استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ و نقل

استانداردهای ویژه حمل‌ونقل

استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ و نقل، همه جنبه‌های حمل‌ونقل از جمله وسایل نقلیه جاده‌ای، کشتی‌ها، هواپیماها و سیستم‌های هوافضا را پوشش می‌دهند. حمل‌ونقل کالاها و افراد به طور ایمن و کارآمد برای اقتصاد سالم و تحرک شخصی، ضروری است. استانداردهای ایزو از طراحی، ساخت و استفاده گرفته تا نحوه هدایت وسایل نقلیه خودران، مبنای مشترکی را برای بهبود ایمنی و کاهش ضرر ایجاد می‌کنند.

مهم‌ترین نکته‌ای که از استانداردهای ایزو می‌آموزیم این است که برای بناکردن یک سیستم نظام‌مند ارائه خدمات، می‌بایست ابتدا کلیه الزامات و تعاریف را به‌صورت مدون تهیه و تأیید کنیم. ازاین‌رو در بحث استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ونقل کالا نیز حداقل الزامات می‌بایست مشخص گردد و کلیه مفاهیم و تعاریفی که به نحوی با خدمات باربری مرتبط هستند تدوین گردند.

قبلا به  ایزو ۲۲۷۳۷ ویژه سیستم‌های حمل‌ و نقل هوشمند پرداخته بودیم. در این مقاله به صورت کلی‌تر استانداردهای مربوط به حوزه حمل‌ونقل را بررسی می‌کنیم.

استانداردسازی حمل‌ونقل

چگونه گواهینامه ایزو می‌تواند به تجارت حمل‌ و نقل شما کمک کند؟

کار در صنعت حمل‌ونقل به این معنی است که شما باید یک سرویس باکیفیت را به‌موقع و به‌صورت همیشگی ارائه دهید. سیستم‌های مدیریت به شما کمک می‌کنند تا فرایندها و رویه‌های قوی را برای بهبود کیفیت خدمات، به‌حداقل‌رساندن تأثیرات زیست‌محیطی و افزایش کارایی کسب‎‌وکارتان معرفی کنید. دریافت گواهینامه ایزو در این زمینه‌ها می‌تواند به شما در کسب مزیت رقابتی و برنده‌شدن در مناقصات کمک کند.

آیا شرکت‌های حمل‌ و نقل به ایزو نیاز دارند؟

شرکت‌های حمل‌ونقل می‌توانند در زمینه‌های کنترل کیفیت، مدیریت زیست‌محیطی و برنامه‌ریزی اهداف از ایزو بهره ببرند. با استانداردهای عمومی مانند ایزو ۹۰۰۱، می‌توانید تعهد خود را به رضایت مشتری نشان دهید. همچنین ایزو ۱۴۰۰۱ تمرکز شما را بر کنترل اثرات زیست‌محیطی کسب‌وکارتان نشان می‌دهد. ایزو ۲۲۳۰۱ نیز این امکان را می‌دهد که حتی در صورت بروز اختلال، سطوح ارائه خدمات را حفظ کنید.

استانداردهای تخصصی‌تر مانند ایزو ۳۹۰۰۱، ایزو ۶۳۴۶ و ایزو ۲۶۶۸۳ هم می‌توانند در بهبود این فرایند مفید واقع شوند. در ادامه به‌صورت مختصر برخی از استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ونقل را بررسی می‌کنیم.

استانداردهای ایزو تخصصی ویژه حمل‌ و نقل

ایزو ۳۹۰۰۱ – استاندارد مدیریت ایمنی حمل‌ و نقل

یکی از مسائل مهم در جهان، ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ها است. هرساله بر اثر تصادفات جاده‌ای طبق تخمین‌های زده ‌شده حدود ۳/۱ میلیون انسان کشته می‌شوند و بیست تا پنجاه میلیون نفر آسیب می‌بینند. یکی از استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ و نقل جاده‌ای ایزو ۳۹۰۰۱ است که باهدف کاهش تلفات و مصدومیت‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای تهیه و تنظیم شد.

در ایجاد تصادفات جاده‌ای عوامل مختلفی دخیل هستند؛ اما این استاندارد با بهره‌گیری از مداخلات سیستماتیک و مبتنی بر شواهد به میزان زیادی آسیب‌دیدگی‌ها را کاهش می‌دهد. ایزو ۳۹۰۰۱ می‌تواند در دسترس تمامی سازمان‌های دولتی و خصوصی که با نظام تردد جاده‌ای مرتبط هستند، قرار بگیرد. البته لازم به ذکر است که بهره‌مندی از این استاندارد، نیازمند رعایت کردن نکاتی است که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

الزامات ایزو ۳۹۰۰۱ 

رعایت نکات زیر برای بهره‌مندی از نظام مدیریت ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای یا ایزو ۳۹۰۰۱ الزامی است:

 • نظام مدیریت ایمنی ترافیک جاده‌ای را پایه‌گذاری کرده و به اجرا و بهبود آن توجه داشته باشید.
 • با اخذ این استاندارد، انطباق خود با نظام مدیریت ایمنی ترافیک جاده‌ای را علنی کنید.
 • از انطباق حمل‌ونقل خود با نظام مدیریت ایمنی ترافیک جاده‌ای اطمینان حاصل کنید.

