ایزو ویژه خیاطی و دوخت لباس

ایزو ویژه خیاطی

ایزو ویژه خیاطی و دوخت لباس، جهت کاهش هزینه‌های عملیاتی، بهبود کیفیت خروجی صنایع نساجی و پوشاک و افزایش سطح رضایت مشتری حیاتی است.

فهرست مطالب

صنایع نساجی و پوشاک درصد قابل‌توجهی از مشاغل تولیدی را در چشم‌انداز جهانی تشکیل می‌دهند و چالش‌های پیچیده‌ای در مسیر فعالیت خود دارند. آن‌ها یک مجتمع صنعتی عظیم را تشکیل می‌دهند و سهم بزرگی در بین صنایع تولیدی هر کشور دارند.

چرا به ایزو ویژه خیاطی نیاز داریم؟

برخی از صنایع پوشاک، گواهینامه ایزو را تنها به‌عنوان عاملی برای صادرات ضروری می‌دانند. اما موضوع اصلی موردتوجه در این صنعت این است که بین کیفیت مواد و کیفیت محصول نهایی رابطه‌ای مهم وجود دارد. استانداردهای ISO صنعت را قادر می‌سازد تا کیفیت مواد اولیه را افزایش دهد و در نتیجه کیفیت محصول نهایی را تقویت کند.

این استانداردها منجر به یک رویکرد سیستماتیک برای مدیریت و بهبود عملکرد تصمیم‌گیری و یک رابطه متقابل با تأمین‌کنندگان خواهد شد؛ بنابراین به تولیدکنندگان در ایجاد یک صنعت باکیفیت کمک می‌کند.


بازار صدور گواهینامه ایزو

هر روز که می‌گذرد، رقابت جهانی داغ می‌شود. صنایع نساجی و پوشاک در بحبوحه تغییرات عمده‌ای هستند. برای همگام‌شدن با سناریوی بازار، صنایع بیشتر بر پارچه‌های باکیفیت و پاسخگویی سریع به نیازهای مشتری تکیه می‌کنند.

سازمان‌ها در بسیاری از فعالیت‌های تجاری بین‌المللی شرکت می‌کنند. اخذ ایزو ویژه خیاطی، پیش نیازی برای بقای آن‌ها در رقابت‌های بین‌المللی است. گواهینامه ISO به شرکت‌ها در ایجاد بازار جدید و نفوذ در بازار جهانی کمک می‌کند.

ایزو تخصصی ویژه خیاطی

مزایای اخذ ایزو ویژه خیاطی

پیاده‌سازی ایزو ویژه خیاطی کمک می‌کند تا کیفیت محصول و فرایند خود را افزایش داده و منابع معیوب و دوباره‌کاری را به حداقل برساند. علاوه بر این، می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار بازاریابی نیز استفاده کرد.

شرکت‌های دارای گواهی ISO بیشتر بر روی کیفیت محصولات و عملیات خود تمرکز می‌کنند؛ همچنین باعث ایجاد انگیزه در کارکنان برای بهبود کیفیت می‌شود. هزینه پیاده‌سازی ISO نسبتاً ارزان‌تر از مزایای حاصل از آن است.

اهمیت استانداردهای ایزو در صنایع مختلف

گواهینامه ایزو جذابیت جهانی دارد و بر اساس نیاز مشتری به بهبود فرایندهای مختلف در یک شرکت کمک می‌کند. علاوه بر این، دررابطه‌با کیفیت محصول و تعهدات تحویل، اعتماد مشتری را افزایش می‌دهد و راه ورود به بازار جهانی را هموار می‌کند.

هزینه، کیفیت و تنوع سه عنصر اصلی هستند که به‌دقت در صنعت پوشاک نظارت می‌شوند. ایزو یک چارچوب و رویکرد سیستماتیک برای مدیریت فرایندهای کسب‌وکار و رضایت مشتری ارائه می‌دهد.


انواع ایزو ویژه خیاطی و دوخت لباس

گواهی ISO به این معنی است که توسعه محصولات و خدمات با اسناد مرجعی که در سطح جهانی پذیرفته شده‌اند مطابقت دارد.

