PPAP چیست؟ مقدمه‌ای بر فرایند تأیید قطعه تولیدی

ppap چیست

PPAP چیست؟ PPAP یا فرایند تأیید قطعه تولیدی مخفف  Production Part Approval Process است. از این ابزار، برای ایجاد اطمینان دررابطه‌با تأمین‌کنندگان قطعات و فرایندهای تولیدی آن‌ها استفاده می‌کنند.

در ابتدا PPAP توسط صنایع خودروسازی و هوافضا مورداستفاده قرار گرفت، اما در حال حاضر توسط صنایع مختلفی برای بهبود ارتباطات و ارائه محصولات باکیفیت استفاده می‌شود.

PPAP چیست؟

PPAP، فرایند تأیید قطعات جدید و اصلاح‌شده یا قطعات تولید شده از روش‌های جدید و اصلاح شده را تعریف می‌کند. این فرایند شامل موارد زیر است:

  • ۱۸ عنصر که ممکن است برای تأیید قطعات سطح تولید موردنیاز باشد.
  • ۵ سطح که برای ارائه PPAP به‌طورکلی پذیرفته شده است.

نتایج حاصل از این فرایند، شواهدی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد تأمین‌کننده نیازهای مشتری را برآورده کرده یا از آن فراتر رفته است و فرایند قادر به تولید مجدد قطعات باکیفیت است.

تعریف PPAP

PPAP یک فرایند جامع است که از ۱۸ مرحله تشکیل شده و تضمین می‌کند هر بخش فرایند انتظارات را برآورده کرده و هر بار هم با همین کیفیت مطلوب تولید می‌شود.

این فرایند بخشی از APQP (برنامه‌ریزی پیشرفته کیفیت محصول) است. دستورالعمل‌های کامل PPAP توسط گروه اقدام صنعت خودرو (AIAG) منتشر شده و می‌توانید آن را خریداری کنید.

فرایند تایید قطعه تولیدی

چرا از فرایند تأیید قطعه تولیدی استفاده می‌کنیم؟

فرایند تأیید قطعه تولیدی تأیید می‌کند که تأمین‌کننده تمام مشخصات و الزامات طراحی مهندسی مشتری را درک می‌کند و می‌تواند به طور مداوم محصولات را مطابق با همین الزامات تولید کند.

PPAP و سایر ابزارهای کیفی همچنان در صنایع بیشتری اجرا می‌شوند؛ بنابراین مهم است که درک درستی از الزامات آن‌ها داشته باشید تا به‌عنوان یک تأمین‌کننده قطعات رقابتی باقی بمانید.


اهمیت PPAP چیست؟

اهمیت PPAP چیست؟ دستورالعمل‌های واضحی که در کتابچه راهنمای PPAP ارائه شده است، تأمین‌کنندگان را آگاه می‌کند که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود و روند ارتباطات را بهبود می‌بخشد.

همچنین برای تولیدکننده، خروجی باکیفیت و اطمینان از برآورده‌شدن الزامات آن‌ها در طول دوره تولید را امکان‌پذیر می‌کند. خطر اشتباه پیش رفتن و اجرای اقدامات اصلاحی را به حداقل می‌رساند و روند کلی را روان‌تر می‌کند.

زمان انجام فرایند تأیید قطعه تولیدی

یک فرایند تأیید قطعه تولیدی برای ارسال هر قسمت جدید و همچنین برای تأیید هرگونه تغییر در بخش یا فرایند موجود موردنیاز است. مشتری ممکن است در هر زمانی در طول عمر محصول درخواست PPAP کند. این امر مستلزم آن است که تأمین‌کننده باید یک سیستم کیفیتی را حفظ کند که همه الزامات ارسال PPAP را در هر زمان توسعه و مستند کند.

نحوه انجام PPAP

فرایند تکمیل ارسال فرایند تأیید قطعه تولیدی نسبتاً پیچیده است. این فرایند دقیق مجموعه‌ای از عناصر کلیدی است که باید آن‌ها را تکمیل کنیم تا تأیید شود که فرایند منجر به تولید محصولی باکیفیت می‌شود.

