مدیریت منابع انسانی (HRM) چیست؟

مدیریت-منابع-انسانی

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی یا HRM مخفف (Human Resource Management) بر وظیفه استخدام و جهت‌دادن به افرادی که برای سازمان کار می‌کنند تمرکز دارد.

HRM یک کارکرد سازمانی است که با مسائل مربوط به افراد مانند پاداش، استخدام، مدیریت عملکرد، توسعه سازمانی، ایمنی، سلامتی، مزایا، انگیزه کارکنان، ارتباطات، مدیریت و آموزش سروکار دارد.

مدیریت منابع انسانی یک رویکرد استراتژیک و جامع است که به مدیریت افراد و فرهنگ کار و محیط کار کمک می‌کند. HRM موثر کارمندان را تحریک می‌کند تا به طور مؤثرتری مشارکت کنند و در نتیجه بهره‌وری کل شرکت را افزایش می‌دهد و به تیم کمک می‌کند تا اهداف کوتاه مدت و بلندمدت سازمان را به انجام برساند.

وظیفه اصلی HRM ایجاد انگیزه در کارکنان و حفظ کلیه فعالیت های منابع انسانی در سازمان است. دیگر وظایف شامل موارد زیر می‌شود:

 • HRM افراد سازمان را آموزش و توسعه می‌دهد.
 • HRM با به رسمیت شناختن و پاداش‌دادن به افراد انگیزه می‌دهد.
 • HRM همچنین بهترین شرایط کاری را برای افراد فراهم می‌کند.
 • مدیریت منابع انسانی بیشتر به «افراد» سازمان توجه دارد. در واقع، این یک فرآیند مردم محور است. یعنی افراد را در محل کار مدیریت می‌کند.

بنابراین مدیریت منابع انسانی فرآیند گرد هم آوردن افراد و سازمان‌ها به‌گونه‌ای است که اهداف هر یک از چشم‌اندازها برآورده شود. همچنین بخشی از فرآیند مدیریت است که به مدیریت منابع انسانی در سازمان مربوط می‌شود.

ویژگی‌های مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی به‌عنوان یک سیستم فرعی سازمان در نظر گرفته می‌شود. منابع انسانی همچنین رویکردی متمایز از مدیریت منابع انسانی در محیط سخت‌کوش و تلاشگر امروزی ارائه می‌دهند. این وظیفه رشته‌ای متحول است که ویژگی های زیر را شامل می‌شود:

 1. مدیریت منابع انسانی مدیریت یک نهاد منفرد است

HRM با بعد مدیریتی افراد سروکار دارد. از این رو افراد مختلفی مانند روسای بخش‌ها، سرپرستان، کارکنان و سایر مدیران ارشد مرتبط را نیز مورد خطاب قرار می‌دهد. بنابراین، مدیریت منابع انسانی را در مدیریت یک منبع انسانی و تعهد آنها به کار تعریف می‌کند.

 1. مدیریت منابع انسانی فرآیندی مستمر است

مدیریت منابع انسانی فعالیتی کوتاه نیست؛ بلکه فرآیندی مداوم در مدیریت افراد و شایستگی های آنها است. بااین‌تفاسیر، تمام فرآیندهای درگیر در مدیریت منابع انسانی باید به طور مداوم اجرا شوند.

 1. مدیریت منابع انسانی یک عملکرد قوی است

اصول و عملکردهای HRM نباید سختگیرانه درنظر گرفته شود. بلکه باید پویا و قوی باشد. این بدان معنی است که مدیریت منابع انسانی عملکردی قوی است و کارکنان باید بتوانند دانش و توانایی به‌روزشده‌ای را برای کار در محیط دائماً در حال تغییر به دست آورند.

 1. مدیریت منابع انسانی یک عملکرد جهانی است

مدیریت منابع انسانی یک عملکرد جهانی است؛ به این معنا که در همه انواع نهادها توانایی اجراشدن را دارد. اصول و شیوه‌ها صرف نظر از دامنه، ماهیت، اندازه و هدف سازمان اعمال می‌شوند.

 1. مدیریت منابع انسانی یک رویکرد استراتژیک است

HRM به عنوان بخشی از رویکرد استراتژیک برای توسعه کلی سازمان در نظر گرفته می‌شود و کمک می‌کند تا منابع انسانی در سازمان به منظور دستیابی به اهداف تعیین‌شده به صورت استراتژیک انجام شود.

 1. اهداف یکپارچه سازی‌شده است

معمولاً بین اهداف سازمانی و اهداف فردی تفاوت وجود دارد. یک کارمند می‌خواهد ابتدا اهداف فردی خود را برآورده کند؛ اما مشکل این است که مدیران می‌خواهند قبل از هر چیز دیگری به اهداف سازمانی دست یابند. از این رو، شیوه ها و اصول HRM به ادغام اهداف فردی و سازمانی در یک چارچوب کمک می‌کند. در نتیجه کارکنان برای دستیابی به اهداف سازمانی به سمت عملکرد کاری بالاتر برانگیخته می‌شوند.

