ایزو ویژه لوازم آرایشی

ایزو ویژه لوازم آرایشی

ایزو ویژه لوازم آرایشی را در راستای بهبود خدمات انواع تولیدی‌ها و فروشندگان این حیطه تدوین کرده‌اند. همه صنف‌ها برای دستیابی به اعتماد مشتریان باید نسبت به اخذ ایزو و استاندارد‌سازی اقدام کنند.

امروزه، تنها با شناسایی نیاز بازار و تولید محصول نمی‌توانیم موجب موفقیت شرکت‌ها شویم؛ بلکه در درجه اول باید در راستای حفظ کیفیت محصول تلاش کنیم تا کالایی که روانه بازار می‌کنیم کیفیت بالایی داشته باشد و بتوانیم برندمان را در ذهن مشتری ماندگار کنیم. گواهینامه‌های ایزو نقش مؤثری در این پروسه ایفا می‌کنند.

ایزو ویژه لوازم آرایشی، انواع مختلفی از استانداردهای عمومی و تخصصی را شامل می‌شود که در ادامه برخی از این استانداردها را معرفی می‌کنیم.

ایزو ۲۲۷۱۶ شیوه‌های تولید خوب برای لوازم آرایشی

کمیته فنی ISO/TC 217 (Cosmetics) در سال ۲۰۰۷، ایزو ۲۲۷۱۶ – شیوه‌های تولید خوب برای لوازم آرایشی را تهیه کرده است. این نسخه تصحیح شده، برای وضوح شامل تغییرات نحوی در زیرشاخه‌های ۳.۲.۱.۱ و ۱۱.۲ است.

هدف از این دستورالعمل‌ها ارائه راهنمایی در مورد شیوه‌های تولید خوب برای محصولات آرایشی است و ویژه صنایع آرایشی و بهداشتی تهیه شده‌اند تا نیازهای خاص این بخش را در نظر بگیرند؛ همچنین توصیه‌های سازمانی و عملی را در مورد مدیریت عوامل انسانی، فنی و اداری مؤثر بر کیفیت محصول ارائه ‌دهند.

محدوده کاربرد

ایزو ۲۲۷۱۶ دستورالعمل‌هایی را برای تولید، کنترل، ذخیره‌سازی و ارسال محصولات آرایشی و بهداشتی ارائه می‌دهد. این دستورالعمل‌ها جنبه‌های کیفی محصول را بررسی می‌کنند، اما به‌طورکلی جنبه‌های ایمنی پرسنل درگیر در کارخانه و حفاظت از محیط‌زیست را نیز پوشش نمی‌دهند؛ همچنین برای فعالیت‌های تحقیق، توسعه و توزیع محصولات نهایی قابل‌اجرا نیستند.

ایزو ۱۶۱۲۸ – مواد آرایشی طبیعی، معدنی و ارگانیک

ایزو ۱۶۱۲۸ ویژه مواد آرایشی طبیعی، معدنی و ارگانیک را شامل تعاریف و معیارهای فنی برای اصطلاحات «طبیعی» و «ارگانیک» تدوین کرده‌اند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده علی‌رغم استفاده گسترده از اصطلاح «طبیعی» در محصولات مراقبت شخصی، تا قبل از این به طور رسمی این اصطلاح را تعریف نکرده و هیچ دستورالعملی در مورداستفاده از آن منتشر نکرده بود.

ایزو   ۱۶۱۲۸ را از نظر قانونی الزام‌آور نکرده‌اند. در عوض، می‌توان آن را راهی برای تولیدکنندگان لوازم آرایشی در نظر گرفت تا از شیوه‌های صنعتی خوب پیروی کنند و درعین‌حال دقت لازم را نشان دهند.

محدوده کاربرد

استاندارد جدید ایزو  ۱۶۱۲۸ را به‌عنوان مکمل استانداردهای ISO موجود مانند ایزو  ۹۰۰۱ در نظر می‌گیریم و روز‌به‌روز توجه تولیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. براین‌اساس، بسیاری از تأمین‌کنندگان مواد خام در حال حاضر اطلاعات مربوط به شاخص منشأ طبیعی و یا ارگانیک مواد تشکیل‌دهنده خود را در اختیار تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی قرار می‌دهند.