همه عناصر همیشه برای ارسال PPAP موردنیاز نیستند. الزامات خاص PPAP معمولاً در طول فرایند نقل‌قول مورد مذاکره قرار می‌گیرد.

سطوح ارسال فرایند تأیید قطعه تولیدی

الزامات ارسال PPAP معمولاً به پنج‌طبقه بندی یا سطح، به شرح زیر تقسیم می‌شود:

  • سطح ۱ – ضمانت‌نامه ارسال قطعه (PSW) که فقط برای مشتری ارسال می‌شود
  • سطح ۲ – PSW با نمونه‌های محصول و داده‌های پشتیبانی محدود
  • سطح ۳ – PSW با نمونه‌های محصول و داده‌های پشتیبانی کامل
  • سطح ۴ – PSW و سایر الزامات تعریف شده توسط مشتری
  • سطح ۵ – PSW و داده‌های پشتیبانی کامل برای بررسی در محل تولید تأمین‌کننده

تعریف PPAP

تفاوت بین PPAP و APQP چیست؟

PPAP (فرایند تایید بخش تولید) یکی از اجزای APQP (برنامه‌ریزی پیشرفته کیفیت محصول) است. برنامه‌ریزی پیشرفته کیفیت محصول (APQP) یک فرایند تعریف شده است که برای معرفی یک محصول جدید در بازار یا ایجاد تغییرات در محصول پس از عرضه آن استفاده می‌شود. یک تیم متقابل کارکردی (CFT) متشکل از متخصصان مهندسی، تولید، کیفیت، تدارکات و توزیع، برای اطمینان از اینکه محصولات مطابق با نیازهای مشتری هستند از APQP استفاده می‌کنند.

PPAP چگونه بر APQP تأثیر می‌گذارد؟

اگر نتایج PPAP انتظارات مشتری را برآورده نکند، معمولاً به این معنی است که فرآیند APQP به درستی کار نمی کند. آزمایش برای هر دو APQP و PPAP یک آزمایش آزمایشی تولید است. اگر محصول آزمایشی نهایی شامل قطعات معیوب باشد، سازنده باید زنجیره تامین را طی کند و بفهمد که کجای PPAP یا APQP اشتباه کرده است.


عناصر PPAP چیست؟

۱۸ عنصر برای PPAP وجود دارد؛ همه این‌ها همیشه ضروری نیستند و به نیاز مشتری و پیچیدگی قطعه در حال ساخت بستگی دارد. در ادامه شرح مختصری از هر عنصر را بررسی می‌کنیم:

۱- مستندات طراحی در PPAP چیست

این شامل نقشه‌های فنی در کنار سفارش خرید می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز مطابقت دارد و الزامات را برآورده می‌کند.

اسناد طراحی باید شامل یک کپی از نقشه‌های مشتری و تأمین‌کننده باشد. اسناد همچنین باید شامل یک کپی از سفارش خرید باشد. در برخی موارد تأمین‌کننده ملزم به ارائه اسناد ترکیب مواد است.

۲- اطلاعیه تغییر مهندسی

اطلاعیه تغییر در PPAP چیست؟ اگر PPAP به دلیل درخواست تغییر در یک قطعه یا محصول موردنیاز است، اسناد درخواست و تأیید تغییر باید ثبت شود. این اسناد معمولاً شامل یک کپی از اعلامیه تغییر مهندسی (ECN) است که باید توسط بخش مهندسی مشتری تأیید شود.

۳- تأییدیه مشتری PPAP چیست

تأمین‌کننده باید مدرکی مبنی بر تأیید توسط بخش مهندسی مشتری ارائه دهد. در صورت نیاز، نمونه‌هایی توسط مشتری برای آزمایش در محل سفارش داده می‌شود. هنگامی که آزمایش کامل شد، مهندسان آزمون یک فرم تأیید را برای درج در ارسال PPAP ارائه می‌دهند.

