مراحل ، شرایط ، مدارک و نحوه اخذ گواهینامه ایزو (صفر تا صد مراحل اخذ ایزو)

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

مراحل ، شرایط ، مدارک و نحوه اخذ گواهینامه ایزو (صفر تا صد مراحل اخذ ایزو)

یکی از سوالاتی که ذهن مدیران شرکت ها و سازمان ها را درگیر کرده این است که شرایط اخذ گواهینامه ایزو و نحوه دریافت گواهینامه ایزو معتبر برای شرکت یا سازمان آن ها چگونه است. به عبارت دیگر این که مراحل اخذ گواهینامه ایزو و ترتیب و توالی فرایندهای آن به چه صورت می باشد.

>>>برای سفارش و اخذ گواهینامه ایزو معتبر کلیک کنید<<<

خب در این مقاله به طور ساده و کامل شرایط اخذ گواهینامه ایزو معتبر و فرایندهای مرتبط با دریافت گواهینامه ISO معتبر را برای شرکت ها و سازمان ها را در چند گام توضیح می دهیم:

مراحل اخذ گواهینامه ایزو


مرحله اول جهت اخذ ایزو : پاس کردن الزامات استاندارد برای اخذ گواهینامه ایزو

وقتی یک سازمان تصمیم به دریافت یک گواهینامه ایزو می گیرد باید الزامات آن استاندارد را برآورده کند. استانداردهای ایزو و راهنماهای مربوط به آن دارای بندها و الزاماتی هستند که در هنگام دریافت گواهینامه ایزو باید قابل مشاهده و ارزیابی باشند.

مثلا استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ که به استاندارد ایزو مدیریت کیفیت معروف است دارای ۱۰ بند اصلی است که هر بند اصلی شامل چند زیربند فرعی می باشد.

یک شرکت و سازمان از هر نوع که می خواهد باشد اعم از صنعتی، کشاورز، خدماتی، معدنی و … می تواند الزامات ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ را پاس کند منوط به اینکه بندهایی که برای آن شرکت کاربرد ندارد با نظر مشاور و کارشناس متخصص مستثنی گردد.

ایزوسیستم کلیه خدمات پیاده سازی الزامات استانداردها را به صورت رایگان برای مشتریان خود انجام می دهد.

حال پس از اینکه بندهای بدون کاربرد مستثنی شد باید بندهای باقیمانده در سازمان اجرایی و مشاهده شوند. زیرا در یک فرایند ممیزی، فرد ممیز دنبال شواهدی می گردد که نشانگر پیاده سازی بندهای الزامات باشد.

معمولا برای پیاده سازی هر استاندارد نیاز به یک مشاور متخصص در آن زمینه است تا با شناخت و تجربه کافی، بتواند بهترین مشاوره پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو مورد نظر را ارائه کند. که در ایزوسیستم خدمات پیاده سازی به صورت رایگان انجام خواهد گرفت.

برخی از گواهینامه ها مانند نشان CE دارای الزاماتی مانند استانداردهای ایزو نیستند. بلکه برای دریافت یک گواهینامه CE توسط شرکت یا مشاور باید تکنیکال فایل های مورد نیاز برای محصول مورد نظر آماده شده و در موارد دیگر آزمایشات تکمیلی نیاز انجام گردیده و تست ریپورت ها ضمیمه گردد. در مورد گواهینامه CE  مقاله  “آشنایی با گواهینامه CE” را مطالعه کنید.

پس نتیجه گام اول در مراحل اخذ ایزو این شد که باید در ابتدای کار محیط شرکت را با الزامات ایزو مورد نظر تطبیق داد و به نوعی اثبات کرد که سازمان به بندهای الزامات آن استاندارد توجه داشته و موارد قابل شهود است.

بیشتر بخوانید:  اخذ ایزو چه مزایایی برای مشتریان به همراه دارد؟

مرحله دوم جهت اخذ ایزو : تعیین یک مرجع صدور ایزو (CB) معتبر تحت اعتبار یک مرجع اعتباردهی (AB) معتبر

بعد از اینکه الزامات و روش های اجرایی لازم برای بندهای استانداردها مورد نظر ایجاد شد. شرکت آماده ممیزی و بررسی می گردد. در این مرحله بسیار مهم است که صدور گواهینامه ایزو از یک مرجع صدور (CB) معتبر صورت پذیرد. یک مرجع صدور معتبر خود باید تحت اعتبار نهادهای بالادستی معتبر نظیر IAF و یا ASCB باشد.

حتما پیش از عقد قرارداد با سازمان های صدور گواهینامه مطمئن شوید گواهینامه ی صادره از مرجع معتبر صادر خواهد شد.