ایزو ۲۴۴۷۵ – سند آموزش عمومی لوازم آرایشی

کمیته فنی ISO/TC 217 (Cosmetics) در سال ۲۰۱۰ این استاندارد را در راستای اهداف زیر تهیه کرده است:

  • هدایت شرکت‌ها در مورد نحوه سازماندهی و انجام فعالیت‌های یک کارخانه به‌منظور کنترل عواملی که ممکن است بر کیفیت محصولات آرایشی و بهداشتی تأثیر بگذارد.
  • دستیابی به یک برداشت مشترک و هماهنگ بین شرکت‌ها و مقامات در سراسر جهان.
  • قرار‌دادن یک سند مرجع که توسط همگان به رسمیت شناخته شده و مطابق با نیازهای بازار جهانی باشد.

این گزارش فنی یک هدف آموزشی دارد. هدف آن تشویق به درک واضح‌تر از نیازهای آموزشی ISO/TR 24475:2010  در چارچوب معرفی عملی شیوه‌های تولید خوب است. این گزارش فنی را می‌توان با ابزارهای نشان‌دهنده شیوه‌های تولید خوب در زمینه آرایشی تکمیل کرد.

محدوده کاربرد

هدف ایزو ۲۴۴۷۵ کمک به آموزش پرسنل در کارخانه‌های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در چارچوب معرفی شیوه‌های تولید خوب است. جنبه‌های کیفی محصول آرایشی و بهداشتی را پوشش می‌دهد، اما جنبه‌های ایمنی پرسنل، حفاظت از محیط‌زیست یا موارد مربوط به ایمنی و کارایی محصولات نهایی را پوشش نمی‌دهد.

این گزارش فنی به‌تنهایی قابل‌استفاده نیست و به‌عنوان یک پیش‌نیاز، به ایزو ۲۲۷۱۶ که سند مرجع است نیاز دارد.

ایزو ۲۱۱۴۸ دستورالعمل‌های کلی برای بررسی میکروبیولوژیکی لوازم آرایشی

هدف ایزو ۲۱۱۴۸ کمک به اطمینان از یکسان بودن تکنیک‌های کلی مورداستفاده برای انجام آزمایش‌های میکروبیولوژیکی زیبایی در سایر آزمایشگاه‌هایی است که این استانداردها را اخذ می‌کنند. هنگام انجام آزمایش‌ها میکروبیولوژیکی برای محصولات آرایشی، مهم است بدانید که:

  • فقط آن دسته از میکروارگانیسم‌هایی که در نمونه‌ها وجود دارند باید جدا یا شمارش شوند.
  • میکروارگانیسم‌ها محیط را آلوده نمی‌کنند.

برای دستیابی به این امر، توجه به بهداشت فردی و استفاده از تکنیک‌های کاری که تاحدامکان از آلودگی‌های خارجی جلوگیری می‌کند، ضروری است.

محدوده کاربرد

این سند دستورالعمل‌های کلی برای انجام بررسی‌های میکروبیولوژیکی محصولات آرایشی و بهداشتی، به‌منظور اطمینان از کیفیت و ایمنی آن‌ها، مطابق با تجزیه‌وتحلیل خطر مناسب ارائه می‌دهد.

به دلیل تنوع زیاد محصولات و کاربردهای بالقوه، این دستورالعمل‌ها ممکن است برای برخی از محصولات با تمام جزئیات، مناسب نباشد.

ایزو ۲۲۷۱۵ – بسته‌بندی و برچسب‌گذاری لوازم آرایشی

ایزو ۲۲۷۱۵ توسط کمیته فنی ISO/TC 217 تهیه شده است. این استاندارد مشخصات بسته‌بندی و برچسب‌گذاری تمام  نمونه‌های رایگان محصولات آرایشی و بهداشتی را ارائه می‌دهد. این استاندارد بیان می‌کند که بسته‌بندی مواد آرایشی باید مطابق با مشخصات ارائه شده توسط تولیدکننده و متناسب با آسیب‌های ناشی از ذخیره‌سازی حمل‌ونقل و … طراحی شود.