۴- حالت شکست طراحی و تجزیه‌وتحلیل اثرات – DFMEA

DFMEA یک سند است که باید در طول چرخه عمر محصول بررسی و به‌روز شود. این فعالیت متقابل عملکردی، ریسک طراحی را با بررسی حالت شکست و تجزیه‌وتحلیل اثرات آن‌ها بر محصول یا مشتری و احتمال وقوع بررسی می‌کند. حالت‌های خرابی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خرابی‌های محصول
  • کاهش عملکرد یا عمر محصول
  • مسائل ایمنی و مقرراتی

۵- نمودار جریان فرایند

نمودار جریان فرایند کل فرایند مونتاژ قطعه یا مونتاژ نهایی را به‌صورت گرافیکی نشان می‌دهد. جریان فرایند شامل مواد ورودی، مونتاژ، آزمایش، کار مجدد و حمل‌ونقل است.

۶- حالت شکست فرایند و تجزیه‌وتحلیل اثرات PFMEA

ارتباط  pfmea و PPAP چیست؟ PFMEA تمام مراحل در فرایند تولید را بررسی می‌کند تا هرگونه خطر بالقوه کیفیت فرایند را شناسایی کرده و سپس کنترل‌های اعمال شده را مستند کند. حالت شکست فرایند به تمام شکست‌های احتمالی در خود فرایند تولید نگاه می‌کند.

۷- طرح کنترل

طرح کنترل، یک خروجی از PFMEA است. برنامه کنترل تمام ویژگی‌های خاص محصول و روش‌های بازرسی موردنیاز برای ارائه محصولاتی که به طور مستمر با الزامات کیفیت مشتری مطابقت دارند را فهرست می‌کند.

۸- تجزیه‌وتحلیل سیستم اندازه‌گیری

مطالعات تجزیه‌وتحلیل سیستم اندازه‌گیری (MSA) شامل مطالعات تکرارپذیری در تجهیزات اندازه‌گیری مورداستفاده در هنگام مونتاژ یا بررسی‌های کنترل کیفیت است. سوابق کالیبراسیون برای همه گیج‌ها و تجهیزات اندازه‌گیری باید گنجانده شود.

۹- نتایج طرح بعدی

طرح بعدی قطعات نمونه، یک بررسی اعتبار برای اطمینان از صحت اندازه‌گیری‌های روی نقشه دررابطه‌با نتیجه نهایی است. این طرح برای تأیید اعتبار محصول مطابق با مشخصات چاپ موردنیاز است.

نمونه‌ها باید به طور تصادفی از یک دوره تولید قابل‌توجه (حداقل ۳۰ قطعه) انتخاب شوند. نتایج در یک صفحه گسترده ثبت می‌شود و در ارسال PPAP گنجانده می‌شود.

۱۰- سوابق آزمون‌های مواد / عملکرد

این عنصر باید یک کپی از طرح و گزارش تأیید طراحی (DVP&R) داشته باشد. DVP&R خلاصه‌ای از هر تست اعتبارسنجی انجام شده روی قطعه است.

این بخش همچنین می‌تواند شامل کپی‌هایی از مدارک گواهی برای همه مواد (فولاد، پلاستیک و غیره) باشد که فهرست شده‌اند. گواهی مواد باید مطابقت با فراخوان خاص در چاپ را نشان دهد.

۱۱- مطالعات فرایند اولیه PPAP چیست

مطالعات فرایند اولیه بر روی تمام فرایندهای تولید انجام خواهد شد و شامل نمودارهای کنترل فرایند آماری (SPC) در مورد ویژگی‌های بحرانی محصول خواهد بود.

این مطالعات نشان می‌دهد که فرایندهای بحرانی پایدار هستند، تغییرات نرمال را نشان می‌دهند و نزدیک به مقدار اسمی موردنظر در حال اجرا هستند.

