفاده می‌کنیم،

روش‌های متعددی را برای تعیین ظرافت آلیاژهای فلزات گران‌بها کشف کرده‌اند. با‌این‌حال، همه آن‌ها نیاز به تخریب نمونه و زمان تجزیه‌وتحلیل طولانی دارند اما این روش یک جایگزین غیر مخرب را پیشنهاد می‌کند.

ایزو ۲۴۰۱۶ درجه‌بندی الماس جلا

از این استاندارد در جهت تعیین قوانینی با حداکثر دقت و صحت جرم، رنگ، شفافیت و برش الماس‌های صیقلی استفاده می‌کنند. سازمان‌های الماس بین‌المللی توافق کردند که به منظور پذیرش و نام‌گذاری الماس منحصر‌به‌فرد، از این استاندارد پشتیبانی کنند.

ایزو ۱۸۳۲۳– اعتماد مصرف‌کننده به صنعت الماس

افزایش دسترسی به الماس مصنوعی می‌تواند باعث سردرگمی مصرف‌کنندگان در مورد نوع محصولی که خریداری می‌کنند شود. با توجه به اینکه امروزه الماس‌های مصنوعی در جواهرات ساخته می‌شوند، بنابراین به نفع هر دو بخش بازار است که مصرف‌کنندگان بتوانند آگاهانه تصمیم‌گیری کنند.

ایزو ۱۸۳۲۳ را به طور خاص طراحی کرده‌اند تا مصرف‌کننده به‌راحتی آن را درک کند و با پیروی از دستورالعمل‌های واضح و دقیق در مورد نام‌گذاری پذیرفته شده، سردرگم نشود.

ایزو ۲۴۰۱۸ – مشخصات شمش طلای ۱ کیلوگرمی

این ایزو ویژه طلا و جواهرات، مجموعه‌ای از مشخصات را ارائه می‌دهد که می‌توانیم از آن‌ها به عنوان مرجعی برای مبادلات و بازارهای صنعتی استفاده کنیم. ایزو ۲۴۰۱۸ روش‌های آزمایش، بازرسی، علامت‌گذاری، بسته‌بندی، حمل‌ونقل، ذخیره‌سازی، گواهی کیفیت و اطلاعات سفارش یک کیلوگرم شمش طلا را مشخص می‌کند.


استانداردهای عمومی ویژه طلا و جواهرات

طبق آخرین آمار، سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تعداد ۲۲۰۸۸ عدد استاندارد منتشر کرده و روز به روز بر تعداد آن نیز می‌افزاید. استانداردهایی که در ادامه برسی می‌کنیم را در دسته ایزو ویژه طلا و جواهرات قرار نمی‌دهیم؛ بلکه به آن‌ها استانداردهای عمومی می‌گوییم و به‌گونه‌ای آن‌ها را تدوین کرده‌اند که تمام حیطه‌ها و صنف‌ها می‌توانند استفاده کنند.

ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت) به مباحث کیفی با دیدگاه کلی نگر، و نه به صورت جزئی و فنی، می‌پردازد. همین موضوع باعث شده است تا این استاندارد را به عنوان محبوب‌ترین سیستم و استاندارد مدیریت کیفیت برای همه سازمان‌ها در سطح جهان بشناسند.

ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت محیط زیست

ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت محیط زیست) را به‌عنوان چارچوبی برای ایجاد سیاست‌ها و تغییرات فرایندی تدوین کردند تا به شما در بهبود عملکرد محیط زیست کمک کند. شما باید بدون در‌نظر‌گرفتن صنعتی که در آن کار می‌کنید، مدیریت محیط زیست را اولویت اصلی کسب‌وکار خود قرار دهید. الزامات این گواهینامه علاوه بر حفظ جنبه‌های زیست محیطی، کنترل بیشتری بر هزینه‌ها و بهبود شهرت مجموعه شما دارد.

ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی) را برای اولین در سال ۲۰۱۸ منتشر کردند. بنگاه‌های اقتصادی به ویژه پیمانکاران و واحد‌های صنعتی به عنوانی ابزاری توسعه یافته و کارا برای کاهش و پیشگیری از حوادث شغلی به شدت از آن استقبال کردند. این استاندارد را شامل الزامات و دستورالعمل‌هایی قرار دادند که با ایجاد چارچوبی برای بهبود ایمنی کارکنان و کاهش خطرات در محیط کار در سراسر جهان اقدام کنند.

ایزو ۲۷۰۰۱ سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

ایزو ۲۷۰۰۱ (سیستم مدیریت امنیت اطلاعات)، از یکپارچگی و دسترس‌پذیری اطلاعات با به کاربردن فرایند مدیریت مخاطرات محافظت می‌کند؛ همچنین به علاقه‌مندان اطمینان می‌دهد که مخاطرات به حد کافی مدیریت می‌شود.

مهم است که سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را جزئی از فرایندهای سازمان و به صورت یکپارچه با آن بدانید؛ همچنین امنیت اطلاعات در طراحی فرایند سازمان‌های اطلاعاتی و کنترل آن‌ها را در نظر گرفته باشید. پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را باید به‌صورت متناسب با نیازهای سازمان انجام دهید.


جمع‌بندی

استانداردهای بین‌المللی ایزو را باید ستون اصلی تجارت و جامعه قرار دهیم. اخذ گواهینامه ایزو به تضمین امنیت و کیفیت محصولات و در نتیجه تسهیل تجارت بین‌المللی کمک می‌کند. انطباق با استانداردهای بین‌المللی ایزو موجب می‌شود تا اطمینان حاصل کنید که محصولات را ایمن، قابل اعتماد و مناسب با محیط زیست تولید می‌کنند.

این استانداردها را به‌عنوان ابزارهای راهبردی و دستورالعمل‌هایی برای مقابله با برخی از جدی‌ترین چالش‌های تجارت مدرن به کار می‌بریم. این موضوع کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌های تجاری تا حد امکان کارآمد هستند؛ همچنین به افزایش بهره‌وری و دستیابی به بازارهای جدید کمک می‌کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما تماس بگیرید. از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و به‌صورت رایگان در خصوص تمام مراحل اخذ شما را راهنمایی می‌کنند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!