 1. مدیریت منابع انسانی آینده نگر است

HRM رفتار آینده‌گرا دارد؛ به این معنا که به ارزیابی نیازهای منابع انسانی برای آینده کمک می کند. افزون‌براین، به تعیین اهداف و مقاصد آتی سازمان کمک می‌کند.

اهمیت HRM

یک سازمان به‌تنهایی نمی‌تواند بدون داشتن HRM خوب، تیم حرفه‌ای بسازد. کارکردهای کلیدی تیم مدیریت منابع انسانی (HRM) شامل استخدام افراد، آموزش دادن به آنها، ارزیابی عملکرد مناسب، ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به کارکنان و همچنین مشارکت در محل کار و همچنین ایمنی در محل کار و موارد دیگر است. اثرات مفید این وظایف به شرح زیر مورد بحث قرار می‌گیرد:

 1. استخدام و آموزش

یکی از مسئولیت‌های اصلی تیم منابع انسانی، استخدام و آموزش است. مدیران منابع انسانی برنامه‌های مناسب و استراتژی‌های کارآمدی را برای جذب افراد مناسب ارائه می‌کنند. استخدام کنندگان منابع انسانی معیارهایی را طراحی می کنند که برای آن شرح شغل خاص واجد شرایط هستند. سایر وظایف آنها نیز مربوط به استخدام است که شامل تدوین مسئولیت یک کارمند و محدوده وظایف محول شده به آنها می‌شود.

بر اساس این دو عامل مهم، قرارداد یک کارمند با سازمان به خوبی تنظیم خواهد شد. در صورت نیاز، آنها همچنین با توجه به نیازهای سازمان به کارمندان آموزش و تعلیم می‌دهند. بنابراین، کارکنان این فرصت را به دست می‌آورند تا مهارت‌های خود را تقویت کنند یا مهارت های تخصصی را توسعه دهند که در آینده به آنها کمک کند تا برخی مسئولیت‌ها و نقش‌های جدید را بر عهده بگیرند.

 1. ارزیابی عملکرد

HRM همچنین به سازمان‌ها کمک می‌کند تا افرادی را که کار می‌کنند تشویق کند تا مطابق با پتانسیل خود عمل کنند. تیم هر از گاهی شخصاً با کارکنان خود ارتباط برقرار می‌کند و کلیه پیشنهادات یا بازخوردهای لازم را در مورد عملکرد ارائه می‌دهد و همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا نقش‌های مربوطه خود را مشخص کنند. این موضوع مفید است؛ زیرا به آنها فرصت می‌دهد تا طرح کلی اهداف پیش‌بینی شده خود را در قالب‌های بسیار گسترده‌تر تشکیل دهند و در نتیجه به آنها کمک می‌کند تا اهداف را با بهترین شکل ممکن و کارآمد اجرا کنند. ارزیابی عملکرد، زمانی که به طور منظم انجام شود، باعث ایجاد انگیزه و مشارکت در کارکنان می‌شود.

 1. حفظ جو کار

حفظ جو کار بخش بسیار مهمی از HRM است؛ زیرا بر این اساس عملکرد یک فرد در یک سازمان عمدتاً توسط جو کار یا فرهنگ محل کار حاکم در شرکت هدایت می‌شود. یک محیط امن و سالم در سازمان می‌تواند بهترین‌ها را در یک کارمند به ارمغان بیاورد. جو کارمندی دوستانه باعث رضایت شغلی کارکنان نیز می‌شود.

 1. مدیریت اختلافات

در یک سازمان، مشکلات زیادی وجود دارد که در مورد آنها ممکن است بین کارکنان و استخدام‌کنندگان اختلاف ایجاد شود. همچنین می‌توان گفت که درگیری‌ها تقریباً اجتناب‌ناپذیر هستند. در چنین شرایطی لازم است بخش منابع انسانی که به عنوان مشاور و واسطه عمل می‌کند، مشکلات را به نحو احسن برطرف کند. آنها ابتدا کینه کارمندان را می شنوند. سپس راه‌حل‌های مناسبی برای حل مسائل ارائه می‌کنند. به عبارت دیگر باید به موقع اقدام کنند و جلوی از دست رفتن کارها را بگیرند.

 1. توسعه روابط عمومی

ایجاد روابط عمومی خوب تا حد زیادی به مدیریت منابع انسانی وابسته است. آنها مسئول سازماندهی جلسات کاری، سمینارها و گردهمایی‌های رسمی مختلف از طرف شرکت به منظور ایجاد روابط با سایر بخش‌های تجاری هستند. گاهی اوقات، بخش منابع انسانی نقش حیاتی در تهیه برنامه‌های تجاری و بازاریابی برای سازمان‌ها نیز دارد.

هر سازمانی بدون مدیریت منابع انسانی در هنگام مدیریت فعالیت‌های خود، با مشکلات مهم و جدی روبه‌رو خواهد شد. به همین دلیل، امروزه سازمان‌ها باید تلاش و انرژی زیادی را برای راه اندازی یک HRM قوی و موثر به کار گیرند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف، شرکت‌ها و سازمان‌ها است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو همچنین نحوه‌ی اخذ گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!