شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها ( مراحل اخذ گواهینامه ایزو )

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

شرایط و مراحل اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها

یکی از سوالاتی که ذهن مدیران شرکت ها و سازمان ها را درگیر کرده این است که شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت و یا سازمان آن ها چگونه است. این که چه مراحل اخذ گواهینامه ایزو و ترتیب و توالی آن به چه صورت می باشد.

بیشتر بخوانید:  چگونه اهداف کیفی خوبی در یک سیستم ایزو 9001 بنویسیم؟

خب در ادامه شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها را در چند گام توضیح می دهیم:

گام ۱ : پاس کردن الزامات استاندارد برای اخذ گواهینامه ایزو

استانداردهای ایزو و راهنماهای مربوطه به این استانداردها دارای بندها و الزاماتی هستند. مثلا استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۱۵ که به ایزو مدیریت کیفیت شناخته می شود دارای ۱۰ بند اصلی است که هر بند اصلی شامل چند بند فرعی است.

یک شرکت و سازمان از هر نوع که می خواهد باشد اعم از صنعتی، کشاورز، خدماتی، معدنی و … می تواند الزامات ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ را پاس کند منوط به اینکه بندهایی که برای آن شرکت کاربرد ندارد مستثنی گردد.

حال پس از اینکه بندهای بدون کاربرد مستثنی شد باید بندهای باقیمانده در سیستم اجرایی و دیده شوند. زیرا در یک فرایند ممیزی، فرد ممیز دنبال شواهدی می گردد که نشانگر پیاده سازی بندهای الزامات باشد. معمولا برای پیاده سازی هر استاندارد نیاز به یک مشاور متخصص در آن زمینه است تا با شناخت و تجربه کافی که دارد بتواند بهترین مشاوره پیاده سازی استاندارد ایزو مورد نظر را ارائه کند.

برخی از گواهینامه ها مانند نشان CE دارای الزاماتی مانند استانداردهای ایزو نیستند. بلکه برای دریافت یک گواهینامه CE توسط شرکت یا مشاور باید تکنیکال فایل های مورد نیاز برای محصول مورد نظر آماده شده و در برخی موارد آزمایشاتی نیاز انجام گردد.

پس نتیجه بند اول این شد که باید در ابتدای کار محیط شرکت را با الزامات ایزو مورد نظر تطبیق داد و به نوعی اثبات کرد که به بندهای الزامات آن استاندارد توجه می شود.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با نحوه تدوین خطی مشی کیفیت ایزو + نمونه خطی مشی کیفیت ایزو

گام ۲ : تعیین یک مرجع صدور ایزو (CB) معتبر تحت اعتبار یک مرجع اعتباردهی (AB) معتبر

بعد از اینکه الزامات و روش های اجرایی لازم برای بندهای استانداردها مورد نظر ایجاد شد. شرکت آماده ممیزی و بررسی می گردد. در این مرحله بسیار مهم است که صدور گواهینامه ایزو از یک مرجع صدور (CB) معتبر صورت پذیرد. یک مرجع صدور معتبر خود باید تحت اعتبار نهادهای بالادستی معتبر نظیر IAF و یا ASCB باشد.

در مقالات قبلی در مورد نحوه تشخیص گواهینامه های ایزو معتبر و مراجع صدور تحت اعتبار IAF و ASCB توضیحات کاملی ارائه شده که توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید :

مقاله :  “لطفا گواهینامه ایزو تقلبی و جعلی دریافت نکنید ! “

مقاله : “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB

مقاله : “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF

مقاله : “گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

گام ۳ : ممیزی های مراقبتی پس از اخذ گواهینامه ایزو

بر طبق الزامات سازمان جهانی استانداردسازی، گواهینامه های صادره ISO به مدت سه سال معتبر می باشند اما برای سال دوم و سوم شرکت های دریافت کنند گواهینامه ایزو باید مورد بررسی مجدد و در اصطلاح ممیزی مراقبتی قرار بگیرند.

این برنامه از اینرو ترتیب داده شده تا شرکت ها با ارزیابی دوره ای مورد پایش و بررسی قرار گرفته و مشخص شود که آیا الزامات آن استاندارد به درستی در شرکت اجرا می شود.

بیشتر بخوانید:  رمز مدیریت موفق در شرکت های بزرگ جهان

نکته مهم :

توصیه می شود برای اینکه گواهینامه فاقد اعتبار برای شما صادر نشود حتما گواهینامه ایزو خود را از مراکز دارای مجوزهای دولتی (دارای پروانه مشاوره) دریافت کنید. ایزوسیستم دارای پروانه خدمات مشاوره مدیریت از سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد که می توانید از طریق این لینک این مجوز و سایر مجوزهای این مجموعه معتبر را ملاحظه فرمایید. همچنین در صورتی که برای پیاده سازی و دریافت گواهینامه ایزو نیاز به مشاوره رایگان داشتید تنها کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

بیشتر بخوانید:  در ورژن ایزو 22000:2018 تغییرات چه هستند؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!