این استانداردها برای شرکت‌هایی که عمدتاً محصولات یا خدمات خود را طراحی و همچنین تولید و توزیع می‌کنند موردنیاز است. در ادامه با دسته‌بندی ایزو ویژه خیاطی و دوخت لباس آشنا می‌شویم:

مزایای اخذ ایزو ویژه خیاطی

استانداردهای تخصصی

ایزوهای تخصصی به استانداردهایی می‌گویند که در یک حیطه فعالیت خاص کاربرد دارند. برخی از این استانداردها در صنعت دوخت و دوز شامل موارد زیر است:

ISO 8559-1:2017 – استاندارد طراحی اندازه لباس و تعریف و اندازه‌گیری بدن

استانداردهای سری ایزو ۸۵۵۹، دستورالعمل‌هایی را برای تولیدکنندگان پوشاک برای ایجاد پروفایل‌های اندازه و شکل بر اساس جمعیت‌های مختلف فراهم می‌کند.

این استانداردها به‌تازگی به‌روز شده‌اند تا منعکس‌کننده تغییرات در بخش لباس پویا و ازبین‌بردن موانع تجاری باشند. این روند با هماهنگ‌کردن اندازه مارک و شرایط مرجع در سراسر جهان امکان‌پذیر است.

ISO 8559-2:2017 – استاندارد شاخص‌های طراحی اندازه لباس

سری ایزو ۸۵۵۹ به‌به دو بخش تقسیم می‌شود: قسمت ۱، تعریف و تولید اندازه‌گیری‌های بدن، ایجاد اندازه و کاربرد آنها است. قسمت ۲ ابعاد اولیه و ثانویه برای انواع پوشاک مختلف را مشخص می‌کند.

هدف از این استاندارد ایجاد یک سیستم تعیین اندازه است که می‌تواند توسط تولیدکنندگان و خرده‌فروشان مورداستفاده قرار گیرد تا نشان دهد که مصرف‌کنندگان ابعاد بدن را به‌صورت تناسب بندی شده در قالب لباس می‌دانند.

ISO 5971:2017 – استاندارد طراحی لباس‌های جذب

این سند سیستمی را برای تعیین اندازه‌های جوراب‌شلواری ایجاد می‌کند و بر اساس سه معیار است:

  • شناسایی ابعاد
  • شرح روش‌های تعیین اندازه از داده‌های نظرسنجی
  • نشان‌دادن تعیین اندازه برای برچسب‌زدن لباس

ISO 9920:2007 – استاندارد دوخت لباس برای کاهش خطرات آتش

ایزو ۹۹۲۰ به‌عنوان یک ایزو ویژه خیاطی روش‌هایی را برای تخمین ویژگی‌های حرارتی (مقاومت در برابر اتلاف حرارت خشک و اتلاف حرارت تبخیری) در شرایط پایدار برای یک مجموعه لباس مشخص می‌کند. این اثر حرکت بدن و نفوذ هوا بر عایق حرارتی و مقاومت بخار آب را بررسی می‌کند.

با سایر اثرات لباس، مانند جذب آب، بافر یا راحتی لمسی سروکار ندارد و تأثیر باران و برف بر ویژگی‌های حرارتی را در نظر می‌گیرد.

ISO 13935:2014 – استاندارد دوخت لباس انعطاف‌پذیر (طراحی لباس نخی)

ایزو ۱۳۹۳۵ روشی را برای تعیین حداکثر نیروی درزهای دوخته شده در زمانی که نیرو به‌صورت عمود بر درز اعمال می‌شود، مشخص می‌کند. این استاندارد روشی را مشخص می‌کند که به‌عنوان تست نوار شناخته می‌شود.

این روش عمدتاً برای پارچه‌های نساجی بافته شده، از جمله پارچه‌هایی که ویژگی‌های کششی ناشی از حضور فیبر الاستومری، عملیات مکانیکی یا شیمیایی را نشان می‌دهند، کاربرد دارد.

ISO 15831:2004 – استاندارد اندازه‌گیری حرارت ازدست‌رفته و عایق‌بندی لباس

ایزو ۱۵۸۳۱ الزامات مانکن حرارتی و روش آزمایش مورداستفاده برای اندازه‌گیری عایق حرارتی یک مجموعه لباس را توصیف می‌کند، زیرا برای استفاده عملی در یک محیط نسبتاً آرام مؤثر می‌شود.این عایق حرارتی، در میان سایر پارامترها، می‌تواند برای تعیین اثر فیزیولوژیکی لباس بر روی پوشنده در سناریوهای آب‌وهوایی یا فعالیت خاص مورداستفاده قرار گیرد.