همچنین به‌عنوان یکی از شرکت‌های معتبر حمل‌ونقل به نکات زیر نیز عمل کنید:

 • تعداد تصادفات، تلفات و مجروحان حوادث حمل‌ونقلی را مشاهده و ارزش‌گذاری کنید.
 • گزارشی مبنی ‌بر روند بهبود متوالی ایمنی ترافیک ارائه کنید.
 • حوادث مرتبط با ایمنی ترافیک جاده‌ای را بررسی کنید.

ایزو ۲۶۶۸۳ – استاندارد ایزو ویژه باربری و حمل‌ و نقل

استاندارد ویژه باربری یا ایزو ۲۶۶۸۳ محتوی کلیه الزامات و مستندات مرتبط با حمل‌ونقل است. این استاندارد کلیه روش‌های حمل‌ونقل امروزی و سنتی، کلیه روش‌های بسته‌بندی، مشخصات‌نویسی و هرآنچه به بار و جابه‌جایی آن مرتبط باشد را پوشش می‌دهد.  همچنین به ‌تفصیل کلیه استانداردهایی که به نحوی با صنعت حمل‌ونقل در ارتباط هستند می‌پردازد.

ایزو ۶۳۴۶ – استاندارد ایزو ویژه ماشین‌های حمل بار 

استاندارد ایزو ۶۳۴۶ که بر اساس ایزو ۲۶۶۸۳ با عنوان ماشین‌های حمل بار معرفی گردیده است، محتوی کلیه اطلاعات مربوط به ماشین‌آلات باربری و ماشین‌های حمل بار است.

حمل‌ونقل هوایی

استانداردهای ایزو عمومی ویژه حمل‌ و نقل

ایزو ۹۰۰۱ – استاندارد مدیریت کیفیت

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که سازمان شما مشتری‌مدار و متعهد به ارائه خدمات ثابت و باکیفیت است. این استاندارد به رسمیت شناخته شده جهانی تضمین می‌کند که به افزایش کارایی، بهبود مستمر و کمک به زنجیره تأمین کارآمدتر کمک می‌کند.

ایزو ۱۴۰۰۱ – سیستم مدیریت زیست محیطی

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱، اثرات زیست‌محیطی مداوم عملیات شما را نظارت و کنترل می‌کند. با مدیریت استفاده از منابع طبیعی، انرژی و ضایعات می‌توانید تصویر و اعتبار شرکت خود را بهبود بخشید. همچنین به شما کمک می‌کند تا مشتریان جدیدی را به دست آورید و فرصت‌هایی را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها شناسایی کنید.

ایزو ۲۲۳۰۱ – سیستم تداوم کسب‌وکار 

سیستم تداوم کسب‌وکار ایزو ۲۲۳۰۱ به شما این امکان را می‌دهد که حتی در صورت بروز اختلال، سطوح ارائه خدمات را حفظ کنید، اطمینان حاصل کنید که می‌توانید بدون توجه به شرایط، فعالیت خود را مطابق با برنامه زمانی ادامه دهید و مشتریان را از توانایی خود در مدیریت ریسک مطمئن کنید.

حمل‌ونقل دریایی

الزامات شرکت‌های حمل‌ و نقل برای اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

الزامات، بستگی به استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ و نقل موردنظر شما دارد. به‌عنوان‌مثال الزامات ایزو ۹۰۰۱ را می‌توان تقریباً به چهار حوزه کلیدی تقسیم کرد:

 • مسئولیت مدیریت،
 • مدیریت منابع،
 • تحقق محصول و اندازه‌گیری،
 • تجزیه‌وتحلیل و بهبود.

الزامات ایزو ۱۴۰۰۱ مشابه همین است، اما به‌جای تحقق محصول، بر اثرات زیست‌محیطی تأکید بیشتری دارد.

برای ایزو ۲۲۳۰۱، باید الزامات بیشتری را جهت تداوم کسب‌وکار برآورده کنید. به‌عبارت‌دیگر، کسب‌وکار شما از چه فرایندهایی برای جلوگیری، ارزیابی و بازیابی از اختلال استفاده می‌کند.

مزایای اخذ استانداردهای ویژه حمل‌ و نقل 

اخذ استانداردهای ایزو ویژه حمل‌ و نقل می‌تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • ارائه کارآمدتر محصولات و خدمات
 • بهبود عملکرد زیست محیطی زنجیره تامین شما
 • رعایت قوانین و مقررات
 • بهبود تجارت با تسریع در حمل‌ونقل کالا از مرزها
 • افزایش مدیریت ریسک‌های امنیتی
 • کاهش هزینه‌ها
 • افزایش دامنه تجارت

حمل‌ونقل جاده‌ای

جمع‌بندی

بنابر مطالب گفته شده می‌توان الزامات مربوط به صنعت حمل‌ونقل را تدوین نموده و آن‌را پایش نماییم. پایش یک نظام مدیریت کیفیت به مراتب از بنا نمودن آن اهمیت بیشتری دارد. از آنجا که استانداردها مبحث بهبود مستمر را مطرح می‌کنند، می‌بینیم که ابتدا باید وضعیت موجود سیستم بر اساس حقایق و واقعیات موجود کاملا شفاف کنیم.

پس از مشخص شدن وضعیت موجود سازمان، باید یک هدف‌گذاری برای ارتقاء آن صورت دهیم و سپس مدارکی دال بر حرکت سیستم در جهت ارتقاء آن تولید و تایید کنیم. در این صورت سیستم مدیریت کیفیت می‌تواند از کارآیی لازم برخوردار گردد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!