۱۲- مستندات آزمایشگاهی واجد شرایط

اسناد آزمایشگاهی واجد شرایط شامل گواهینامه‌های صنعتی برای هر آزمایشگاهی است که در تکمیل آزمایش اعتبارسنجی شرکت داشته است.

این می‌تواند برای یک آزمایشگاه تست داخلی یا هر تأسیسات آزمایشی قراردادی خارج از محل باشد که برای تأیید اعتبار یا آزمایش گواهی مواد استفاده شده است

۱۳- گزارش تأیید ظاهر

گزارش تأیید ظاهر در ppap چیست؟ بازرسی تأیید ظاهر (AAI) فقط برای اجزایی که ظاهر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند قابل‌اجرا است. این گزارش تأیید می‌کند که مشتری محصول نهایی را بازرسی کرده است و تمام مشخصات ظاهری موردنیاز برای طراحی را برآورده می‌کند.

الزامات ظاهری می‌تواند شامل اطلاعات مربوط به رنگ، بافت و غیره باشد.

۱۴- نمونه قطعات تولیدی

قطعات تولید نمونه برای تأیید به مشتری ارسال می‌شود و معمولاً پس از تکمیل توسعه محصول در سایت مشتری یا تأمین‌کننده ذخیره می‌شود. معمولاً تصویری از قطعات تولیدی به همراه اسناد مربوط به محل نگهداری قطعات در مستندات PPAP موجود است.

۱۵- نمونه اصلی

نمونه اصلی PPAP چیست؟ محصول نهایی است که توسط مشتری بازرسی و امضا می‌شود. بخش نمونه اصلی برای آموزش اپراتورها استفاده می‌شود و در صورت بروز هرگونه سؤال در مورد کیفیت قطعه، به‌عنوان معیاری برای مقایسه با قطعات تولید استاندارد عمل می‌کند.

۱۶- بررسی وسایل کمکی

این لیست مفصلی از وسایل کمکی مورداستفاده در تولید است و باید شامل تمام ابزارهای مورداستفاده برای بازرسی، آزمایش یا اندازه‌گیری قطعات در طول فرایند مونتاژ باشد.

فهرست باید ابزار را توصیف کند و برنامه کالیبراسیون داشته باشد. کمک‌های بررسی ممکن است شامل وسایل چک، کانتور، متغیرها و ویژگی‌ها، مدل‌ها یا الگوها باشد.

۱۷- الزامات خاص مشتری

این عنصر هر درخواست خاصی را که توسط مشتری ارائه می‌شود، در خود جای می‌دهد.

۱۸- ضمانت‌نامه ارسال قطعه

فرم ضمانت ارسال قطعه (PSW) خلاصه‌ای از کل PPAP است. این یک لیست طولانی است، اما تضمین می‌کند که همه چیز از قبل و در حین تولید، برنامه‌ریزی‌شده است تا خطاها و ضایعات به حداقل برسد و محصولی باکیفیت بالا ارائه شود.


جمع‌بندی

PPAP چیست؟ اطلاعات کافی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا تأیید کند که تمام زمینه‌های فرایندهای طراحی و تولید به طور کامل بررسی شده‌اند و اطمینان حاصل شود که فقط محصولات باکیفیت بالا به دست مشتری برسند.

در محیط رقابتی تولید امروز، کنترل هزینه و حفظ سطح بالای کیفیت برای موفقیت یک شرکت حیاتی شده است. افزایش هزینه‌های تجهیزات، مواد و نیروی کار همراه با گسترش بازارهای جهانی منجر به افزایش قطعات برون‌سپاری شده است.

تولید بسیاری از قطعات به تولیدکنندگان خارج از کشور واگذار می‌شوند. این اغلب منجر به زمان طولانی‌تر و تعداد سفارش بیشتر می‌شود؛ بنابراین ارائه قطعات با کیفیتی که نیازهای مشتری را در اولین‌بار و هر بار برآورده می‌کند، امری ضروری است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ گواهینامه ایزومی‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!