ISO 18163:2016 – استاندارد طراحی لباس و روان‌شناسی دوخت لباس

ایزو ۱۸۱۶۳ اصطلاحاتی را که معمولاً برای سیستم اتصالات دیجیتال استفاده می‌شود، تعریف می‌کند. سیستم فیتینگ دیجیتال شامل پارچه، ویژگی‌های پارچه، الگوی لباس، خط خیاطی مجازی و شبیه‌سازی لباس مجازی بر روی مدل بدن انسان برای ارزیابی تناسب است.هدف این استاندارد بین‌المللی تعیین ویژگی‌های داده و قالب‌های موردنیاز برای ایجاد لباس‌های مجازی و تسهیل ارتباطات واضح اصلاحات است.

ISO 18825:2016 – استاندارد طراحی لباس اندامی

ایزو ۱۸۸۲۵ در کنار سایر ستانداردهای ایزو ویژه خیاطی اصطلاحات مورداستفاده برای توصیف بدن انسان مجازی را که در سیستم‌های پوشاک مجازی استفاده می‌شود، تعریف می‌کند. به طور خاص، نشانه‌ها و ابعاد بدن مجازی را توضیح داده است.عمدتاً با واژگان و اصطلاحات ابعاد ضروری بدن مجازی نیم‌تنه مجازی، بازو، پا، سر، صورت، دست‌ها و استخوان‌ها و مفاصل بدن مجازی انسان سروکار دارد.اگرچه ISO 18825-2:2016 کاربران بدن انسان مجازی را در ارتباطات آنلاین هدف قرار نمی‌دهد، اما افزایش قابلیت اطمینان بدن انسان مجازی به نفع آنها خواهد بود.

ISO 5243:2004 – استاندارد ماشین‌آلات نساجی و لوازم جانبی

ایزو ۵۲۴۳  توسط کمیته فنی ISO/TC 72 (ماشین‌آلات نساجی برای خشک‌شویی و شستشوی صنعتی) و کمیته فرعی SC 3 (ماشین‌آلات تولید پارچه شامل ماشین‌آلات آماده‌سازی و لوازم جانبی) تهیه شده است.این استاندارد بین‌المللی، اصل شماره‌گذاری فریم‌ها و میله‌های سیم‌کشی حرکات توقف تار در ماشین بافندگی را ارائه می‌دهد.


استانداردهای عمومی

استانداردهای عمومی به صورت چارچوبی کلی تدوین می‌شوند و در تمام صنایع قابل‌استفاده و کاربردی هستند. برخی از مهم‌ترین استانداردهای عمومی شامل موارد زیر است:

ISO 9001: 2015 – سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ۹۰۰۱ استانداردی است که به موضوع مدیریت کیفیت در سازمان‌ها می‌پردازد. همین موضوع باعث شده است تا به‌عنوان محبوب‌ترین سیستم و استاندارد مدیریت کیفیت در سطح جهان شناخته شود.این استاندارد معروف‌ترین، کاربردی‌ترین و مهم‌ترین استاندارد ایزو است که امکان صدور گواهینامه ایزو برای آن وجود دارد و شامل الزاماتی درباره کنترل فرایندهای کسب‌وکار، کیفیت محصولات و خدمات سازمان شما است.

ISO 14001: 2015 – سیستم مدیریت زیست‌محیطی

ایزو ۱۴۰۰۱ تأییدیه و گواهینامه‌ای است که پس از پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز الزامات این استاندارد به یک سازمان اعطا می‌گردد. الزامات استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ مرتبط با محیط‌زیست و کاهش اثرات مخرب بر آن است. با اخذ گواهینامه این استاندارد می‌توانید به ذی‌نفعان، مشتریان و کارمندان خود ثابت کنید که از تعهدات زیست‌محیطی خودآگاه و به دنبال کاهش تأثیرات مخرب خود هستید.