ایزوسیستم صرفا از مراجع معتبر تحت اعتبار IAF و ASCB فرایند صدور گواهینامه سازمان ها را اجرایی می نماید و برای گرفتن و اخذ گواهینامه ایزو معتبر می توانید بر روی لینک زیر کیک کنید:

>>>برای سفارش و اخذ گواهینامه ایزو معتبر کلیک کنید<<<

در مقالات قبلی در مورد نحوه تشخیص گواهینامه های ایزو معتبر و مراجع صدور تحت اعتبار IAF و ASCB توضیحات کاملی ارائه شده که توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید :

مقاله :  “لطفا گواهینامه ایزو تقلبی و جعلی دریافت نکنید ! “

مقاله : “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB

مقاله : “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF

مقاله : “گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

مرحله سوم جهت اخذ ایزو : ممیزی اولیه و ممیزی های مراقبتی برای اخذ گواهینامه ایزو

برای صدور اولیه گواهینامه ایزو سازمان نیازمند یک برنامه ممیزی می باشد. این برنامه ممیزی می تواند به صورت حضوری یا به صورت غیرحضوری (پس از همه گیری ویروس کرونا) صورت پذیرد.

همچنین بر طبق الزامات سازمان جهانی استانداردسازی، گواهینامه های صادره ISO به مدت سه سال معتبر می باشند اما برای سال دوم و سوم شرکت های دریافت کنند گواهینامه ایزو باید مورد بررسی مجدد و در اصطلاح ممیزی مراقبتی قرار بگیرند.

این برنامه از اینرو ترتیب داده شده تا شرکت ها با ارزیابی و ممیزی دوره ای مورد پایش و بررسی قرار گرفته و مشخص شود که آیا الزامات آن استاندارد به درستی در شرکت اجرا و پایداری می شود یا خیر. خدمات ایزوسیستم برای ممیزی مراقبتی رایگان بوده و صرفا هزینه سر به سر تمدید آنلاین اخذ خواهد شد.

نکته مهم :

توصیه می شود برای اینکه گواهینامه فاقد اعتبار برای شما صادر نشود حتما گواهینامه ایزو خود را از مراکز دارای مجوزهای دولتی (دارای پروانه مشاوره) دریافت کنید.

بیشتر بخوانید:  انواع سطوح گواهینامه مواد غذایی با کیفیت بی خطر (SQF)

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو شامل موارد زیر است :

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ایزو

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه شامل دو بخش ۱- مدارک فنی و تخصصی و ۲- مدارک حقوقی و حاکمیتی می گردد.

– مدارک لازم برای اخذ ایزو ( مدارک فنی و تخصصی ) :

منظور تمامی مدارک شامل مستندات ، روش های اجرایی ، فرم ها و دستور العمل های لازم برای هر استاندارد ایزو است. این مدارک توسط مشاورین ذی صلاح برای هر شرکت و سازمان آماده می شود و صدور گواهینامه ایزو مستلزم وجود و ممیزی این مدارک است.

– مدارم لازم برای اخذ ایزو ( مدارک حقوقی و حاکمیتی ) :

منظور مدارکی است که وجود شرکت ها را از لحاظ حقوقی ثابت کند. این مدارک شامل اسناد ثبتی برای سازمان ها و شرکت های حقوقی یا مدارک ثبتی صاحبین علامت های تجاری است. همچنین در صورتی که سازمان ملزم به اخذ مجوزهای حاکمیتی است سازمان باید با این مدارک را ارائه نماید.

به عنوان مثال اگر یک کلینیک زیبایی برای دریافت گواهینامه ایزو اقدام می نماید موظف است ضمن ارائه اسناد ثبتی حقوقی مجوزهای لازم از نهاد حاکمیتی ذی صلاح را نیز ارائه دهد.

واحدهای صنفی که به نام اشخاص حقیقی هستند می توانند صرفا با ارائه مجوز و پروانه از خدمات مشاوره و صدور گواهینامه ایزو بهره مند شوند.

بیشتر بخوانید:  متن فارسی استاندارد حلال محصولات غذایی

نحوه اخذ گواهینامه ایزو

ایزوسیستم دارای پروانه رسمی خدمات مشاوره مدیریت از سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و به عنوان تنها شرکت رتبه ۱ به انتخاب وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور گواهینامه را از مراکز معتبر تحت اعتبار IAF و ASCB انجام می دهد.

مجموعه ایزوسیستم تحت نظارت شرکت دانش بنیان خانه مدیران در کنار شرکت های بزرگ ایران نظیر ملی نفتکش ایران ، ساپکو ، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، نفت پارس ، پتروشیمی شازند ، نفت بهران ، گروه صنعتی بوتان ، داروگر ، پتروشیمی بندرامام ، ملی حفاری ایران ، گروه مپنا و … عضو رسمی انجمن مدیریت کیفیت ایران بوده و خدمات مشاور مدیریت و صدور گواهینامه های معتبر ایزو را به کلیه شرکت های داخل و خارج از ایران ارائه می نماید.

شما می توانید از طریق این لینک پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و سایر مجوزهای این مجموعه معتبر را ملاحظه فرمایید. همچنین در صورتی که برای پیاده سازی و دریافت گواهینامه ایزو نیاز به مشاوره رایگان داشتید تنها کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

برای سفارش گواهینامه ایزو معتبر از طریق لینک “اخذ گواهینامه ایزو” درخواست خود را ثبت نمایید.

بیشتر بخوانید:  چگونه اهداف کیفی خوبی در یک سیستم ایزو 9001 بنویسیم؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!