محدوده کاربرد

این استاندارد بین‌المللی الزاماتی را برای بسته‌بندی و برچسب‌گذاری تمام محصولات آرایشی و بهداشتی که طبق مقررات ملی یا شیوه‌های در نظر گرفته شده برای فروش یا توزیع رایگان تعریف شده است، مشخص می‌کند. مقررات ملی در برخی موارد می‌تواند سخت‌گیرانه‌تر از الزامات این استاندارد باشد.

ایزو ۱۷۲۷۶ – غربالگری و روش‌های کمی برای فلزات سنگین در لوازم آرایشی

فلزات سنگین به طور طبیعی در محیط وجود دارند. برخی از آن‌ها در بسیاری از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند و به دلیل سمی بودن اغلب نگران‌کننده هستند.

درحالی‌که پذیرفته‌شده است که رد فلزات سنگین در محصولات آرایشی و بهداشتی به دلیل ماهیت این عناصر اجتناب‌ناپذیر است، اما شرکت‌ها اقدامات متعددی را برای نظارت و کنترل مقدار مصرف این فلزات انجام داده‌اند.

محدوده کاربرد

ایزو ۱۷۲۷۶، رایج‌ترین و معمولی‌ترین رویکردهای تحلیلی را برای غربالگری و تعیین کمیت فلزات سنگین در سطح مواد خام و محصول نهایی معرفی می‌کند. این گزارش فنی تکنیک‌هایی از واکنش رنگ‌سنجی سنتی را پوشش می‌دهد که می‌تواند بدون ابزار گران‌قیمت تا دستگاه پیشرفته اجرا شود.

هدف این استاندارد تعیین یا پیشنهاد محدودیت غلظت قابل‌قبول فلزات سنگین در مواد خام و محصولات نهایی که باید توسط هر مرجع نظارتی تعیین شود، نیست.

لوازم آرایشی استاندارد

استانداردهای عمومی ویژه لوازم آرایشی

تا ابنجا با ایزو ویژه لوازم آرایشی آشنا شدیم. طبق آخرین آمار، سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تعداد ۲۲۰۸۸ عدد استاندارد منتشر کرده و روزبه‌روز بر تعداد آن نیز می‌افزاید. استانداردهایی که در ادامه برسی می‌کنیم را در دسته ایزو ویژه لوازم آرایشی قرار نمی‌دهیم؛ بلکه به آن‌ها استانداردهای عمومی می‌گوییم و به‌گونه‌ای آن‌ها را تدوین کرده‌اند که برای تمام حیطه‌ها و صنف‌ها کاربرد دارد.

ایزو ۹۰۰۱ – سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت (به مباحث کیفی با دیدگاه کلی‌نگر، و نه به‌صورت جزئی و فنی، می‌پردازد. همین موضوع باعث شده است تا این استاندارد را به‌عنوان محبوب‌ترین سیستم و استاندارد مدیریت کیفیت برای همه سازمان‌ها در سطح جهان بشناسند.

ایزو ۱۴۰۰۱ – سیستم مدیریت محیط‌زیست

ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت محیط زیست) را به‌عنوان چارچوبی برای ایجاد سیاست‌ها و تغییرات فرایندی تدوین کردند تا به شما در بهبود عملکرد محیط‌زیست کمک کند. شما باید بدون در‌نظر‌گرفتن صنعتی که در آن کار می‌کنید، مدیریت محیط‌زیست را اولویت اصلی کسب‌وکار خود قرار دهید. الزامات این گواهینامه علاوه بر حفظ جنبه‌های زیست‌محیطی، کنترل بیشتری بر هزینه‌ها و بهبود شهرت مجموعه شما دارد.

ایزو ۴۵۰۰۱ – سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی) را برای اولین در سال ۲۰۱۸ منتشر کردند. بنگاه‌های اقتصادی به‌ویژه پیمانکاران و واحد‌های صنعتی به عنوانی ابزاری توسعه‌یافته و کارا برای کاهش و پیشگیری از حوادث شغلی به‌شدت از آن استقبال کردند. این استاندارد را شامل الزامات و دستورالعمل‌هایی قرار دادند که با ایجاد چارچوبی برای بهبود ایمنی کارکنان و کاهش خطرات در محیط کار در سراسر جهان اقدام کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!