ISO 45001: 2018 – سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو ۴۵۰۰۱ در کنار سایر ستانداردهای ایزو ویژه خیاطی با رعایت الزامات استاندارد موجب کاهش خطرات و حوادث ناشی از کار  می‌شود و تأییدیه‌ای است که پس از پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز الزامات دریافت می‌کنید. بار آسیب‌های شغلی و بیماری‌های ناشی از کار مهم است، هم برای کارفرمایان و هم برای اقتصاد که منجر به خساراتی ناشی از بازنشستگی پیش از موعد، عدم حضور کارکنان و افزایش حق بیمه می‌شود.

HSE-MS – سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست

گواهینامه HSE یا مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، ترکیبی از مفاهیم گواهینامه‌های ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ است؛ در نتیجه هم بر ایمنی کارگران و هم بر مسائل زیست‌محیطی تأثیر می‌گذارد.این استاندارد با حذف شرایط ناایمن، ارتقا سطح سلامت افراد و صیانت از محیط‌زیست به‌عنوان سرمایه بشریت، موجب پیشرفت و کارآمدی مجموعه شما می‌گردد.

ISO 10002: 2018 – سیستم شکایت مشتریان

ایزو ۱۰۰۰۲ درمورد توجه به شکایات مشتریان بوده و شکایات مشتریان را منابع اطلاعاتی مفید و رایگانی می‌داند که در صورت فراهم‌شدن امکان بروز این اطلاعات و مطرح‌کردن شکایات، مشتریان اطلاعاتشان را به‌راحتی در اختیار سازمان قرار می‌دهند. این استاندارد بیان می‌کند، مدیریت صحیح شکایات مشتریان علاوه بر اینکه مسبب کسب اطلاع مشکلات سازمان است، همچنین باعث ایجاد وفاداری و پایبندی مشتریان و در نهایت رضایتمندی آنها نیز می‌شود.

ISO 10004: 2018 – سیستم رضایت‌مندی مشتریان

ایزو ۱۰۰۰۴ اصولی در تعریف و اجرای فرایندهایی در کنترل و اندازه‌گیری رضایتمندی مشتری فراهم می‌آورد و بدون درنظرگرفتن اندازه، نوع یا محصول ارائه شده سازمان بکار می‌رود. این استاندارد برای تمامی مؤسسات، شرکت‌ها، اصناف، سازمان‌ها اعم از تجاری و غیرتجاری و حتی در تجارت الکترونیک که به دنبال رضایت مشتریان خود هستند کاربرد داشته و موجبات توجه هر چه بیشتر به مشتریان در کنار رشد سازمان را فراهم می‌آورد.

ISO 10006: 2017 – استاندارد مدیریت کیفیت در پروژه‌ها

ایزو ۱۰۰۰۶ راهنمایی جامع در خصوص کاربرد مدیریت کیفیت در پروژه‌ها ارائه می‌کند؛ این استاندارد برای پروژه‌هایی با پیچیدگی مختلف، کوچک یا بزرگ، کوتاه‌مدت یا بلندمدت، در محیط‌های مختلف و صرف‌نظر از نوع محصول یا فرایندی که دخیل بوده است، کاربرد دارد.هدف از نگارش و تدوین استاندارد ارائه راهنمایی‌هایی در خصوص کاربرد مدیریت کیفیت پروژه‌ها است. این استاندارد طرح کلی اصول و رویه‌های مدیریت کیفیت را ارائه می‌نماید که اجرای آنها مهم بوده و در راستای دستیابی به اهداف کیفیت مدیریت پروژه‌ها تأثیرگذار است.

ISO 10668:2010 – سیستم ارزیابی و ارزش‌گذاری برند

ایزو ۱۰۶۶۸ مانند دیگر استانداردهای ایزو ویژه خیاطی چارچوبی برای ارزشیابی نام تجاری، شامل: اهداف، مبانی ارزیابی، رویکردهای ارزیابی، روش ارزیابی و ارزیابی داده‌های کیفیت و مفروضات را مشخص می‌کند.

استاندارد ارزیابی برند که بیشتر به‌عنوان ISO 10668 شناخته می‌شود، به‌عنوان یک الزام برای روش اندازه‌گیری ارزش برند محسوب می‌شود. ارزیابی برند برای انواع گسترده‌ای از اهداف شامل برنامه‌ریزی استراتژیک، گزارشگری مالی، حل اختلافات و … کاربرد دارد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!